צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 

הכל על גז מזגנים

גז המזגנים הוא החומר שעובר בצינורות המזגן, משנה צורה וטמפרטורה, ומקרר את החדר. אם אתם רוצים לדעת אילו סוגי גז קיימים, מה גורם לגז לדלוף, מתי כדאי למלא גז, ואיך לתקן דליפת גז, המדריך הבא הוא בשבילכם.
מאת: ארז פולק    פורסם: 03/06/2018 17:26:30
עוד בכתבה:

ישנן תקלות במזגן שניתן לתקן באמצעות טיפול נקודתי, כמו ניקוי פילטרים או ניקוי עמוק וחיטוי של המזגן. טיפול בתקלות הנקודתיות האלה יכול לגרום למזגן שאינו מקרר או מחמם כמו צריך, לחזור לפעילות תקינה. כאשר מדובר בדליפת גז המצב שונה.


דליפת גז מעידה על תקלה אחרת, בדרך כלל גדולה יותר. המושג 'בריחת גז' הוא מונח שגוי, מאחר ומערכת המזגן היא מערכת אטומה שלא אמורה לאפשר לגז 'לברוח' ממנה, אלא אם מדובר בתקלה. שימו לב, מילוי מיותר של גז למזגן, עשוי לגרום לנזק חמור הרבה יותר לחלקי המזגן ולעלות לכם ביותר.


מה תפקידו של גז המזגנים?

מערכת המזגן דומה בפעילותה למערכת המקרר. בשתי המערכות הללו, כל גורמי המערכת בנויים למטרה אחת והיא לאפשר את התנועה ואת הטרנספורמציה של הגז אל הצינורות, בתוך הצינורות, והחוצה אל החלל הממוזג.

 

המדחס דוחס את הגז לרמת לחץ גבוהה, כך שהטמפרטורה של הגז עולה. הגז הלוהט נע דרך הצנרת החיצונית, כאשר בתהליך התנועה שלו דרך צנרת המעבה, ובסיוע המאוורר החיצוני, הוא מאבד חום. כאשר הגז הדחוס מאבד מהחום הגבוה הוא הופך בעצם לנוזל הקירור.
אילו סוגי גז מזגנים קיימים?

שני סוגי גז המזגנים הנפוצים היום הם – R22, ו – R410. גז המזגנים מסוג R22, מתאים למזגנים ישנים, והוא יצא מכלל שימוש בכל הקשור למזגנים חדשים, כך שנכון להיום הוא יקר יותר. ישנו סוג גז מזגנים נוסף שנקרא DRY5 אשר מהווה תחליף זול ולא מומלץ ל- R22.

 

חשוב לדעת שלא ניתן להחליף את סוג הגז במערכת המזגן, כך שאם המזגן שלכם יוצר לפני שנת – 2005, וגז המזגנים שבו הוא מסוג R22 שמאפיין מזגנים שנוצרו עד שנה זו, לא ניתן להחליף אותו ב- R410 למרות שמדובר בגז יעיל יותר, זול יותר, וידידותי יותר לסביבה.


כיצד תדעו שיש דליפת גז מהמזגן?

בעיה של דליפת גז מזגנים מתבטאת בכך שהמזגן אינו מקרר או מחמם, כלומר, הגז לא עובר את תהליך העיבוי כמו שצריך ואינו מתפזר בצורה אופטימלית בחדר. עם זאת, לא כל בעיה בקירור או בחימום החדר מעידה בהכרח על דליפת גז.

 

כדי לדעת אם מדובר בדליפת גז, או בבעיה פשוטה יותר אותה תוכלו לפתור בעמכם, עשו כמה בדיקות פשוטות יחסית. ראשית בדקו שהיחידה החיצונית עובדת כראוי, אינה מרעישה יתר על המידה ושהמאוורר פועל ללא הפרעה.


נקו את הפילטרים של המזגן, את סוללת המעבה ואת סוללת המאייד. במידה ואתם יודעים שהמזגן ישן ולא עבר ניקוי הרבה מאוד זמן, תוכלו להזמין טכנאי כדי לבצע ניקוי עמוק למזגן, מה שיכול לפתור את הבעיה בעלות נמוכה בהרבה. בדקו עד כמה שניתן שאין קורוזיה במערכת המזגן. במידה והמזגן נקי, ללא קורוזיה, והמערכות שלו עובדות בצורה תקינה, ככל הנראה מקור הבעיה הוא אכן דליפת גז.

 

סימנים המעידים על דליפת גז – במצב של דליפת גז מהמזגן יכולים להופיע סימנים כמו הצטברות קרח על המזגן או על אחד מהצינורות החיצוניים, ופעולת קירור שנפסקת אחרי זמן קצר. עם זאת, חשוב לציין שלא בכל המקרים הסימנים הללו יופיעו.

 


אילו תקלות גורמות לדליפה של גז?

