נזילה מצנרת הביוב: כך תתמודדו

צנרת הביוב שלכם עשויה לסבול מנזילות לא פחות מצנרת המים. כשמדובר בצנרת המים הנקיים הנזקים יכולים להיות גדולים, אך כשמדובר על מי הביוב החיים בבית יכולים להפוך לבלתי אפשריים. אז איך מתמודדים?

עוד במדריך
מה היא הצנרת המשותפת? מה גורם לנזילה מצנרת הביוב? כך תזהו נזילה מהצנרת המשותפת כך אינסטלטור מקצועי יתקן את הנזילה אז מי צריך לשלם? מה משפיע על מחיר תיקון נזילה בצנרת?

אחת הרעות החולות בכל הקשור לצנרות המובילות מים היא נזילות. כמדובר בצנרות סמויות העסק הופך למורכב יותר, אך כמדובר בצנרות מי הביוב החיים שלכם יכולים להפוך ברגע לסיוט.

אף אחד לא רוצה להתעסק עם נזילות מצינורות הביוב, בטח כזה שלא קורה אצלכם בבית. אך למי שזה קרה אצלו יודע טוב מאוד שבלתי אפשרי להתעלם מהריח ומהמראות הלא נעימים בלשון המעטה.

מה היא הצנרת המשותפת?

צינורות הביוב והמים בבניינים משותפים מתחלקים לפרטיים ולמשותפים. על פי סעיף 52 לחוק המקרקעין, רכוש משותף ובתוך כך גם הצנרת המשותפת נחשבים לכאלה שמשרתים את כל דיירי הבניין או את רובם.

מה גורם לנזילה מצנרת הביוב?

הנזילה יכולה להיווצר כתוצאה מחור או סדק בצנרת, מה גם שבלאי טבעי שמאפיין בעיקר צנרת ברזל ישנה, עשוי להגביר את תהליך שחיקת הצנרת.

צנרת הברזל נוטה לצבור קורוזיה, היא חשופה לפגיעות משורשי עצים או של מים שקופאים בצינורות. כל אלה יכולים כאמור להוות תשתית לנזילת מים ואף לפיצוץ.

בתוך הבית, גם סדק או שחיקת בצינור שבין האסלה לבין הצינור הביוב, או בגומייה שמחברת ביניהם, היא בעצם נזילה במערכת הביוב.

כך תזהו נזילה מהצנרת המשותפת

כאשר מדובר בשטח הציבורי של הבניין, נזילות מצינורות הביוב יחשפו מראות לא נעימים של חתיכות נייר טואלט במקרה הטוב, וריחות שיגרמו לתאי השירותים בתחנות הדלק שעל כביש החוף להחוויר.

במקרה הזה כל מה שנשאר לכם לעשות הוא להזעיק את הרשות העירונית שתחליט אם מדובר על צנרת ששייכת לדיירי הבניין או לרשות העירונית. הבעיה היא שלא כל נזילה היא כל כך גלויה ובולטת.

איתור מוקדם של נזילות מהצנרת יכול לחסוך לכם הרבה כסף וגם לא מעט כאבי ראש. ככל שתזהו את הנזילה מוקדם יותר, כך תוכלו לטפל בה נקודתית ולמנוע את התפשטותה.

עירונות לסימני רטיבות, נפחיות או עובש על הקיר יעידו ברוב המקרים על נזילות מהצנרת הפנימית בקיר.

גם רעשים של זרימת מים מהקיר יכולים להעיד על נזילה, צבע שולי מרצפות שמשתנה, יכול להיות שמדובר במים שנספגו בו כתוצאה מנזילה.

במידה ורעשי זרימת המים מתחזקים, כדאי שתקראו לאינסטלטור מקצועי כדי לבדוק אם אכן מדובר בנזילה.

כך אינסטלטור מקצועי יתקן את הנזילה

במקרים רבים הנזילה תהיה גלויה ולא תהיה בעיה לאינסטלטור לאתר אותה. עם זאת, במקרים אחרים עבודת האיתור תהיה מורכבת יותר ותכלול חציבה בקיר או שימוש במצלמה תרמית.

היתרון שבאיתור נזילה עם מצלמה תרמית הוא בדיוק שלה. בעזרת המצלמה, אינסטלטור מקצועי יוכל לאתר במדויק את מקור הנזילה ולחסוך לכם תיקון של חלקי קיר שנשברו שלא לצורך.

אחרי איתור הנזילה, ובמידה ואכן מדובר בצינור משותף, אינסטלטור יחליף את קטע הצנרת הפגום במידת האפשר.

במידה ומדובר בנזילה בצנרת ישנה מאד, בפני האינסטלטור עומדות שתי אופציות, להחליף את הצנרת כולה או לבצע מעקף צנרת על מנת שלא לגרום נזק למערכת הקיימת.

עוד אפשרות שקיימת, ויכולה להתאים בעיקר לדיירי הקומות הראשונות, היא התנתקות מצנרת הביוב של שאר הבניין וחיבור ישיר לצנרת הביוב העירונית.

אז מי צריך לשלם?

האחריות על תיקון הנזילה תלויה כמובן באם אכן מדובר בצנרת משותפת שמשרתת את כל דיירי הבניין או שזהו קטע צינור שאמנם מסתעף מהצנרת המשותפת אך משרת את דירתכם בלבד.

כאשר מדובר בצנרת שיוצאת מהאסלה שלכם, לפני שהיא מתחברת לצנרת הביוב של הבניין, האחריות תהיה עליכם, אך אם מדובר בצינור ביוב שמשותף לבניין כולו ושעובר אצלכם בבית, עלות התיקון תחול על כל דיירי הבניין.

עם זאת, התנתקות ממערכת המים והביוב של הבניין לא תבטל את הצורך שלכם לשלם עבור תיקון נזילה בבית אחר – מאחר וזה נחשב עדיין רכוש משותף גם לכם.

מה משפיע על מחיר תיקון נזילה בצנרת?

מחיר תיקון פיצוץ בצנרת נקבע על פי סוג הצנרת - גלויה או סמויה ואורך הצנרת.

התיקון אינו כולל איתור באמצעות מצלמה תרמית, או כל פעולה נוספת שעשויה לייקר את המחיר בהתאם. עלות העבודה עשויה להשתנות בהתאם לסוג הצנרת (ברזל או פלסטיק) ומצבה

פתיחת סתימה: כל מה שחשוב לדעת

סתימות באזורים שונים בבית מהוות מטרד שמחייב טיפול מיידי. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה בכיור: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה בכיור היא תקלה מטרידה מאד, בטח אם מדובר בכיור של המטבח. מה עושים לפני שמזמינים אינסטלטור, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? המקצוענים מלווים אתכם שלב אחר שלב.

פתיחת סתימה באמבטיה: כל השלבים בדרך לפתרון

סתימה באמבטיה היא תקלה לא נעימה בכלל, במיוחד אם יש לכם רק אמבטיה אחת בבית. אנחנו נסייע לכם לפתוח את הסתימה ואם לא תצליחו, נלווה אתכם ונעזור לכם להתנהל מול האינסטלטור שתזמינו.

פתיחת סתימה באסלה: כל מה שחשוב לדעת

אין ספק שסתימה באסלה היא לא תקלה נעימה, בלשון המעטה. קבלו את כל הטיפים שיסייעו לכם לפתוח את הסתימה בעצמכם ולהתנהל נכון מול האינסטלטור שתזמינו.

לכל התקלות ועבודות

arrow