המדריך המלא לבחירת כלים סניטריים לחדר המקלחת

חדר האמבט שלכם צריך שדרוג? בין אם אתם חושבים להחליף אסלה, ברז, כיור, מקלחון או אמבטיה, ובין אם אתם מתכננים לבצע שיפוץ כולל לחדר האמבט, במדריך הבא אספנו עבורכם את כל מה שאתם צריכים לדעת

עוד במדריך
כך תבחרו ברז לכיור חדר האמבטיה כך תבחרו אסלה ומנגנון הדחה כך תבחרו כיור לחדר האמבטיה כך תבחרו אמבטיה כך תבחרו מקלחון

אם אתם משפצים או קונים דירה מקבלן, אתם ודאי מרגישים שאתם טובעים בים האפשרויות, כשאחד האתגרים הגדולים בעיצוב הבית הוא עיצוב חדר המקלחת.

עולם הכלים הסניטריים צומח ומשדרג את עצמו כל הזמן. כיורים, ברזים, אמבטיות, מקלחונים ואסלות, בכל אחד מהכלים הללו תמצאו מגוון רחב של אפשרויות. במדריך הבא תמצאו את כל המידע שאתם צריכים לפני שאתם רוכשים כלי סניטרי.

כך תבחרו ברז לכיור חדר האמבטיה

בחירת ברז לכיור חדר האמבטיה נראית על פניה כמשימה פשוטה יותר מבחירת ברז למטבח, אך גם בתחום זה קיימים מגוון אפשרויות:

ברז ידית אחת – ברז עם ידית הפעלה שבעזרתה ניתן לווסת את טמפרטורת המים. מדובר בברז הנפוץ ביותר בשוק הישראלי. ברז זה יכול להגיע במגוון סגנונות ועיצובים.

ברז שתי ידיות – ברז זה איבד מהפופולריות שלו ב-20 השנים האחרונות, ופינה את מקומו לברז בעל ידית אחת. מדובר בברז עם ידית מתברגת למים חמים וידית למים קרים. זה מתאים למי שמעדיף מראה קלאסי על פני נוחות מיטבית. 

ברז קיר – התקנת ברז זו מתבצעת על הקיר ולא על הכיור. הוא אינו צובר אבנית והוא מעוצב ואסתטי מאוד, אך עלות ההתקנה שלו יקרה יותר מברזים שמותקנים ישירות על הכיור.

כמו כן, חשוב למקם את הברז בדיוק באמצע הכיור לניקוז מיטבי של המים וכדי שהמים לא יתיזו לכל עבר בעת זרימת המים. במקרה של תקלה בברז, תצטרכו למצוא ברז באותן המידות בדיוק.

ברז בטמפרטורה קבועה – קיימת גם אופציה להתקנת ברז בטמפרטורה קבועה. במידה ואתם בוחרים בסוג זה, דאגו להתקין ברז שכולל תרמוסטט שמונע מטמפרטורת המים לזנק מעל 38 מעלות על מנת למנוע כוויות בעיקר אצל ילדים.

האם מקבלים אחריות על ברזים?

שימוש בחומרים להסרת אבנית לניקוי הברז עשוי גם להוביל להסרת אחריות היצרן על המוצר. הקפידו על ניקוי הברז על פי הוראות היצרן, ותוכלו ליהנות מחמש שנות אחריות ויותר מהיצרניות.

כמו כן, וודאו שהאחריות כוללת גם ביקור טכנאי במקרה של תקלה וכיסוי רכיבי הפלסטיק הנלווים.

כך תבחרו אסלה ומנגנון הדחה

אסלת P – האסלה המוכרת והוותיקה שמחוברת לריצוף ועוצמת השטיפה שלה גדולה מאחר שהמים מגיעים מניאגרת הפלסטיק הגבוהה שמותקנת מעליה. 

אסלה תלויה – אסלה בעלת סגנון מודרני. היא מקובעת לקיר, מנותקת מהרצפה והניאגרה שלה סמויה. אסלה זו גם מרשימה מבחינה עיצובית וגם פרקטית מבחינת ניקיון.

אסלת מונובלוק – אסלת חרס אשר מחוברת לרצפה ומחוברת לניאגרת חרס שממוקמת מעליה. השילוב של האסלה והניאגרה יוצר עיצוב ייחודי, אך עוצמת שטיפת המים עשויה להיות חלשה יחסית.

האם מקבלים אחריות על אסלות?

