צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  מזגנים וחשבונות חשמל: איך לקרר ולחסוך
 

מזגנים וחשבונות חשמל: איך לקרר ולחסוך

חשבונות החשמל בקיץ עושים לכם שחור בעיניים? כדאי שתבדקו האם המזגן שלכם תקין, האם אתם משתמשים בו נכון וכיצד תוכלו לחסוך
מאת:     עודכן: 14/05/2018 11:22:45
עוד בכתבה:

הטמפרטורות בחוץ עולות ואיתן עולה לעיתים קרובות גם צריכת החשמל. אחת הסיבות המרכזיות היא עלייה בהוצאות על קירור ואוורור הבית.


המזגן הוא 'צרכן' החשמל הכבד ביותר בבית, אך בימים ארוכים בקיץ (ובמספר ימים בחורף) פשוט אי אפשר בלי. אז אם נמאס לכם מחשבונות חשמל מנופחים בגלל הפעלת המזגן בקיץ, הטיפים שלנו יעזרו לכם לחסוך קצת.


טמפרטורה מתאימה

1. לא להפעיל את המזגן כשלא צריך אותו - כן, זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל הגורם המובהק ביותר לבזבוז חשמל באמצעות מיזוג הוא ההרגל הרע להפעיל את המזגן בכל מקרה, כשצריך וכשלא צריך. לא בטוחים? קנו מד טמפרטורה נאה ומקמו אותו במיקום בולט. עד 27-28 מעלות צלזיוס, ולפעמים אף מעט יותר, אפשר בהחלט להסתפק במאווררים.

2. שימו לב לאנשים אחרים - זו עצה טובה באופן כללי, אבל בהקשר שלנו: אם אתם נמצאים בחדר אחד עם אנשים נוספים, שימו לב שאתם לא מקפיאים אותם ובאותה הזדמנות לא רק שתהיו מנומסים וחברתיים יותר אלא גם תחסכו חשמל. 

3. לא להשתולל עם הטמפרטורה - כשכבר מפעילים את המזגן, לא צריך להשתגע ולכוון את התרמוסטט ל-15 מעלות. רוב האנשים מרגישים נוח עם טמפרטורות של 20-25 מעלות. טמפרטורה של 24 מעלות נחשבת אידיאלית. חשוב לדעת שכל מעלה נוספת שמורידים, תגרום לעלייה של 5% במחיר כמפורט בגרף הבא:

 

לכמה מעלות צריך לכוון את התרמוסטט במזגן?

בכמה מעלות המעלות את חשבון החשמל?


תחזוקה נכונה

 4. שאלו את עצמכם: האם המזגן מתאמץ? כשהמזגן מרעיש יותר, מתאמץ ואף משתנק, זה בדרך-כלל אומר שמשהו בו לא תקין (נפרט בהמשך). כלומר: הוא לא מנצל היטב את פוטנציאל הקירור שלו, ונדרש ליותר חשמל כדי לבצע עבודת קירור דומה או פחותה.

עדכון: בנוגע להשפעת עוצמת מפוח המאייד, מסביר ד"ר עופר אלון, מומחה להתייעלות אנרגטית ובקרת אקלים ומחברו של המדריך המקיף "קירור ומיזוג אוויר המדריך המלא": "קיימת השפעה מינורית ברמת צריכת האנרגיה בעת שינוי מהירות הסיבוב של מפוח המאייד הפנימי (LOW;MED;HIGH). עם זאת למהירות נודעת משמעות לעניין סך/תהליך החלפות האוויר בחלל הממוזג. ככל שתגדל הספיקה (סך כמות האוויר) ימוחזר האוויר/יתחלף מהר יותר באופן תיאורטי בחלל ממוזג סגור, זאת אומרת עם תפעיל מזגן במהירות נמוכה על חלל גדול יקח הרבה יותר זמן להוריד את הטמפרטורה שלו (פונקציה של החלפות אוויר באותו נפח סגור), ואף יתכן שלא תצליח להגיע לטמפרטורה הרצוייה".

