צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  מה חשוב לדעת על איטום גגות
 

מה חשוב לדעת על איטום גגות

איטום גגות היא פעולת תחזוקה חיונית ביותר לפני החורף, המונעת נזקי רטיבות שעלות הטיפול בהם עלולה להיות גדולה משמעותית.
מאת: יהונתן דור    עודכן: 24/10/2018 11:45:28
עוד בכתבה:

איטום גגות היא פרוצדורה שמטרתה להעניק לגג בידוד מפני רטיבות ולנקז ביעילות מי גשמים בלי שיחדרו למבנה. בגגות שטוחים, יש לדאוג לאיטום אפקטיבי וליצור שיפוע מדויק שינקז את המים למרזבים. אחרת, יש היקוות של מים שחודרים את הטיח והלבנים ומחלחלים לתקרות ולקירות.


תיאורטית לפחות, איטום הגג הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הבנייה של בניין או בית חדש, וכאשר הוא מתבצע בצורה מקצועית הוא יכול להחזיק במשך 10-15 שנים בהן נדרשת רק תחזוקה בסיסית שלו. מעשית, לא נדיר למצוא מבנים חדשים בהם עבודת האיטום לא הייתה מושלמת ותוך שנים בודדות יש בעיות ונוצרים כשלי איטום. 


טכניקות וחומרים

השימוש בזפת לאיטום הגג נדיר יחסית היום ,ומשתמשים בשיטה זו בעיקר כשהגג כבר זופת בעבר והפתרון הפשוט והמשתלם ביותר הוא להמשיך לתקן את הקיים ולזפת שכבות חדשות. במבנים חדשים או בגגות שהאיטום הקיים שלהם לא ניתן לתיקון, משתמשים בטכניקות חדשות יותר וחומרי איטום קצת שונים. 

 

החומרים הכי פופולריים הם ממשפחת הביטומנים, והידועות ביותר הן היריעות הביטומניות. את היריעות אפשר לחתוך למידה, לפרוש ואז לחבר בהלחמה. כמו הזפת האורגנית, היריעות הללו וביטומנים אחרים (ישנם גם משחות ואפילו תרסיסים ועוד וריאציות מגוונות על הנושא, שנבדלות במרקם ובתכונות פיזיות נוספות).

 

מעבר לזה, יש עוד מבחר גדול של חומרים, תהליכים ופתרונות, שמאפשרים איטום יעיל של גג והשגת בידוד מקסימלי מפני נוזלים וגם מפני חום ורעש.
מה גורם לתקלות?

בשלב מתקדם של היווצרות כשל באיטום הגג אפשר יהיה לראות נזילת מים או רטיבות בקירות או בתקרות של הקומה העליונה. מובן שלא כדאי לחכות עד השלב הזה אלא להשקיע בתחזוקה ובמניעה הרבה קודם, לצמצם את הנזק וההוצאה.

 

ישנן היום חברות שמבצעות ביקורת על מבנים חדשים ומספקות אינדיקציה לתקינות וליעילות של התשתיות השונות בו, לרבות איטום הגג. מלכתחילה, עדיף לא להיכנס לדירה לפני בדיקה מהסוג הזה ואחרי פתרון של כל הבעיות שנתגלו. מעשית, לא תמיד ניתן לבצע בדיקה ובמקרים בהם נכנסים לגור בדירה בבית שאיננו חדש יש בכל מקרה להניח שיידרשו תיקוני איטום ובידוד מסוגים שונים, לרבות בגג.


ממה נובעות התקלות באיטום הגג?

ביצוע ראשוני כושל - אם האיטום מלכתחילה נעשה בצורה לא מקצועית תוך זמן לא רב הבעיה תתגלה. לפעמים אפילו בדיקת הצפה בתום האיטום לא תגלה את הכשל אבל שילוב של שמש חזקה בקיץ, גשם סוחף ורוחות יכולים להביא להתבלות האיטום תוך זמן קצר. פעמים רבות ליקויים אלו יתגלו בחיבור לקירות הגג (רולקות) או הינתקות שכבת האיטום מהגג בשל ביצוע לקוי (חוסר ניקיון הגג לפני היישום, שימוש בחומר מקשר לא מתאים ועוד).

 

תחזוקה לקויה - גם אם הביצוע הראשוני היה מוצלח יש לתחזק את הגג ולנקוט במספר פעולות על מנת לשמור על שכבת האיטום. במקרה של שימוש בזפת יש לחדש את הזיפות מדי שנתיים לערך, יישום מקצועי של יריעות ביטומניות אמור להחזיק לכל הפחות 5 שנים, אולם עדיין יש לזכור כי עם הזמן נסחפים עלים, חול ולכלוך למרזבים, מה שמקשה על ניקוז המים, לכן כדאי לבדוק את תיקונתם כמו גם להקפיד על ניקיון הגג.

איטום גגות – לעבור את החורף בשלום
איטום גגות – לעבור את החורף בשלום
איטום קיר חיצוני – המדריך המלא
איטום קיר חיצוני – המדריך המלא
תיקון רטיבות מסיבית בתקרה: המדריך המלא
תיקון רטיבות מסיבית בתקרה: המדריך המלא
בית יבש: הכל על איטום קיר חיצוני
בית יבש: הכל על איטום קיר חיצוני


זקוקים לאיטום? איטום

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X