צור קשר
המקצוענים


  לדוגמה: אינסטלטור   לדוגמה: חיפה
סינון בעלי מקצוע
סינון בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הסינון לחצו כאן
 
בקרת שירות המקצוענים
בקרת שירות המקצוענים
להסבר על תהליך הבקרה לחצו כאן
 
מוקד גישור המקצוענים
מוקד גישור בעלי מקצוע
להסבר על תהליך הגישור לחצו כאן
 
  >    >    >  החלפת צנרת ישנה: המדריך המלא
 

החלפת צנרת ישנה: המדריך המלא

אתם מחפשים בית לקנייה והחלטתם שלא לקנות מקבלן. אחד הדברים החשובים שאתם צריכים לבדוק הוא מצב הצנרת. במדריך הבא תגלו מה כוללת הבדיקה, מי מבצע אותה, אילו סוגי צנרות קיימים ומה כדאי לבצע בנוסף להחלפה.
מאת: ארז פולק    עודכן: 24/10/2018 12:18:51
עוד בכתבה:

רכישת דירה ישנה היא מהלך שיכול להתגלות כמשתלם מאוד, ועם זאת יש כמה אלמנטים שאתם פשוט חייבים לבדוק לפני שאתם רוכשים דירה: מצב חשמל, מצב האיטום, ומצב מערכת האינסטלציה בבית. אלה הן שלוש המערכות הקריטיות של הבית, שבמידה ולא תגלו תקלות משמעותיות בהן בזמן, הדבר עשוי לעלות לכם ביוקר בעתיד.


במדריך הבא נתמקד בבדיקת מצב הצנרת בבית – מערכת חשובה שמשפיעה ישירות על מצב הקירות בבית, על מפגעי ריח כאלה ואחרים, וכמובן על איכות המים בהם אתם משתמשים (משפצים? מידע על איטום וחשמל תמצאו כאן).

 

בשורות הבאות ננסה ללמוד איזה בדיקות תוכלו לבצע כדי לגלות מה מצב הצנרת, מתי תוכלו לוותר על הבדיקות הללו,  אילו סוגי צנרת קיימים בשוק, מה ההבדל ביניהם, ואם כבר החלטתם להחליף את הצנרת, מה תוכלו לעשות באותה הזדמנות?


מתי כדאי לבדוק את מצב הצנרת?

במידה ואתם מתכוונים לקנות בית שנבנה משנות ה – 90 ואילך, סביר להניח שהצנרת שמותקנת בו היא צנרת פלסטיק. בבתים ישנים רבים בוצע שיפוץ שבמהלכו הוחלפה צנרת המתכת הישנה לצנרת פלסטיק גם כן. במקרים הללו, תוכלו לוותר על בדיקות צנרת מקיפות ועל החלפת הצנרת במידה ולא קיימת נזילה או תקלה אחרת בצנרת.

 

כאשר הבית נבנה לפני שנות התשעים, ולא בוצע בו מעולם שיפוץ נרחב שכלל את החלפת הצנרת, בדיקת מצב הצנרת היא קריטית. הצנרת שהותקנה בבניינים ישנים היא צנרת מתכת שנוטה להחליד ולצבור קורוזיה – מה שעלול להוביל לתקלות כמו נזילות בצנרת, רטיבות בקירות וברצפה, עובש, פטרייה, וכמובן פגיעה באיכות המים.
מה כוללת בדיקת הצנרת ומי מבצע אותה?

ישנן מספר בדיקות פשוטות שתוכלו לבצע בעצמכם כדי לבדוק את מצב הצנרת בבית. ראשית, סימני רטיבות בקירות, סימני עובש או פטרייה – כל אלה יעידו על נזילה בצנרת. עוד דבר שתוכלו לזהות בעצמכם הוא ריצוף בולט, מה שעשוי להעיד על נזילה מהצנרת שעוברת מתחת לריצוף.

 

אם אתם מריחים ריחות לא נעימים של ביוב, בעיקר מאזור המקלחת, סביר להניח שגם במקרה הזה יש בעיה עם הצנרת. לא תמיד הסימנים יהיו ברורים, ולעיתים בעל הדירה ממנו אתם מתכוונים לרכוש את הבית לא יודע בעצמו שיש בעיה. לכן, כשאתם מתכוונים לקנות בית עם צנרת ישנה אל תסמכו על מראה עיניים בלבד והזמינו אינסטלטור מקצועי שיבדוק את מצב הצנרת.

