צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  דודי שמש: כמה זה יוצא בשקלים?
 

דודי שמש: כמה זה יוצא בשקלים?

השימוש בדודי שמש טוב לכיס ולמשק האנרגיה. אם אין לכם אחד, כדאי לשקול רכישה. אם יש, כדאי לכם ללמוד להפיק ממנו את המקסימום. כמה זה יוצא בשקלים ומה האלטרנטיבות?
מאת:     עודכן: 01/08/2017 17:17:56
עוד בכתבה:

בשלושה מכל ארבעה בתים בישראל מחממים מים לרחצה באמצעות דוד שמש. זו אחת ההצלחות הגדולות של המחוקק הישראלי, שהשכיל לחייב את הדבר בחוק ב-1976.


אז מדוע בעצם ה"בוילער", הדוד החשמלי, לא עבר מן הארץ? קודם כל, כי ישנם בישראל בתים שנבנו לפני 1976. בבתים רבים ברחבי הארץ, דודי שמש ישנים הוחלפו עם הזמן בדוודים חשמליים - בעיקר כי ההוצאה הראשונית עליהם קטנה יותר.
 


דוד שמש: כמה כסף תחסכו?

אם אתם גרים בדירה בבעלותכם ואין לכם דוד שמש, אז בדרך-כלל ישתלם לכם לעשות את ההשקעה ולרכוש אחד. במיוחד אם יש לכם כיום דוד חשמלי שמתקרב לסוף חייו. 

הפעלה של דוד חשמלי (צריכה של כ-2.5 קילוואט/שעה) לשעה ביום תעלה לכם במשך שנה כ-500 שקלים. אם אתם משפחה בת מספר נפשות רב יחסית אתם יכולים להגיע בקלות להוצאה גדולה פי שניים ופי שלושה.

התקנת דוד שמש תעלה 1500-1000 שקלים יותר מהתקנת דוד חשמלי, אבל קל לראות כיצד החיסכון בחשמל יחזיר את ההשקעה בתוך שנים בודדות לכל היותר. אגב, לא קשה היום למצוא דוד שמש בתמחור סביר שמגיע עם 10-8 שנות אחריות. לאורך מחזור החיים של דוד שמש (כיום מקובל שמדובר על 15-10 שנים), הוא עשוי להחזיר את ההשקעה בו עשר פעמים ויותר. 


כמה זה עולה לנו?

כשמסתכלים על הבחירה באמצעי חימום מים כזה או אחר מנקודת מבט כלכלית רואים כי ההוצאות על חימום מים ממוקמת גבוה ברשימת התפלגות ההוצאות של משק הבית.

דודי שמש על גגאבל מי שמרוויח באמת מדודי שמש הוא משק האנרגיה הישראלי. מעריכים שדודי השמש חוסכים היום כ-4 אחוזים מצריכת האנרגיה בישראל.

זה עוד במצב שבו מבני תעשייה ומוסדות ציבוריים עדיין לא מתקרבים לניצול הפוטנציאל של מערכות כאלו או מערכות סולאריות.

בשוק השכירות, לא נדיר שבעלי דירות מעדיפים לגלגל את ההוצאה אל השוכרים.

כלומר, מתקינים דוד חשמלי או מתקן לחימום מים מהיר ולא דוד שמש. קמצנות לשמה, בהתחשב בכך שלרוב מחיר השכירות החודשית גבוה משמעותית מההוצאה הראשונית הזו.

בחוזי שכירות ארוכים לעיתים משתלם לשוכרים,, להשתתף בהוצאה על דוד השמש עם בעל הבית.


לחסוך, עם דוד שמש או בלעדיו

גם אם אתם לא מתכננים להתקין דוד שמש חדש בקרוב, יש לכם הרבה אפשרויות אחרות לחסוך בהוצאות על חימום מים.

קודם כל, ישנן אלטרנטיבות. המתקנים הקומפקטיים לחימום מים מהיר ("אטמור" ודומיו) הם האפשרות הזולה ביותר. מחיר המכשיר וההתקנה מתחילים במאות שקלים בודדות, ובשימוש מבוקר הם יכולים להיות אפילו חסכוניים בהשוואה לדוד חשמלי רגיל (צריכת החשמל שלהם גבוהה, אבל זמן הפעולה קצר יותר). 

פתרון נוח מאד ולעיתים גם משתלם הוא זה של מחמם מים מבוסס גז. ההוצאה הראשונית על המכשיר היא בטווח שבין 1500 ל-2500 שקלים, ולאחר מכן - בהתאם לספק הגז שלכם, סוג המיכלים והרגלי השימוש.

גם אם אתם משתמשים בדוד חשמלי ולא מתכננים להחליף אותו בקרוב, יש חשיבות למיקום, איכות הבידוד, משך ההפעלה ואיכות התחזוקה.

רק כדי לסבר את האוזן, דוד חשמלי שמותקן בצמוד לקיר חיצוני, אינו מבודד היטב ואינו מתוחזק (אבנית על גוף החימום, תרמוסטט לא נבדק וכו') עלול להכפיל את צריכת החשמל המצטברת.

 

כסף


לחסוך יותר עם דוד שמש

אם יש לכם כבר דוד שמש, זה לא אומר שאתם לא יכולים לחסוך יותר. הדבר החשוב ביותר הוא איכות התחזוקה של הדוד והקולטים. אחת למספר שנים כדאי להזמין בעל מקצוע שינקה אבנית, יחדש את הקולטים וכו'. בין לבין, אם יש גישה בטוחה לגג ולקולטים, לא מזיק להעניק להם מדי פעם ניגוב בסמרטוט. האבק והלכלוך שמצטברים עליהם פוגעים ביעילותם.

לעיתים גם מיקום מחדש של הקולטים, יהפוך אותו אפקטיבי יותר גם בתקופות הפחות חמות של השנה, ויחסוך לכם הוצאה על חימום בחשמל באותם ימים.
 

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
כמה עולה להדליק דוד במשך שעה?
כמה עולה להדליק דוד במשך שעה?
דודי שמש טובים גם לחורף
דודי שמש טובים גם לחורף
תיקון דודי שמש: נזילות
תיקון דודי שמש: נזילות
דוד שמש במקום מערכת חימום מרכזית
דוד שמש במקום מערכת חימום מרכזית


זקוקים לדודי שמש? דודי שמש

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X