טיפול בתקלות בצנרת המשותפת: המדריך המלא

סתימה, נזילה, או פיצוץ בצנרת המשותפת יכולה לנבוע מסיבות שונות, חלקן מתחזוקה לא נכונה וחלקן פשוט משחיקה. במדריך הבא תבינו מה היא צנרת משותפת ועל מי מוטלת האחריות במקרה של תקלה, איך תוכלו לזהות את התקלות, ממה הן נגרמות ואת מי צריך להזמין.

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 31.03.2019
אינסטלטורים

סכסוכי שכנים לא מעטים מתחילים בעקבות בעיות בצנרת. אתם גרים בקומה הראשונה והביוב עולה על גדותיו בביתכם, הקיר שלכם מלמלא ברטיבות או בעובש, או שמים פשוט פורצים ממוקדים שונים בביתכם ללא הבחנה, אבל השכנים לא מוכנים להשתתף בעלות התיקון?

במדריך הבא אספנו עבורכם את כל הדרכים לזהות תקלות בצנרת המשותפת, להבין מה הם הגורמים לתקלות, ומה הן הדרכים היעילות ביותר לטפל בתקלות הללו, כדי שאף שכן לא יגיד לכם "זו לא בעיה שלי".

מה היא צנרת משותפת?

בכל בניין מגורים מסתעפים להם צינורות מים וביוב משותפים ופרטיים. על פי האגודה לתרבות הדיור, צנרת משותפת בבניין מגורים מתייחסת לכל צינור אשר משרת את כל דיירי הבניין או את רובם, לפי סעיף 52 לחוק המקרקעין שמגדיר מה הוא רכוש משותף.

במידה ונזילה או פיצוץ בצנרת מתרחשים בקטע צינור שמסתעף מהצנרת הראשית ומעביר מים לדירה עצמה, מדובר בקטע צנרת ששייך לאותה דירה ועל בעל הדירה לשאת בהוצאות התיקון. במידה ומתחרשת נזילה או פיצוץ בקטע מהצנרת הראשית של הבניין, וגם אם היא עוברת בדירה עצמה, האחריות על הוצאות התיקון מתחלקת בין כל דיירי הבניין.

בעיות בצנרת המשותפת הן המבוא העיקרי לסכסוכי שכנים לצד סכסוכי חניות. בעוד שאת עניין החניה ניתן ליישב יחסית בקלות על ידי בדיקת רישום פשוטה, קשה הרבה יותר לקבוע מי אחראי לבעיה בצנרת. לכן, בכל מקרה של סתימה, נזילה, פיצוץ, או כל בעיה אחרת בצנרת המשותפת, צריך לדרוש מבעל המקצוע, שמאתר את מקור הבעיה, להפיק דוח שישמש כאסמכתא לממצאים.

חשוב לבדוק שבעל המקצוע מפיק דוח כזה מראש, שכן לא כל בעל מקצוע מפיק את הדוח הזה, ובדרך כלל הם דורשים תשלום נוסף. רצוי מאד שכל הצדדים המעורבים (השכנים שיש בניהם מחלוקת וכמובן ועד הבית) יהיו נוכחים בזמן האיתור.

מה גורם לסתימה בצנרת המשותפת?

סתימה בצנרת המשותפת של הבניין היא סתימה מורכבת, שנוצרת כתוצאה משימוש לא נכון שלכם או של השכנים שלכם במערכת הביוב. כאשר הצנרת המשותפת מגיעה לכדי סתימה, אזי מצב העניינים בתוככי הצינורות אינו מאיר פנים בלשון המעטה. סתימות כאלו לא ניתנות לשחרור באופן עצמאי, וברוב המקרים גם אינסטלטור לא יעזור. אם מדובר בבעיה בסתימה בצנרת המשותפת, על ועד הבית לטפל בנושא הזה.

רוב הסתימות בצנרת הביוב נגרמות מהשלכת מגבונים לאסלה. בניגוד לנייר טואלט, המגבון אינו מתכלה בקלות, והשלכת מגבונים לאסלה תביא בסופו של דבר לתוצאה ידועה מראש, סתימה. גורם נוסף לסתימה בצנרת המשותפת הוא חומרים שומניים במערכת הביוב. השומנים מצטברים בצינורות עד שבסופו של דבר הם גורמים לסתימה.

