כיור, ברז ואסלה: איך מטפלים בסתימה או נזילה?

שוב נתקעתם עם סתימה או נזילה שמשבשת לכם את היום? במדריך הבא נסביר איך מטפלים בסתימה בכיור, איך מטפלים בנזילה בברז, איך מטפלים בסתימה או נזילה באסלה ואיך מטפלים בסתימה באמבטיה?

עוד במדריך
איך מטפלים בסתימה בכיור? איך מטפלים בנזילה בברז? איך מטפלים בסתימה או נזילה באסלה? איך מטפלים בסתימה באמבטיה?

סתימה או נזילה בכלים הסניטריים בבית - מכיור, ברז ועד אסלה ואמבטיה – משבשים לנו את סדר היום אך הטיפול ברוב התקלות הללו פשוט יחסית ומסתכם בכמה פעולות פשוטות שניתן לבצע לבד.

במדריך הבא נסביר איך מטפלים בסתימה בכיור, איך מטפלים בנזילה בברז, איך מטפלים בסתימה או נזילה באסלה, איך מטפלים בסתימה באמבטיה ואיך אינסטלטור מקצועי יתקן את התקלות הללו?

איך מטפלים בסתימה בכיור?

לפני שמזמינים אינסטלטור מקצועי, יש שלושה דברים שאפשר לעשות לבד כדי לפתוח את הסתימה בכיור, לא בהכרח בסדר מסוים:

שימוש בפומפה – מדובר בשיטה יעילה המתבססת על שאיבה ויניקה. אם אין לכם פומפה, ניתן לרכוש בכל חנות לתחזוקת הבית עבור פחות מעשרה שקלים. אם הכיור לא מלא כבר במים בגלל הסתימה, מלאו מים עד פתח הניקוז והצמידו את הפומפה מעל הפייה עד להישמע קול שאיבה. כעת פמפמו את הפומפה עד שיווצר ואקום שישחרר את החומר שגרם לסתימה.

ניקוי הסיפון – אופציה נוספת לפתיחת הסתימה היא ניקוי הסיפון שנמצא מתחת לכיור. תפקיד הסיפון הוא לאגור את הלכלוך בכוסית ולמנוע ממנו ליצור סתימה בצינור הניקוז.

ראשית, הניחו דלי מתחת לסיפון כדי שהמים לא יישפכו החוצה. שנית, הבריגו את כוסית הסיפון החוצה נגד כיוון השעון ורוקנו לדלי את הלכלוך שהצטבר. הבריגו את הכוסית חזרה ובדקו אם הסתימה נפתחה על-ידי פתיחת הברז.

שימוש בחומר לפתיחת סתימות – כשמדברים על חומרים ייעודיים לפתיחת סתימות בצנרת, הכוונה היא לא לסודה קאוסטית או לחומצות מאולתרות למיניהן, החומרים הללו יכולים לפגוע בצנרת ולגרום נזק גדול. בכל חנות לתחזוקת הבית ואפילו בסופרמרקטים רגילים אפשר למצוא חומרים יעילים לפתיחת סתימות, חלק נוזליים וחלק מזכירים גבישים קטנים או מלח גס.

זה קל, זה מהיר וזה יכול לחסוך מאמץ וכסף על הזמנת אינסטלטור. לכל חומר הוראות שימוש מפורטות ופשוטות, רק הקפידו להצטייד בכפפות, לאוורר את החדר ולהרחיק ילדים מהאזור כי זה מוציא אדים רעילים שמסוכן לנשום.

איך אינסטלטור מקצועי יפתח סתימה בכיור?

אינסטלטור מנוסה ומקצועי ינסה קודם לפתוח את הסתימה בכיור עם פומפה ו/או ניקוי הסיפון. במקרה שמדובר בסתימה מורכבת יותר, הוא יפתח את קופסת הביקורת ברצפה (נקודת חיבור בצנרת) ויחדיר לעומקה ספירלה חשמלית או ידנית כדי לאתר את מקור הסתימה ולפתוח אותה.

