צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  מיחזור מים בישראל: הייתכן?
 

מיחזור מים בישראל: הייתכן?

מאז הקמתה, הייתה מדינת ישראל בבעיית מים קשה. אם כך מדוע לא כמו מחזור פלסטיק או פסולת ביתית, לא כולם ממחזרים מים? כל הפרטים בכתבה
מאת:     עודכן: 22/05/2018 09:56:53
עוד בכתבה:

מאגרי המים (הכינרת והאקוויפרים) מתדלדלים משנה לשנה וכדי למנוע את התייבשותם המוחלטת והרס הסביבה, כבר 61 שנים ממחזרים את מי השפכים בישראל למי קולחין. 


על המדינה להתערב ולקבוע תקנות ברורות למתקנים הביתיים ולאפשרויות ההתקנה. כל תקנה חייבת להיות מגובה בגוף שיאכוף אותה מצד משרדי הממשלה (הבריאות ו/הסביבה). מדוע העניין מתעכב בישראל?


היכן קיימים מטהרי שפכים בישראל?

בישראל פועלים 63 מתקני טיהור שפכים – מט"שים הפזורים ברחבי הארץ. תפקיד המט"שים הוא לאסוף למחזר ולטהר שפכים ביתיים, ציבוריים ותעשייתיים ולהפוך אותם למי קולחין הממזערים את הפגיעה בטבע. השפ"דן הוא מתקן טיהור השפכים הגדול בישראל הנמצא סמוך לתחומי מועצה אזורית שורק,

 

תפקידו למחזר ולטהר את מי השפכים של גוש דן. תהליך טיהור השפכים מתבצע בשלושה שלבים (שלב שלישוני) ומצליח לספק מים ל-70% מצריכת מי החקלאות בנגב. זהו חיסכון אדיר למאגרי המים של מדנת ישראל מכיוון שהמים הממוחזרים משמשים כתחליף למאגרי המים המתוקים והמליחים (מי התפלה).


בישראל פועלים 63 מתקני טיהור שפכים
בישראל פועלים 63 מתקני טיהור שפכים

כיצד משתמשים במי קולחין?

השפכים הביתיים נחלקים לשני סוגים: מים אפורים ומים שחורים. המים השחורים באים במגע עם פסולת אנושית ולכן אינם ניתנים לשימוש חוזר ומגיעים אל המט"שים מצינורות השירותים והמקלחת שלנו. המים האפורים מגיעים משאר ברזי הבית לרבות מדיחי הכלים ומכונות הכביסה והם ניתנים לשימוש חוזר בחקלאות בלבד.

 

לאחר מיחזורם, המים מגיעים לאיכות גבוהה אך הם אינם מאושרים לשתייה מחשש להימצאות חיידקים והפצת מחלות ומגפות כתוצאה משתייתם או אכילת השאריות שלהם בפירות ובירקות, לכן גם אסורה השקיה באמצעותם ללא תקנות והגבלים ברורים של כמות ואופן ההשקיה. 


ומה על מיחזור שפכים ביתי?

במדינת ישראל אין תקנות או חוקים ברורים לגבי התקנת מתקני מיחזור שפכים ביתיים. המדינה איננה אוסרת זאת במפורש אך היא גם איננה מעודדת זאת משום שיותר קל לפקח על מתקני טיהור השפכים ומערכות הביוב ברמה העירונית או הארצית מאשר על הקמת כוח פיקוח עבור אינספור בתים פרטיים.

 

בנוסף, עידוד השוק הפרטי לצרוך מתקנים ביתיים אלו ייצור תחרות והוזלה במחיר שייתכן ויביאו לירידה באיכות המתקן. בעת דליפה או נזק, על הרשויות המקומיות והמתקנים הארציים חלה חובת דיווח. המתקנים הביתיים אינם באיכות מספקת כדי למנוע באופן ודאי פיזורם של חיידקים הנספגים בקרקע כתוצאה מהשקיית גינות ביתיות.

 

 
מערכת הביוב הביתית: כל מה שצריך לדעת
מערכת הביוב הביתית: כל מה שצריך לדעת
סכנה מתחת לרגלינו: מערכות ביוב לא תקינות
סכנה מתחת לרגלינו: מערכות ביוב לא תקינות
פתרונות למניעת הצפה במקומות נמוכים
פתרונות למניעת הצפה במקומות נמוכים
מפריד שמן: האחראי על הסדר בבנייני דירות ומסחר
מפריד שמן: האחראי על הסדר בבנייני דירות ומסחר


זקוקים לביובית? ביובית

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X