האחריות על אסלות ועל מנגנוני הדחה מתייחסת לשברים בחלקי המוצר הפנימיים, ולא לחלקים מתבלים כמו גומיות ולחצנים חיצוניים.

במנגנוני הדחה חיצוניים האחריות תהיה קצרת טווח יחסית למנגנונים פנימיים, בהם תוקף האחריות יכול להגיע גם לעשר שנים.

כך תבחרו כיור לחדר האמבטיה

כיור אקרילי – כיור שצובר פופולריות רבה בשנים האחרונות בשוק הישראלי. מדובר בכיור ארוך יחסית שבולט בחלקו החוצה מהשיש.

העיצוב הייחודי של כיור זה מביא לכך שעל מנת שלא לפגוע בעיצוב הכולל של חדר האמבטיה, יש למקם את הצנרת של הכיור מאחורי ארון חדר האמבטיה. כיורים אלה עמידים בפני כתמים ולכלוך, וניתן לנקות אותם בקלות בעזרת מטלית לחה.

כיור מונח – מדובר בכיור שמונח על גבי משטח בהתאם לגובהו ותכנון ארון הכיור. כיור זה מגיע במגוון חומרים: גרניט, חרס, נירוסטה, קוורץ ואפילו זכוכית.

כיור עומד ( (Free Standingכיור זה ניצב מהרצפה ואינו מחובר לארון, לשיש או לקיר. כיור זה מגיע בצורות ובעיצובים מגוונים, והוא מתאים בעיקר לחדרי אורחים בגלל העיצוב המרשים שלו.

כיור שקוע – רוב הצרכנים בישראל מתקינים בחדר האמבטיה את סוג הכיור הזה. מדובר בכיור סטנדרטי שמותקן בגובה השיש ומאפשר את גריפת המים ישירות אל תוכו. בנוסף, כיור שקוע מאפשר מקום אחסון רב בארון, מאחר והוא תופס מעט מקום.

האם מקבלים אחריות על כיורים? 

רוב החברות מעניקות אחריות של 3-5 שנים על כיורים, תלוי בסוג ובחברה. האחריות כוללת כיסוי בגין פגמי ייצור, אך לא בעבור פגמים בגין התקנה לקויה, מה שמדגיש את החשיבות בבחירת אינסטלטור מקצועי.

כך תבחרו אמבטיה

אמבטיה יצוקה - אמבטיות יצוקות הותקנו עד תחילת שנות השמונים, והן כבר אינן נמכרות. עם זאת, במידה ואתם גרים בבית ישן, אם בשכירות ואם לא, יכול מאוד להיות שזה סוג האמבטיה שקיים אצלכם. האמבטיה עשויה יציקת בטון מצופה בשכבת אמייל. היום קיימות אמבטיות עשויות אבן טבעית. ניתן להזמין אותן בהזמנה אישית, ומחירן נקבע בהתאם.

במידה ובביתכם מותקנת אמבטיה יצוקה שהחלה להיאכל ולהישחק משימוש בחומרי ניקוי חומצתיים, תוכלו לחדש את האמבטיה. מעבר למראה הנקי שחידוש האמבטיה יחזיר לביתכם, יתרון משמעותי נוסף הוא שחידוש אמבטיה יצוקה ייתן לה עמידות מול חומרי ניקוי חומצתיים בעתיד, כך שמדובר בהשקעה חד פעמית לטווח ארוך.

אמבטיית פח – אמבטיה עשויה פח דק מאוד בציפוי שכבת אמייל. מחלידה עם הזמן בקצוות, ובנוסף לכך כל מכה עשויה לפגוע בשכבת האמייל שלה ולהחליד במהרה. במצב קיצוני של היווצרות חורים בתחתית האמבטיה כתוצאה מחלד, לא ניתן לתקן את האמבטיה. במצבים כאלה, ניתן לבצע הלבשת אמבטיה שאיננה מחלידה על אמבטיית הפח הקיימת.

אמבטיה אקרילית – הנפוצה ביותר בשוק, אינה מחלידה ומחזיקה לאורך שנים. מאחר וסוג אמבטיות אלה אינן קשיחות במיוחד, יש להניח את האמבטיה בתוך מסגרת מתכת על מנת לשמור עליה. האמבטיה האקרילית ניתנת לתיקון, גם במקרה של שבר כתוצאה מהתקנה לא נכונה. התיקון מתבצע על ידי ליטוש השבר והדבקת חומרים ליצירת שכבה אחידה חדשה במקום השבור.