מבחינת מחיר העבודה, הדבר העיקרי שעשוי להשפיע עליו מלבד הזמנת האינסטלטור מחוץ לשעות העבודה המקובלות (ראשון עד חמישי, 7 בבוקר עד 19 בערב), הוא קושי לפתוח את הסתימה. זה יכול לקרות בגלל שהאינסטלטור לא מוצא את קופסת הביקורת המתאימה (לא נמצאת תמיד בסמוך לכיור) או שהוא לא מביא את הציוד המתאים.

איך מטפלים בנזילה בברז?

לפני שמזמינים אינסטלטור מקצועי, יש כמה דרכים לפתור לבד את הנזילה בברז. אם הנזילה מגיעה מראש הברז, סביר להניח שמדובר בגומיית אטם שחוקה וניתן להחליף אותה על-ידי הברגה של הראש החוצה ורכישת גומייה חדשה בכל חנות לתחזוקת הבית.

דבר נוסף שאפשר לעשות הוא לבדוק שהברז רופף, ייתכן שהנזילה מגיעה מהחיבור של הברז לשיש או לקיר. קודם נתקו את אספקת המים על-ידי סגירת ברז הניל הנמצא מתחת לכיור. לאחר מכן, חזקו בעזרת מפתח שבדי את הבורג שמחזיק את הברז ונמצא מתחת לכיור. פתחו את ברז הניל ובדקו אם הבעיה נפתרה.

במקרה שיש לכם נזילה חמורה ואתם חוששים מבזבוז מים, סגרו את ברז הניל עד שהאינסטלטור יגיע לטפל בבעיה. אם הרעש של הטפטוף על הכיור מטריד אתכם, קשרו חוט לראש הברז כך שהטיפות יירדו עליו.

איך אינסטלטור מקצועי יפתח נזילה בברז?

לפני שהאינסטלטור יתחיל במלאכת התיקון, הוא יסגור את אספקת המים בברז הניל ובברז המים הראשי בדירה. באופן עקרוני, נזילה בברז תלויה גם בסוג הברז ומתחלקת לרוב לשניים: ברז פרח וברז קיר.

נזילה בברז פרח

תקלה במנגנון הברז או ידית הברז – כדי לזהות את מקור הנזילה, מנגנון הברז או ידית הברז, האינסטלטור יפתח אותו עם מפתח אלן. במקרה שמדובר במנגנון מקולקל, ורוב הסיכויים שזה הגורם לתקלה, האינסטלטור ישלוף אותו החוצה ויחליף אותו.

במקרה שהנזילה מגיעה מידית הברז, האינסטלטור יבדוק אם הצירים משוחררים ויחזק אותם. במקרה שהם שחוקים, צריך להחליף את כל הידית. 

ברז רופף – אחרי שהאינסטלטור ניתק את אספקת המים ובדק שהחיבור של הברז לשיש אינו רופף, הוא יחזק את הבורג שנמצא מתחת לכיור ויחבר את הברז לשיש.

גומיית אטם שחוקה – במקרה שמדובר בגומיית אטם שחוקה בראש הברז או בגומייה שחוקה בחיבור בין גוף הברז לידית הברז, האינסטלטור יפתח את האזור ממנו הנזילה מגיעה ויחליף בגומייה חדשה.

נזילה בברז קיר

גומיית אטם שחוקה – מאחורי ידיות הברז נמצא רכיב שנקרא המוביל הפנימי (או שסתום) שאחראי להעברת המים, ובקצהו נמצאת גומיית האטם. האינסטלטור יוציא את הידיות וישלוף את המוביל הפנימי בכל ידית כדי להחליף את גומיות האטם השחוקות. ישנן גומיות אטם נוספות מהן הנזילה יכולה לנבוע, כמו בחיבור בין גוף הברז לידית הברז.

