התקנת דק במרפסת: המדריך המלא

לכל אחד מאיתנו יש את החלל המועדף עליו בבית ורובנו נסכים שהגינה או המרפסת יקטפו את המקום הראשון. המרפסת היא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית ובנייה של דק יכולה להקנות לה מראה יוקרתי ונעים.

עוד במדריך
למה להתקין דק במרפסת? מהם היתרונות במרפסת עם דק? מה עדיף: עץ טבעי או סינטטי? מה חשוב לדעת לפני התקנת הדק? מהם שלבי בניית הדק במרפסת? מה ישפיע על מחיר ההתקנה? איך תשמרו על הדק לאורך זמן?

היתרונות לבניית דק במרפסת רבים ומגוונים, אך יש כאלה שלא יבינו את הצורך בבנייה על שטח מרוצף. 

מהם היתרונות של בניית דק במרפסת, מהם שלבי הבנייה והדגשים החשובים, מה עלול להשפיע על מחיר העבודה ואיך שומרים על הדק לשנים ארוכות? כל התשובות במדריך הבא

למה להתקין דק במרפסת?

השאלה שחוזרת על עצמה, היא למה צריך דק בשטח המרפסת אם היא כבר מרוצפת? הסיבות להתקנת דק במרפסת רבות ומגוונות ומתחילות דווקא עם שיטת העבודה הנוחה במיוחד (כיוון והשטח מרוצף ולא אדמתי) ועד הפיכת המרפסת למקום בטיחותי, בעיקר לילדים.

לרוב, לאחר התקנה של דק במרפסת השימוש בה משתנה. המרפסת מקבלת עיצוב חדש ויוקרתי והופכת כמעט מייד לפינת אירוח נעימה ולחדר נוסף בבית. במרפסת שבה הותקן דק, הילדים יכולים לשחק בצורה חופשית, ללא סכנת החלקה והמשטח הופך לנעים למגע. 

מהם היתרונות במרפסת עם דק?

היתרונות בבניית דק במרפסת נחלקים ל-2 סוגים: יתרונות עיצוביים ויתרונות תחזוקתיים.
תחילה, תוספת של דק למרפסת שלכם תעניק לו מראה ייחודי, חם ויוקרתי במיוחד. ממרפסת בעלת ריצוף סטנדרנטי היא תהפוך למרפסת מעוצבת שתרצו לשהות בה יותר ולארח. העיצוב החדש יעזור לכם גם בתכנון המיקומים השונים של החפצים במרפסת וישמור על קו נקי. 

בנוסף, הדק הוא משטח הליכה נוח שמאפשר להיות בו יחפים ללא חשש מסכנת החלקה והוא משמש משטח משחקים וישיבה נעים עבור ילדים. הדק נוח מאד לתחזוקה, הוא נשטף בקלות, הוא עמיד וחזק לשנים רבות ולא תצטרכו להשקיע בו יותר מידי על מנת לשמור עליו לתקופה ארוכה. 

מה עדיף: עץ טבעי או סינטטי?

במידה והחלטתם להתקין דק במרפסת שלכם, חשוב שתבחנו היטב את סוג החומר בו תרצו להשתמש ותתאימו אותו למשתמשים השונים ולצרכים של כל בני הבית. האפשרויות העומדות בפניכם הן בחירה בעץ טבעי או בחומר סינטטי.

העץ הטבעי יעניק לכם תחושה של חמימות ומראה מהודר והסוגים שלו רבים ומגוונים. אך, מנגד הוא יידרוש הכנה לפני ההתקנה, יהיה עליכם לתחזק בצורה שוטפת את הדק ולהגן עליו מפני נזקי מזג האוויר השונים בעזרת התקנה של פרגולה או סוכך. 

החומר הסינטטי קל הרבה יותר לניקוי, עבודת ההתקנה שלו קלה ומתאפשרת על ריצוף קיים, ועבודות התחזוקה שלו מינימליות עד אפסיות. עם זאת, את מראה העץ האולטימטי לא תצליחו לקבל מהחומר הסינטטי אך תוכלו לבחור בטפטים שונים ומגוונים ליצירת מראה דומה. 

מה חשוב לדעת לפני התקנת הדק?

לפני שמתחילים את עבודת ההתקנה, יש כמה דברים שחשוב לבדוק במרפסת שלכם. תחילה, חשוב להבין את הצורך שלכם: האם מדובר על הענקת מראה חדיש למרפסת? או שמדובר על הפיכת המרפסת לחדר אירוח עם ריהוט מפנק? אלו יעזרו לכם להבין את סוג הדק המתאים לכם ואת הליך ההתקנה הנכון עבורכם.

לאחר מכן, יש לבחון את סוג המשטח עליו צריך להיות מותקן הדק. אם מדובר על בטון או ריצוף, העבודה תהיה קלה ומהירה יותר. אך, במידה ומדובר על אדמה, יהיה צורך בהכנה מתאימה ורק לאחר מכן, ניתן יהיה להתקין את הדק. 

