צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  ביובים  >  מאמרים בנושא ביובים  >  מחזור מים בישראל: הייתכן?
 

מחזור מים בישראל: הייתכן?

מאז הקמתה, הייתה מדינת ישראל בבעיית מים קשה. אם כך מדוע לא כמו מחזור פלסטיק או פסולת ביתית, לא כולם ממחזרים מים? כל הפרטים בכתבה
מאת:     עודכן: 02/08/2017 10:37:10

לא צריך להיות דני רופ כדי להבין שבשנים האחרונות אנו נמצאים בעיצומה של התחממות גלובלית מתמשכת המורגשת היטב במדינתנו המזרח תיכונית. מאגרי המים (הכינרת והאקוויפרים) מתדלדלים משנה לשנה וכדי למנוע את התייבשותם המוחלטת והרס הסביבה, כבר 61 שנים ממחזרים את מי השפכים בישראל למי קולחין. 


עוד בכתבה:

בארה"ב, אוסטרליה ובמערב אירופה ישנם כבר תקנים ברורים למחזור מי שפכים ביתיים. כדי להפוך את הנושא לחוקי, על המדינה להתערב ולקבוע תקנות ברורות למתקנים הביתיים ולאפשרויות ההתקנה. מעבר לכך כל תקנה חייבת להיות מגובה בגוף שיאכוף אותה מצד משרדי הממשלה (הבריאות ו/הסביבה). מדוע העניין מתעכב בישראל?


מחזור שפכים בישראל

בישראל פועלים 63 מתקני טיהור שפכים – מט"שים הפזורים ברחבי הארץ. תפקיד המט"שים הוא לאסוף למחזר ולטהר שפכים ביתיים, ציבוריים ותעשייתיים ולהפוך אותם למי קולחין הממזערים את הפגיעה בטבע. השפ"דן הוא מתקן טיהור השפכים הגדול בישראל הנמצא סמוך לתחומי מועצה אזורית שורק, תפקידו למחזר ולטהר את מי השפכים של גוש דן. תהליך טיהור השפכים מתבצע בשלושה שלבים (שלב שלישוני) ומצליח לספק מים ל-70% מצריכת מי החקלאות בנגב. זהו חיסכון אדיר למאגרי המים של מדנת ישראל מכיוון שהמים הממוחזרים משמשים כתחליף למאגרי המים המתוקים והמליחים (מי התפלה).

 

תהליך טיהור השפכים מצליח לספק מים ל-70% מצריכת מי החקלאות בנגב!


מי קולחין

השפכים הביתיים נחלקים לשני סוגים: מים אפורים ומים שחורים. המים השחורים הם מים אשר באו במגע עם פסולת אנושית ולכן אינם ניתנים לשימוש חוזר ומגיעים אל המט"שים מצינורות השירותים והמקלחת שלנו. מים אפורים הם מים המגיעים משאר ברזי הבית לרבות מדיחי הכלים ומכונות הכביסה והם ניתנים לשימוש חוזר בחקלאות בלבד. לאחר מחזורם, המים מגיעים לאיכות גבוהה אך הם אינם מאושרים לשתייה מחשש להימצאות חיידקים והפצת מחלות ומגפות כתוצאה משתייתם או אכילת השאריות שלהם בפירות ובירקות, לכן גם אסורה השקיה באמצעותם ללא תקנות והגבלים ברורים של כמות ואופן ההשקיה. 


מחזור שפכים ביתי

במדינת ישראל אין תקנות או חוקים ברורים לגבי התקנת מתקני מחזור שפכים ביתיים. המדינה איננה אוסרת זאת במפורש אך היא גם איננה מעודדת זאת מכמה סיבות:

  • יותר קל לפקח על מתקני טיהור השפכים ומערכות הביוב ברמה העירונית או הארצית מאשר על הקמת כוח פיקוח עבור אינספור בתים פרטיים.
  • עידוד השוק הפרטי לצרוך מתקנים ביתיים אלו ייצור תחרות והוזלה במחיר שייתכן ויביאו לירידה באיכות המתקן.
  • בעת דליפה או נזק, על הרשויות המקומיות והמתקנים הארציים חלה חובת דיווח.
  • המתקנים הביתיים אינם באיכות מספקת כדי למנוע באופן ודאי פיזורם של חיידקים הנספגים בקרקע כתוצאה מהשקיית גינות ביתיות.

ומה העתיד טומן בחובו? במדינת קליפורניה הסובלת מבצורת בשנים האחרונות, כבר התגברו על המחסום הפסיכולוגי והכינו בירה ממים ממוחזרים באמצעות טכנולוגית מחזור מיוחדת של נאס"א. אמנם בירה יש לנו בשפע, אך גם מוחות מבריקים העומלים על פיתוחים חדשניים בתחום מחזור המים ויתכן שלא רחוק היום בו גם אנחנו נהנה משימוש מקורי במי השפכים שלנו.

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

טיפים לגינה חסכונית במים

השקיה נכונה בגינה

לא גזירת גורל – חוסכים במים וחשמל

חסכמים והדחות: מערכת האינסטלציה הביתית


זקוקים לביובים? ביובים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X