ממזנון ועד הנמכת תקרה: מדריך לבנייה עם גבס

צריכים נישת מעוצבת לסלון או הנמכת תקרה למזגן? במדריך הבא נסביר על הנמכת תקרה מגבס למזגן מיני-מרכזי או תאורה נסתרת, בניית מזנון גבס, בניית חדר גבס ובניית מדף או נישת גבס? וגם: נפרט איך מתנהלים מול קבלן גבס ומה משפיע על מחיר העבודה?

עוד במדריך
1. הנמכת תקרה למזגן או תאורה 2. בניית מזנון גבס 3. בניית חדר גבס 4. בניית מדף או נישת גבס איך מתנהלים מול קבלן הגבס?

הגבס הפך לבלתי נפרד כשרוצים לשפץ, לעצב או לחלק מחדש את החדרים בבית: מדובר בעבודה זולה, יעילה ומהירה.

במדריך הבא נסביר על הנמכת תקרה מגבס למזגן מיני-מרכזי או תאורה נסתרת, בניית מזנון גבס, בניית חדר גבס ובניית מדף או נישת גבס. וגם: נפרט איך מתנהלים מול קבלן גבס מקצועי ומה משפיע על מחיר העבודה?

1. הנמכת תקרה למזגן או תאורה

הנמכת תקרה למזגן מיני-מרכזי

הנמכת תקרה מגבס עבור מזגן מיני-מרכזי היא עבודה גדולה שמבצעים לרוב במהלך בנייה או כשמשפצים את הדירה כולה. ההמלצה היא להתייעץ עם טכנאי מזגנים מקצועי או חברת מזגנים ממותג אמין שיבנו עבורכם תוכנית עבודה מסודרת להנמכת התקרה אותה קבלן השיפוצים או קבלן הגבס יוציאו לפועל. בכל מקרה, דרוש שיתוף פעולה בין הצדדים כדי שלא ייווצרו פערים במועד התקנת המזגן.

מבחינת תכנון, חשוב להקפיד על כמה נקודות. ראשית, צריך לוודא שקבלן הגבס יוצר מספיק פתחי אוורור שכן סירקולציה נכונה תורמת ליעילות המזגן. ולא פחות חשוב, ודאו שמותקן פתח שירות (לרוב באזור האמבטיה) בעל גישה נוחה לטכנאי במקרה של תקלה.

דגש נוסף קשור לגובה ההנמכה, כאשר ההמלצה היא 15 ס"מ מהתקרה אחרת זה יקטין את החלל וייצור תחושת צפיפות. ודאו מראש שהקבלן לא חורג מכך, כאשר הגבול הסביר הוא הנמכה של עד 20 ס"מ מהתקרה.

הנמכת תקרה לתאורה נסתרת

באופן עקרוני, קיימים שני סוגים של הנמכות תקרה עבור תאורה נסתרת: תלויה וצפה. הנמכת תקרה תלויה (סוג ההנמכה הנפוצה) היא בעצם המשך ישיר של התקרה ומחוברת אליו בקצוות. הנמכה זו יכולה להגיע בצורה מרובעת או עגולה, תלוי בעיצוב הנבחר, ויכולה להתאים גם להתקנת מזגן מיני-מרכזי.

לעומתה, הנמכת תקרה צפה מעניקה מראה של ריחוף בגלל הניתוק מהקצוות של התקרה. היא נחשבת לאלגנטית ומעוצבת יותר מהנמכה רגילה, והאור שמופק ממנה רך ועדין יותר.

כמובן שבשלב הבנייה דרוש שיתוף פעולה ותיאום בין קבלן הגבס לחשמלאי מורשה, שתפקידו לתכנן את נקודות החשמל והמתגים במסגרת ההנמכה ולבסוף להתקין את גופי התאורה במקומות המיועדים.

2. בניית מזנון גבס

מזנון גבס, שבניגוד לשמו לא באמת קשור לאזור במטבח, הוא מבנה עיצובי ופונקציונלי שמותקן לרוב בקיר המרכזי בסלון ומשמש כנישה לטלוויזיה ומסביב תאים ומדפים פתוחים לאחסון ודקורציה. אופציה נוספת וגם נפוצה היא בניית מזנון גבס ללא נישה לטלוויזיה ובעל מראה המזכיר ספריה או כוורת.

אפשרויות העיצוב במזנון גבס הן בלתי מוגבלות וניתן לשלב חומרים כמו זכוכית, עץ, ברזל ואלומיניום וכן להתקין ספוטים שמספקים תאורה פנימית בתאים או תאורה חיצונית בבית. במקרה שמשלבים תאורה בעיצוב, צריך להיעזר בחשמלאי בנוגע להתקנת נקודות חשמל.