האם מקבלים אחריות על אמבטיות?

רוב החברות מספקות אחריות ל-5 שנים על אמבטיות, כל עוד תעמדו בהוראות היצרן: אל תנקו את האמבטיה עם חומרים חומצתיים ואל תפילו חפצים כבדים שיסדקו את הציפוי.

כך תבחרו מקלחון

מקלחון מרובע – מקלחון זה הוא הנפוץ ביותר והוא בעצם הסטנדרט. בחדרי מקלחת קטנים חשוב למדוד בצורה מקצועית את המיקום המיועד של מקלחון זה, מאחר והוא עשוי לתפוס מקום רב.

מקלחון מעוגל – במידה וחדר המקלחת שלכם קטן יחסית, מקלחון מעוגל יכול להוות פתרון פרקטי עבורכם. מעבר לקומפקטיות שלו, עיצובו הייחודי מוסיף פן רך ונקי לעיצוב הקווי של החדר.

מקלחון חזית – מקלחון זה מתאים הן לחדרי מקלחת קטנים והן לחדרים גדולים. הוא תחום משלושה כיוונים בקירות, ופתוח לכיוון אחד. דלת המקלחון יכולה לנוע פנימה או החוצה, לפי בחירתכם. מקלחון חזית יכול להיות מותקן בתוך גומחה בקיר עם דלת הפתיחה בלבד ונישות, או בין שתי קירות עם שלוש דלתות. מבחינת עיצוב, המגוון הוא רחב והאפשרויות רבות, הכל לפי בחירתכם.

מקלחון פינתי – מקלחון נפוץ מאוד וחסכוני במקום, מאחר והוא מותקן בפינת חדר המקלחת. המקלחון כולל שתי דפנות, וניתן להתקין אותו עם דלת פתיחה אחת ודפנה אחת קבועה, או עם שתי דלתות פתיחה, לפי אילוצי המקום ולפי רצונכם.

מקלחון בעל דלת הזזה – מקלחון בעל דלת שנעה לפתיחה ולסגירה על מסילה מותאמת. אטימות מקלחון זה היא מעולה, והוא מתאים לחדרי מקלחת קטנים מאחר ומנגנון הפתיחה והסגירה מאפשר חיסכון גדול במקום.

מקלחון בעל דלתות פתיחה – במקלחון מסוג זה חשוב לוודא שהשיפוע ברצפה בה המקלחון עתיד להיות ממוקם עומד בתקן של סנטימטר לפחות. ניתן לבחור דלתות שנפתחות פנימה או החוצה, וניתן לבחור דלתות שנפתחות בשתי הדרכים, הכל לפי אילוצי המקום ולפי נוחיותכם. בדלתות שנפתחות החוצה המדידה היא קריטית.

בחירת הזכוכית למקלחון

כל זכוכית שמותקנת במקלחון היא זכוכית מחוסמת, במקרה של שבר היא מתנפצת לחלקים מעוגלים ללא קצוות חדים. הבחירה תהיה בין זכוכית מחוסמת עבה לזכוכית מחוסמת דקה. ככל שהזכוכית עבה כך היא בטיחותית יותר, אולם גם יקרה יותר.

האם מקבלים אחריות על מקלחון?

רוב החברות היצרניות בארץ עומדות בתקן מחמיר, כך שהן מספקות אחריות ארוכת טווח למקלחונים. זאת לעומת היצרניות הסיניות הפחות אמינות. האחריות מכסה ברוב המקרים על ליקויים שהתגלו כתוצאה מפגם בייצור, ולא על תקלות שנוצרות כתוצאה מהתקנה. 

כמו כן, במידה ואתם מתכננים שיפוץ והוספתם אסלה, כיור, ארון, או כל מתקן קבוע אחר בחדר המקלחת, מוטב שתיידעו את מתקין המקלחון מראש על מנת שניתן יהיה להתאים את פתיחת הדלת לאילוצי המקום.

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

האם יש אחריות על התקנת אמבטיה?
האחריות על התקנת אמבטיה מתחלקת לשניים: אחריות על ההתקנה ואחריות על האמבטיה. מהאינסטלטור שמתקין את האמבטיה אתם אמורים לקבל שנה אחריות שתכסה על תקלות שנגרמו מהתקנה לקויה. מהיצרן כנראה תקבלו בין 5 ל-10 שנות אחריות על האמבטיה כולל הציפוי.