צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  צביעה חיצונית של הבית – המדריך המלא
 

צביעה חיצונית של הבית – המדריך המלא

הקירות החיצוניים של הבניין שלכם מתקלפים או סדוקים, ובפעם האחרונה שהם נצבעו צעדו ברחובות העיר חיילים בריטים? במדריך הבא נסביר מה החשיבות של צביעה חיצונית, כיצד העבודה תתבצע ועל ידי מי, ומה לעשות כשחלק מהשכנים מסרבים לצביעה.
מאת: ארז פולק    עודכן: 04/09/2018 09:04:31
עוד בכתבה:

צביעת הקירות החיצוניים בבניין נכנסת תחת הגדרה של עבודת שימור בניין – עניין שמחייב את דיירי הבניין כולם, בניגוד לעבודות שנכנסות תחת ההגדרה של עבודות שיפור כמו שיפוץ כולל וכולי. בארץ אין חוק או תקנה מסוימת שמגדירה כל כמה זמן יש לצבוע את הקירות החיצוניים של מבנה מגורים (פרטי או משותף), והאחריות לצביעה היא על דיירי הבית בלבד.


אז למה בכלל צריך לצבוע את הקירות החיצוניים? במדריך הבא נסביר מה החשיבות של צביעה חיצונית הן מבחינת מניעת נזקים עתידיים שיכולים לעלות הון תועפות, והן מבחינת שווי הנכס, נפרט מה השונות לצביעה, במה העבודה כלולה, למה כדאי לשים לב במהלך העבודה, ומה לעשות כשיש שכנים שפשוט מסרבים לכל העניין.


מתי צריך לצבוע את הקירות החיצוניים?

עבודות צבע בקירות החיצוניים של הבית או של הבניין, היא פעולה שאיננה מחויבת על פי תקנה כל שהיא, ולכן היא מתבצעת אחת לעשר שנים ואף למעלה מכך. החשיבות שבצביעה החיצונית של קירות הבית עדיין לא חלחלה אל התודעה של הדיירים הישראליים, בעוד שבמקומות אחרים בעולם כבר הבינו מזמן שחלק אינטגרלי משימור והשבחה של הנכס בא לידי ביטוי בצביעה חיצונית.

 

אז נכון, אין בארץ תקנה שמחייבת את וועדי הבית לצבוע את קירות הבניין אחת לשלוש שנים – כמו בפלורידה למשל, ועם זאת, הקפדה על מראה חדיש, נקי ויפה של הבית או של הבניין, תגרום לשוויו של הנכס הפרטי או המשותף שלכם לטפס.

 

פגעי צבע, סדקים, רטיבות, שחיקה, מפגעי מזג אוויר כמו חמסינים מצד אחד וברד כבד מצד שני, צבע מיושן שלא טופל במשך שנים, או פשוט מראה מיושן ולא מודרני של הבניין – כל אלה מהווים רק חלק מהסיבות הפוטנציאליות לצביעת הקירות החיצוניים של המבנה שלכם. לאחר הצביעה החיצונית, הצבע לא יכול לבוא במגע עם מים במשך – 72 שעות. מסיבה זו, התקופות הטובות ביותר לצביעת הקירות החיצוניים הן תקופת הקיץ, ותקופות המעבר הגשומות פחות.


צביעת הקיר מונעת נזקי רטיבות
צביעת הקיר מונעת נזקי רטיבות

מה הן שיטות הצביעה הנפוצות?

ישנן אפשרויות שונות לצביעת קיר חיצוני, חלקן איכותיות יותר – כמו שליכט או צבע אקרילי, וחלקן איכותיות ונפוצות פחות – כמו צבע הסיד למשל, שהוא צבע שאיננו עמיד במים ועשוי לדהות ולהיפגם עם בוא הגשם.

