דלת אסם: כל מה שצריך לדעת

ישנם חללים שבהם היא פרקטית ומשדרגת משמעותית את העיצוב, וישנם חללים שהיא פחות מתאימה. מה חשוב לדעת בהיבט התכנוני והבטיחותי? לפניכם מדריך מפורט ורעיונות להשראה של הטרנד שכאן כדי להישאר.

עוד במדריך
מהי דלת אסם ולמה היא שימשה במקור? מתי דלת אסם תתאים ומתי ממש לא? עיצוב ייחודי לצד פרקטיות: דלתות אסם כפולות או מתקפלות איטום לקוי לצד משקל כבד: החסרונות שכדאי להכיר מי יכול להתקין דלתות אסם?

דלת האסם מהווה פתרון עיצובי ונוח לדלתות הפנים בבית. לדלת, סוגים שונים וסגנונות עיצוב שיכולים להתאים לכל חדר בבית. דלתות הפנים בבית צריכות להיבחר בחוכמה ולכן, בחירה בדלת אסם חייבת להיות מדויקת ומותאמת לצרכים האישיים.

במה דלת אסם שונה מדלת פנים רגילה, מהם היתרונות הבולטים ומהם החסרונות שחשוב להכיר? כל התשובות במדריך הבא.

מהי דלת אסם ולמה היא שימשה במקור?

דלת אסם היא דלת הזזה המבוססת על מערכת של מסילות וגלילים. בשונה מדלתות פנים רגילות, דלת האסם מורכבת מלוחות עץ המונחים בשיטת שתי וערב. לוחות העץ מורכבות באופן אופקי מצד אחד, ובאופן אנכי מהצד השני וכך, כל דלת מקבלת עיצוב מקורי משלה.

דלת האסם היא דלת כבדה יחסית ולכן, לא תתאים לכל סוגי החדרים. שכן, כדי להפוך את הדלת לקלת משקל, ניתן להוסיף לה מסגרת חיזוק בצורת X או Z שתחזיק את משקל הדלת ותהפוך את הפתיחה והסגירה לקלים יותר.

דלתות אסם הן צורת הדלת העתיקה ביותר הידועה. הן שימשו במקור באסמים ובמחסנים, כדי לאפשר מעבר קל של חפצים שלא עברו במפתחי דלתות רגילים. דלתות אסם הפכו פופולריות יותר ויותר בבתים פרטיים במהלך המאה ה-20, ולאחרונה הן נחשבות לטרנד עולה גם בדירות קטנות יותר, שכן הן מציעות אלמנט עיצובי מובהק, גם בחללים קטנים בעלי שטח מוגבל שלא מאפשר התקנת דלת ציר רגילה.

מתי דלת אסם תתאים ומתי ממש לא?

דלתות אסם הן אופציה פופולרית עבור חדרים רבים בבית, אך ישנם כמה מקרים שבהם הן לא יהיו הבחירה הטובה ביותר.

המקרים שבהם דלת אסם תתאים במיוחד: דלתות אסם יכולות להוסיף מרחב ותחושה של גודל לחדר גדול, לכן הן בהחלט מתאימות לחללים גדולים. 

חללים עם מעט מאוד אור, הם גם חללים שבהם דלת אסם שקופה תוכל להתאים, שכן השקיפות שלה תוכל לאפשר מעבר אור מחללים אחרים לפינה החשוכה שמסתתרת מאחורי הדלת.

ויש גם את עניין העיצוב. בחללים המעוצבים בסגנון כפרי, דלת אסם היא בחירה טבעית שמתמזגת עם העיצוב וגם קולעת בול לטרנד שילווה אותנו לפחות בעשור הקרוב.

המקרים שמוטב לוותר על הרעיון ולא ליפול לטרנד סתם: אם יש לכם חללים צרים במיוחד, כמו מסדרון ארוך, קחו בחשבון שדלת אסם היא כזו הנפתחת על מסילה. לכן, היא גונבת יותר שטח מחוץ לחדר. אם המסדרון או החדר צר במיוחד, היא תשלט על החלל ותהיה בבחינת יותר נזק מתועלת.

עוד מצב שבו מוטב לוותר על הרעיון של דלת אסם, הוא בחללים עם תנועה רבה. דלתות אסם יכולות להיות רועשות בעת פתיחה וסגירה. אם החדר שלכם הוא מקום עם תנועה רבה, דלת אסם עלולה להוות מטרד.

יש לכם חיות מחמד או ילדים קטנים? לא בטוח שזוהי הבחירה הבטוחה ביותר. לא רק שמדובר בדלת הזזה שיכולה להיטרק, הרי שהגודל, והמשקל שלה, הופכים אותו לאף פחות בטיחותית מדלת הזזה רגילה.

אם בחרתם באפשרות של עץ, אל תפספסו את מדריכי הנגרות שיעשו לכם סדר לגבי סוגי העץ וכל מה שחשוב לדעת לפני העבודה מול הנגר. לעומת העץ, דלת אסם העשויה ממתכת תעניק מראה קר ואלגנטי. המתכת מתאימה כמעט לכל סגנון עיצוב ונחשבת לאיכותית ועמידה. בדלת המתכת ניתן לשלב חומרים נוספים כמו זכוכית או לשלב בה מספר מתכות כמו: פלדה, אלומיניום ונירוסטה.

