המדריך המלא לבחירת פרקט לבית

הפרקט מהווה את קפיצת המדרגה העיצובית של הבית שלכם. מעבר להיותו משטח הדריכה, הוא יעניק לבית שלכם את המראה היוקרתי, החם והכפרי. אז אלו סוגי פרקטים קיימים, איך בוחרים פרקט לבית ולמה חשוב לשים לב במהלך ההתקנה? כל התשובות במדריך הבא

עוד במדריך
1. פרקט למינציה טיפים לבחירת פרקט למינציה טיפים להתקנת פרקט למינציה 2. פרקט מעץ טבעי טיפים לבחירת פרקט מעץ מלא טיפים להתקנת פרקט מעץ מלא האם יש אחריות על התקנת פרקט?

הפרקט הוא מזמן לא רק משטח דריכה, כי אם חלק בלתי נפרד מהעולם העיצובי של הבית. הפרקט יעניק לבית שלכם את המראה היוקרתי, החם והכפרי ולמעשה יקפיץ את הבית שלכם מדרגה בכל הקשור לעיצוב ויוקרה.

כיום השוק מציע מגוון סוגים של פרקטים במגוון גימורים ומחירים. במדריך הבא נפרט אלו סוגי פרקטים קיימים, איך בוחרים פרקט לבית ולמה חשוב לשים לב במהלך ההתקנה? 

1. פרקט למינציה

פרקט למינציה הוא פרקט סינתטי המורכב מלוחות דמוי עץ, שעל גביהם מודבקת תמונה של עץ בצבע ובגוון הרצויים.

בשל העובדה שמדובר רק בצילום של עץ, ניתן לבחור מגוון רחב של דגמים וצבעים של פרקט למינציה. בנוסף, הוא קל להתקנה, זול יחסית לאלטרנטיבות ומהווה פתרון הולם למראה ביתי, חמים ופסטורלי.

טיפים לבחירת פרקט למינציה

לפני שאנחנו מתמקדים בחסרונות, חשוב לדעת שעל פרקט הלמינציה מאוד נעים לדרוך עם רגליים יחפות. בנוסף, ההתקנה שלו קלה, מהירה ועלותו זולה ביחס לסוגים אחרים של פרקטים.

כדי לבחור את פרקט הלמינציה המתאים לכם ביותר, חשוב להכיר את רמות העמידות השונות שלו. חשוב לציין שהפרקט הזה לא כל כך עמיד למים וכשהוא בא במגע איתם הוא עלול להתנפח.

לכן אנו ממליצים לכם להתקין אותו בחדרי הילדים, כמעין שטיח זמני שתרצו להחליף בעוד מספר שנים.

רמת עמידותAC3  היא הנפוצה והמתאימה ביותר להתקנה בבית. רמה 21, רמת שחיקה גבוהה יחסית שתתאים לחדר שינה שלכם, מאחר והתנועה בו אינה מסיבית.

רמת שחיקה 22 הבינונית, שתתאים לסלון, ורמה 23 העמידה יותר, שתתאים למטבח, בו הפרקט חשוף לחומרים שעלולים לפגוע בו.

במידה ובחרתם פרקט אירופאי, ודאו שעל גב הפרקט מוטבעת חותמת שמעידה שהוא אכן יוצר באירופה, חותמת כמו made in Germany, ולא חותמת כמו germen technology, שמעידה כי הפרקט יוצר בעצם בסין.

חשוב לציין – את פרקט הלמינציה לא ניתן לחדש ואם יש כתמים או שריטות על השכבה העליונה שלו, צריך להחליף את הלוחות.

טיפים להתקנת פרקט למינציה

ההתקנה הנפוצה של פרקט למינציההיא בשיטת ההנחה הצפה.

בעל המקצוע יבחר תחילה את הקיר ממנו הוא יתחיל להניח את הפרקט, בדרך כלל זה יהיה הקיר הרחב של החדר.

