צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  מקצוע העתיד בישראל: טכנאי גז
 

מקצוע העתיד בישראל: טכנאי גז

אם יש מקצוע שצמיחתו בישראל ב-30 השנים הבאות אינה מוטלת כמעט בספק, הרי המקצוע הזה הוא טכנאות גז. נשמע לכם מופרך? תנו לנו לשכנע אתכם
מאת:     עודכן: 28/04/2015 12:17:14
עוד בכתבה:

ענף אספקת הגז הביתי נתפש כאחד הענפים הבעייתיים בישראל, ביותר מהיבט אחד. בין השאר, הושמעו טענות ונחשפו פרטים על בעיות מבניות, חשדות למעשי שחיתות והתנהלות לא תחרותית, על רשלנות ושירות גרוע וליקויי בטיחות.


הענף גם 'זכה' לקבל המלצות מפורשות המתייחסות אליו בדו"ח ועדת טרכטנברג. בין ההמלצות שהתקבלו: להחזיר את הפיקוח על מחירי הגז. מהלך שיש הטוענים שאם ייושם כראוי עשוי לחולל שינויים מרחיקי לכת.


הרבה רפורמות, מעט תחרות

לכאורה, ענף הגפ"מ (גז פחמימני מעובה) כבר עבר את הרפורמות שלו. בשנות התשעים השוק נפתח, ולארבע הספקיות ההיסטוריות (סופרגז, פזגז, אמישראגז ופטרולגז) הצטרפו כשלושים ספקי גז מורשים.

באותה הזדמנות, הוסר גם הפיקוח על מחירי הגז, מה שאמור היה להוביל לגיוון השירותים ושיפורם ולתחרות בתחום המחירים. בפועל, השימוש בגז כמקור אנרגיה בישראל נותר מצומצם מאד, וגם רפורמת הגז של 2008 לא שינתה מהותית את המצב. 

השימוש העיקרי בגז הבישול בישראל הוא בכיריים, הקיימים עדיין בחלק גדול מהתנורים החדשים. במדינות אחרות זהו השוק הקטן, וגז הבישול משמש בכמויות גדולות בהרבה להנעת כלי רכב, להסקה ולחימום מים לרחצה.

בישראל עושים את כל זה הרבה פחות. גם בגלל שגז נתפס בעיני רבים כאמצעי לא בטוח וגם בגלל שאחרי כל התיקונים והרפורמות, המחירים גבוהים מדי והשירות לא מספיק טוב. כמובן שלמדינה יש חלק במצב הזה, במגוון צורות. למשל, בנושא הבטיחות הייתה ונשארה לדעת רבים בעיה גם בתקנות וגם בפיקוח.

 

נכון להיום, עדיין קשה למצוא הרבה רכבים מונעים בגז בארץ


פניו החדשים של הגפ"מ

ובכל זאת יש סיכוי שנראה שינוי בקרוב. עם מחירים מפוקחים ריאליים, ספקי הגז ייאלצו להגדיל את הרווחיות שלהם בדרכים אחרות – לא ממכירת הגז אלא מהמוצרים והשירותים הנלווים.

יש, אם כך, סיכוי שנראה את עשרות ספקיות הגז המורשות הפועלות בישראל, עושות הרבה יותר כדי לשכנע אותנו להשתמש במחממי מים ומייבשי כביסה מבוססי גז, בהסקה ביתית משולבת וכמובן – בתנורי גז לבית ולחצר.

חלק מספקיות הגז מציעות מוצרים כאלה כבר היום, אבל הן עשויות לשווק אותם בצורה הרבה יותר אגרסיבית בעתיד.

 

האם הרפורמה תשפיע על הצרכן בטווח הארוך?


מקצוע העתיד: טכנאי גז

האם נשתכנע מאמצעי השיווק האגרסיביים? ייתכן, בעיקר אם זה יהיה מאד משתלם. וכשחושבים על זה - בסופו של דבר, גם אם זה ייקח זמן, גז הבישול הולך כנראה להיות זול מאד בישראל. מסיבה פשוטה: יש לנו הרבה ממנו.

גפ"מ מבוסס בעיקר על שני גזים, פרופאן ובוטאן, שניהם מופקים בכמויות נאות כתוצר לוואי של הגז הטבעי. מול חופי ישראל נתגלו בשנים האחרונות מרבצי גז טבעי בשווי של כ-300 מיליארד דולר, וחלק גדול מהגז הזה כנראה יגיע בסופו של דבר גם אלינו ובזול, כך אנו מקווים.

בסופו של דבר, לגז צפוי להיות תפקיד הרבה יותר משמעותי במשק הישראלי, וזה אומר שיידרשו יותר טכנאי גז ושהם צפויים לעסוק לא רק בתיקון דליפות והחלפת ראשי כיריים, אלא במגוון רחב של פעולות התקנה, תחזוקה ותיקונים הקשורים למתקני גז מכל מיני סוגים.

זהו, כמובן, רק אחד המקצועות שצפויים ליהנות מהשינוי. בעלי מקצוע ממגוון תחומים יפיקו תועלת מצמיחת הענף הזה, ובעיקר - טמון בו פוטנציאל עצום לחיסכון, למשקי הבית ולמשק בכלל. הגז גם הרבה פחות מזהם מנפט ומפחם, וגם זה דבר שלא צריך לזלזל בו.

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
סדר בגז: על מה אחראית החברה ועל מה הצרכן
סדר בגז: על מה אחראית החברה ועל מה הצרכן
שוק הגז פרוץ: כיצד נמנע את האסון הבא
שוק הגז פרוץ: כיצד נמנע את האסון הבא
גריל גז במרפסת לשכנות טובה
גריל גז במרפסת לשכנות טובה
דוד שמש או חימום בגז? ☂
דוד שמש או חימום בגז? ☂


זקוקים לגז שירות ותיקונים? גז שירות ותיקונים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X