עוד גורם לסתימה נעוץ בצמיחת שורשי עצים שננעצים בצינורות הניקוז, ונועצים את המסמר הראשון, בדמות סתימה בארון הצנרת, כשהמסמר הבא עשוי להיות פיצוץ. גם הבדלי טמפרטורות קיצוניים בין העונות עשוי לגרום להתעקמות הצנרת ולסתימה.

איך משחררים סתימה בצנרת המשותפת?

במקרה של התעקמות צנרת לא תהיה אפשרות לשחרר את הסתימה וצריך יהיה להחליף את הקטע העקום או את הצנרת כולה. בשאר המקרים של סתימה בצנרת המשותפת, מי שמסוגלים לבצע פתיחת סתימות כאלו הם שירותי ביובית. הם עושים זאת בשני דרכים: שטיפת קו ביוב בלחץ מים, או במקרים קשים ומסבוכים יותר באמצעות שאיבת קו ביוב בוואקום.

עם שחרור הסתימה, במידה והוכח שהמקור לסתימה הוא מאחד השכנים, עליו לשאת בתשלום הצילום והתיקון. במידה והוכח שהמקור לסתימה הוא כשל בצינורות עצמם או במבנה שלהם, ועד הבית (כלומר כל הבניין) צריך לשאת בתשלום.

איך מונעים סתימה בצנרת המשותפת?

כאמור, רוב הסתימות מתרחשות כתוצאה מתחזוקה לא נכונה. כדי להימנע מסתימות בצנרת הבניין דרושה אחריות קולקטיבית של כל הדיירים. הקפדה על השלכת פסולת היגיינית, כמו גם שאריות אוכל לפח ולא לכיור או לאסלה, תשמור על הצנרת שלכם וכך תחסכו לעצמכם, או לשכן מלמטה, את החוויה המעניינת של ביוב שעולה על גדותיו אצלו בבית. בנוסף, הקפידו לנקות את פתחי הניקוז של הכיור והמקלחת או הניחו מסנן שימנע את כניסתן והצטברותן של שיערות בצנרת.

מה גורם לנזילה בצנרת המשותפת?

איתור מוקדם של נזילה בצנרת המשותפת יכול לחסוך לכם הרבה כאבי ראש וגם לא מעט כסף. זיהוי מוקדם של הסימנים שמעידים על נזילה, יגדיל את הסיכויים לטפל בבעיה נקודתית ולא בבעיה גדולה יותר. העירנות שלכם היא קריטית, שכן ישנם סימנים ברורים וגלויים לעין, וישנם סימנים שקשה יותר להבחין בהם.

נפיחות, רטיבות או עובש על הקיר, הם סימנים גלויים שמעידים על נזילה מאחד מהצינורות הפנימיים של הקיר. גם רעשים של זרימת מים מהקיר יכולים להעיד עם נזילה, למרות שבסוגי צנרת מסוימים הרעשים האלה שגרתיים.

במידה ורעשי זרימת המים מתחזקים, כדאי שתקראו לאינסטלטור מקצועי כדי לבדוק אם אכן מדובר בנזילה. אם צבע שולי המרצפות שלכם משתנה, יכול להיות שמדובר במים שנספגו בו כתוצאה מנזילה. גם חשבון מים גבוה במיוחד יכול להעיד על נזילה, מבלי שיהיה לה כל סימן.

נזילה בצנרת נגרמת כתוצאה מסדק או חור בצינור. בלאי טבעי שקורה עם השנים, בעיקר בצנרת ברזל ישנה שצוברת קורוזיה, שורשי עצים שמגיעים אל הצינורות ומפעילים עליהם לחץ, או קיפאון של מים בצינורות, יכולים להיות הגורמים לנזילה ובמקרים קשים יותר גם לפיצוץ.

איך אינסטלטור מקצועי יתקן נזילה בצנרת המשותפת?

הצעד הראשון בדרך לתיקון הנזילה הוא איתורה. קיימות שתי דרכים לאיתור נזילות בצנרת: חציבה בקיר, או שימוש במצלמה תרמית. עלות השירות הוא לא זול, אבל המצלמה התרמית תאתר עבורכם במדויק את מקור הנזילה ותחסוך לכם הוצאה מיותרת של תיקון חלקי קיר שנשברו שלא לצורך.

אחרי איתור הנזילה, ובמידה ואכן מדובר בצינור משותף, אינסטלטור מקצועי יאתר את מקור הנזילה ויחליף את קטע הצנרת הפגום במידת האפשר. במידה ומדובר בנזילה בצנרת מים ישנה מאד, בפני האינסטלטור עומדות שתי אופציות, להחליף את הצנרת כולה או לבצע מעקף צנרת על מנת שלא לגרום נזק למערכת הקיימת.

