בעיות אינסטלציה שתוכלו לפתור בעצמכם

לא את כל תקלות האינסטלציה תוכלו לפתור בעצמכם. אולם ישנן כמה דרכים פשוטות ויעילות לביצוע טיפולי עזרה ראשונה שיוכלו לצמצם נזקים ואי נעימות. כך עושים זאת נכון

עוד במדריך
סגירת השיבר הראשי איך מאבחנים ופותחים סתימה? איך פותחים סתימה עם פומפה?

אינסטלטור מקצועי הוא היחיד שיוכל להתמודד עם רוב בעיות האינסטלציה שעלולות להיגרם בבית. מרבית הסתימות, הנזילות והדליפות דורשות טיפול יסודי, התייחסות מעמיקה וראייה מערכתית על מנת שלא להישנות.

אולם רגע לפני שפונים לאינסטלטור, ישנן כמה דרכים בהן תוכלו להעניק לצנרת הביתית שלכם מעין עזרה ראשונה שתוכל לצמצם נזקים ולהפחית אי נעימות.

סגירת השיבר הראשי

 נזילה? פיצוץ בצינור? מים דולפים מהתקרה? מדובר באירוע מלחיץ למדי. ההמלצה החשובה ביותר במקרה כזה היא לא להיכנס לפאניקה ולשמור על קור רוח.

רק אינסטלטור מקצועי יכול לטפל בבעיה בלי ליצור נזק נוסף, אבל גם אתם יכולים לעזור בהקטנת הבעיה.

המים הזורמים בתוך הקירות, התקרה או הרצפה עלולים לגרום לנזקים קשים למבנה. בנוסף, מדובר כאן בבזבוז מים משווע שעלול לעלות ביוקר בחשבון המים.

לכן, עד שיגיע האינסטלטור, מומלץ לסגור את הברז הראשי של הדירה, הלוא הוא השיבר. איפה השיבר ואיך סוגרים אותו? לרוב במסדרון מחוץ לדירה, לעיתים מתחת לבניין. 

אך במידה ואינכם יודעים היכן למצוא את השיבר ואתם נמצאים ברגעים אלה בעיצומה של נזילה, נסו לעקוב אחר צינורות המים הנכנסים לדירה וחפשו היכן הם מתחברים למערכת שעוני המים של הבניין או הקומה.

רואים שעון מים שהמחוג שלו מסתובב במהירות רבה? רוב הסיכויים שהוא השעון של הדירה שלכם. אם תסגרו את הברז המחובר לשעון תבחינו שהמחוג מפסיק להסתובב. זמן קצר לאחר מכן תראו שגם הנזילה שלכם חדלה.    

איך מאבחנים ופותחים סתימה?

סתימות ניתן לחלק לשני סוגים. יש להבחין בין סתימה קלה בכיור, באמבטיה או אפילו בשירותים, לבין סתימה חמורה במערכת הביוב שגורמת להצפות בדירה. עם הסוג השני אתם לא רוצים להתעסק לבד, ותיאלצו להזמין אינסטלטור.

גם כשמדובר בסתימה פשוטה מומלץ, ברוב המקרים, להזמין אינסטלטור לאחר מעשה, כדי שיבדוק (או יעריך) האם מדובר בבעיה חד-פעמית או בסימפטום המעיד על תקלה חמורה בצנרת.

אך עם הסתימות הקלות תוכלו, בדרך כלל, להתמודד בקלות יחסית, בעיקר אם תתפסו אותן בשלב מוקדם. למשל, אם אתם רואים שלוקח לכיור האמבטיה זמן רב לנקז את המים אל תחכו שתיווצר בו סתימה. במקרה כזה מומלץ לפרק את הסיפון שמתחת לכיור ולנקות אותו מהמשקעים והלכלוך שהצטברו.

במידה והסיפון נקי יחסית ובכל זאת ניקוז המים בכיור אורך זמן רב, זה סימן שמסתתרת סתימה רצינית בצינור שמתחתיו. במקרה כזה אין מן הנמנע אלא להזמין אינסטלטור.

איך פותחים סתימה עם פומפה?

 סתימות קלות בשירותים או באמבטיה אפשר לפתוח בקלות יחסית באמצעות פומפה. כמובן, קל יותר ללמוד כיצד להשתמש בכלי הזה מצפייה בבעל מקצוע מיומן, אולם לא מדובר במשהו מסובך מדי.

הפומפה מורכבת מכיפת גומי המחוברת למקל אחיזה. כאשר מצמידים את שולי כיפת הגומי מסביב לפתח הניקוז היא דוחפת אוויר לתוך הצנרת ויוצרת לחץ.

לחץ זה לעיתים עוזר לשחרר לכלוך שנדבק לדפנות המסויידות של הצינורות. תנועות פמפום יגבירו את הלחץ ויצרו ואקום שיוכל לשלוף מהצנרת את הגורם לסתימה.

אם אתם מנסים לפתוח סתימה בשירותים, ולאותו צינור ביוב מחוברים גם אמבטיה וגם כיור, כדאי לשים לב אם תנועות הדחיפה שלכם גורמות לכך שייפלט אוויר גם מהאמבטיה והכיור - מה שהופך את הפמפום ללא אפקטיבי.

במקרה כזה יש לפתוח את ברזי האמבטיה והכיור ולתת למעט מים להצטבר בהם. אותם מים יצטברו גם בצינורות המשנה המובילים אליהם, יגדילו את לחץ המים בצינור ויסייעו בכך בפתיחת הסתימה.

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

איך פותחים סתימה בכיור?
סתימה בכיור נחשבת לפשוטה יחסית ולרוב ניתן לפתור אותה לבד באמצעות שימוש בפומפה או על-ידי ניקוי הסיפון. שתי שיטות אלו נחשבות יעילות ברוב המקרים. במקרה שזה לא עובד, אינסטלטור מקצועי ישתמש בספירלה ידנית/חשמלית (סליל מתכת קפיצי בעל קרס) כדי לחדור לצנרת ולפתוח את הסתימה.