צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  איטום מקצועי של תפר התפשטות
 

איטום מקצועי של תפר התפשטות

אם המבנה שלכם התווסף למבנה קיים או שהוא בעל לחצים ועומסים שונים, יתכן וקיים בו תפר התפשטות. מה הוא תפר התפשטות וכיצד נוכל לדעת שהאיטום בוצע באופן מקצועי? כל הפרטים במאמר זה.
מאת: ליאור נפש    עודכן: 24/10/2018 09:37:11
עוד בכתבה:

אחת הבעיות הידועות במבנים היא תופעת סדקים שצצים על גבי קירות הבית. בעיה זו אינה רק בעיה אסתטית אלא גם בעיה שיכולה ליצור בעיות חמורות יותר במבנה כגון נזקים קונסטרוקטיביים בשלד המבנה ורטיבות שחודרת לתוכו.


על מנת למנוע מצבים של סדקים עמוקים שנוצרים במבנים (וותיקים בעיקר) יצרו את מה שמכונה תפר התפשטות – מרווח שתוכנן מראש על מנת למנוע היווצרות סדקים במבנה. במהלך השנים יש צורך לבדוק, לתחזק ולבצע איטום לבעיות שיכולות להיגרם בתפרי התפשטות אלו.


מה זה תפר התפשטות?

תפר התפשטות הוא מרווח מתוכנן מראש בין כל שני אלמנטים במבנה. תפר זה בא לתת מענה גם לשינויים של התרחבות והתכווצות המבנה בעקבות שינויי מזג האוויר וגם לתזוזות המתרחשות בקרקע עליה מוצב המבנה. במבנים ישנים ניתן להבחין בתפרי התפשטות יזומים שנוצרו לשם כך. ניתן למצוא תפרי התפשטות לא רק במבנים אלא גם בשבילים או בגשרים.

 

את תפרי ההתפשטות נהוג לאטום בעזרת חומרי איטום גמישים שמיועדים לעמוד בלחץ התפשטות. תפרים שממוקמים לאורך גגות, נגוע לאטום בעזרת חומרי איטום ומעליהם חומרי איטום נוספים כגון יריעות ביטומניות על מנת לתת פתרון אפקטיבי נגד הצטברות של מי גשם בתפר. ידועים תפרי התפשטות בתקרה, בקירות חיצוניים או גג.                   


תפר התפשטות על גבי גשר או מדרכה
תפר התפשטות על גבי גשר או מדרכה

מה הגורמים לאיטום לקוי בתפר התפשטות?

כאשר לא מבוצעת הכנה נכונה וניקוי של דפנות התפר טרם ביצוע מילוי חומר האיטום, עלול הדבר להוביל להידבקות לא טובה של החומר בתוך התפר וכתוצאה מכך לחדירת מים במבנה. כמו כן, כאשר מיישמים חומר מסויים שאינו מסוגל לעמוד באלסטיות של רוחב ועומק של תפר מסוים, יתכן ליקוי שיוביל לחדירת מים למבנה.

 

אי התקנה של גב אחורי: לגב האחורי של חומר האיטום חשיבות רבה, בעיקר על מנת לאפשר הדבקה איכותית וטובה בדפנות התפר. אם לא מיושם גב אחורי בתפר התפשטות הדבר עלול ליצור הדבקה לא ראויה ומכאן אפשרות לחדירת מים במבנה.      


מצב של סדק ופתח לאורך כל המבנה
מצב של סדק ופתח לאורך כל המבנה

איך בעל מקצוע אמין יתקן תפר התפשטות?

בעל מקצוע עם ניסיון בתחום, ידע להתאים את אותו סוג חומר, במקרה ובו עליו לבצע תיקון קטן בתפר התפשטות. הוא יבצע ניקוי של החומר הישן, ינקה אותו בעזרת חומרים מתאימים ו/או על ידי חיתוך עד אשר יתקבל מראה נקי שיאפשר חיבור טוב בין החומר הישן לחומר האיטום החדש.

 

יש לוודא כי בעל המקצוע ביצע את התיקון לפי הכתוב כאן ובעיקר כי התקיימו שלושת המצבים הבאים: ניקוי מקצועי בטרם ביצוע מילוי חומר האיטום, מילוי בחומרי איטום המתאימים לרוחב ועומק התפר הקיים, קיום של גב לתפר המאפשר הדבקה אפקטיבית של חומר האיטום על דפנות התפר (במקרה ויש צורך בכך).


 

איטום גג מרוצף ביריעות ביטומניות – הפתרון האופטימלי
איטום גג מרוצף ביריעות ביטומניות – הפתרון האופטימלי
איטום ביריעות ביטומניות 4 מ"מ – מתי זה מומלץ?
איטום ביריעות ביטומניות 4 מ"מ – מתי זה מומלץ?
איטום – עשה זאת בעצמך
איטום – עשה זאת בעצמך
איך מנקזים את המים מהגג?
איך מנקזים את המים מהגג?


זקוקים לאיטום? איטום

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X