ידיות ברז בלויות – האינסטלטור יפרק את הידיות ממקומן ויבדוק אם הן בלויות או סדוקות. במקרה שכן, הוא יחליף את שתיהן או אחת מהן, יחבר בחזרה לברז ויוודא שאין יותר נזילה.

איך מטפלים בסתימה או נזילה באסלה?

איך מתמודדים עם נזילה באסלה ונזילה בניאגרה?

נזילה באסלה - אם הנזילה מגיעה מאזור צינור המים שמחבר בין ברז ההזנה (ברז הניל) של האסלה למיכל ההדחה, ייתכן שהצינור שחוק ובלוי וצריף להחליף אותו. סגרו את ברז הניל, הבריגו החוצה את צינור המים והביאו אותו לחנות לתחזוקת הבית כדי להחליף ראש בראש.

במקרה שהנזילה מגיעה מתחתית האסלה, סימן שיש סדק באסלה או כשל בחיבור האסלה לניקוז של הביוב, כלומר בעיה באיטום. במצב כזה, האינסטלטור יחליף את גומיית האטם בתחתית האסלה או יתקן את הסדק באסלה עם חומר מילוי ייעודי.

נזילה בניאגרה – אם מקור הנזילה הוא מהניאגרה (מיכל ההדחה של האסלה), ולא מדובר על צינור מים שחוק שאפשר להחליף בקלות, צריך להזמין אינסטלטור שיאתר את התקלה: גומיית אטם בלויה, מצוף או מנגנון הדחה לא תקין.

במקרה שיש נזילה בניאגרה סמויה, האינסטלטור יפתור את התקלה דרך פתח השירות שמיועד לתיקון תקלות והחלפות רכיבים.

איך מתמודדים עם סתימה באסלה?

פתיחת סתימה באסלה כוללת שימוש בפומפה על גבי הפתח, מה שאומר שניתן לעשות זאת לבד, ואם זה לא הולך צריך להזמין אינסטלטור שיחדיר ספירלה חשמלית/ידנית לאסלה בניסיון לשלוף את הגורם לחסימה.

במקרה שזה לא יעבוד, האינסטלטור יכניס את הספירלה לקופסת הביקורת שנמצאת על הרצפה. אם מדובר בסתימה חמורה במיוחד ובעל המקצוע לא מצליח לפתוח אותה בעזרת הציוד שלו, צריך להזמין שירותי ביובית לחדירה עמוקה לעובי הצנרת.

איך מטפלים בסתימה באמבטיה?

סביר להניח שהגורם לסתימה באמבטיה או במקלחת קשור להתגבשות של שערות וסבון שחוסמים את הניקוז, בעיה פשוטה יחסית, לכן לפני שמזמינים אינסטלטור מקצועי נסו לפתוח את הסתימה עם פומפה או תשתמשו בחומר לפתיחת סתימות.  

במקרה שזה לא עובד, הזמינו אינסטלטור מקצועי שיחדיר ספירלה חשמלית או ידנית לעומק הצנרת, דרך פתח הניקוז של האמבטיה או דרך קופסת הביקורת, ויחלץ את הגורמים לסתימה.

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך פותחים סתימה באסלה? 
פתיחה באסלה ניתן לפתוח באמצעות פומפה אותה מצמידים לפתח עד להיווצרות ואקום ומפמפמים לשחרור הסתימה. במקרה שזה לא עוזר, האינסטלטור יחדיר ספירלה חשמלית או ידנית לעומק האסלה או לקופסת הביקורת ויחלץ את הגורם לסתימה. 
האם יש אחריות על תיקון נזילה בברז?
ברוב המקרים, לא מקבלים על אחריות על תיקון נזילה בברז כי מדובר בבעיה מקומית שמצריכה לכל היותר החלפת גומיית אטם, מנגנון או ידיות. רק במקרה שהתיקון כולל החלפת ברז קומפלט, תינתן אחריות בהתאם לחברה ממנה רוכשים את הברז.