חשמלאי בודק: מה חשוב לדעת

אם אתם צריכים לבצע בדיקה של מערכת החשמל הביתית או תשתית החשמל במקום העבודה שלכם, כדאי שתקפידו על הנהלים. בתור התחלה: עליכם לבדוק ששכרתם חשמלאי בודק מהסוג הנכון

עוד במדריך
דרגות חשמלאי בודק איך בודקים חשמלאי בודק

לא כל עבודת חשמל יכולה להתבצע על-ידי "סתם" חשמלאי מוסמך.

ישנם שלושים סוגים של דרגות והיתרים לחשמלאים שמעניק משרד התמ"ת באמצעות היחידה לרישוי חשמלאים, ו"חשמלאי מוסמך" (דרגה 200) הוא רק אחד מהם.

דרגות חשמלאי בודק

במקרים בהם יש צורך בבדיקה מיוחדת עבור ביקורת חברת חשמל, בדיקת הארקה, בדיקת מערכת חשמל בבית חדש או אחרי שיפוץ כללי וכדומה, נדרש בעל מקצוע בדרגת חשמלאי בודק.

אחרת לבדיקה – טובה יותר או פחות – אין כל תוקף חוקי.

מלבד הסיכון הכרוך בשימוש במתקן חשמל או במערכת חשמל ביתית שלא נבדקו, קיום ותקינות הבדיקה מבחינה טכנית ופורמלית הם גם בעלי השלכות חוקיות.

אם חס וחלילה יקרה משהו (לדוגמא: נותן שירות כלשהו יתחשמל, חס וחלילה, בשעה שהוא בביתכם), השאלה אם התבצעה בדיקה או לא ומי ביצע, תהפוך רלוונטית מאד.ישנן שלוש דרגות של היתרי חשמלאי בודק שמוכרות על-ידי משרד התמת:

איך בודקים חשמלאי בודק

חשמלאי בודק - 1 (דרגה 610). מורשה לבצע בדיקות במתקני חשמל תלת-פאזיים במתח נמוך בזרם של עד 3x80 אמפר. כלומר, בעל דרגה זו יכול לבצע בדיקות ברוב הדירות והבתים הפרטיים.

חשמלאי בודק - 2 (דרגה 620). מורשה לבצע בדיקות במתקני חשמל תלת-פאזיים במתח נמוך בזרם של עד 3x250 אמפר. כלומר, מספיק לרוב בתי המגורים, המשרדים והמפעלים הקטנים.

חשמלאי בודק - 3 (דרגה 630). רשאי לבצע בדיקות בכל מתקני החשמל ללא הגבלה.

מכיוון שבדיקות חשמל הן דבר שלא כדאי להקל בו ראש, וכדאי לנקוט בכל אמצעי זהירות אפשרי, מומלץ לבדוק שבעל המקצוע שאת שירותיו שכרתם אכן עומד בקריטריונים.

באתר משרד התמ"ת אפשר למצוא רשימת חשמלאים בודקים, הכוללת פרטים מלאים על בעלי היתרי חשמלאי בודק בישראל.

המאגר כולל, עבור כל חשמלאי בודק, את הפרטים הבאים: שם, דרגה, מספר רישיון, עיר מגורים, תאריך הוצאת הרישיון ותאריך התוקף שלו. ניתן לסנן בקלות את הרשימה בחיפוש לפי שם ועיר.

שימו לב שתוקף הבדיקה שתיערך אצלכם תלוי, בין השאר, גם בתוקף הרישיון של החשמלאי הבודק. כלומר, עליכם לבדוק לא רק שהוסמך כחוק אלא שהרישיון שלו בתוקף.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow