צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  השקיה נכונה בגינה
 

השקיה נכונה בגינה

אחד המרכיבים החשובים ביותר להצלחת טיפוח הצמחייה והגן הוא השקיה נכונה. כיצד יש לעשות זאת, על מה חשוב להקפיד וממה יש להימנע?
מאת:     עודכן: 01/08/2017 17:17:07
עוד בכתבה:

כבר בעת הקמת הגינה יש לקחת בחשבון את נושא ההשקיה, הן מבחינת אפשרות למערכת השקיה בטפטפות, המטרה או בשילוב עם דשן. כמובן הכל בהתחשבות בשטח הגינה, הגידולים המיועדים וכמות הזמן שברצונכם להקדיש לטיפוח שלה.


כמובן שלא ניתן להגיד מראש בדיוק לכמה מים זקוק בדיוק כל צמח שכן מספר המשתנים גדול מדי (אזור אקלים, האם הצמח מקבל שמש ישירה או לא, סוג הקרקע ועוד), אולם מספר עצות וכללים יוכלו לעשות סדר ראשוני כך שבליווי של גנן מקצועי בשלב ההקמה או בסיוע בתחזוקה, הגינה שלכם תמשיך לפרוח כל השנה.


שלב התכנון

ניתן, ואולי אף רצוי, לתכנן מראש גינה חסכונית במים. גינה חסכונית יכולה אף לכלול צמחים עונתיים, ירקות פירות אך במינון נכון. עקרונות הקמת גינה כזו כוללים בין היתר הקטנת שטח המדשאה, נטיעת עצים ושתילת צמחים המוכרים כצרכני מים קטנים. כמו כן ניתן להסב גינה קיימת גם לגינה חסכונית בתהליך שלא יפגע בגידולים הקיימים ולטווח הארוך יחסוך לכם בעלויות ההשקיה. 

 


טפטפות, ממטרות ומה שביניהם

האפשרות היעילה והמדויקת ביותר להשקיית גינה היא בשימוש בטפטפות הנשלטות על ידי מחשב. הטפטפות מפזרות את המים ללא בזבוז, יצירת שלוליות המושכות מזיקים ואידוי במועדים קבועים. שימוש בטפטפות מאפשר השקיה מסודרת גם בזמן נסיעה או יציאה לחופשה ולמעשה מאפשר 'ראש שקט'. כמובן שחשוב לעדכן את תכיפות ההשקיה לפי עונות השנה ולהתחשב בגורמים כמו סוג הצמח ואופי החשיפה לשמש.


בעוד שהצנרת עצמה זולה מאד מחשב ההשקיה יהיה יקר יחסית ויכול אף להגיע ל-1,500 ₪. כדאי להיעזר בגנן בעל ניסיון על מנת להרכיב נכון את המערכת ולהזין את התכנית הרצויה.


מי שבכל זאת משתמש בממטרות מומלץ להשקות בשעות הלילה המאוחרות עד לפני הזריחה, כך שהלחות תסייע לצמחים במהלך היום עד לערב אשר הלחות בו מספיקה שוב לצמח עד למועד ההשקיה הבאה.


חשוב לכוון את הממטרה היטב ולהימנע מהמטרה על שבילי הגינה או חלקים בנויים אחרים וכן יש להימנע מהשקיית יתר שעלולה גם להזיק לצמחים וגם לשמש כר פורה למזיקים ויתושים.

 

מידע שימושי נוסף

 

לחצו על התמונה למחשבון השקיה של רשות המים:

 

טבלת השקיה לפי אזורים של משרד החקלאות 

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

 

זרעי קיץ: לגדל בעצמכם את ארוחת הערב
זרעי קיץ: לגדל בעצמכם את ארוחת הערב
עצות לטיפול חורפי בעצים ובאילנות שבגינה שלנו
עצות לטיפול חורפי בעצים ובאילנות שבגינה שלנו
גינון למרפסת ירוקה
גינון למרפסת ירוקה
לא גינון - גיזום
לא גינון - גיזום


זקוקים לגינון? גינון

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X