צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  המדריך המלא לצביעת הבית
 

המדריך המלא לצביעת הבית

לקחת מברשת או רולר, לטבול במעט צבע ולהעביר על הקיר, מה עוד צריך כבר לדעת על צביעה? אז זהו, שהרבה. רגע לפני שאתם צוללים למלאכת צביעת הבית, כנסו למדריך הבא ותדעו מה הם שלבי הצביעה ואיך צבעי מקצועי יבצע אותם.
מאת: ארז פולק    עודכן: 13/08/2018 10:21:30
עוד בכתבה:

בניגוד לעבודות שיפוץ אחרות, המוניטין של צביעה כמלאכה שמצריכה ידע מקצועי ויכולות, לא זוכה לעדנה. הרי בסך הכל מדובר בצבעי שממלא את הבית בניילונים, מערבב קצת שפכטל, מורח, מערבב קצת צבע, מורח, ונגמר הסיפור, מה כבר אפשר להרוס? אולי תופתעו לגלות, אבל בהחלט אפשר.


מעבר לרמת הייעוץ והידע המקצועי שצבעי מנוסה יכול לספק לכם בכל הנוגע לצביעת דירה, כמו  גוון הצבע ושילוב של גוונים שונים באותו חדר, הוא גם יכול להיות זה שיציל את הקיר שלכם מנזק מתמשך במידה ויש בו רטיבות. בנוסף, צבעי מקצועי יידע כמה חומר גלם אתם באמת צריכים, יישר ויבריק את הקיר כך שהצבע יתפוס בצורה הטובה ביותר, ישמור על הרהיטים ועל הפרקט שלכם מנזק בלתי הפיך ויצבע את הקירות בצורה מקצועית כך שייראו בדיוק כמו שרציתם. 


איך יודעים איזה צבע לבחור?

הדבר אולי החשוב ביותר שצריך לקחת בחשבון שניגשים לבחור צבע הוא האלמנט אותו רוצים לבצוע. יישום צבע על חומרים שונים מניב תוצאות שונות, ולכן ישנם צבעים שמותאמים לעץ, למתכת, לקירות וכן לסוגי קירות ומיקומם בבית. בחרו את הגוון אליו אתם מתחברים ואל תתביישו לשלב מספר צבעים בחלל אחד. לאלה מכם שלא מעוניינים בצביעה סטנדרטית, סגנונות מודרניים כמו הדגשת טיח, שילוב צביעה עם טאפטים תלת – מימד, הבלטת עמודים וצבעים זהובים, יכולים להפוך את צביעת הבית ליצירת אומנות של ממש.

 

צבע יסוד – צבע זה מהווה בסיס שמקשר בין הצבע הקיים לבין הצבע החדש שייצבע מעליו. צבע יסוד נקרא גם צבע מקשר או פריימר. הוא מכיל חומרי חיזוק לתשתית הצבע הקיימת ותפקידו המרכזי הוא לקשר בין שני סוגי צבעים שונים. במידה ואתם מעוניינים לצבוע את קירות הבית בצבע אקרילי על גבי צבע סיד ולא תצבעו בצבע יסוד, לא יהיה מה שיתפוס את הצבע החדש. גם המידה והקיר כבר צבוע בצבע אקרילי, ולמרות שאין הכרח לעשות לזאת, צביעה בצבע יסוד בין הצבע הישן לחדש יביא בהכרח לתוצאה מוצלחת יותר.

 

צבע לתקרה – בעבר צבעי הסיד היו הצבעים הנפוצים ביותר ושימשו לצביעת קירות הבית כולו. עם כניסת הצבעים האקריליים, צבעי הסיד פינו את מקומם לשליטים החדשים של עולם הצבע. משפט הניחומים הלאומי שאומר - 'כל מי שבועטים בו עף למעלה', אולי לא תמיד משקף את המציאות, אבל בכל הנוגע לצבעי הסיד זה בדיוק מה שקרה. אז נכון, צבעי הסיד לא יכולים להגן מפני פטרייה ועובש כמו הצבעים האקריליים, אבל כשלוקחים בחשבון את הגוון הלבן היפייפה שלהם ואת מחירם הזול, אין פלא שצבעי הסיד מרוחים על תקרות הבתים בגאון.

 


צבע לחדר האמבטיה -  חדר האמבטיה הוא החדר עם כמות הלחות הגבוהה ביותר בבית, מה שגורם להתפתחות עובש, פטריות והתקלפות הטיח. צבע אקרילי הוא המומלץ ביותר לצביעת חדר האמבטיה. הצבע האקרילי הוא צבע נושם, מתייבש במהירות ומאפשר ללחות ולמים להתאדות. אנו ממליצים להשתמש בצבע אקרילי המכיל בתוכו חומר נגד פטריות ועובש.

