מסנן אבנית: מה תפקידו ואיפה מומלץ להתקין?

הוא לא רק שומר על אורך חיי המדף של מכונת הכביסה, המדיח ודוד השמש, אלא גם מסנן את מי השתייה מאבנית. במדריך הבא נסביר לגבי הנזקים שהאבנית גורמת, איפה מומלץ להתקין מסנן אבנית ואלו סוגי מסנני אבנית קיימים?

עוד במדריך
מהם הנזקים שהאבנית גורמת? איפה מומלץ להתקין מסנן אבנית? אלו סוגי מסנני אבנית קיימים? 

כל אינסטלטור מקצועי יגיד לכם שבכל הקשור לפגיעה בגופי חימום של מוצרי חשמל שצורכים מים (מכונת כביסה, מדיח, דודי שמש וחשמל) - האשמה העיקרית מוטלת על האבנית המצטברת בהם.

במדריך הבא נסביר לגבי הנזקים שהאבנית גורמת, איפה מומלץ להתקין מסנן אבנית ואלו סוגי מסנני אבנית קיימים? 

מהם הנזקים שהאבנית גורמת?

פגיעה במכשירים צורכי מים - אחת התופעות הידועות שהאבנית מסוגלת לעולל היא פגיעה בתפקודם של מכשירי חשמל שונים. הדבר המשותף לכל אותם מכשירים - כולם משתמשים או צורכים מים. במהלך הזמן מצטברת אבנית בתוכם ופוגמת בפעולתם התקינה.

במכשירים מסוימים, כגון דודי שמש, אבנית המצטברת על גוף החימום בדוד עלולה להשבית את פעולתו לחלוטין ולגרום לנזק רב.

הצטברות קורוזיה - אבנית במים גורמת לקורוזיה, הצטברות חיידקים וחלודה. אלו נוצרים כאשר האבנית מתגבשת בתוך צנרת המים ומקטינה את קוטר הצנרת עד לאיטום מוחלט שלה.

אחת הסיבות במעבר לצנרת פלסטיק (צנרות מסוג SP או PEX המצויות כיום בתחום האינסטלציה) היא בעקבות לקחי העבר מצנרות הברזל שבהם התפתחה קורוזיה ביתר קלות ויצרה בהם חלודה ובעקבות כך פיצוצי מים ונזילות.  

איפה מומלץ להתקין מסנן אבנית?

מדיח כלים ומכונת כביסה - התקנת מסנן אבנית במכונת הכביסה ובמדיח תמנע הצטברות של אבנית על דפנות המכונה ותסייע להמשך פעולתה התקינה.

ברז מים ראשי - מסנן האבנית שממוקם בברז המים הראשי של הדירה יכיל לרוב אבני סיליפוס שתפקידם מניעת האבנית שעוברת דרך פיית הברז אל גופנו. במקרה שמתקינים מסנן מים בשיבר הראשי, אין צורך להתקין גם במכשירים אחרים בבית. 

דוד שמש - אחת התופעות הידועות ביותר היא אבנית בתוך דוד השמש. האבנית מצטברת לרוב על רכיב גוף חימום המים ומקשה את תפקודו עד כדי החלפתו. תפקיד המסנן הוא לנקות מאבנית את המים שזורמים מהצנרת לדוד. באופן זה גם תימנע תופעת הצטברות האבנית בראש הדוש במקלחת.

אלו סוגי מסנני אבנית קיימים? 

מסנן אבני לשם - אינן פוסלות את השימוש במי השתייה. הכוונה היא כי הן אינן מכניסות חומרים זרים או לא בריאים למי השתייה. הן עברו את בדיקות מכון התקנים הישראלי ונמצא כי גם כאשר המים עומדים בתוך המסנן עצמו אפילו לכמה ימים רצופים, עדיין לא נמצא כל סיכון למי השתייה.

מסנן אבני סיליפוס - כיום המסנן המוכר בשימוש הוא מסנן עם אבני סיליפוס (מינרל). האבנים מגיעות בצורת כדוריות ויש חשיבות גדולה לתחזוקת המסנן.

חשוב להקפיד ולרכוש בכל חצי שנה שקית אבני סיליפוס שעלותה נעה סביב 80-150 שקלים ולהחליף את האבנים הישנות המצויות בתוך מסנן האבנית. 

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה תפקידו של מסנן האבנית?
מסנן אבנית הוא רכיב שמתחבר לצינור כניסת המים (בשיבר הראשי או במכשירי חשמל כמו מכונת כביסה, מדיח או דוד חשמל) ותפקידו למנוע הצטברות של אבנית שפוגעת בין היתר בפעולת גוף החימום. המסנן הנפוץ ביותר מכיל אבני סיליפוס שמטרתן להפחית את כמות האבנית שחודרת למים, ההמלצה היא להחליף את המילוי אחת לשנה.