 

"מאידך", מוסיף אלון, "הפעלת המזגן במהירות גבוהה תעלה במידה מסוימת את טמפרטורת היציאה מהמאייד, כך שמבחינת התחושה הסובייקטיבית משתמש שיעמוד בקו זרימת (אין צורך בכך כמובן) יחוש כביכול טמפרטורה חמה יותר מאשר יחוש במהירות נמוכה. "

5. אל תחנקו את המזגן- סיבה נפוצה לכך שמזגנים נאלצים להתאמץ ולבזבז חשמל, היא שנתיבי האוויר שלהם אינם פנויים. זיכרו: אסור לחסום את פתחי היניקה והפליטה של המזגן, וגם לא להניח חפצים בקרבתם. בקיץ, במיוחד, חפצים שמונחים במרחק של כמה עשרות סנטימטרים מהמזגן יפריעו לפיזור החום ועלולים גם לגרום בסופו של דבר לתקלה.

6. שימרו על ניקיון הפילטרים- לכל מזגן (או ליתר דיוק לכל מאייד) יש לפחות מסנן אוויר ("פילטר מזגן") אחד. הפילטר הוא רשת צפופה שמטרתה לקלוט חלקיקים שנמצאים באוויר, כדי שלא ייכנסו למדחס המזגן וייפלטו לחלל החדר. את הפילטר אפשר להוציא בקלות, לשטוף היטב מתחת למים זורמים ולהחזיר אחרי ייבוש.

7. גז מזגנים להמונים- סיבה נפוצה נוספת לפעולה לא יעילה (או היעדר פעולה בכלל) של מזגנים היא דליפת גז. קל לזהות אותה כשהיא במצב מתקדם, כי האוויר שיוצא מהמזגן מפסיק להיות קר. בכל אופן, כדאי גם להזמין טכנאי לבדיקה תקופתית שכן  נזילות גז בדרך כלל נמשכות זמן מה עד שהן מתגלות, ובזמן הזה אתם משלמים יותר ומקצרים קצת את חיי המזגן שלכם.

8. לא למלא – לתקן - אם אכן נתגלה שחסר לכם גז במזגן, טכנאי מזגנים מקצועי והגון יבצע בדיקה כדי לחפש את מקור הדליפה. אין טעם למלא כאשר מדובר במקרה של דליפה פרוגרסיבית – בפעם הבאה המזגן שלכם יפסיק לתפקד הרבה יותר מהר. מילוי גז כשלעצמו, לא יספיק. במזגן איכותי וחדש יחסית לרוב מדובר בגומיית איטום שעלותה לא משמעותית. במזגנים הוותיקים יותר עלולות להיות בעיות שדורשות הלחמה או החלפת חלקים, ואז לעיתים כדאי לשקול החלפה.

 


סביבה נאותה

 9. לאטום את הבית ביעילות- אם המזגן שלכם נראה תקין לחלוטין אבל לא מצליח לקרר את הדירה, המשרד או החדר, ייתכן שהוא פשוט קטן וחלש מדי. מצד שני, בהרבה מקרים הבעיה אחרת: הבית או המשרד אינם אטומים כראוי ויש בריחת חום. אם אתם חושדים שזה המצב גם אצלכם, הזמינו מומחה איטום שיבדוק ויתקן את הדרוש.

10. להוציא מהחדר מכשירים מחממים- קומקום חשמלי, טוסטר, מדפסת לייזר מחלקתית או נורת הלוגן, הן דוגמאות למכשירים חשמליים שפולטים חום ומעמיסים עוד עבודה על מערכת המיזוג. אם זה אפשרי מקמו את המזגן רחוק ככל שאפשר ממכשירים אלו או העבירו אותם לחדר אחר.

ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
מה עושים עם ריח רע מהמזגן?
מה עושים עם ריח רע מהמזגן?
שאלות ותשובות בנושא מיזוג אוויר
שאלות ותשובות בנושא מיזוג אוויר
תיקון שבועות: מזגנים לוהטים
תיקון שבועות: מזגנים לוהטים
נשארים בלי אוויר: מה עושים בלי מזגן?
נשארים בלי אוויר: מה עושים בלי מזגן?


זקוקים לטכנאי מזגנים? טכנאי מזגנים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X