צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  שוק הגז פרוץ: כיצד נמנע את האסון הבא
 

שוק הגז פרוץ: כיצד נמנע את האסון הבא

למרות סימני אזהרה רבים ודו"ח חמור של מבקר המדינה, שוק הגז נותר פרוץ והאסון הגיע. מהם כללי הבטיחות עליהם יש להקפיד כאשר מדובר במערכת ומכשירים הפועלים על גז? אילו סימני האזהרה שאמורים לעורר חשד ומה לעשות כאשר מגלים תקלה?
מאת:     עודכן: 22/05/2018 10:02:22
עוד בכתבה:

כמעט בכל משקי הבית בישראל פועלת מערכת גז המשמשת לבישול על כיריים, ובחלק מהבתים נהוג להשתמש בתנור חימום המחובר למערכת. בנוסף, קיימות גם מערכות לחימום מים על ידי גז ולאחרונה מוצעים בשוק גם מייבשי כביסה המשתמשים בגז. כל אחד מהמכשירים מחובר באופן נפרד אל מערכת הגז הביתית.

 


האסון בירושלים, חידד עוד יותר את חשיבות הבטיחות במערכת הגז, הקפדה על תחזוקה שוטפת והזמנת טכנאי מוסמך להתקנה ותיקון בעיות. 

 

כשקורה אסון, נשאר רק לתחקר


אסון שמחכה לקרות

רק לפני שלושה חודשים הוציא מבקר המדינה דוח חמור על המתחולל בשוק הגז. מהדו"ח עולה שמנתוני הרשות הארצית לכבאות והצלה שבמשרד לביטחון הפנים מספטמבר 2012 ומתשובותיה למשרד מבקר המדינה מפברואר ואפריל 2013 כי בשנים 2009-2012 אירעו כ-8,785 אירועי גפ"ם; חלקם גרמו לפגיעות גוף עד כדי מוות ולנזקי רכוש. בשנת 2012 לבדה התרחשו 4,752 אירועים.
 
המבקר ציין בדו"ח כי למעשה הליך בדיקת בקשת הרישיון לעיסוק בגפ"מ פרוץ "בשום תיק בקשה אין אסמכתה לכך שמנהל הבטיחות לענייני הגז במשרד האנרגיה (להלן - מנהל הבטיחות), הממונה על פי החוק על ידי שר האנרגיה, בדק שלמבקשי הרישיון אין רישום פלילי"
עוד נכתב בדוח כי יש חוסר תיאום בין הרשויות לגבי הנעשה בתחום "בידי משרד האנרגיה לא היה במועד סיום הביקורת מידע מלא על כל אירועי הגפ"ם שהתרחשו משנת 2009 עד סוף שנת 2012. לפי נתוני המשרד, מדובר בכ-192 אירועי גפ"ם, ואילו לפי נתוני נציבות כבאות והצלה (כיום: הרשות), אירעו באותה תקופה כ-8,785 אירועי גפ"ם. היעדר מידע מלא מנע מהמשרד לחקור את הגורמים לאירועים ולפעול לתיקון ולאכיפה".
 
בידי משרד האנרגיה, משרד התמ"ת והמשרד להגנ"ס אין מידע שלם, מרוכז ומהימן בדבר מיקומם של כ-40,000 צוברי גז הפרוסים ברחבי הארץ והמוגדרים "מִתקן גז לצריכה עצמית", כותב מבקר המדינה, יוסף שפירא.
המבקר מציין כי כח האדם במשרד האנרגיה באגף הבטיחות פחת ועומד כיום על 24 משרות בכל רחבי הארץ.
 
בסיכום הדו"ח הקשה נכתב: "משרד מבקר המדינה העלה כי למרות הביקורות הקודמות שפרסמו מבקרי המדינה, ואף שחלפו כ-23 שנים מאז חקיקת חוק הגז, עד מועד סיום הביקורת טרם הותקנו תקנות לרישוי ספקי הגז. עדיין קיימים ליקויים בתהליך היישום של מתן האישורים, ההיתרים והרישיונות שהוציא משרד האנרגיה בתחום בטיחות הגז בשנים 2008-2012. כמו כן קיימים ליקויים ביישום סדרי הפיקוח והבקרה שקבעו משרד האנרגיה וגופי פיקוח ואכיפה אחרים. במצב זה גוברים הסיכונים להתרחשות אירועי גפ"ם, הגורמים לפגיעות גוף, ואף למוות, ולנזקי רכוש".