דליפה של גז מתרחשת כתוצאה מבלאי או רשלנות. חור שנוצר בצינורות מערכת המזגן או בסוללה ממנה יוצא הגז, גורם לדליפה של גז ולפעולה לא יעילה של המזגן. המושג 'בריחת גז' הוא מושג לא נכון מיסודו, מאחר ומערכת הגז היא מערכת אטומה, וגז לא אמור לצאת ממנה.

 

ישנן אמנם דליפות גז מתונות שאינן מוציאות את המזגן מכלל שימוש תוך זמן קצר, אבל בסופו של דבר כל דליפה של גז מעידה על תקלה חמורה יותר ובשלב מסוים יהיה צורך להתמודד מולה ולתקן או להחליף את המזגן.

 

קורוזיה – הקורוזיה גורמת לריקבון של הצנרת, מה שעשוי לגרום לסדקים ולחורים. הקורוזיה עשויה להצטבר על צינורות המזגן בעיקר באזור מישור החוף.

 

מנוע רועד – במידה והמנוע רועד בצורה קיצונית הוא עלול לפגוע בצינורות הנחושת של המזגן ולגרום גם כן לסדקים ולפגיעות שעשויים לגרום לדליפת גז.

 

חיבור לא מקצועי של צינורות הנחושת – במידה וטכנאי המזגנים לא הקפיד על חיבור ראוי בין צינורות הנחושת החיצוניים והפנימיים של המזגן, תיתכן דליפה של גז, גם אם לא באותו רגע.


איך טכנאי מזגנים מקצועי יאתר דליפת גז?

מילוי גז במערכת מיזוג שהגז דולף ממנה הוא לא פתרון קבע יעיל, ולעיתים אינו מהווה אפילו פלסתר יעיל. תוך כדי הבדיקה, טכנאי מזגנים מקצועי יזרים כל הזמן גז למערכת ויבצע את הבדיקה במספר שיטות: טכנאי מזגנים מקצועי יסגור את ברז השעונים ויבדוק אם אכן מדובר בדליפת גז. הטכנאי ישתמש בשעון לחץ, שעון שבודק את רמת לחץ הגז במערכת המזגן. רמת הלחץ הגז הרצויה היא psi 60.

 

היה וטכנאי המזגנים מגלה כי רמת לחץ הגז נמוכה מ – 60, על ידי שימוש בגלאי דליפות גז אלקטרוני או תרסיס צבע מיוחד שגורם לגז שדולף להיות וויזואלי. דרך נוספת לאיתור דליפת הגז היא מילוי מערכת המיזוג בחנקן וחיפוש דליפת הגז חלק אחר חלק.

 

ישנה בדיקה נוספת שמתבצעת באמצעות מילוי המערכת בחנקן, לאחר ריקון מוחלט של המערכת מגז. במצב הוואקום שנוצר, החנקן יתפרץ במקום הדליפה, ובמקומות דליפה קטנים נוספים במידה ויש.


האם משתלם לתקן דליפת גז?

כאמור, דליפת גז יכולה להיות דליפה מאסיבית או דליפה מתונה, כך שמילוי גז מזגנים בלבד יכול להוות פתרון זמני במקרים הקלים יותר. אין לדעת כמה זמן לוקח לכל הגז לדלוף, כך שבמידה ותבקשו מטכנאי המזגנים למלא עבורכם גז מזגנים מבלי לתקן את התקלה עצמה, תוכלו ליהנות מחלל ממוזג ונעים במשך שבוע, שנתיים, חודש, יום, ואולי רק כמה שעות.

 

טכנאי מזגנים מקצועי יוכל לבצע תיקון דליפת גז על ידי הלחמה של נקודת הדליפה, או החלפת חלק במערכת הצינורות. עם זאת, לא תמיד משתלם לתקן מזגן עם דליפת גז משמעותית. במצב של דליפת גז מסוללת המזגן הפנימית למשל, לא משתלם לתקן את הדליפה עקב עלות התיקון הגבוהה, וכדאי לשקול החלפה של המזגן.


הלחמת חור בצנרת הגז
הלחמת חור בצנרת הגז

האם קיים הבדל בין גז למזגן עילי למרכזי?

סוג הגז במזגנים עיליים ובמזגנים מיני - מרכזיים הוא אותו סוג גז. ההבדל המהותי בין שני סוגי המזגנים הללו, מבחינת גז מזגנים, הוא כמות הגז שהמערכת מכילה. מאחר ומזגנים מרכזיים ומיני - מרכזיים הם גדולים ממזגנים עיליים, ומכסים יותר שטח, כמות הגז בהם תהיה גדולה יותר. גודל המערכת משפיע באופן ישיר על קושי איתור הדליפה.

תיקון דליפת גז במזגן. מתי נצטרך?
תיקון דליפת גז במזגן. מתי נצטרך?
מזגן מיני מרכזי: כל מה שצריך לדעת
מזגן מיני מרכזי: כל מה שצריך לדעת
לקרר ולחסוך: דמפר למזגן מיני מרכזי
לקרר ולחסוך: דמפר למזגן מיני מרכזי
תיקון מזגנים: להבין את התקלות
תיקון מזגנים: להבין את התקלות


זקוקים לטכנאי מזגנים? טכנאי מזגנים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X