איך מדבירים טרמיטים? המדריך המלא

משקוף הדלת אכול ומפורק? יכול להיות שיש לכם טרמיטים בבית. במדריך הבא נסביר מה זה טרמיטים ומה הנזק שהם גורמים, איך מאתרים טרמיטים בבית, איך מתנהלים מול המדביר ואיך הוא מדביר טרמיטים ואיך נמנעים מכניסת טרמיטים לבית?

עוד במדריך
מה זה טרמיטים ומה הנזק שהם גורמים? איך מאתרים טרמיטים בבית? איך מתנהלים מול מדביר מקצועי? איך מדביר מקצועי מדביר טרמיטים? איך נמנעים מכניסת טרמיטים לבית?

הטרמיטים אמנם זעירים וכמעט בלתי נראים, אבל הנזק שהם יכולים לעשות לרהיטים ולדלתות הוא גדול ומקיף. בקיצור, לא משהו שאתם רוצים להתעסק איתו.

במדריך הבא נסביר מה זה טרמיטים ומה הנזק שהם גורמים, איך מאתרים טרמיטים בבית, איך מתנהלים מול מדביר מקצועי ואיך הוא מדביר טרמיטים ואיך נמנעים מכניסת טרמיטים לבית?

מה זה טרמיטים ומה הנזק שהם גורמים?

הטרמיטים הם חרקים זעירים דמויי תיקן או נמלה, חיוורים ולרוב חסרי עיניים וכנפיים. הם חיים במושבות המונות כ-50 אלף פרטים בממוצע ולכל אחד מהם יש תפקיד: הפועלים מתחזקים את המושבה ודואגים לאיסוף מזון והלוחמים אחראים להגנה על המושבה.

הטרמיטים ניזונים מכרסום עץ ועלולים לגרום לנזק אדיר לרהיטים, דלתות, משקופים, שידות וכל דבר שעשוי מעץ, כולל העצים בחצר ובגינה. עם זאת, הם לא נחשבים למסוכנים לבני האדם.

איך מאתרים טרמיטים בבית?

באופן עקרוני, קשה מאוד לאתר את הטרמיטים מפני שהקן שלהם מוסתר באדמה או בתוך העץ. ברוב המקרים, נגלה שהם פלשו רק אחרי גרימת נזק רב לרהיטים או למשקופים.

אם יש חשד להימצאות טרמיטים בבית, אפשר לדקור עם מברג את החיבור של המשקוף לדלת ולבדוק אם הוא מחורר ואכול מבפנים. במקרה שכן, הבית כנראה נגוע בטרמיטים. 

דרכים נוספות לגלות טרמיטים בבית: שובלים של בוץ שנשארים ברחבי הבית בגלל הצורך שלהם בלחות וגם זוגות כנפיים שקופות על הרצפה.

איך מתנהלים מול מדביר מקצועי?

ודאו שהמדביר מורשה ומומחה בהדברת טרמיטים - לפני שמזמינים מדביר מקצועי, חשוב לבדוק שהוא מתמחה בהדברת טרמיטים ויש לו ניסיון בטיפול במזיק זה. במקביל, ודאו שהוא מורשה ומחזיק בתעודה מטעם המשרד להגנת הסביבה שמופיעים בה הפרטים הבאים:

1. שם המדביר בצירוף תמונה

2. מספר רישיון

3. מספר תעודת זהות

4. תוקף

ודאו שיש אחריות על ההדברה - האחריות על הדברת טרמיטים היא לרוב לתקופה ארוכה בת 3 עד 5 שנים, ומסתמכת על ההנחה כי הדברת המלכה תוביל להשמדת הקן.  

בדקו לכמה זמן צריך לצאת מהבית - בזמן הדברת טרמיטים מומלץ לצאת מהבית לשעה או שעתיים. במקרה שיש פעוטות שזוחלים על הרצפה, יש להמתין לפחות 4-6 שעות עד שחוזרים לבית. אם יש בעלי חיים, עדיף להוציא אותם לשמונה שעות לפחות.

הכינו את הבית להדברה - לפני שהמדביר מגיע, חשוב לפנות מזון מארונות העץ במטבח ולהזיז את הרהיטים מהקירות למרכז החדרים. כמו כן, מומלץ להיפטר מכל רהיטי העץ שנחשפו לטרמיטים.

