צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  דודי שמש  >  מאמרים בנושא דודי שמש  >  לא רק בקפה: עופרת ומתכות בדודים הביתיים
 

לא רק בקפה: עופרת ומתכות בדודים הביתיים

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה הודיע כי אסור לייצר ולמכור דודי שמש בעלי ציפוי מלט מחשש להימצאות עופרת ומתכות כבדות ומסרטנות במי הדוד. התקן יכנס לתוקף החל מחודש פברואר הקרוב ויחול על דודים חדשים בלבד.
מאת:     עודכן: 01/08/2017 17:15:55

ת"י 69 – מחממי מים חשמליים- מחממים בעלי ויסות תרמוסטטי ובידוד תרמי, הוא התקן בו נעשה השינוי שנקבע. מסקנות וועדת התקינה במשרד הכלכלה הגישו את מסקנותיהם לאחר פעילות של כמעט 3 שנים, החל מפרסום המלצת משרד הבריאות בנושא, אותה דחו במשרד הכלכלה (שטרנליכט, ינואר 16, 2017. ישראל היום). 


עוד בכתבה:

משרד הבריאות המליץ על הפסקת השימוש עקב החשש מפני העברתן של מתכות כבדות אל המים ועקב כך סיכון מוגבר לחלות בסרטן, ההחלטה היא מניעתית ותואמת תקנים אירופים. מנכל אמון הציבור מסר כי לא ייתכן שמעלים לסדר היום את נושא העופרת בקפה אך נמנעים מפרסום הצהרה חד משמעית גם בנושא הדוודים. 

 


הדוד, הציפוי ומה שבינהם

דודי שמש או דודי חשמל בנויים באותה צורה בדיוק, בעוד שבמרבית ימי השנה, דוד השמש נהנה מאספקת מים חמים היישר מהקולטים, הוא פועל באותה דרך חשמלית של חימום מים בה פועל דוד החשמל כל ימות השנה. הדוד או בשמו המדוייק "האוגר" (אוגר מים) בנוי בצורת גליל רחב ומאורך בשלוש שכבות: השכבה החיצונית היא שכבת בידוד לרוב תהה עשויה מפוליארטן מוקצף, מבנה הדוד והמיכל עצמו עצמו בנוי מפלדה והשכבה הפנימית זו המגנה עלייה מפני קורוזיה, יכולה להיות מיוצרת או מאמייל או מהחומר הזול יותר – מלט. 

 

דודי שמש על גג בניין בישראל  בישראל ישנם כמיליון דודים בעלי ציפוי מלט מסוכן 


הבעיה בדודי מלט

בעבר היה נהוג להשתמש בציפוי מלט בכל הדודים בישראל, המחיר הזול וקצב הייצור המהיר הועדפו על פני הסכנות הבריאותיות שבכלל ולא היו ידועות באותה תקופה. עם קצב הגידול באוכלוסייה, הבלאי מן הצריכה מוגברת, החלו להגיע גם התקלות והדיווחים על פיצוצים בדוודים. הבעיה נוצרה משכבת המלט הדקה שנמרחה סביב גוף הפלדה של הדוד, לאחר שהציפוי מתפורר נוצר השיתוך - זו הקורוזיה שמאכלת את הפלדה ומשחררת את המתכות המסוכנות למי הדוד. הזנחה מתמשכת של מצב זה, גורמת בסופו של דבר גם לפיצוץ המיכל והדוד ייהרס קליל. 

 


מהן הסכנות הבריאותיות?

הימצאות העופרת במכונות הקפה ובדודי השמש והחשמל שלנו יכולה להוביל למגוון השפעות בריאותיות חמורות על הגוף שלנו. חשיפה אלייה באמצעות שתיית קפה וגם במקלחת מסתבר, גורמת לעלייה משמעותית במחלות לב וכלי דם לרבות עלייה בלחץ הדם. בנוסף פוגעת העופרת בפריון אצל נשים וגברים ומסוכנת בייחוד לנשים בהריון ולתפקוד העובר. מתכות כבדות העלולות להיות מופרשות למים בעקבות הקורוזיה המתרחשת בגוף הפלדה של הדוד, הן מתכות רעילות ומסרטנות דוגמת ניקל וקדמיום.


כדאי לדעת

על פי מחירון המקצוענים, מחיר התקנת דוד ממוצע בנפח של 120-150 ליטרים הוא בין 1700-2200 ₪, בין אם מדובר בדוד שמש או חשמל, כמובן שתיתכן תוספת עבור התקנת דודי שמש על גג רעפים נוכח הסיכון והמורכבות בעבודה. בעת קנייה ו/או התקנה של דוד חובה עלינו לשאול ולדרוש דוד שמש חדש בעל ציפוי אמייל המגיע עם 5 שנות אחריות לכל הפחות, ולקבל תעודת התקנה מן המתקין התקפה לשנה. אם אתם בעלי דוד שמש או חשמל בעל ציפוי מלט, כדאי שתזמינו טכנאי מוסמך לבדיקת תקינותו של הדוד, עלות ביקור טכנאי היא בין 180-250 ₪.  

 

דוד שמש על גג בית בישראל הזמינו בדיקה פשוטה היום, כדי לא לשלם ביוקר בעתיד

     

 


ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה


למה אין לי מים חמים בדוד?

מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד

אל תסמכו על אחרים: מבטחים את הדוד והקולטים

לא על הקולטים לבדם: תקלות נפוצות בדוד השמש


זקוקים לדודי שמש? דודי שמש

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X