עיצוב ייחודי לצד פרקטיות: דלתות אסם כפולות או מתקפלות

מלבד הפן העיצובי המיוחד, דלתות האסם הכפולות שמורכבות מ-2 לוחות גדולים מעניקות פרטיות ותחושה מרווחת ונעימה יותר בחללים גדולים בעיקר בגלל הפתיחה רחבה שהן יוצרות.  

דלת האסם הכפולה מותקנת על מסילה אחת כשבזמן הסגירה, הן נפגשות באמצע ובזמן הפתיחה – לוח אחד נפתח לשמאל ולוח אחד לימין. בעת ההתקנה, חשוב לשים לב לתוספות החשובות: מנגנון עצירה ומתלים שהופכים את הדלת ליציבה ובטוחה לשימוש.

אפשרות נוספת, היא התקנה של דלת אסם מתקפלת שנפתחת ונסגרת בעזרת ציר. בשונה מהדלת הכפולה, הפתיחה של הדלת היא לתוך עצמה (כשהיא בולטת ב-90 מעלות מהמסילה). בחירה בדלת מתקפלת מתאימה בעיקר לחללים קטנים שדורשים סגירה כמו: חדרי אחסון, חדרי כביסה או מזווה.

איטום לקוי לצד משקל כבד: החסרונות שכדאי להכיר

לצד היתרונות של דלת האסם, ישנם גם מספר חסרונות שחשוב להכיר ולקחת בחשבון. הראשון, הוא בעיית האיטום שמאפיינת את רוב הדלתות. הסיבה לכך, טמונה במנגנון הפתיחה שלה שגורם לה לנוע על ציר לתוך הקיר או למסתור ייעודי שאותם לא ניתן לאטום. 

החיסרון השני, הוא המשקל הכבד שלהן שמגיע מסוג העץ ממנו הן עשויות. ברוב המקרים, דלת האסם תיבנה מעץ מלא שיהיה כבד משמעותית מסוגי עצים אחרים. המשקל הממוצע של דלת אסם מעץ מלא נע בין 20 ל-35 ק"ג (פי שלוש מדלתות פנים רגילות). החיסרון השלישי שלהן, הוא שהן עלולות להיות רועשות בעת פתיחה וסגירה.

הימנעו מראש מהטעויות הנפוצות: דלתות אסם יכולות להיות תוספת יפהפייה לכל בית, אך חשוב לתכנן אותן כראוי כדי להימנע מטעויות. לפניכם כמה מהטעויות הנפוצות ביותר בתכנון דלתות אסם.

בחירת דלת בגודל לא מתאים: חשוב לבחור דלת אסם בגודל הנכון לחלל שלכם. דלת גדולה מדי עלולה להיות כבדה מדי לשימוש, בעוד שדלת קטנה מדי עלולה שלא לספק את הפרטיות או האבטחה הדרושים.

בחירת חומר לא מתאים: חומר הדלת משפיע על המראה והתחושה הכללית של הדלת. עץ הוא חומר טבעי וחמים, אך הוא דורש תחזוקה שוטפת. מתכת היא חומר עמיד יותר, אך היא

יכולה להיראות קרה יותר. זכוכית מאפשרת להכניס אור טבעי לחדר, אך היא יכולה להיות יקרה יותר, ולמנוע מכם פרטיות בחללים שבהם מוטב שתהיה דלת אטומה.

התקנה רשלנית: התקנת דלת אסם היא עבודה מורכבת יחסית, ורצוי להיעזר באיש מקצוע. התקנה לא נכונה עלולה לגרום לדלת לתפקד בצורה לקויה או אפילו לגרום לנזק לדלת, למסילות לקיר או לריצוף.

מי יכול להתקין דלתות אסם?

בהנחה שהחלטתם להתקין דלת אסם בבית, חשוב שתבחרו נכון את מתקין הדלתות. בשונה מדלתות פנים אחרות, על מנת להתקין דלת אסם, על המתקין להיות בעל ניסיון רב בתחום. התקנה לא מקצועית של דלת האסם תוביל לשימוש לקוי שיכול להפוך למסוכן. 

מחירון דלתות

המחירים כוללים מע”מ

התקנת דלת פנים מעץ: כל המידע בדרך להתקנה

צריכים עזרה עם התקנת דלת פנים מעץ? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקין דלתות, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של דלת פנים מעץ? ריכזנו עבורכם את כל התשובות.

התקנת דלת פלדלת: כל השלבים להתקנה נכונה

צריכים עזרה עם התקנת דלת פלדלת? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקין דלתות, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של דלת פלדלת? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

תיקון דלתות: כל מה שחשוב לדעת לפני שמתקנים

צריכים עזרה בתיקון הדלת? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקן דלתות, איך תתנהלו נכון מולו וכמה עולה לתקן את הדלת? ריכזנו עבורכם את כל השלבים והמידע.

התקנת דלת חוץ מעץ: כל השלבים להתקנה נכונה

צריכים עזרה עם התקנת דלת כניסה מעץ? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מתקין דלתות, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה התקנה של דלת כניסה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

לכל התקלות ועבודות

arrow