כל מה שחשוב לדעת על תכנון מטבח חדש

תכנון המטבח הוא צעד חשוב שצריך להתכונן אליו בצורה מסודרת וטובה. אילו אלמנטים חשוב לקחת בחשבון, איך הופכים את המטבח לפרקטי וכמה זה יעלה? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
כך תתנהלו מול מעצב המטבח התאימו את המטבח לצרכים שלכם דרשו הצעת מחיר מפורטת סוגי הדלתות הנפוצות במטבחים סוגי הפרופילים הנפוצים ממה יושפע המחיר הסופי?

כשבונים בית חדש או משפצים בית קיים כל פרט ופרט בו חשוב ומשמעותי אבל המטבח הוא החדר המרשים ביותר אליו כל העיניים מופנות בכל זמן נתון.

במדריך הבא נסביר אילו אפשרויות כדאי לקחת בחשבון בעת עיצוב המטבח, אילו סוגי ארונות קיימים בשוק ומה עדיף, ארונות או מגירות? הכל מיד. 

כך תתנהלו מול מעצב המטבח

הפגישה הראשונה בתכנון המטבח תהיה מול המעצב. במסגרת הפגישה, תחשפו לעולם שלם של עיצוב, אסתטיקה, פרקטיקה ואפשרויות מתקדמות. חשוב לשים לב, שבמידה ומדובר על מטבח חדש מקבלן, יהיה עליכם להגיע עם תוכנית הבנייה בדגש על האינסטלציה והחשמל. במידה ומצאתם תוכנית שאהבתם, נסו לזכור אותה ככל שניתן כיוון ולא ניתן לצלם את התוכנית מהמחשב מחשש של העתקה ויצירתה אצל נגר פרטי. וזכרו שהזמן הנכון ביותר להתאמת עיצוב המטבח הוא לפני שהתשתיות מונחות. 

התאימו את המטבח לצרכים שלכם

הדבר החשוב ביותר שסביבו מתכננים את עיצוב המטבח הוא הצורך שלכם. דאגו להתאים את סוגי הארונות, משטחי העבודה ואת השיש ככל שניתן אליכם ולכל המשתמשים במטבח. 

סוגי הארונות: סוגי הארונות הנפוצים ביותר במטבחים מתחלקים לשלושה: סנדוויץ, סיבית, ו-MDF. הסנדוויץ מורכב מלוחות עץ שמחוברות אלה לאלה. איכות הארון נקבע על פי כמות הלוחות. היתרון של ארון הסנדוויץ הוא יכולת העמידות שלו גם לאחר פירוק. הסיבית מבוססת על נסורת עץ וניחנת בבלאי גבוה ובנטייתה להשתנות. ולהתעוות. MDF הוא החומר הנפוץ ביותר לגוף ארונות המטבח. הוא עשוי מסיבי עץ ודבק, והוא בעל יכולת עמידות גבוהה, שמקורה בתהליך האידוי והכבישה שהוא עובר.

משטח העבודה: או בשמו המוכר יותר 'אי', הפך למרכיב מרכזי בעיצוב מטבחים. כשאתם ניגשים לבחור אי למטבח שלכם, שימו לב שהאי לא גדול מדי כך שהוא סוגר את חלל הבית. בנוסף, וודאו שדלתות האי אינן מותקנות באזור הישיבה, אלא באזור העבודה של האי.

השיש: גם הוא צריך להיות מותאם לצרכים שלכם ולכן, בבחירת שיש המנעד הוא בין יוקרתי ולעיתים רגיש למכות ולכתמים, לבין סטנדרטי ועמיד. שיש האוניקס למשל, הוא שיש יוקרתי מאוד, אך רגיש לכתמים שעשויים להיספג בו. שיש קיסר, שהוא הנפוץ ביותר בשוק, נחשב אומנם לסטנדרטי אך גם לקל ביותר לניקוי ולעמיד ביותר.

דרשו הצעת מחיר מפורטת

כשאתם בודקים הצעות מחיר, תמיד תדרשו שההצעה תהיה מפורטת ככל שניתן ואל תסתפקו בהצעת מחיר כללית. על הצעת המחיר לכלול את מרכיבי המטבח השונים, סוגי הציפויים והחיפויים, כמות הדלתות והמגירות, סוגי העיצוב (קלפה, פתיחה שקטה), משטחי עבודה, שיש ועוד..  חשוב שהצעת המחיר תהיה ארוכה ומפורטת ככל שניתן כדי שתוכלו להתכונן נכון לתכנון וכדי שתוכלו לערוך סקר שוק עם מקומות אחרים. 