 


בדיקה ותחזוקה

כאמור המצב במשק הגז אינו מסביר פנים ולכן על הצרכן להיות מודע לנושא. אליהו שפירא, טכנאי גז מוסמך בעל ניסיון של יותר מ-30 שנה בתחום, אומר כי הדבר החשוב ביותר בהתקנת נקודת גז חדשה הוא ביצוע התקנה באופן חוקי ותקין. "אם ההתקנה מבוצעת על ידי טכנאי גז מוסמך, על פי כל התקנים וכללי הבטיחות, הסיכוי לדליפה יהיה נמוך מאוד".
על פי תקנות הבטיחות בגז, יש לבצע בדיקה של המערכת כל חמש שנים. את מועד הבדיקה הבאה אצלכם בדירה או בבניין תוכלו לקבל מחברת הגז שלכם, יחד עם בקשה לתיאום מועד להגעת טכנאי.  "חשוב מאוד להקפיד על ביצוע הבדיקה ולא לדחות אותה אפילו יום אחד מעבר לתאריך האחרון לביצוע", אומר שפירא. בדקו מהו מועד הבדיקה הבאה והכינו לעצמכם תזכורת בולטת לתיאום בדיקה של טכנאי מוסמך מטעם חברת הגז, על מנת להפחית את הסיכוי לתקלות ולאסונות.

בנוסף, שפירא ממליץ להשאיר חלון פתוח כאשר פועל מכשיר המחובר למערכת הגז. "גם אם קר בחוץ, השאירו חריץ של 2 ס"מ ושמרו על אוורור כלשהו של החדר. כאשר בבית מופעל מכשיר הפועל על גז, חשובה מאוד תחלופה של אוויר וכניסת חמצן אל החדר".
 
הסימן העיקרי והברור ביותר לדליפת גז הוא ריח חריף ומוכר. מדובר דווקא ביתרון משמעותי, אל מול תקלות אחרות בבית - קל יחסית לזהות דליפה ולהתקשר באופן מיידי לטכנאי. גם אם אין ריח אך גיליתם חיבורים רופפים בנקודות הגז, או בלאי בולט לעין בצינורות המחברים בין המכשירים לנקודת הגז, מומלץ להתקשר לבעל מקצוע מוסמך בתחום.
 
"בכל מקרה הכי קטן של חשד, כדאי להתקשר ולהתייעץ", מסביר שפירא, "לפעמים ייעוץ טלפוני יכול לעזור ולא חייבים להזמין טכנאי. במקרים אחרים אני נותן עזרה ראשונה בטלפון, על מנת למנוע סכנה מיידית, עד להגעת טכנאי והמשך טיפול".

במקרים חמורים ומידיים, יש להתקשר למוקד כיבוי אש בטלפון 102 או מוקד חירום עירוני בטלפון 106. אם אתם מרגישים בסכנה, אין לקחת סיכונים ולחכות להגעת טכנאי. 


עיסוק בגז: רק למי שהוסמך

אחד המרכיבים החשובים ביותר בשמירה על ביטחוננו כאשר מדובר בתחום, הוא הזמנה של בעל מקצוע מוסמך. בישראל, כל אדם המתקין, מתחזק או מפעיל מערכת או מכשיר המשתמש בגז, חייב על פי החוק לעבור הכשרה שלאחריה בחינה תיאורטית ומעשית. רק לאחר הצלחה בבחינה, אותו אדם מקבל רישיון רשמי מטעם המדינה. בנוסף, הוא מחויב לבצע רענון תקופתי בכדי לשמור על התעודה.
 
"הזמנה של בעל מקצוע מוסמך היא עניין קריטי ביותר כאשר מדובר בגז", אומר שפירא, ”ישנם בעלי מקצוע הנקראים 'הנדימן', שפותרים בעיות בכל הבית. בתחום הגז יש דברים שהם לא יודעים ואז עושים אלתורים. ביצוע מרושל ומאולתר בתחום זה יכול להביא לצרות רבות ולסכנת חיים".
 
שפירא מסביר כי האחריות לבטיחות בשימוש בגז היא גם על כתפי הצרכנים: "היו מקרים בהם נכנסתי לבית וגיליתי שהלקוח הכניס את המכל אל תוך הבית- דבר המהווה סכנת נפשות. חלק מתקן הגז בישראל, שקיים כבר שנים רבות, מגדיר איפה אסור להתקין מיכל. כל טכנאי מוסמך ומנוסה מכיר את התקנים בעל-פה ויתקין לכם מכלים רק במקומות המותרים והבטוחים ביותר".
 

הרישיונות הקיימים בתחום הגז הם מתקין רמה 1, מתקין רמה 2, מתכנן גפ"מ (גז פחמימני מעובה) ומתכנן גפ"מ בכיר. "רישיון רמה 1 מוסמך להתקנה ופעילות בשוק הפרטי, בעוד שרישיון רמה 2 מתאים לבעלי מקצוע הפעילים בשוק המסחרי והחקלאי. לכן, לצורך תיקונים והתקנות בבית, מספיק להזמין טכנאי מוסמך רמה 1".

ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
מקצוע העתיד בישראל: טכנאי גז
מקצוע העתיד בישראל: טכנאי גז
סדר בגז: על מה אחראית החברה ועל מה הצרכן
סדר בגז: על מה אחראית החברה ועל מה הצרכן


זקוקים לגז שירות ותיקונים? גז שירות ותיקונים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X