צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
אתם נמצאים ב:
בעלי מקצוע   >  אינסטלטורים  >  מאמרים בנושא אינסטלטורים  >  מסנן אבנית: דרך יעילה להארכת חיי מכשירי החשמל בבית
 

מסנן אבנית: דרך יעילה להארכת חיי מכשירי החשמל בבית

הוא לא רק שומר על אורך החיים של מכשירי החשמל שצורכים מים, אלא מסנן ומנקה מי השתייה והאבנית שעלולה לחדור לגופנו. מסנן אבנית: כל מה שרציתם לדעת.
מאת: ליאור נפש    עודכן: 02/08/2017 12:14:11

ישנם כמה סוגים של מסנני אבנית ולכולם אין תקן מחייב, כיוון שהאבנית אינה נחשבת כמפגע בריאותי. אולם, בכל הנוגע לפגיעה בגופי החימום של מוצרי החשמל שצורכים מים, האשמה העיקרית מוטלת על האבנית המצטברת בהם.


עוד בכתבה:

נראה כי ככל שמסנן האבנית יסנן יותר את האבנית שבמים, כך הוא יבצע את תפקידו בצורה האופטימלית ביותר. אולם, יש לדעת כי מסנני האבנית אינם מונעים במאת האחוזים את האבנית שבמים. דבר זה מכוון וזאת בשל הצורך במינרלים המצויים במים. סינון מוחלט של המים יגרום לאבדן אותם מינרליים וכתוצאה מכך למים פחות בריאים ואף מרים. 


מה זה אבנית?

למעשה, האבנית בנויה משני יסודות המצויים בטבע: סידן פחמתי בשילוב עם מגנזיום. חומרים אלו שוקעים ומתגבשים במהלך הזמן בתהליך של חימום המים. הכינוי "מים קשים" הוא למעשה כינוי המתאר מים העשירים בסידן ומגנזיום. במים אלו מצויים תרכובות של יוני סידן, מגנזיום, ולעיתים אף ביקרבונט וגופרית. להבדיל, מים שרמת המגנזיום והסידן שבהם נמוכה מכונים "מים רכים".

הבעיה העיקרית הגורמת להיווצרות אבנית היא דווקא כאשר המים עומדים. במצב זה, קל יותר לאבנית לשקוע ולהתגבש לשכבה מוצקה. גם חימום המים והזרמתם בצנרות ברזל (שהיו נהוגות לשמש כתשתית אינסטלציה בבתים ובנייני מגורים) גרמו וגורמים להיווצרות אבנית.

 

מומלץ לדאוג לתחזוקת המסנן כל חצי שנה בערך

                                    מומלץ לדאוג לתחזוקת המסנן כל חצי שנה בערך 


לאילו נזקים האבנית גורמת?

מיעוט מינרליים: הצטברות של אבנית עלולה לגרום להשלכות שונות. אחת מהן היא מיעוט של המינרליים המצויים במים, כיוון שהתגבשות האבנית במים "גוזלת" את אותם מינרליים.

 

פגיעה במכשירים צורכי מים: אחת התופעות הידועות שהאבנית מסוגלת לעולל היא פגיעה בתפקודם של מכשירים שונים כגון: מכונת כביסה, דודי שמש וחשמל, מדיח כלים, קומקום חשמלי ועוד. הדבר המשותף לכל אותם מכשירים - כולם פועלים תוך שימוש במים. במהלך הזמן מצטברת אבנית בתוך המכשירים ופוגמת בפעולתם התקינה. במכשירים מסוימים, כגון דודי שמש, אבנית המצטברת על גוף החימום בדוד, עלולה להשבית את פעולתו לחלוטין ולגרום להרס רב.   

 

הצטברות קורוזיה: אחת הבעיות העיקריות שנוצרות בעקבות הצטברות אבנית במים היא קורוזיה, הצטברות חיידקים וחלודה. אלו נוצרים כאשר האבנית מתגבשת בתוך צנרת המים ומקטינה את קוטר הצנרת עד לאיטום מוחלט שלה. אחת הסיבות במעבר לצנרת פלסטיק (צנרת מסוג SP וצנרת מסוג PEX המצויות כיום בשוק האינסטלציה) היא בעקבות לקחי העבר מצנרות הברזל שבהם התפתחה קורוזיה ביתר קלות ויצרה בהם חלודה ובעקבות כך פיצוצי מים ונזילות.  