 

צבע לדלתות – צבעים סינתטיים הם צבעים באיכות גבוהה, שמשמשים בעיקר לצביעת דלתות עץ ומשקופים. הצבעים הללו מבוססים על פיגמנטים מומסים במדלל סינתטי, והם עדיין מכונים צבעי שמן, למרות שהם אינם מכילים שמן כבר שנים. ישנם שני סוגים של צבעים הסינתטיים, והם צבעים מדוללים בטרפנטין, וצבעים על בסיס מים. צבעים על בסיס מים נחשבים ידידותיים לסביבה, קלים לניקוי, בעלי איכות צביעה דומה לזו של צבעי שמן, מתייבשים במהירות ונטולי ריח.


מה כמות הצבע הנחוצה לעבודה?

כשאתם מזמינים בעל מקצוע לבצע עבודת צבע בביתכם, הוא יודע מה כמות החומר הנדרשת מהתיאור שאתם נותנים לו בטלפון או מסיור שהוא מבצע בדירה לצורך הערכת מחיר. כמו בכל תחום אחר, גם בכל הנוגע לצביעת הבית, אל תתפשרו ודרשו הצעת מחיר וחוזה עבודה מסודר מול בעל המקצוע. בהצעת המחיר בעל המקצוע יכתוב במפורט מה כמות החומר הנדרשת לביצוע העבודה, ואתם תוכלו לבדוק אם הכמות הזו תואמת למציאות לפי חישוב בהתאם לשטח אותו תרצו לצבוע.

 

כדי לבצע את החישוב הזה, ראשית עליכם למדוד את גובה הקיר ולהכפיל בסך אורך הקירות אותם תרצו לצבוע. לאחר מכן יש לגרוע את הדלתות, החלונות ואלמנטים נוספים אותם לא תרצו לצבוע, כמו קיר מאחורי ארון למשל. כושר הכיסוי של כל צבע וצבע מצוין על גבי האריזה שלו בליטרים למ"ר. ההמלצה היא לקנות בין עשרים לשלושים אחוז יותר צבע מהחישוב הסופי כדי לכפר על טווח טעות נורמאלי ולצורך תיקונים. בתום העבודה, צבעי מקצועי ישאיר לכם את הצבע בו לא נעשה שימוש לצורך תיקונים בעתיד.


אילו הכנות יבצע הצבעי לפני העבודה

בשלב הראשון הצבעי יעבור בכל הדירה או בחלק המיועד לצביעה ויסיר אלמנטים בקיר כמו מסמרים, ברגים ודיבלים. לאחר מכן הוא יכסה את השקעים בקירות שמיועדים לצביעה בכיסוי פלסטיק. צביעה היא הזדמנות טובה לבצע שינויים בנקודות המחשמל בבית, וכדאי לעשות זאת לפני שהצביעה עצמה מתבצעת על מנת שלא לקדוח וללכלך את הקיר ואת הבית אחרי שהעבודה הקשה בוצעה.

 

הדבר הבא אותו הצבעי יעשה הוא תיקון סדקים ויישור הקיר לפני צביעה, פעולה שעשויה להיות מורכבת ולכן נתמקד בה בהמשך המדריך. לאחר שהקיר מוכן לצביעה, בעל המקצוע יזיז את כל הרהיטים למרכז החדר במידה ויש, ויעטוף אותם בניילון. במידה ויש בביתכם פרקט או שטיח מקיר לקיר, חשוב כי תציינו זאת בפני הצבעי עוד בשלב הסכם העבודה ביניכם. הצבעי יידע להכין כמות וסוג כיסוי מתאימים על מנת לשמור על השטיח או על הפרקט והפאנלים שלכם. במידה והם מתלכלכים במהלך הצביעה, עשוי להיגרם להם נזק.  




כך הצבעי יכין את הקירות לצביעה

כאמור, שלב קריטי בהכנת הבית לצביעה היא טיפול במצב הקיר. כדי לדעת אם תוכלו להסתפק בתיקון סדקים נקודתיים ויישום שפכטל אמריקאי בלבד, או בעבודה מורכבת יותר בקיר, חפשו נקודות רטיבות ועובש בקירות. במידה ויש כאלה, חשוב שתטפלו בגורמים לרטיבות לפני ביצוע העבודה, שכן רטיבות בקיר מעידה על בעיית איטום או על בעיה בצנרת הבית. עוד בנושא טיפול ברטיבות תוכלו לקרוא כאן. חשוב שתדעו ששפכטל הוא הליך קוסמטי שלא נותן מענה לבעיות קשות בקירות הבית, לכן כדאי להתמודד עם הבעיה לפני הצביעה, ולא לשלם על הטיפול בה אחר כך, מה שיעלה לכם בצביעה חוזרת של לפחות חלק מהבית.

 

ישנם סוגים שונים של שפכטל, אך המומלץ והיעיל ביותר הוא שפכטל אמריקאי. השפכטל האמריקאי אינו דורש הכנה מוקדמת או ערבוב וניתן ליישם אותו בקלות על הקיר. הוא בעל כושר היצמדות מעולה ויכול לשמש ככיסוי סדקים קטנים. לאחר יישום החומר על הסדקים, ייבושו ושיופו בעזרת נייר זכוכית אפס, צבעי מקצועי ימרח את הקיר כולו בחומר וישייף אותו לאחר שהוא יבש. הוא יחזור על פעולה זו מספר פעמים עד שהקיר מקבל מראה ישר וחלק.