מה גורם לפיצוץ בצנרת המשותפת?

פיצוץ בצנרת נגרם ברוב המקרים בעקבות היווצרות חור או סדק קטן בצינור, הלחץ שנוצר על הסדק כתוצאה מזרימת המים גורם להתרחבותו עד שבסופו של דבר נגרם הפיצוץ. כדרך הטבע, המים יחפשו כל דרך להתגבר על הלחץ ולצאת, כך שבמקרים קיצוניים של פיצוץ בצינור המים הראשי של הבניין שעובר בדירה, המים יכולים לצאת מכל מקום, כולל משקעי החשמל.

אם אתם חושבים שיש לכם פיצוץ בצינור, אפילו אם לא הגעתם לשלב שבו מים מתחילים לצאת מהקיר או התקרה, הדבר הראשון לעשות הוא לבדוק שכל הברזים בבית סגורים ולסגור היטב את הברז המרכזי.

אם המחוג בשעון המים שלכם ממשיך להסתובב זה סימן שהמים ממשיכים לזרום. אז כנראה שיש לכם באמת פיצוץ בצינור. אם נכנסתם לדירה מוצפת או התעוררתם לתוך השטפון הפעולה הראשונה שיש לעשות, יחד עם קריאה לאינסטלטור, תהיה גם כן לסגור את השיבר על מנת שהמים יפסיקו לצאת בשצף.

כאשר מדובר בצינור חשוף, הבעיה תיפטר בקלות יחסית, כאשר האינסטלטור ינסר את הקטע הפגום וירכיב במקומו קטע צינור חדש. כאשר מדובר בפיצוץ בצינור שנמצא מאחורי הקיר או מתחת לרצפות, המצב מורכב הרבה יותר. האינסטלטור יאלץ לחצוב בקיר, או להרים את הרצפות, על מנת לתקן את הצנרת.

במידה ומדובר בצנרת ישנה, האפשרות הריאלית תהיה שלא להחליף רק קטע צינור אחד, אלא קטע גדול יותר ואולי אף להחליף את כל הצנרת או לבצע מעקף צנרת. כל זאת על מנת למנוע הפרשי לחצים בצנרת כתוצאה משימוש בסוגי צנרת שונים, מה שלבטח יצור בעיות צנרת נוספות. כאשר הצנרת בה התרחש הפיצוץ כבר הייתה במצב רעוע מלכתחילה, מומלץ לשקול להחליף את כל הצנרת כולה.

מה חשוב לדעת כשמחליפים צנרת?

תוחלת החיים של צינורות הברזל הישנים בארץ מגיעה ברוב המקרים ל – 30 שנה לכל היותר. עם השנים הקורוזיה שוחקת את הצנרת, עד שנוצר סדק שגורם לנזילה או לפיצוץ. כאשר מתקינים צנרת חדשה, חשוב לוודא שהנקודות המועדות לתקלות יהיו חשופות כך שיהיו נוחות יותר לתיקון.

וודאו כי האינסטלטור מתקין צנרת SP, שהיא צנרת עמידה בפני קורוזיה, ובפני טמפרטורות קיצוניות. אורך החיים של צנרת זו יכול להגיע גם ל – 40 שנים.  כדי להחליף את הצנרת בבית לא חייבים תמיד לשבור קירות ולהוציא את הצנרת הישנה.

לעיתים, קיימת אפשרות להשאיר את מערכת הצינורות הישנה, אך לנתק אותה מהברז הראשי, כך שהיא בעצם מתבטלת לחלוטין. בניה של מעקף צנרת, תייתר את שבירת הקירות או המרצפות, ותתן לכם אותה התוצאה בפחות רעש, פחות לכלוך ופחות כאבי ראש. בתום הרכבת הצנרת החדשה, צרו קשר עם חברת SP, שתשלח נציג מטעמה כדי לבדוק את ההתקנה וכדי לספק לכם אחריות לעשר שנים על הצנרת.

אמיר מולא

א.מ שירותי אינסטלציה וביובית

98%

הגעה בזמן

95%

מקצועיות

92%

מחיר הוגן

אורן רדה

אורן רדה אינסטלטור מומלץ

99%

הגעה בזמן

99%

מקצועיות

91%

מחיר הוגן

ליאור מרוב

א.א אינסטלציה וביובית

99%

הגעה בזמן

98%

מקצועיות

89%

מחיר הוגן

סגור

Version: V3.4.3

הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב