כל מה שצריך לדעת על חדקונית הדקל

עצי הדקל הגדלים בישראל סובלים רבות מהופעתה של חדקונית הדקל שמצליחה לפגוע בעצים ובפרי שלהם. באילו שיטות הדברה ניתן להשתמש ואיך מתמודדים עם חדקונית הדקל? הכל במדריך הבא.

עוד במדריך
מהי חדקונית הדקל? מה היו דרכי התמודדות עד היום? האם נמצאה פריצת דרך?

כבר בשנת 1999 הגיעו דיווחים על תמותת עצי דקל באיזורי הגידול. אך, בשנת 2009 נדמה היה שחדקונית הדקל מתפשטת מחדש והורסת את העצים ואת הפרי שלהם.

איך ניתן להתמודד עם חדקונית הדקל, אילו נזקים היא גורמת והאם ניתן לחסל אותה?

מהי חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל, היא חרק ממשפחת החיפושיות ולה ראש בצבע אדום עם נקודות שחורות ומבנה גוף ארגמני. היא בעלת שני מחושים ארוכים וקרן ואורכה יכול להגיע עד ל 4 ס"מ. נקבת החדקונית מטילה ביצים מהם בוקעים זחלים גדולי מימדים באורך של עד 5 ס"מ, וכך מתחיל תהליך ההמתה של העץ.

החדקונית מתעופפת אל צמרות הדקלים ושם מבססת את ביתה, פנים הגזע הרך משמש לה כמצע לגידול ביצים (כ- 200 בכל השרצה), אלו בוקעות ומתוכם יוצאים זחלים אשר ניזונים מסיבי העץ הרכים עד שהם בעצם הורגים את העץ מבפנים כך שקשה לשים לב לתהליך.

מה היו דרכי התמודדות עד היום?

תחילה, על מנת לנסות ולמנוע את התרבותן, הוצבו מלכודות. המלכודות נועדו בעיקר כדי לנטר, ולצמצם ככל שניתן את אוכלוסיית החדקונית (בעיקר את הנקבות שמטילות ביצים). הצבת מלכודות הייתה עם חומרים אורגניים במטרה לפתות את החיפושית להיכנס פנימה עוד לפני ההתבססות בעצים, ללא אפשרות לצאת, בדומה למלכודות זבובים.

לאחר מכן, החל טיפול של הגמעה, שהוא בעצם טיפול כימי להשמדת החיפושיות והזחלים שכבר השתלטו על העץ ׁ(בדקלי נוי בלבד). בתהליך זה, מוזרק חומר כימי אל צמרות העצים כדי שיחלחל מטה ויפגע בזחלים ובחיפושיות במרכז העץ, טיפול זה נמצא יעיל אך עלותו גבוהה.

הטיפולים הנפוצים הללו, אינם יכולים להבטיח את היכחדותה של החיפושית וחזרתה אל העץ. בעוד שהחקלאים יכולים לבצע ניטור והדברה קבועים, במגזר הפרטי ישנה בעיה חמורה של זיהוי, מניעה וטיפול מבעוד מועד. חשוב לציין כי עץ נגוע אשר נמצא בשטח פרטי יהיה באחריות בעליו בלבד.

האם נמצאה פריצת דרך?

ייתכן ונמצא פתרון להרחקת החדקונית וזאת על ידי הדברה ירוקה. מהות תהליך ההדברה הירוקה היא לעשות שימוש בחומרים טבעיים ולגרום לתהליך ההדברה להתרחש מעצמו על ידי מציאת אויבים טבעיים לכל מזיק, כמו שמאמצים חתול כדי להילחם במכת עכברים בבית.

שתי חוקרות ממכון וולקני הישראלי, מצאו פטריה הנלחמת בחדקונית על ידי גרימת התפרצות מגיפה קטלנית במקום מושבם על העץ. הפטריות תוקפות את החדקונית ובעצם ממיתות אותה מבפנים, הפטריות הללו בטוחות לאדם וכאשר הם משתלטות על החדקונית הם מתייבשות ומתאבקות ברוח. המטרה של החוקרות היא לגרום למגיפה בקרב החדקוניות כדי למדוד את השפעת הפטריות ובתקווה לראות תוצאות במהרה.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפש המיטה: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפש המיטה? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך מתמודדים עם חדקונית הדקל?
הדרכים להתמודד עם חדקונית הדקל היו בעזרת טיפולי מניעה והשמדה. כדי לנסות ולעצור את התרבותן הוצבו מלכודות עם חומרים אורגניים כדי לגרום להן להיכנס למלכודת ולא להגיע לעץ מלכתחילה. בנוסף, בוצע גם טיפול הגמעה שהיה כימי ופעל להשמדת החיפושיות והזחלים שבקעו והשתלטו על העץ. 
מהי שיטת ההדברה החדשה?
לאחר מחקר בנושא, נראה כי הפתרון היעיל להרחקתן של החדקוניות הוא על ידי הדברה ירוקה. בהדברה זו, עושים שימוש בחומרים טבעיים ומנסים למצוא את האויב הטבעי של המזיק כדי שיעזור להכחדתו הטבעית. בנוסף, נמצאה פטרייה שיכולה להילחם בחדקונית ולהמית אותה.