היכן כדאי להתקין מסנני אבנית בבית?

מדיח כלים ומכונת כביסה: התקנת מסנן אבנית במכונת הכביסה תמנע הצטברות של אבנית על דפנות המכונה ותסייע להמשך פעולתה התקינה.

 

ברז מים: מסנן האבנית שממוקם בברז המים שלנו יכיל לרוב אבני סיליפוס שתפקידם מניעת האבנית שעוברת דרך פיית הברז אל גופנו.

 

מסנן אבנית לדוד שמש: אחת התופעות הידועות ביותר היא אבנית בתוך דוד השמש. האבנית מצטברת לרוב על רכיב גוף חימום המים ומקשה את תפקודו עד כדי החלפתו. תפקיד המסנן- לשמור על המים המובלים בצנרת לדוד, נקיים מאבנית. באופן זה גם תמנע תופעת הצטברות האבנית בראש הדוש שבמקלחון.

 

מסנן בשימוש עם אבנים לניקוי המים

                                           מסנן בשימוש עם אבנים לניקוי המים


אילו סוגים של מסנני אבנית קיימים?

ישנם שני סוגי אבנים המוכרים בשימוש במסנן האבנית- אבני סיליפוס ואבני לשם:

 

מסנן אבני לשם: יתרונם הגדול של אבני הלשם הוא כי הן אינן פוסלות את השימוש במי השתייה. הכוונה היא כי הן אינן מכניסות חומרים זרים או לא בריאים למי השתייה. הן עברו את בדיקות מכון התקנים הישראלי ונמצא כי גם כאשר המים עומדים בתוך המסנן עצמו, אפילו לכמה ימים רצופים, עדיין לא נמצא כל סיכון למי השתייה. מקרים של מים העומדים בתוך המסנן יתכן כאשר אין שימוש במים ואין מעבר מים בצנרת ובמסנן: בדומה לשעות השינה, יציאה לעבודה או היעדרות מהבית לכמה ימים.

 

מסנן אבני סיליפוס: כיום המסנן המוכר בשימוש הוא מסנן עם אבני סיליפוס (מינרל). האבנים מגיעות בצורת כדוריות ויש חשיבות גדולה לתחזוקת המסנן. חשוב להקפיד ולרכוש בכל חצי שנה שקית אבנים שעלותה נעה בסביבות 80-150 שקל ולהחליף את האבנים הישנות המצויות בתוך מסנן האבנית. 

 

ישנן טענות הגורסות כי התרכובות הפעילות באבני הסיליפוס עלולות להוות סיכון ואף מסרטנות. התקן הקיים בארץ מורה על היתר מקסימלי של 600 PPM (כלל המוצקים המומסים במים) כאשר תרכובות אבני הסיליפוס מתמוססות ברמה פחותה מכך ועומדות בתקן הנדרש.


כיצד אינסטלטור מקצועי יתקין מסן אבנית?

התקנת מסנן אבנית ליד שעון המים (השיבר הראשי) של הדירה או הבית מספק פתרון אפקטיבי יותר מאשר התקנה פרטנית לכל מכשיר בבית. מסנן האבנית המוכר והידוע ביותר לשימוש כיום הוא מסנן עם אבני סיליפוס. הוא מותקן ליד שעון המים הראשי, מגן על כל מוצרי החשמל הביתיים ובעל יעילות מקסימלית.

    

בעל מקצוע מתחום האינסטלציה ימקם את מסנן האבנית לאחר שעון המים של הדירה או הבית. הוא יחתוך את צנרת המים, יחבר את מסנן האבנית לקטע הצנרת הקטוע באמצעות מתאמים מיוחדים שיאפשרו את מעבר זרימת המים דרך מסנן האבנית.

 

לא תמיד כדאי לרכוש את מסנן האבנית מבעל המקצוע. מומלץ לבדוק מחירים בחנויות המשווקות. שם ניתן למצוא גם מבחר יותר גדול של מסננים.


מחליף חום סולארי: מה זה ומתי נצטרך אותו?

נפוץ ומטריד: תקלות אינסטלציה נפוצות

סמוי מהעין: איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית

מבט אל תוך הצינור: בעיות במערכת הניקוז הביתית


זקוקים לאינסטלטורים? אינסטלטורים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X