לאחר מכן הוא יניח ספוג בידוד שתפקידו להעניק בידוד אקוסטי, ולהוות שכבת הגנה כנגד הלחות. עקב שינויי טמפרטורה הפרקט מתכווץ ומתרחב, ועשוי להתנפח ולהיפגם.

לכן, לאחר הנחת הספוג מתקין הפרקטים יניח את הפרקט, תוך שהוא שומר על מרחק של שמונה עד עשרה סנטימטר מהקיר. הוא יחבר את הלוחות אחד לשני, יחבר את הפאנלים לקירות, ויתקין סף בכניסה לחדרים.

התקנת הפרקט אמורה לכלול גם את הובלתו, את פינוי השאריות, ואת האביזרים הנלווים כמו הפאנלים, ספי הדלת וספוגי הבידוד. ודאו כי המרכיבים הללו כלולים בהצעת המחיר.

2. פרקט מעץ טבעי

פרקט עץ מלא - פרקט העץ המלא, כשמו כן הוא, מורכב מקורות עץ אמיתיות שמגיעות בגוש אחד. העץ הנפוץ ביותר ממנו מורכב פרקט כזה הוא עץ האלון, אולם תוכלו למצוא גם פרקטים העשויים מעץ הדובדבן והבוק.

פרקט רב-שכבתי: פרקט שכבות, כשמו כן הוא, מורכב משכבות עץ הנקראות פלטות. כל פלטה יכולה להיות עשויה מעץ שונה, כאשר השכבה העליונה תמיד תהיה מעץ מלא.

השכבות שלמטה יהיו עשויות מעץ המשולב דבק ונסורת. כיום בשוק תוכלו למצוא פרקט תלת-שכבתי, דו-שכבתי ורב-שכבתי.

טיפים לבחירת פרקט מעץ מלא

אם בחרתם בפרקט מעץ מלא, אתם יכולים להיות רגועים שבחרתם את הפרקט הכי איכותי, כזה שיחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות.

פרקט העץ המלא (גושני) משדר איכות ויוקרה ונחשב להשקעה ארוכת טווח. בנוסף, הדריכה עליו מפיקה פחות רעש ביחס לסוגי הפרקטים האחרים, מה שמקנה לו יתרון חשוב.

כמו כן, בניגוד לפרקטים אחרים ניתן לחדש כמה פעמים. לעומת זאת, הוא רגיש יותר לשריטות ומחירו יקר ביחס לסוגי הפרקטים האחרים.

בכל הנוגע לפרקט עץ רב-שכבתי, מקובל לחשוב שככל שמספר השכבות עולה, כך הפרקט איכותי יותר. אם כן, לא כך הדבר. ככל שהפרקט יהיה עשוי ממספר גדול יותר של שכבות, כך הסיכוי שהשכבות ייפרדו זו מזו גבוה יותר. לכן, כדאי לכם לבחור פרקט דו-שכבתי או תלת-שכבתי ולא רב-שכבתי.

בנוסף, מכיוון שהוא דק יותר מפרקט מעץ מלא, לא ניתן לשייף אותו יותר מפעמיים וכמות החידושים שלו מוגבלת. לעומת זאת, הוא נוח לתחזוקה ובמידה ויש שריטות או כתמים על השכבה העליונה שלו, ניתן לשייף רק אותה ואין צורך להחליף את הפרקט.

סוגי גימור: לכה או שמן

עם כל היתרונות של העץ הטבעי, אתם לא רוצים לקבל אותו ממש כמו שהוא הגיע מהיער, עם שבבי עץ שיכולים לחדור לעור ולפצוע אתכם.

בדיוק בשביל זה נועד הליך הגימור, שמטרתו להחליק את העץ ולהעניק לו ברק נעים לעין. אם תרצו פרקט מבריק במיוחד, עליכם לבחור בגימור הלכה. לעומת זאת, גימור השמן מעניק לעץ מראה מט וטבעי יותר.

מבחינת המחיר, גימור הלכה זול יותר לעומת גימור השמן. כמו כן, הלכה עמידה יותר לשריטות לעומת השמן.