 

יישום שליכט צבעוני – קיר חיצוני שלא נצבע במשך למעלה מ – 10 שנים, ושלא עבר תהליך של ציפוי כזה או אחר, עשוי לסבול מנזקי טיח כמו התפוצצות טיח או סדקים. עם הזמן וכתוצאה משחיקה טבעית ומנזקי מזג האוויר, נוצרים קילופים שהופכים עם הזמן לסדקים, מה שעשוי להוות תשתית להיווצרות רטיבות שעלולה לחדור לתוך הבית. על מנת להימנע מנזקים יקרים מיותרים, אתם צריכים למגן את הקירות החיצוניים בשכבת צבע שתספק מענה אסטטי לצד מענה פרקטי – שליכט צבעוני הוא הפתרון האידאלי עבורכם.

 

צביעה בצבע אקרילי בלבד – במידה והקיר נמצא במצב טוב יחסית, והצביעה נעשית לצורכי אסתטיקה ושימור בלבד, תוכלו להסתפק בתיקון נקודתי של סדקים וצביעת הקיר בצבע אקרילי. הצבע המיועד צריך להיות עמיד למפגעי מזג האוויר, עמידים בפני מים, וגמישים דיים כך שיוכלו למלא סדקים קטנים ברוחב של מילימטרים בודדים.


כך צבעי מקצועי יכין את הקיר לצביעה

כאשר מדובר בבניין של 2- 3 קומות, או בבית פרטי, בעל המקצוע יוכל לבצע את עבודת ההכנה לצביעה, ואת הצביעה עצמה ללא עזרים מיוחדים ובאמצעות סולם וגרניק שהוא מכונת שטיפה בלחץ מים גבוה. כאשר מדובר בבניינים גבוהים וברבי קומות, צבעי מקצועי ישתמש בעזרים נוספים כמו פיגומים וציוד סנלפינג – מה שייקר את עלות העבודה. אז מה הם השלבים אותם על בעל המקצוע לבצע כהכנה לעבודת צביעת הקירות החיצוניים?

 

הסרת טיח – קיר שלא עבר טיפול במשך שנים, סביר להניח שיהיה מלא בטיח חלול ופגום אותו יש להסיר. את פעולת הסרת הטיח החלול יבצע הצבעי באמצעות פטיש או גרזן, תוך התמקדות בחלקים הספציפיים אותם יש להסיר, ומבלי לחצוב בבניין כולו.

 

שטיפה של הקירות – צבעי מקצועי ימשיך את מלאכת הכנת הקיר לצביעה בעזרת שטיפה בלחץ מים באמצעות גרניק. השטיפה מסירה שאריות לכלוך, כמו גם את שאריות הצבע והטיח הרופפות.

 

טיפול בסדקים – ראשית בעל המקצוע יטפל בברזלים החשופים שבתשתית המבנה. מים עשויים לחלחל ולהגיע לברזלי התשתית ולגרום לחלודה. לאחר מכן, הצבעי יצבע את הסדקים בחומר מקשר, וייתן לחומר להתייבש למשך יממה. לאחר שהחומר יתייבש, הצבעי ימלא אותו בשפכטל, מה שדורש ייבוש נוסף של יממה. לאחר שהשפכטל יתייבש, הצבעי ישייף את תיקון הסדק. במקרים של סדקים קשים לתיקון, יהיה צורך בשימוש ברשת אינטרגלס.


כך צבעי מקצועי יישם שליכט צבעוני

כדי לשמור על משטח ישר לפני יישום הטיח על הקיר, צבעי מקצועי ימרח חומר מקשר. ישנם צבעים שמוהלים את החומר (פריימר) במים, דבר שחוסך עבורם בעלויות, אך פוגע בעמידות החומר. את החומר יישם הצבעי באמצעות רולר או בהתזה, וישאיר אותו לייבוש למשך יממה.

 

לפני יישום השליכט עצמו, בעל המקצוע יערבב את החומר כדי שהגרגרים ששקעו והצטברו בתחתית המיכל יתערבבו וכך תישמר אחידות הצביעה. הצבעי ימרח את החומר על הקיר היבש, ימתין דקה או שתיים וישפשף אותו עד לגובה גרגר ליצירת שכבה מחוספסת ואחידה.