 

בדיקת לחץ מים – אינסטלטור מקצועי יבצע את הבדיקה כשהברז הראשי פתוח. במצב הזה בעל המקצוע יפתח גם את הברזים בדירה וימדוד את לחץ המים שבשעון המים. זרימה חלשה יכולה להעיד על בעיה בצנרת.

 

בדיקת מצב הצנרת - כיום ניתן לבצע בדיקה למצב הצנרת ללא שבירה קירות, באמצעות צילום במצלמה טרמית או על ידי החדרת סיבים אופטיים אל תוך הצנרת. במידה והבדיקה תגלה נזילה בצנרת, תוכלו לדרוש מבעלי הדירה לתקן אותה או לקזז את עלות התיקון ממחיר הקנייה.

 

עם זאת, כשמדובר בצנרת ישנה, תיקון נקודתי יהווה פלסתר בלבד ובעתיד סביר להניח שתתמודדו עם תקלות נוספות ועם איכות מים ירודה. לכן, במצב כזה ההמלצה היא לא לתקן נקודתית כל נזילה ונזילה, אלא להחליף את הצנרת לחדשה.  


מה סוגי הצנרת הקיימים ומה היתרונות שלהם?

צנרת פקסגול – ישנם שלושה תתי סוגים של צנרת הפקסגול – A,B, ו- C, כששני הסוגים האיכותיים יותר הם A ו- C. את צנרת זו מניחים בתוך צינור תעלה, כשלכל נקודת מים מסתעף צינור שמגיע אליה ממרכזיית המים.

 

שיטת הנחה זו, שנקראת 'השיטה המקבילית' מאפשרת טיפול בתקלות בצנרת דרך מרכזיית המים, מבלי לפרק ריצוף או לשבור קירות. שיטה זו מומלצת במיוחד במקרים בהם הריצוף שמכסה את הצנרת הוא יוקרתי ואחיד (דוגמת שיש), ופתיחת הריצוף תפגע במראה הבית.

 

צנרת הפקסגול מאופיינת בטכנולוגיה ישנה יחסית, ועם זאת יש בה כמה יתרונות ביחס לאלטרנטיבות. ראשית, טיפול בתקלות בצנרת זו דרך המרכזייה הוא פשוט (במידה וההתקנה בוצעה כראוי). היתרון המשמעותי ביותר אולי, הוא מחירה הזול של צנרת הפקסגול ביחס לשתי האלטרנטיבות הפופולאריות.

 

עם זאת, צנרת הפקסגול איננה מתחברת לצינורות הקיימים ומצריכה תשתית צנרת חדשה בבית וחיבור למרכזייה.


התקנת צנרת תלת שכבתית
התקנת צנרת תלת שכבתית

צנרת SPסוג הצנרת הפופולארי ביותר. מדובר בצנרת תלת שכבתית עשויה פלסטיק בשילוב אלומיניום, שיכולה להיות מותקנת בשיטה מקבילית או בשיטה טורית – שיטת התקנה בה הצינורות מחוברים אלה לאלה ללא צורך במרכזייה מצד אחד, אך מאלצת פירוק ריצוף או שבירת בקיר במקרה של תקלה בצנרת.

 

עם זאת, ניתן להרכיב חנוכיית מים גם בצנרת זו, מה שיאפשר ניתוק נקודתי של מקור נזילה בעת הצורך, ולא יצריך מכם לסגור את ברז המים הראשי של דירתכם. הרכבת חנוכייה בצנרת SP היא לא דבר נפוץ, אך מומלץ לשקול זאת בחיוב על מנת לחסוך בעיות בעתיד. ניתן לחבר את הצנרת הזו לצנרת הקיימת, ובזכות הצינורות הקצרים גם זמן ההתקנה קצר יחסית.

 

מבנה הצנרת מאפשר עמידות גבוהה יותר בפני לחצים, ניתן להתקין את צינורות ה – SP בקטרים שונים, כך שהם יכולים לעבור גם בקירות גבס למשל. עם זאת, התקנת צנרת זו מצריכה מיומנות רבה יותר, שכן מדובר בהתקנה מסובכת יותר מהתקנת צנרת הפקסגול.

 

בנוסף, במקרה של תקלה אין ברירה אלא לפרק את אזור הריצוף שמתחתיו קיימת הנזילה, או לשבור נקודתית את הקיר. במידה ובחרתם בצנרת ה- SP דעו שמגיעה לכם אחריות יצרן ודאגו להזמין נציג מטעם החברה עם תום התקנת הצינורות ולפני כיסויים בחול ובריצוף. כמו כן, צלמו את הצנרת לפני כיסוייה, זאת כדי להקל על איתור המיקום המדויק של הצנרת בזמן נזילה.

