צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  ביובים  >  מאמרים בנושא ביובים  >  פתרונות למניעת הצפה במקומות נמוכים
 

פתרונות למניעת הצפה במקומות נמוכים

מזג האוויר הישראלי בשנים האחרונות מזמן לנו הפתעות לא נעימות בדמות חורף שחון עם ימים מרוכזים של סופות ממוקדות, הזורעות הרס בעיקר למערכות הביוב העירוני כאשר הפגיעה העיקרית מתרחשת במקומות נמוכים
מאת:     עודכן: 02/08/2017 10:46:19

גם בשנים קודמות היינו עדים למערכות חורפיות לא אופייניות אשר פגעו בעוצמה רבה במקומות שונים ברחבי הארץ. השנה היינו עדים לפגיעה הנוראה מכל והיא בחיי אדם מבוגר שנקלע למעבר תת קרקעי מוצף בחיפה


עוד בכתבה:

מקומות נמוכים מועדים להצפות כיוון שאופן בניית מערכת הביוב הביתי ו/או העירוני עובד לרעתם. אם כך כיצד בכל זאת ניתן למנוע מקרים כאלו? עבור מרתפים, חניונים ומקומות תת קרקעיים ישנם פתרונות איכותיים ומותאמים אישית. 


איך בנויה מערכת הביוב?

מערכת הביוב הביתית הנושאת את השפכים שלנו מתחברת אל מערכת הביוב העירונית ומשם ממשיכה אל המת"שים הפזורים ברחבי הארץ. מערכת הביוב פועלת על פי עיקרון פשוט של כוח הכבידה, המים יורדים בשיפוע קבוע (1.5% לרוב) ללא התערבות של משאבות עד לנקודת החיבור עם הקו העירוני – בריכת האיסוף, שם "טמונה" הבעיה. 

 

מערכת הביוב ככה זה נראה שם למטה


סתימות והצפות

סתימה במערכות הביוב נוצרת כתוצאה ממטרד החוסם (וסותם) את צינורות הביוב לפני שהם מגיעים אל צינורות קווי הביוב הראשיים ו/תעלות בינעירוניות גדולות. בבית, מרבית הסתימות נגרמות מזריקת חפצים, מגבונים, טמפונים ומצבורי שערות לאסלה, בנוסף שפיכת שמן או נוזלים אחרים שלא נמהלים במים גורמים לסתימה בניקוז בבריכות האיסוף. השפכים שלא יכולים להתקדם חוסמים את הבריכה וממשיכים להיאסף עד לפיצוץ בצינור או עלייה של שפכים חזרה אל הבית.

ההצפות ששמענו עליהם בטלוויזיה נגרמות לא מביובים פרטיים אלא ממערכת ניקוז הגשמים של הרשויות העירוניות, מערכת זו נסתמת כתוצאה מתחזוקה לקויה וחוסר תשומת לב של הרשות. מי הגשמים מצטברים בביוב ואינם נקווים אל קווי הביוב הראשיים כתוצאה מחסימה של ענפים ועלים שעפו ברוח, אשפה שהושלכה ושמן מן המכוניות שהצטבר על הכביש, תפקיד הרשות הוא להתכונן לימים כאלו בפרט ולתקופת החורף בכלל. 

 

ביובית עירונית ביובית - האמבולנס של מערכת הביוב המוצפת  


מערכת ביוב במקומות נמוכים

אם מי השפכים עוברים אל הביוב העירוני תוך ניצול כוח הכבידה מלמעלה למטה, כיצד ניתן לתכנן מערכת ביוב במקומות כמו מרתפים וחניונים תת קרקעיים שממוקמים תחת מערכת הביוב העירונית? התשובה היא שימוש במשאבות. האחת לשפכים (סילונית) והאחת היא לניקוז מים במקומות פתוחים כמו חניונים הנקראת משאבה טבולה (מלשון טבילה כי המשאבה טבולה במים).

המשאבה הטבולה מותקנת בתוך פיר נסתר בגובה מסוים תחת רצפת החניון או המרתף, מרגע שחודרים מים אל הפיר בו היא ממוקמת, המשאבה שואבת מים ומעלה אותם אל צינור הניקוז. אם כך נשאלת השאלה מדוע בכל זאת ישנן הצפות קשות כאלו?

 

חניון תת קרקעי מוצף


יהיה בסדר

התשובה לשאלה זו מחזירה אותנו אל ההרגל הכל כך ישראלי של תחזוקה לקויה במהלך השנה ותסביך ה"יהיה בסדר" המוכר והידוע. עם כל הכבוד לעובדה שמותקנת משאבה טבולה כמעט בכל חניון כיום, יש לבדוק האם היא מותאמת לגודל החניון ומה יכולות השאיבה שלה. יש לחשב את תנאי השטח ואת כיוון פתח כניסת המים לחניון, בעת ההתקנה יש לדרוש התחשבות בתנאי השטח והכנה למצב בו יחד עם הגשמים יגיע גם סחף רב שיחסום את המשאבה.

בעיה נוספת היא סתימה בקו העליון וחוסר יכולת של המשאבה לנקז את המים מלמטה, ללא שסתום אל חזור, המים פשוט ירדו אל החניון נוכח הסתימה בקו העליון. שני המצבים הללו בעצם משארים את המקומות התת קרקעיים, בעיקר חניונים פתוחים הפונים לרחוב, "חסרי אונים" נוכח כמויות המים האדירות שיורדות בזמן סופה. 

 

משאבה טבולהבהיעדר תחזוקה ראויה, גם משאבה טבולה לא תעמוד בעומס

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 

מפריד שמן: האחראי על הסדר בבנייני דירות ומסחר

מחזור מים בישראל: הייתכן?

ביוב IT

סכנה מתחת לרגלינו: מערכות ביוב לא תקינות


זקוקים לביובים? ביובים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X