צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  דודי שמש: עד כמה הם משתלמים
 

דודי שמש: עד כמה הם משתלמים

דודי שמש מוכיחים את עצמם לא רק כפתרון הסביבתי ביותר לחימום מים, אלא גם כמשתלמים ביותר מבחינה כלכלית. עד כמה הם חסכוניים ומהן האלטרנטיבות?
מאת: יובל הרכבי    עודכן: 27/07/2014 17:30:50
עוד בכתבה:

כשלושה רבעים ממשקי הבית בישראל נהנים מאספקת מים חמים באמצעות דודי שמש. זאת כתוצאה מחוק שנחקק בשנות השבעים המחייב התקנת דודי שמש בבתים חדשים.


הרבע הנותר משתמשים בעיקר דודים חשמליים, ומדובר לרוב בדירות ובתים שנבנו קודם להעברת החוק, בדירות מחולקות, במאחזים ומגורי ארעי וכיוצא באלה. 


לכולם יש? כמעט

החוק קובע כי רק בבניינים עד תשע קיימת חובת ההתקנה שכן אז, המערכת היתה לא יעילה בבניינים גבוהים אולם כיום ניתן להוביל מים חמים גם לבניינים גבוהים מ-15 קומות אולם החוק בינתיים לא עודכן.

 

אחוז לא קטן מהדירות בהן אין דודי שמש הן דירות מושכרות, שבעליהן מעדיפים להימנע מההוצאה הנוספת ומגלגלים אותה אל השוכרים - זאת למרות שהשכירות החודשית הממוצעת של דירה בישראל גדולה פי שלושה מהפרש העלות בין דוד חשמלי לבין דוד שמש. 

 

המשמעות הסביבתית של השימוש באנרגיית חשמל במקום באנרגיית שמש היא כבר עניין ידוע. אבל בימים בהם מחירי הנפט בשמיים וחברת החשמל מתקשה לספק את הדרישה של הצרכנים, העובדה שרבע מהאוכלוסייה בישראל משתמשת בחימום חשמלי היא לא דבר שצריך להקל בו ראש. גם העלות המשוערת למשק, בין רבע לחצי מיליארד שקלים לשנה, היא לא דבר שאפשר להתעלם ממנו.


דוד חשמלי: כמה זה עולה לנו

 דוד חשמלי ממוצע צורך כ-2.5 קילוואט שעה. הפעלה ממוצעת של שעה ביום מסתכמת בלמעלה מ-900 קילוואט לשנה ובהוצאה כספית של כ-500 שקלים לשנה כולל מע"מ. כמובן שבבית עם מספר נפשות ההפעלה היומית יכולה להיות ארוכה בהרבה.

 

אם נשווה זאת לדוד שמש אזי תוחלת החיים האופיינית של דודי שמש היא 10-15 שנים ובדרך-כלל הם מגיעים עם אחריות ל-7-8 שנים ויותר, לכן העלות הגבוהה יותר של התקנת דוד שמש (עוד 1000 עד 1500 שקלים בהשוואה לדוד חשמלי) מתקזזת בתוך שנים ספורות, ולאורך מחזור החיים של דוד השמש היא תחזיר את עצמה עם בריבית. 

 


לחצו על התמונה להגדלה - חסכון של 4300 ש"ח

 


לחצו על התמונה להגדלה - חסכון של 6200 ש"ח


דודי שמש מול מחממי גז

עם כמיליון וחצי דודי שמש, ישראל היא מובילה עולמית בתחום זה. אבל במקום לנוח על זרי דפנה, כדאי לפעול להשלמת הפרישה של דודי השמש בישראל - אפילו באמצעות חוק משלים. 

 

בינתיים, ניתן לחנך את הציבור לשימוש חסכוני יותר בדודים חשמליים, משום שרוב האנשים נוטים כנראה להפעיל את הדוד לזמן ארוך יותר מהדרוש. מכל מקום, ישנן אפשרויות נוספות לחימום מים לרחצה בראשן שימוש במתקנים מבוססי גז בישול. 

 

מחממי מים מבוססי גז נוחים יותר מאשר דודי שמש או חשמל, מכיוון שהם מספקים מים חמים מיידית וללא הגבלה. הם חסכוניים וסביבתיים יותר מדודים חשמליים, אם כי פחות מדודי שמש. לעומת זאת, הם לא דורשים פיסת גג פנויה.

 

השילוב האידיאלי, שהוא די נדיר בינתיים, הוא בין דוד שמש למחמם מים מבוסס גז, שמחליף את ה"מאיץ" החשמלי המשמש בימים בהם אין שמש. שילוב זה הוא כמובן הכי יקר בטווח הקצר - ההוצאה הראשונית כמעט כפולה, ולכן דרושות שנתיים עד ארבע שנים להחזרת ההשקעה. מצד שני, זה הפתרון הנוח והסביבתי ביותר, ולאורך זמן גם החסכוני מכולם.

ומה יש לכם לומר בעניין? השאירו תגובה

 
תנו לשמש לעלות: כל מה שצריך לדעת על דוד שמש
תנו לשמש לעלות: כל מה שצריך לדעת על דוד שמש
דוד שמש: העיקר האמינות
דוד שמש: העיקר האמינות
כל מה שחשוב לדעת על דוד שמש
כל מה שחשוב לדעת על דוד שמש
התקנת טיימר לדוד - אלו סוגים קיימים?
התקנת טיימר לדוד - אלו סוגים קיימים?


זקוקים לדודי שמש? דודי שמש

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X