 

רוב החברות שמייצרות את השליכט ממליצות למרוח אותו על שכבת פריימר, אך ישנן חברות שממליצות ליישם רשת אינטרגלס בין שתי השכבות, על מנת ליצור שכבת הגנה מוגברת לקיר החיצוני. במידה ותבחרו בשיטה זו, או שבעל המקצוע שבחרתם החליט לבצע צביעה בשיטה זו, הדבר ייקר את עבודת הצביעה.


צביעת קיר חיצוני בהתזה
צביעת קיר חיצוני בהתזה

כך צבעי מקצועי יישם צבע אקרילי

לאחר הכנת הקיר לצביעה מבחינת ניקוי, תיקון פגמים קטנים ומילוי סדקים, ולאחר שהקיר יבש לחלוטין, הצבעי יתפנה למלאכת צביעת הקיר. כאמור, במידה ומדובר בבניין גבוה או ברב קומות – בעל המקצוע יעשה שימוש באביזרים שמתאימים לעבודה בגובה כמו פיגומים וציוד סנלפינג, דבר שייקר את העבודה. צביעת הקירות תיעשה תוך יישום של שתי שכבות, כשבין שכבה לשכבה הצבעי ייתן לצבע להתייבש. כמות הצבע אותה הצבעי יישם תלויה בהוראות היצרן, בהתאם לסוג הצבע אותו בחרתם, הכמות תלויה בדרך כלל ברמת החספוס של אותו צבע.


מה לעשות כהשדיירים מסרבים לצביעה?

צביעת הקירות החיצוניים של בניין מגורים היא עניין לא זול, ורוב הסיכויים שקופת הוועד השוטפת לא תוכל לממן את העבודה הזאת, ועל כן דיירי הבניין יצטרכו להוסיף סכום מסוים שמיועד לעבודה זו. בכל הנוגע לעבודות תחזוקה ושיפוץ בבנייני מגורים משותפים, החוק מבדיל בין עבודות 'שימור' לעבודות 'שיפור'.

 

מבלי להיכנס לפרטים המשפטיים והביורוקרטיים, אפשר לומר שברוב המקרים החוק עומד לצד אלה המבקשים לבצע עבודות שימור, ולא בהכרח לצד אלו אשר מבקשים לבצע עבודות שיפור בבניין. צביעה חיצונית של קירות הבניין, על אחת כמה וכמה כשמדובר בקירות שלא נצבעו מעולם וסביר להניח שמלאים בקילופי צבע, בסדקים ואף ברטיבות שעשויה לחדור דרך מעטפת הצבע השחוקה ולפגוע בקירות עצמם – נכללת בהגדרה של עבודת שימור.

 

בכל מקרה, לפני פנייה לערכאות משפטיות, אנו ממליצים לפנות אל הדיירים עצמם ולהסביר להם שאמנם לא מדובר בעבודה הזולה ביותר בעולם, אבל צביעה מקצועית של הקירות החיצוניים של בניין המגורים יכולה למנוע נזקי רטיבות משמעותיים שתיקונם יעלה הרבה יותר כסף, ובנוסף לכך, צביעה מקצועית ואיכותית היא מדד שלא ניתן להתעלם ממנו כשרוצים להעריך את שוויו של הנכס.

המדריך המלא לצביעת הבית
המדריך המלא לצביעת הבית
3 מיתוסים על צביעת הבית
3 מיתוסים על צביעת הבית
משלוש יוצא אחד: איך לצבוע את החדרים בבית?
משלוש יוצא אחד: איך לצבוע את החדרים בבית?
עשה זאת בעצמך: צביעה וחידוש רהיטים
עשה זאת בעצמך: צביעה וחידוש רהיטים


זקוקים לצבעים? צבעים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X