עם הגעת המתקין אליכם, וודאו שיש ברשותו את כל הכלים הדרושים לעבודה בהתאם לשטח הקיים במרפסת. לפני ההתקנה, וודאו את המידות ושהתקנת הדק תכיל בתוכה גם מערכת ניקוז תקינה ומתפקדת. בנוסף, חשוב לשמור על מרווחים תקינים בין לוחות הדק לבין הקיר כדי להימנע מנזקים של גשמים או חום רב. 

מהם שלבי בניית הדק במרפסת?

בניית דק במרפסת, בנויה ממספר שלבים, כאשר תחילה מוודאים את השטח עליו מותקן הדק ומודדים בצורה מדויקת את כל משטח העבודה. בשלב הראשון, יבנה מתקין הדקים את המסגרת שתהיה מורכבת מקורות עץ. לאחר מכן, ירכיב את קורות התמיכה שתפקידן לשאת את רוב המשקל של הדק והן יחוברו אל המסגרת. 

לאחר מכן, יבנה ויתקין מסגרת פנימית שתשמש כקורת הנשיאה של המסגרת החיצונית ואל קורות התמיכה. וכדי להבטיח חוזק מקסימלי, יוסיף המתקין קורות חיזוק קטנות ורגלי תמיכה לאורך המשטח. בשלב הבא, ייגש אל קורות הדק ויניח אותן מקצה המסגרת (בצמוד לפלס) עד לחיבור אחיד ומסודר של כל הקורות. לבסוף, ישמן את קורות העץ במידת הצורך או ימרח שכבת צבע שיגן על העץ (בהתאם לסוגו). 

מה ישפיע על מחיר ההתקנה?

מצב התשתית הקיימת: כאשר ניגשים להתקין דק במרפסת, העבודה הופכת קלה יותר משטח אדמה, אך גם במרפסת חשוב לבדוק את מצב התשתית הקיימת ואת מצבו של הריצוף שעליו לתמוך את הדק מלמטה. במקרים בהם התשתית הקיימת לא מספיקה, מחיר ההתקנה ישתנה ותתווסף אליו תוספת תשלום על תיקון התשתית. 

סוג החומר ממנו עשוי הדק: שני החומרים העיקריים שמשמשים לבניית דק הם עץ טבעי או סינטטי. בחירה בעץ טבעי, תהיה יקרה יותר מבחירה בחומר סינטטי אך המראה הסופי לא יהיה כמו עץ טבעי ולכן, בחירת החומר ממנו יהיה עשוי הדק ישפיע משמעותית על המחיר הסופי של העבודה.

מורכבות העבודה: התקנת הדק משתנה מבית לבית ובהתאם לרצונות ולצרכים השונים של מבקשי ההתקנה ולכן, במידה והגישה למרפסת לא נוחה או שיש צורך בדרישות מיוחדות שעלולות להאריך את שעות העבודה של המתקין, זה יבוא לידי ביטוי גם במחיר העבודה. 

גודל הדק: בניית דק במרפסת קטנה יחסית תהיה זולה יותר מבנייה במרפסת גדולה ובאופן טבעי, ככל ששטח המרפסת יהיה גדול יותר כך העבודה תצריך יותר חומר וזמן עבודה שישפיעו לבסוף על המחיר הסופי.

איך תשמרו על הדק לאורך זמן?

עם השלמת ההתקנה במרפסת שלכם ועל מנת שהעבודה תישמר לאורך זמן, יהיה עליכם לדאוג לתחזוקה שוטפת ונכונה של הדק שיהיה חשוף לנזקי מזג האוויר השונים אם בימים גשומים או בימים חמים מאד (שישפיעו ישירות על הנראות שלו). 

התחילו עם ניקיון משטח הדק אחת לשבוע בעזרת מטאטא או חומרי ניקוי ייעודים ומטלית לחה. שימו לב שבמידה ובחרתם להשתמש בחומרים מותאמים, חשוב לקרוא את הוראות היצרן ולפעול על פי הן בלבד כדי שלא להרוס את הדק. 

בנוסף, הקפידו לחדש את הדק אחת ל-12 חודשים בעזרת שימון או צביעה. אלו יעזרו לעץ להישמר מפני פגיעות השמש הישירה. ואחת למספר שנים, שייפו את שכבת העץ הראשונה (שתצבור בלאי טבעי) על מנת לחשוף שכבה חדשה ונקייה. אחרי השיוף, חשוב לשמן ולצבוע את הדק.

מחירון דקים

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת דק? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דק, איך מתנהלים מול מתקין הדקים לפני העבודה ומה המחיר של התקנת דק? כל התשובות לפניכם.

חידוש דק: כל מה שצריך לדעת

צריכים חידוש דק? הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מתי צריך לעשות חידוש דק ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הדקים וכמה עולה חידוש דק? כל התשובות לפניכם.

התקנת פרקט: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרקט מעץ או פרקט למינציה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. איך בוחרים פרקט, מה חשוב לבדוק עם מתקין הפרקטים וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

חידוש פרקט עץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לחידוש פרקט מעץ? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי צריך לעשות חידוש פרקט ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הפרקטים וכמה עולה חידוש פרקט? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow