תיקון חלון ממ"ד: כל המידע והשלבים לפתרון

חדרי הביטחון הקיימים ברוב הבתים בישראל הם חדרים פנימיים, בעלי דלתות וחלונות מיוחדים שתפקידם לספק ביטחון בעת מלחמה. התקנה ותיקון של חלון בממ"ד חייבת להיעשות על ידי מתקין מוסמך בעל רישיון.

עוד במדריך
סוגי חלונות בממ"ד פריצת חלון ממ"ד תקוע תיקון ידית החלפת צירים תיקון זכוכית

סוגי התקלות בחלונות הממ"ד לא רבים אך, במידה ואיתרתם תקלה - אל תדחו את התיקון שלה. תיקון של חלון אלומיניום בממ"ד חייבת להיעשות ע"י מתקין מוסמך ולכן, חשוב לוודא זאת מראש. 

אילו סוגי תקלות יש, איך מתקין מוסמך יתקן את את התקלות ואילו דברים חשוב לוודא מול בעל המקצוע? כל התשובות במדריך הבא. 

סוגי חלונות בממ"ד

חלונות הממ"ד שונים מכלל החלונות בבית. על חלון הממ"ד להיות אטום וחזק במיוחד כדי למנוע חדירה של רסיסי טילים, גזים וחומרים מסוכנים בשעת מלחמה. חלון הממ"ד נאטם ע"י גומיות שמורכבות על מסגרת החלון בשעת ההתקנה שלו וכשסוגרים את כנף החלון היא נצמדת בצורה הרמטית לגומיות ומביאה את החלון לסגירה ואטימה מקסימליים. 

הזכוכית ממנה עשוי חלון הממ"ד  גם היא חזקה יותר מזכוכית רגילה כדי למנוע את שבירת החלון במידה וייפגע. חלון ממ"ד הינו חלון הכבד פי כמה מכל חלון אחר בבית ובעוד חלון רגיל שוקל כ-4 קילו, חלון הממ"ד יכול להגיע גם ל-20 קילו ויותר. משקלו המאסיבי של החלון הוא הגורם העיקרי לתקלות ולבלאי. 

ישנם שני סוגים של חלונות ממ"ד: חלון ממ"ד רגיל וחלון ממ"ד מסוג דריי קיפ.  החלונות דומים אחד לשני אך, מה שמבדיל ביניהם הוא מנגנון הפתיחה והסגירה. חלון רגיל נפתח בצורה אופקית ואילו חלון הדריי קיפ יכול להיפתח גם בצורה אנכית וגם כלפי מטה. חלון דריי קיפ נוח יותר לשימוש עקב סגנונות הפתיחה שלו וכך, ניתן לחסוך במקום בחדר ולכן, הרבה בוחרים להתקין אותו בחדר הממ"ד. 

פריצת חלון ממ"ד תקוע

חלון הממ"ד הוא חלון כבד ומאסיבי ולכן, יכול לשקוע לתוך המסגרת שלו ולהיתקע. במקרה כזה, התיקון עלול להיות מסובך ומורכב ולכן, יהיה צורך בפריצתו. במסגרת הפריצה, המתקין יחלץ את החלון החוצה בזהירות על מנת שלא להרוס את חלקיו הפנימיים. פעולה זו דורשת מיומנות רבה, ולכן חשוב שבעל המקצוע שהגיע אליכם לתיקון יהיה מוסמך לכך. 

תיקון ידית

אחת מהתקלות היותר נפוצות בחלונות הממ"ד היא ידית שבורה. גם תקלה זו, מושפעת לרוב מכובד החלון. בעת הפתיחה והסגירה שלו, על הידית להזיז את כל משקל החלון בהתאם ועם הזמן, הידית צוברת בלאי, נשחקת ונשברת. 

סיבה נוספת שיכולה לגרום לשבירת הידית היא סגירה ונעילה לא נכונים של החלון. בעת הסגירה והנעילה, על הידית להיות כלפי מטה וכאשר רוצים לפתוח את החלון - יש להטות אותה למצב מאוזן. כאשר מנסים לפתוח את החלון כשמיקומה של הידית לא ישר לחלוטין, המנגנון שלה נפגע והידית נשברת. 

כך או כך, אם הידית של החלון בממ"ד נשברה, ככל הנראה שתצטרכו להחליף אותה בידית חדשה. עם זאת, קיימים מקרים בהם ניתן לבצע תיקון של החלק התקול בתוך הידית ולהשאיר אותה ללא שינוי אך תיקון זה, עלול להיות יקר יותר מהחלפה לידית חדשה.

החלפת צירים

חלון הממ"ד בנוי משני צירים מרכזיים - ציר עליון וציר תחתון. הצירים, מחברים אותו למסגרת ואחראיים על תנועת הפתיחה והסגירה שלו. הצירים, הם החלקים העדינים ביותר בחלון וגם הם, צריכים לשאת משקל כבד של כ-20 ק"ג בממוצע לחלון. כובד החלון, מהווה גורם עיקרי של מרבית התקלות וגם במקרה הזה, הכובד הוא שגורם לתקלות בצירים. לרוב, הצירים בחלון ישרדו עד 10 שנים. בחלון דריי קיפ, הצירים אף עדינים יותר ונהרסים מהר יותר. 

גם בחלון ממ"ד רגיל וגם בחלון ממ"ד דריי קיפ, תקלה בצירים לא ניתנת לתיקון ויש צורך בהחלפתם. אם מדובר על חלון רגיל, מומלץ יהיה להחליף את שני הצירים ואם בחלון דריי קיפ, ניתן להסתפק בהחלפת הציר התחתון בלבד כיוון והעליון נמצא פחות בשימוש. 

תיקון זכוכית

כמו שאר מרכיבי החלון בממ"ד, גם הזכוכית צריכה להיות חזקה ועמידה במיוחד וסביר להניח שתישבר רק במצב בו החלון כולו ייפול. מצב זה, נדיר מאד ואם קורה, על בעל מקצוע מוסמך לבצע את התיקון. חשוב לשים לב, שלא כל המתקינים יודעים לבצע את ההחלפה ולכן, חשוב לוודא זאת מראש לפני ההזמנה. גם אם יש סדק בחלון, ההמלצה היא להחליף את הזכוכית כולה. 

כדאי לדעת: החלפת הזכוכית היא עבודה יקרה שתושפע מגודל החלון ומורכבות העבודה. 

התקנת חלון אלומיניום: כל המידע והשלבים להתקנה נכונה

צריכים עזרה עם התקנת חלון אלומיניום? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים קבלו אלומיניום, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של חלון אלומיניום? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

התקנת מסתור כביסה: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מסתור כביסה? המקצוענים ילוו אתכם שלב אחר שלב. מה חשוב לדעת על התקנת מסתור כביסה, איך מתנהלים מול קבלן האלומיניום וכמה עולה להתקין מסתור כביסה? כל התשובות בפנים.

התקנת שער כניסה: כל מה שחשוב לדעת

רוצים להתקין שער כניסה? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים שער אלומיניום, איך מתנהלים מול קבלן האלומיניום וכמה עולה התקנת שער כניסה? כל התשובות לפניכם.

התקנת גדר אלומיניום: כל המידע והשלבים להתקנה

צריכים להתקין גדר מאלומיניום בגינה? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול מתקין הגדר, איך מתכננים נכון התקנה של גדר אלומיניום ומה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מתקין? כל התשובות.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

האם מומלץ להתקין חלון הזזה בממ"ד?
לא, התקנה של חלון הזזה בחדר ממ"ד איננה בטיחותית, קשה יותר לתפעול והיא לא מספיק הרמטית או מבודדת. הממ"ד, משמש כחדר ביטחון ולכן, על החלון להיות הרמטי ומבודד ככל שניתן (מרעשים וחומרים). החלון המומלץ ביותר להתקנה, הוא הדריי קיפ שעונה על כל הצרכים בחדר הממ"ד. 
האם אפשר להחליף לבד את הגומייה בחלון?
החלפה של גומייה בחלון דריי קיפ צריכה להיעשות ע"י מתקין מקצועי בלבד. במסגרת ההתקנה, בעל המקצוע יפרק את החלון ממקומו, יוציא את הגומייה שנמצאת לאורך החלון כולו ויחליף אותה בחדשה. חשוב שהפעולה תיעשה ע"י בעל מקצוע כיוון ועל הגומייה החדשה להיות צמודה ככל שניתן למסגרת החלון כדי שהחלון יהיה אטום ומבודד ככל שניתן.