סוגי הדלתות הנפוצות במטבחים

תחום עיצוב הדלתות התרחב ויש בו אפשרויות רבות ומגוונות: דלתות הזכוכית: נותנות למטבח מראה נקי ומודרני מצד אחד, ומצד שני הן יקרות יחסית ועמידות פחות למכות. דלתות הפולימר: עשויות חומר PVC שמיושם על שכבת הדלת עצמה. מדובר בדלת במחיר נוח יחסית, ובעלת מראה אחיד. דלתות העץ המלא: הן היוקרתיות ביותר. בעבר הן היו הדלתות הנפוצות בעולם המטבחים, אך התחליפים האיכותיים שהגיעו עם השנים גרמו לדלתות העץ המלא להידחק הצידה. דלת העץ עדיין נחשבת לאיכותית וליוקרתית ביותר- וגם ליקרה ביותר.

מעבר לבחירת סוג החומר ממנו עשויה הדלת חשוב לשים לב גם לציפוי שלה כאשר הציפוי הנפוץ הוא ציפוי הפורמייקה. הפורמייקה קשיחה ומתאימה בעיקר לדלתות ישרות ללא מסגרת. היא הוותיקה מבין חומרי ציפוי לדלתות המטבח, ועם זאת בשנים האחרונות השתכללה והתפתחה. הפורמייקה כיום נחשבת לעמידה הרבה יותר משהייתה בעבר ולכן, נמצאת בשימוש גבוה. 

סוגי הפרופילים הנפוצים

אחרי שבחרתם את החומר ממנו עשויה הדלת ואת הציפוי שלה, שימו לב גם לפרופילים השונים שיש להרכיב בבית.  מעבר לפרופיל הסטנדרטי קיים גם פרופיל הבמה, שהוא פרופיל אלומיניום ששקוע בגוף הארון. פרופיל האלומיניום מותקן לאורך כל המטבח, כך שהדלת נשארת שלמה ללא חריצים. כך, מתאפשרת פתיחה של הדלת ללא צורך בידית. המראה של פרופיל הבמה הוא מאד נקי ומודרני, אולם יש לו מספר חסרונות. הראשון, הוא יקר יותר. השני, הוא תופס בערך 5 ס"מ מהגובה והדבר בא על חשבון מקום לאחסון.

ממה יושפע המחיר הסופי?

המטבח הוא ככל הנראה האזור היקר ביותר שתרכשו לבית. טווחי המחירים נעים מאלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים, ובמקרים קיצוניים אפילו עוברים את רף המאה אלף שקלים.

הגורמים העיקריים להבדל במחירים הם החומרים מהם עשוי המטבח וסוג המגירות, הארונות ומשטחי העבודה. באופן כללי, יש מעבר משימוש בארונות, לשימוש במגירות במטבח, וזו תופעה שגם כן תורמת להתייקרות מחיר המטבחים. גם דלתות הקלפה הפכו פופולאריות במיוחד במטבח הישראלי, והן יקרות יותר מדלתות הפתיחה הרגילות. דלת הקלפה עובדת על מנגנון בוכנה, כך שהיא נפתחת כלפי מעלה. ניתן לחזק את המנגנון כך שהוא ייעצר בנקודה בה תבחרו.

אלמנט נוסף שמשפיע על מחיר המטבח, הוא כמובן המקום ממנו אתם רוכשים אותו. רכישת מטבח מחברת עיצוב מטבחים תהיה יקרה יותר מרכישת אותו מנגר, ורכישת מטבח מחברת יוקרה תייקר את עלותו אפילו כפליים.

מחירון מטבחים

המחירים כוללים מע”מ

בניית מטבח חדש: כל מה שצריך לדעת

רוצים לעצב מטבח חדש? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. איך מתכננים מטבח חדש, איך מתנהלים מול איש מטבחים מקצועי וכמה עולה עיצוב מטבח חדש? כל התשובות לפניכם.

חידוש ותיקון המטבח: כל מה שחשוב לדעת

רוצים לחדש את המטבח? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם בכל השלבים. אילו תיקונים ניתן לעשות, איך מחדשים את המטבח, איך מתנהלים מול איש המטבחים וכמה זה עולה? כל התשובות לפניכם.

שיפוץ כולל של הבית: כל השלבים והמידע 

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ כללי של הבית? כל מה שחשוב לדעת.

שיפוץ חלקי בבית: כל השלבים והמידע בדרך לשיפוץ

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ חלקי בבית? כל מה שחשוב לדעת.

לכל התקלות ועבודות

arrow