 

יש לציין שצנרת מולטיגול היא צנרת תלת שכבתית שדומה מאוד לצנרת ה – SP אך נחשבת בעייני רבים לאיכותית פחות. כל האמור במדריך זה בנוגע לצנרת SP נכון גם בנוגע לצנרת המולטיגול ואין בדברים שנכתבו כאן להוות המלצה למוצר זה או אחר.


החלטתם להחליף את הצנרת? נצלו את ההזדמנות

התאימו את נקודות המים לצרכים שלכם – במידה ואתם מחליפים את הצנרת כחלק משיפוץ כולל של הבית או בנפרד, זה זמן מעולה לחשוב על מיקום נקודות מים חדשות בבית. המרפסת היא אולי לא המקום הראשון שעולה בראשכם להתקנת נקודת מים, אך התקנה כזו יכולה לשפר את חוויית השהייה במרפסת שלכם בצורה פלאית.

 

אם זה לטובת מילוי בריכה מתנפחת לילדים, להשקיית האדניות, לשטיפת רצפת המרפסת ועוד, נקודת מים במרפסת יכולה להקל על חייכם ולהפוך אותם נוחים בהרבה, מה שיהפוך את המרפסת למקום שכיף יותר לבלות בו.

 

התקנת נקודת מים במקומות נוספים בבית בשלב התקנת הצנרת היא עניין של נוחות ושל חיסכון, שכן לא תצטרכו להזמין שוב בעל מקצוע בעתיד על מנת לבצע זאת, מה גם שעלות העבודה היא זניחה ביחס להתקנת הצנרת.

 

גם אם כרגע אין ברשותכם מדיח כלים, כדאי להתקין נקודת מים נוספת במקום מיועד במטבח, כך שביום מן הימים תוכלו לרכוש מדיח והתקין אותו בלי בעיות. הדבר נכון גם לגבי נקודת מים לבר מים.

 

התקינו מסנן אבנית בשעון המים – גם אם יש לכם מסנן אבנית בברזים או בבר המים, התקנת מסנן אבנית על שעון המים יכולה לשפר את איכות המים שלכם, ולהאריך את חיי המסננים שאתם מחזיקים בתוך הבית – שכן המים עוברים סינון ראשוני עוד לפני שהם מגיעים אל דירתכם. החלפת צנרת היא הזדמנות לחסוך בהזמנת בעל מקצוע להתקנת מסנן אבנית פעם נוספת, והוא יוכל לבצע את העבודה באותה הזדמנות.

 

התנתקו מקו הביוב הראשי של הבניין – אם אתם דיירי הקומה הראשונה בבניין (ראשונה ולא קרקע), אתם חשופים להשלכות של שימוש לא נכון של שכינכם בצנרת ומבלאי טבעי בצנרת עצמה. במקרים כאלה עלולה להיווצר סתימה, וכשהביוב יעלה על גדותיו – הוא יעלה אצלכם בבית.

 

החלפת הצנרת בבית היא הזדמנות מצוינת עבורכם להתנתק מקו הביוב הראשי ולהתחבר לביוב באופן עצמאי ללא תלות בשאר הבניין. עם זאת, חשוב לציין שהתנתקות מיתר הבניין מבחינת קו ביוב לא תפתור אתכם מהשתתפות בעלות תיקון בקו הצנרת המשותפת, מאחר והיא שייכת לכלל הבניין.

טיפול בתקלות בצנרת המשותפת: המדריך המלא
טיפול בתקלות בצנרת המשותפת: המדריך המלא
מתחדשים: המדריך המלא לבחירת אמבטיה חדשה
מתחדשים: המדריך המלא לבחירת אמבטיה חדשה
המדריך המלא לתיקון נזילות בבית
המדריך המלא לתיקון נזילות בבית
המדריך המלא לבחירת כלים סניטריים לחדר המקלחת
המדריך המלא לבחירת כלים סניטריים לחדר המקלחת


זקוקים לאינסטלטורים? אינסטלטורים

שתף דף זה:
כל הזכויות שמורות לאל הבית בע"מ © המקצוענים - בעלי מקצוע מומלצים לבית
UX & Design by  INKOD  HYPERA

 
 
 X