במקרה שמעוניינים לבנות מזנון גבס על קיר גבס, חשוב לוודא מראש שהקבלן מבצע את החיזוקים הנחוצים בקונסטרוקציה, אחרת המבנה לא יישא במשקל הרב.

3. בניית חדר גבס

בניית חדר גבס מתבצעת כשרוצים לחלק מחדש את החדרים בדירה או כשרוצים לסגור אזור פתוח כמו המרפסת. יש כמה אופציות לבניית החדר: הוא יכול להיות מורכב משלושה קירות גבס (כולל פתחים לדלת וחלון) וקיר רגיל או משני קירות גבס ותקרה מגבס עבור סגירת מרפסת או חצר.

במסגרת בניית החדר, מומלץ להוסיף נקודות חשמל ותקשורת בתיאום עם חשמלאי מורשה וטכנאי רשתות. כדי להעניק לחדר הגבס אלמנט עיצובי ופונקציונלי, ניתן להוסיף קרניז שמאפשר להסתיר חוטי חשמל, צנרת ופתחי אוורור של מזגן ותאורה נסתרת. במקרה שרוצים ליצור פתחים בקירות לדלת ו/או לחלון, מומלץ לתאם מראש עם קבלן אלומיניום או נגר.

חשוב לציין – בניית חדר גבס כוללת בתוכה בניית קיר גבס, עבודה פנימית שמתבצעת לרוב כשרוצים לחלק מחדש את החדרים בבית.

4. בניית מדף או נישת גבס

מבחינה חיצונית מדף גבס דומה למדף רגיל מעץ, היתרון שלו הוא בכך שניתן לבנות אותו לפי התאמה אישית והוא עדיין יכול לשאת משקל רב.

בניגוד למדף הגבס שבולט החוצה, נישת גבס שקועה בקיר ויש לה תמיכה מכל הצדדים שמאפשרת לה לעמוד בעומסים גדולים במיוחד. הנישה לרוב מעוצבת בצורת קומות או כוורת ובתוכה ניתן לשלב ספוטים שמספקים תאורה, בדומה למזנון גבס רק פחות גדול.

איך מתנהלים מול קבלן הגבס?

בחנו את תיק העבודות של קבלן הגבס – עבודה עם גבס דורשת מיומנות, ידע וניסיון מול בעלי מקצוע אחרים, לכן חשוב לוודא שהקבלן עומד בסטנדרטים: מבניית קיר גבס פשוט ועד תכנון וביצוע של הנמכות תקרה ויצירת מזנון מאסיבי עם נישת טלוויזיה. כדי שתוכלו להתרשם מעבודות קודמות ולקבל החלטה מבוססת, מומלץ לבדוק אתרים של מספר קבלני גבס ולהשוות ביניהם.

דרשו ביקור מקדים – כדי לקבל הצעת מחיר מסודרת, קבלן הגבס צריך להגיע לבית למדוד את גודל וגובה הקירות ולבחון את מורכבות העבודה. זאת בתיאום עם קבלן השיפוצים, יועץ מיזוג אוויר, חשמלאי או בעל מקצוע אחר שרלוונטי לעבודה – הן מבחינה מקצועית והן מבחינת לוחות זמנים וסדר עבודה.

מה משפיע על מחיר עבודה עם גבס?

מחיר בניית חדר גבס, מזנון גבס, מדף גבס או הנמכת תקרה נמדד קודם כל לפי גודל הקירות במ"ר, אבל מושפע מהרבה גורמים נוספים.

כל תוספת לבנייה עשויה להקפיץ את המחיר (שנקבע מראש במסגרת הצעת המחיר) במאות שקלים ותלויה בצרכים ובתקציב: פתחים לדלת וחלון, בניית תקרה ו/או קרניז, התקנת תאורה נסתרת או נקודות חשמל, שילוב חומרים נוספים לגבס כמו עץ, זכוכית, אלומיניום ועוד.

הנמכת תקרה למזגן מיני-מרכזי: צעד אחר צעד

צריכים הנמכת תקרה למזגן מיני-מרכזי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם לאורך כל הדרך. מה עושים לפני שמזמינים קבלן גבס, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

בניית קיר גבס: כל מה שצריך לדעת

צריכים בניית קיר גבס? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. מה חשוב לדעת על בניית קיר גבס, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

בניית חדר גבס: כל מה שצריך לדעת

צריכים לבנות חדר גבס? הגעתם למקום הנכון. מה חשוב לדעת על בניית חדר גבס, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה העבודה? כל התשובות לפניכם.

הנמכת תקרה לתאורה: כל מה שצריך לדעת

צריכים הנמכת תקרה לתאורה? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל התהליך. אלו סוגים של הנמכת תקרה לתאורה קיימים, איך מתנהלים מול קבלן הגבס וכמה תעלה הנמכת תקרה לתאורה? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow