התקנת פרגולה מעץ: כל מה שחשוב לדעת

איך בוחרים פרגולה מעץ?
איך מתנהלים מול מתקין הפרגולות?
כמה עולה התקנת פרגולה מעץ?
שאלות ותשובות על התקנת פרגולה מעץ

איך בוחרים פרגולה מעץ?

בחרו את סוג הפרגולה

פרגולה תלויה

מדובר בפרגולה שמחוברת לאחד מקירות הבית ונתמכת על-ידי הקיר וכבלי פלדה או מוטות ברזל בחלקו העליון. בגלל החיסכון במקום, היא מתאימה מאוד למרפסות קטנות בדירות. בנוסף, יש פרגולות תלויות שמחוברות לקיר ונתמכות על-ידי שני עמודים שמקובעים לקרקע.

פרגולה עומדת

פרגולה זו נתמכת על-ידי ארבעה עמודים חיצוניים שמחוברים לקרקע ומותקנים על-ידי מתקין הפרגולות. היא מתאימה יותר לחצרות גדולים בבתים פרטיים צמודי קרקע, בין היתר בגלל הצורך להתקין ארבעה עמודים תומכים. 

בחרו את סוג העץ

פרגולה מעץ אורן

פרגולה מעץ אורן נחשבת לנפוצה ולמשתלמת ביותר. צבעו של האורן בהיר ונעים לעין, הוא קל לעיבוד ומשקלו נוח, מה שמקל על עבודת המתקין. מצד שני, עץ האורן דורש שימון ותחזוקה נגד מזיקים בתדירות גבוהה יחסית. 

פרגולה מעץ טבעי (גושני)

פרגולה מעץ טבעי, הקרוי גם גושני, נחשב לאיכותי וגם יקר יותר מעץ האורן. הקורות של העץ הגושני עובדו מגזע אחד, הוא דחוס וכבד יותר מהאורן ולכן גם בעל עמידות גבוהה יותר לנזקי מזג האוויר. מבחינת עיצובית, הוא מתאפיין במראה פחות תעשייתי ויותר טבעי. 

חשוב לציין - יש מגוון רחב של פרגולות מעץ, כולל עץ האיפאה שמגיע מברזיל ועמיד בפני מזיקים, עץ רב-שכבתי שמזכיר את העץ הגושני ופחות יקר ועץ הארז שנחשב איכותי מאוד וידידותי לסביבה. 

בחרו את סוג הקירוי

קירוי מלא

יש כמה סוגים של קירויים מלאים לפרגולה, הנפוץ ביותר הוא הסנטף, כיסוי פלסטי בצורת גלים שמגיע שקוף או אטום. מדובר בחומר חזק ויציב שעמיד לנזקי מזג האוויר ומסנן קרינת שמש. מומלץ להתקין סנטף BH שעוזר להפחית רעשים ועמיד יותר לממטרים.

חוץ מהסנטף, נפוצים גם קירויי פוליגל ורעפים. הפוליגל, בניגוד לסנטף הגמיש, הוא ישר ושטוח ונחשב ליקר יותר. הוא מפחית רעשי גשם ויעיל בצמצום קרינת השמש, מומלץ להתקין אותו כשאין הרבה מקום מעל הפרגולה.

קירוי פרגולה ברעפים נותן הגנה מלאה מפני נזקי מזג האוויר, אך אינו מספק הצללה ובגלל משקלו הרב ההתקנה מסובכת יותר. 

קירוי חלקי

הפתרון הנפוץ והזול ביותר לקירוי חלקי הוא מחצלת מבמבוק שפורסים מעל הפרגולה ומחברים לקורות העץ. הוא מגיע במרווחים שונים, לפי ההצללה הרצויה, וגם מספק הגנה חלקית מהשמש. אגב, אפשר לשלב בין מחצלת הבמבוק והסנטף השקוף וכך אפשר לקבל הגנה מנזקי מזג האוויר. 

אופציה נוספת לקירוי חלקי היא סרגלי הצללה/לייסטים, קורות עץ שמתקינים אותן בזווית של 45 מעלות על תושבות. קירוי זה נחשב אלגנטי ומעוצב ומעניק צל, גם מעליו ניתן להתקין קירוי סנטף או פוליגל. 

זקוקים להתקנת פרגולה מעץ? הזמינו מתקין פרגולות מקצועי בפיקוח המקצוענים.

איך מתנהלים מול מתקין הפרגולות?

לפני העבודה

הזמינו קונסטרוקטור שייתן אישור בטיחות

עוד לפני שמדברים עם מתקין פרגולות בטלפון, מומלץ להזמין קונסטרוקטור לביתכם כדי שיבחן את השטח וימליץ על סוג הפרגולה המתאימה והבטוחה ביותר. 

במקרה ששטחה של הפרגולה עולה על 20 מ"ר, חובה לדווח לרשות המקומית על בנייתה על-ידי מילוי טופס מקוון ולצרף אישור קונסטרוקטור. 

מתי צריך היתר בנייה לפרגולה?

