בדק בית בדירה: כל מה שחשוב לדעת

מתי כדאי לעשות בדק בית?
מה חשוב לדעת על בדק בית?
כמה עולה בדק בית?
שאלות ותשובות על בדק בית?

מתי כדאי לעשות בדק בית?

בדק בית לדירה חדשה מקבלן

בדק בית לדירה חדשה היא בדיקה שאתם צריכים להזמין אחרי הרכישה, לאחר קבלת המפתח. מטרת הבדיקה במקרה הזה היא לאתר את הליקויים במערכות המים השונות ולתת לקבלן הזדמנות לתקן אותם, כחלק מהאחריות שלו בשנת הבדק.

בדק בית לדירה יד 2

את הבדיקה הזו אנחנו ממליצים לכם לעשות לפני שאתם רוכשים את הדירה, רגע לפני חתימת החוזה. מטרת הבדיקה היא אחת, להבטיח שאתם לא מכניסים ראש בריא למיטה חולה, כלומר לדירה שיש בה נזילות סמויות, תקלות במערכת החשמל ועוד.

טיפ: במידה ובמהלך הבדיקה תגלו ליקויים בטיחותיים חמורים, אנחנו ממליצים לכם לא לרכוש אותה. לעומת זאת, אם התגלו ליקויים לא משמעותיים, תוכלו לעשות משא ומתן עם המוכר על המחיר, או כמובן לדרוש ממנו לתקן אותם לפני שאתם נכנסים בפועל לדירה.

מה חשוב לדעת על בדק בית?

ודאו שבעל המקצוע מורשה

בדק בית היא בדיקה מורכבת שדורשת מומחיות רבה. אמנם אין במדינה שום חוק המגדיר מי רשאי לבצע בדק בית ומי לא ועם זאת, בדק בית היא בדיקה שרשאי לבצע אך ורק מהנדס בניין, הנדסאי בניין או אדריכל. אנחנו לא מסתפקים בבעלי מקצוע שסיימו בהצלחה קורס בדק בית.

מה כוללת הבדיקה?

שלב הבדיקה בבית

המהנדס שיבצע עבורכם את הבדיקה יבדוק את תקינות כל המערכות של הבית וכן בדיקה אסתטית ובחינה של רמת הגימורים. בין השאר, המהנדס יבדוק אלומיניום, חיפויים, מסגרות, מתקני חשמל ותקשורת, נגרות, עבודות אבן טבעית, עבודות אינסטלציה סניטרית וניקוז, עבודות טיח וצבע, עבודות ריצוף, שלד ובנייה ופיקוח הנדסי. במהלך הבדיקה המהנדס יצלם תמונות ויבצע רישומים על מנת שיוכל להפיק עבורכם דוח ממצאים.

שלב הפקת הדוח

המהנדס ינתח את כל הנתונים שאסף במהלך הבדיקה וירכז אותם לדוח מרכזי שיפרט את הממצאים.

מה כולל דוח בדק בית?

הצהרת המהנדס

בפתיחת הדוח בעל המקצוע שביצע את הבדיקה מצהיר על ההשכלה שלו, מציין את המוסד שבו הוא למד ואת ניסיונו.

דוגמא להצהרת מהנדס:

אני החתום מטה, מהנדס X, בוגר אוניברסיטת Y להנדסת אזרחית ובעל תעודת רישום מס' 55555555. התבקשתי ע"י מר X לחוות דעתי המקצועית לליקויים ולחסר בדירה הנדונה. בתאריך Y ביקרתי בדירה הנדונה, סקרתי אותה על כל חלקיה, ערכתי רשימות ואת ממצאי אפרט בהמשך.

אלה הם פרטי השכלתי: בוגר אוניברסיטת X להנדסה אזרחית במגמת תכנון.

תיאור המבנה

לדוגמא: דירת מגורים בקומה 2 מתוך 18 קומות. המבנה כולל חדר דיור, חדר רחצה הורים, חדר רחצה כללי, חדר שינה, חדר שינה 1, חדר שינה הורים, חניה, מחסן, ממ"ד, מסתור כביסה, מרפסת, מרפסת שירות, פרוזדור, שירותי אורחים.

פירוט הממצאים

בחלק זה יתאר את כל הממצאים אשר העלתה הבדיקה, לרבות תמונות מהשטח, המלצה לתיקונים והעלויות שלהם.

הנה דוגמא לליקוי באריח קרמיקה בחדר הרחצה, תמונה של הליקוי, הערכת העלות וההמלצה לתיקון:

דוגמא לממצא בדוח בדק בית

הערכה כספית

בשלב זה יפרט המהנדס את העלות הכוללת לתיקון הליקויים במערכות השונות של הבית. לדוגמא:

אלומיניום - 4,500 ש"ח

טיח וצבע - 3,000 ש"ח

עבודות ריצוף - 3,900 ש"ח

נגרות - 1,200 ש"ח

סך הכל: 12,600 ש"ח

הערות:

1. המחירים הנ"ל מתבססים על עבודות תיקון המתבצעות ע"י קבלן ראשי המחזיק צוות וציוד באזור. אם העבודות יבוצעו ע"י קבלנים מזדמנים, הרי יש לצפות למחירים גבוהים מהנקובים, בשיעור של עד 30%-25%.

2. במידה ולא ימצא ריצוף באותו גוון וטקסטורה כך שלא ניתן יהיה להבחין בין אריח "חדש" ל"ישן", נדרש להחליף משטחים שלמים.

כמה עולה בדק בית?

המחיר מתייחס לבדק בית בדירה רגילה בבניין. עלות בדיקת דירת גג או גן עשויה להתייקר בכ- 400 ש"ח.
המחיר מתייחס לבדק בית בדירה רגילה בבניין. עלות בדיקת דירת גג או גן עשויה להתייקר בכ- 400 ש"ח.
המחיר מתייחס לבדק בית בפנטהאוז או דופלקס של עד 220 מ"ר בנוי
המחיר מתייחס לבדק בית בדירת גן עד 6 חדרים

שאלות ותשובות על בדק בית?

עלות בדק הבית משתנה בהתאם לגודל הדירה ולמספר החדרים שיש בבית. לדוגמא, עלות בדק בית לדירת 5 דרים נעה בין 1,700-1,800 ש"ח. חשוב לציין שהמחיר מתייחס לבדק בית בדירה רגילה בבניין. עלות בדיקת דירת גג או גן עשויה להתייקר בכ- 400 ש"ח. כמובן שעלות הבדיקה היא נמוכה יותר בדירות 4 חדרים ומטה, אך מכיוון שיש מגוון רחב של פרמטרים שמשפיעים על המחיר, אנחנו ממליצים לכם להזמין את הגורם המקצועי אליכם הביתה על מנת שיספק הצעת מחיר מבוססת.

דוח בדק בית לדירה אמור לכלול את כל הליקויים שמהנדס הבניין מגלה במהלך הבדיקה. את הליקויים הללו המהנדס צריך לצלם ולתעד בדוח בדק הבית. מהנדס הבניין ינתח את הליקויים ויתמחר את התיקון שלהם. בחלק הסופי של הדוח הוא יציג את כל הליקווים, את ההמלצה לתיקון ואת התמחור הסופי שלהם. מכיוון שהעבודה כוללת גם ניתוח של הליקויים לאחר בדק הבית עצמו, סביר להניח שתקבלו את הדוח לאחר מספר ימי עסקים.

אפליקציית המקצוענים
arrow-icon