איך מדביר מקצועי מדביר טרמיטים?

קידוח ברצפות ובקירות – הדרך היעילה להדביר טרמיטים ולהיפטר מהם אחת ולתמיד היא שיטה שכוללת קידוח ברצפות ובקירות. הטרמיטים נמצאים עמוק בקרקע ופולשים מהקירות, כידוע, לכן המטרה היא ליצור מחסום של רעל בין המיקום המשוער של הקנים למיקום הפגיעה.

לשם כך, המדביר יקדח חורים קטנים לאורך הרצפה והקירות ויחדיר את חומרי ההדברה פנימה. אמנם מדובר בפתרון מקיף וגם יקר יותר, אך נחשב הכי יעיל והכי מומלץ למיגור התופעה.

פיזור פיתיונות – מדובר בהדברה מקומית ופחות יעילה שכוללת פיזור פיתיונות עם רעל במקומות אסטרטגים ברחבי הבית והגינה. המטרה בשיטה זו היא שהטרמיטים ייקחו את הפיתיון חזרה לקן וזה יוביל להשמדת המלכה והקן בעקבות זאת. שימו לב שטיפול זה עשוי להיות מתמשך ותצטרכו להזמין את המדביר כמה פעמים.

איך נמנעים מכניסת טרמיטים לבית?

הדברה לפני תחילת בנייה או במהלך שיפוץ – הטיפול היעיל ביותר נגד טרמיטים הוא לאו דווקא הדברה כזו או אחרת, אלא טיפול מקדים שכולל ריסוס השטח בו עומד להיבנות הבית בחומר ייעודי. פעולה זו תקטין משמעותית את הסיכוי לבעיית טרמיטים בעתיד. טיפ חשוב: היפטרו מפסולת עץ שהצטברה בעקבות הבנייה.

פיזור חצץ סביב הבית – פיזור חצץ סביב הבית בעומק של 20 סנטימטר על רוחב של 30 סנטימטר יסייע במניעת התפשטות הקנים של הטרמיטים. זו עבודה שכל קבלן שיפוצים יכול לבצע בקלות בזמן הבנייה.

הפרדת דק או פרגולה מהקרקע – במקרה שאתם מתקינים דק מעץ או פרגולה מעץ, תדאגו שהמתקינים מקפידים על רווח של 40 סנטימטר לפחות מהקרקע כך שהטרמיטים לא יוכלו להגיע מהאדמה.

מחירון הדברה

המחירים כוללים מע”מ

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

הדברת פשפש המיטה: כל מה שצריך לדעת

סובלים מעקיצות פשפש המיטה? אין ספק שמדובר בתופעה מציקה ומטרידה ולכן אנחנו רוצים ללוות אתכם בכל שלב עד לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים מדביר וכמה תעלה לכם ההדברה? כל התשובות.

הדברת פרעושים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם פרעושים בבית? אנחנו בטוחים שמדובר במטרד לא נעים ולכן חשוב לנו ללוות אתכם כל הדרך לפתרון. מה חשוב לבדוק עם המדביר לפני שמזמינים, איך מכינים את הבית להדברה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך מאתרים טרמיטים?
איתור טרמיטים הוא לא פשוט, שכן מדובר במזיק זעיר שקשה לזהות והקן שלו מוסתר בקרקע. הדרך היעילה לאתר טרמיטים היא רק אחרי גרימת נזק לרהיטי עץ ולמשקופים. אם יש חשש לפלישת טרמיטים, מומלץ לקחת מברג ולדקור את החיבור של המשקוף כדי לבדוק אם הוא אכול מבפנים. דרכים נוספות לאיתור טרמיטים: שובלים של בוץ ברחבי הבית וזוגות כנפיים שקופות. 
האם יש אחריות על הדברת טרמיטים?
הדברת טרמיטים היא עבודה מורכבת שאמורה להסתיים בהשמדת המלכה והקן כולו, במקרה כזה סביר להניח שהמזיקים לא ישובו יותר להטריד. לכן ברוב המקרים האחריות שניתנת על-ידי המדבירים היא ארוכה יחסית, בין 3 ל-5 שנים.