במקרה שאתם רוצים להתקין פרגולה שגודלה מעל 50 מ"ר או יותר מ-25 אחוזים משטח החצר, עליכם לקבל היתר בנייה על-ידי שליחת בקשה לרשות המקומית דרך האתר gov.il בצירוף אישור קונסטרוקטור. 

חשוב לציין - לפי "רפורמת הפרגולות" מ-2014, הרשות המקומית מחויבת להחזיר תשובה לבקשת היתר הבנייה תוך 45 ימים. אם היא לא עומדת בתנאי הזה, ההיתר ניתן באופן אוטומטי ואפשר להתחיל בהתקנה.

דרשו ביקור מקדים

כדי לקבל הצעת מחיר מבוססת שלא תשתנה במועד ההתקנה, דרשו ממתקין הפרגולות שיגיע לביתכם על מנת לקחת מידות ולבחון את מורכבות העבודה בשטח.

בהתקנת פרגולה מעץ במרפסת, ייתכן שמתקין הפרגולות יזדקק למנוף כדי להעלות את הקורות לקומה גבוהה - לכן חשוב לערוך ביקור מקדים. 

בדקו את המחיר מראש

אחרי שאתם מקבלים הצעת מחיר ממתקין הפרגולות, השוו למחירון המומלץ של המקצוענים שמופיע בהמשך. כמו כן, ודאו שהמחיר שאתם מקבלים מהמתקין כולל את המע"מ. 

ודאו שיש אחריות על ההתקנה

על התקנת פרגולה מעץ מקובל לתת שנה אחת של אחריות, ודאו זאת מראש כדי שלא תופתעו אחר כך ודרשו את האחריות בכתב. 

האם גובים ארנונה על הפרגולה?

על פרגולה בהחלט ניתן לגבות ארנונה, זה נתון להחלטת המועצות המקומיות. ברוב המקרים הנטייה היא לא לגבות ארנונה, וזאת בתנאי שגג הפרגולה אינו אטום ברעפים, מה שעשוי להיחשב כשטח בנוי. 

בתום העבודה

הגישו אישור קונסטרוקטור לפרגולה

כדי לוודא שהפרגולה הותקנה כראוי, הרשות המקומית מחייבת להגיש תוך 45 ימים מהקמתה טופס אישור יציבות מטעם קונסטרוקטור שיבדוק את המבנה, העיגון למבנה, הקירוי, חומרי הבנייה ואיכותם. 

הקונסטרוקטור נתן לכם את אישור היציבות? מעולה, הגישו את הטופס החתום לרשות המקומית, בצירוף הפרטים שלכם ופרטי הפרגולה. 

במקרה שלא קיבלתם את האישור המיוחל והקונסטרוקטור מצא ליקויי בנייה, מתקין הפרגולות אמור לשוב ללא תוספת תשלום כדי לתקן את התקלות. 

כמה עולה התקנת פרגולה מעץ?

מחיר פרגולה מעץ אורן
750 - 550 ₪ למטר רבוע
המחיר מתייחס לבניית פרגולה תלויה מעץ אורן בהיר בגודל 5/15 וכולל את התקנת השלד למטר רבוע
המחיר מתייחס לבניית פרגולה על עמודים בגודל 15X15 וכולל את השלד בלבד למטר רבוע
מחיר פרגולה מעץ איפאה
1,000 - 800 ₪ למטר רבוע
המחיר מתייחס להתקנת פרגולה מעוצבת מעץ איפאה למטר רבוע
מחיר פרגולה מעץ ארז
1,000 - 800 ₪ למטר רבוע
המחיר מתייחס להתקנת פרגולה עמידה למים מעץ ארז למטר רבוע

מה משפיע על מחיר העבודה?

שימוש במנוף

התקנה של פרגולה במרפסת שנמצאת בקומה גבוהה עלולה להיות מורכבת בכל מה שקשור להובלת קורות העץ במעלית או בחדר המדרגות. במקרה כזה, מומלץ להשתמש במנוף שמחירו נע בין 300 ל-400 שקלים לשעה. 

שאלות ותשובות על התקנת פרגולה מעץ

מחיר התקנת פרגולה מעץ תלוי בסוג העץ ומחושב לפי מטר רבוע. המחיר הזול ביותר הוא של התקנת פרגולה מעץ אורן ונע בין 550-750 למטר רבוע. מחיר התקנת פרגולה מעץ טבעי מעט גבוה יותר, כאשר מחיר ההתקנה של פרגולות מעץ איפאה ועץ ארז גבוה ב-30 אחוזים. בהתקנת פרגולה במרפסת, ייתכן שימוש במנוף שמייקר את מחיר העבודה.

התקנת פרגולה מחייבת היתר בנייה רק במקרה שגודלה מעל 50 מ"ר או ששטחה גדול מ-25 אחוזים מהחצר. במקרה שצריך היתר בנייה, יש לשלוח בקשה לרשות המקומית בצירוף אישור קונסטרוקטור. אם לא מקבלים תשובה תוך 45 ימים, היתר הבנייה ניתן באופן אוטומטי.

אפליקציית המקצוענים
arrow-icon