 


כך צבעי מקצועי יצבע את ביתכם

התקרה כנקודת התחלה – במידה והתקרה נכללת ברשימת הצביעה, שם העבודה תתחיל. צבעי מקצועי יתחיל את העבודה בסמוך לאחת מפינות החדר ויצבע את התקרה לאורך כדי לייעל את העבודה ולא לעבוד כפול. במידה והתקרה גבוהה משלושה מטרים, הצבאי יצבע את התקרה בעזרת סולם.

 

אזורים בעייתיים שניים – לאחר שהתקרה יבשה, הצבעי יעבור לצביעת הקירות, כאשר הוא מתחיל באזורים הבעייתיים, שהם אזור החלון, הפאנלים והדלתות. הצבעי יצבע את מסגרות הקירות במצורה מאונכת עם מברשת או רולר, את החיבור בין הקיר לתקרה.

 

שאר הקיר – הצבעי יחלק את הקיר למקטעים ויצבע אותם. בדרך כלל מדובר על מקטעים של מטר על מטר. צבעי מקצועי יתמקד כל פעם בקיר אחד, כך הוא ישיג עבורכם את התוצר הטוב ביותר.


מה משפיע על מחיר הצביעה?

תוספת על צביעת תקרה – לא בכל עבודת צביעה התקרה כלולה במחיר ועצם צביעת התקרה מייקר את מחיר הצביעה במידה מסוימת. צביעת הבית כולו ללא צביעת התקרה היא עבודה פשוטה יותר ולכן גם נהוג לגבות עליה פחות. כאשר מדובר בתקרה גבוהה משלושה מטרים, מה שמחייב עבודה עם סולם, מחיר העבודה יתייקר.

 

דירה מרוהטת – הזמן הטוב ביותר לצביעת הבית הוא במעבר דירה, כשהדירה ריקה ואין בה עדיין ריהוט. ברגע שריהוט נכנס לתמונה אז גם המחיר מטפס בהתאם.

 

רמת הגימור – במידה ואתם מתכננים לחדש את הצבע בביתכם, כאמור, אין חובה להשתמש בשפכטל אך הדבר רצוי בכל מקרה. יישום שפכטל אמריקאי בכל הבית זה דבר יעיל איכותי ויעיל, אך הוא מייקר את עלות העבודה. עבודות תיקון מורכבות יותר כמו טיפול ברטיבות ובעובש ייקרו את העבודה עוד יותר.

 

כמות וסוג הצבע – כאמור, ישנם סוגים שונים של צבעים. ככל שאיכות הצבע עולה כך גם מחירו. כמו כן, כמות הצבע תייקר המחיר הן מבחינת שימוש ביותר חומר גלם והן מבחינת מריחת שכבות נוספות, מה שאומר יותר עבודה ויותר זמן.

 

פרקט ושטיח מקיר לקיר – הזהירות הנדרשת בזמן עבודת צביעת בית עם פרקט או שטיח מקיר לקיר היא גבוהה בהרבה ומצריכה דיוק ומיגון רב. עבודה בתנאים אלו עשויה גם היא לייקר את המחיר.


הקפידו להכין חוזה עבודה מסודר

חוזה עבודה מסודר אמור לכלול את כל פרטי עבודת הצביעה, פירוט כל הקירות שיש לצבוע כולל תקרות, כמות חומרי הגלם הנדרשת לעבודה, סוג חומרי הגלם (שפכטל, צבעי סיד, צבעים אקריליים, צבעים סינתטיים), צביעת דלתות, משקופים וחלונות, התמודדות עם תנאי שטח (תיקוני שפכטל, מילוי גבס, טיפול ברטיבות וכולי), מועד סיום העבודה, פיצוי בגין גרימת נזק בזמן העבודה, האם העבודה כוללת את סידור הבית וניקוי כתמים בסיומה, וכל פרט אחר שמייחד את עבודת הצביעה בביתכם אותו רק אתם יכולים לדעת.

 

אחריות - האחריות על עבודות צבע נועדה לתת מענה למקרים של קילופי צבע, מריחות או כל בעיה אחרת בעבודת הצביעה אליה נחשפתם לאחר סיום הביצוע. תוקף האחריות משתנה מצבעי לצבעי, והיא נעה בין שנה לשנתיים. עם זאת, האחריות לא תקפה במקרים של נזקי רטיבות, עובש, בעיות איטום וצנרת.





שאלות ותשובות בנושא צביעת דירות
שאלות ותשובות בנושא צביעת דירות
שאלות ותשובות בנושא צביעת דירה
שאלות ותשובות בנושא צביעת דירה
3 מיתוסים על צביעת הבית
3 מיתוסים על צביעת הבית
משלוש יוצא אחד: איך לצבוע את החדרים בבית?
משלוש יוצא אחד: איך לצבוע את החדרים בבית?


זקוקים לצבעים? צבעים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X