טיפים להתקנת פרקט מעץ מלא

קיימות שתי שיטות להתקנת פרקט מעץ, באמצעות סיכות/מסמרים או באמצעות הדבקה.

במהלך שיטת המסמור, בעל המקצוע ישתמש במכשיר פנאומטי המחדיר את המסמרים או הסיכות בלחץ אוויר.

במהלך שיטת ההדבקה, בעל המקצוע ישתמש בדבקים אפוקסיים חזקים במיוחד. ההמלצה היא לבצע התקנה המשלבת את שתי השיטות, מסמור והדברה, על מנת להבטיח את יציבותו של הפרקט על המשטח.

מיותר לציין כי מתקין פרקטים מקצועי יתקין את הפרקט על גבי משטח יבש, ישר ומפולס.

שימו לב - ניתן להתקין פרקטים מעץ גם בשיטת ההתקנה הצפה, עליה דיברנו בסעיף של התקנת פרקט למינציה. אולם שיטת התקנה זו אינה מתאימה להתקנת פרקט עץ שכבתי.

האם יש אחריות על התקנת פרקט?

האחריות מחולקת לשני אלמנטים. הראשון הוא אחריות החברה על הפרקט עצמו, שנעה בין 10-15 שנים, תלוי באיכות הפרקט.

אחריות זו מכסה אתכם במקרה של פגם בפרקט, אך לא במקרה של פגיעה שנוצרה עקב שימוש לא נכון שלכם.

החלק השני הוא האחריות על ההתקנה עצמה, שמכסה אתכם במקרה של נזק לפרקט בזמן ההתקנה או כתוצאה מהתקנה רשלנית.

במידה ואתם מעוניינים לבחור במתקין פרקטים חיצוני, וזול יותר מזה שמספקת החברה, האחריות על המוצר עצמו לא תתבטל.

דרשו מבעל המקצוע אחריות בכתב על ההתקנה, וכך לא תהיו כבולים להתקנה יקרה יותר של החברה עצמה.

מחירון פרקטים

המחירים כוללים מע”מ

התקנת פרקט: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרקט מעץ או פרקט למינציה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. איך בוחרים פרקט, מה חשוב לבדוק עם מתקין הפרקטים וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

חידוש פרקט עץ: כל מה שצריך לדעת

זקוקים לחידוש פרקט מעץ? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי צריך לעשות חידוש פרקט ומה הוא כולל, איך מתנהלים מול מתקין הפרקטים וכמה עולה חידוש פרקט? כל התשובות לפניכם.

תיקוני פרקט: כל מה שחשוב לדעת

זקוקים לתיקונים בפרקט הקיים? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם. מתי אפשר לתקן לבד את הפרקט, מתי מומלץ להיעזר בבעל מקצוע כולל, איך מתנהלים מול וכמה זה יעלה? כל התשובות לפניכם.

התקנת פרגולה מעץ: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין פרגולה מעץ בחצר או במרפסת? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים - מבחירת הפרגולה ועד שתשבו במרפסת החדשה שלכם. איך בוחרים פרגולה מעץ, מה חשוב לבדוק עם המתקין וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

תוך כמה זמן אפשר לדרוך על המשטח אחרי התקנת פרקט?
אם מבצעים התקנה בהדבקה כמו פרקט מעץ מלא, כדאי להמתין לפחות 24 שעות עד שניתן לדרוך על הפרקט. בהתקנה של פרקט למינציה ניתן לדרוך מיד לאחר ביצוע העבודה אך חשוב להיזהר על ספי האלומיניום המודבקים.   
מתי צריך לעשות חידוש פרקט מעץ מלא? 
חידוש פרקט מעץ מלא מתבצע לרוב אחת ל--10-15 שנים, זאת אחרי שהפרקט נשחק ומאבד צבע וברק או יש עליו קילופים, שריטות וליקויים משימוש לא נכון. פרקט למינציה לא ניתן לחדש ויש לבצע ניקוי באמצעות חומרים ייעודיים או להחליף את הקורות הבעייתיות.