התקנת עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי: המדריך המלא

שוק הרכבים החשמליים הפך מבוקש ביותר והרכבים שעובדים על סוללה ופחות מזהמים את הסביבה, מצאו חן בקרב קהל שהולך וגדל. אך מעבר לקנייה, יש תוספות שצריך להתקין בבית כמו עמדת טעינה וחיבורים נוספים שישמרו על חיי הסוללה לזמן ארוך ויעיל.

עוד במדריך
מה ההבדל בין התקנה בבית פרטי לבין בניין מגורים? מה חשוב לבדוק לפני ההתקנה? מה עלול להשפיע על מחיר ההתקנה? אילו תוספות ניתן להתקין לעמדת הטעינה הביתית?

הרכב החשמלי הוא רכב יקר יחסית אך, תמורתו לסביבה ולמשתמש גבוהה במיוחד. התפעול קל ונוח והאיבזור חדיש ואטרקטיבי. 

עם רכישת הרכב החשמלי, חשוב להתאים את סביבת המגורים אליו ואל הצרכים שלו שדורשים חיבור חשמלי מתאים, חנייה והתקנה של עמדת טעינה. כל מה שצריך לדעת על עמדת טעינה ביתית, במדריך הבא. 

מה ההבדל בין התקנה בבית פרטי לבין בניין מגורים?

התקנת עמדת טעינה ביתית בבניין מגורים, תהיה שונה מהתקנה בבית פרטי. תחילה, התקנה בבית פרטי מחייבת את בעל הרכב באישור חנייה בטאבו. כלומר, במידה והחנייה לא רשומה על שמו בטאבו, לא ניתן יהיה לבצע את ההתקנה ויהיה צורך בהשלמת טפסים מתאימים דרך העירייה. 

בנוסף, התקנת העמדה בבניין מגורים משותף צריכה לקבל את הסכמת שאר דיירי הבניין ועל מבקש ההתקנה לבחור את דרך אספקת החשמל שתגיע לעמדת הטעינה בחנייה. הוא יכול לבחור בין חיבור ישיר לחשמל הביתי שלו או להשתמש בחשמל המשותף (מצב זה נפוץ במקרים בהם יש מספר דיירים שצריכים התקנה של עמדת טעינה ביתית). במידת הצורך, ניתן להתקין גם מונה חשמל נפרד משאר הדיירים בבניין. 

מה חשוב לבדוק לפני ההתקנה?

כדי להתקין שקע טעינה שיותאם לעמדת הטעינה הביתית בחנייה, יש להזמין חשמלאי מוסמך בלבד. על החשמלאי, לבדוק את סביבת החנייה ואת מערכת החשמל שמותקנת בדירה כדי לראות אם היא מסוגלת לתת את ההספק החשמלי הדרוש לטעינת הרכב. ההמלצה היא למערכת תלת-פאזית, אך זה לא הכרחי וניתן להתקין גם במערכת חד-פאזית. 

במידה ובחירת בעל הרכב תהיה בקבלת הזרם החשמלי לטעינה דרך שקע חשמלי רגיל, החשמלאי יוכל לחבר כבל ייעודי שיסייע בטעינה. אך, במקרים כאלה, עמדת הטעינה הביתית תהפוך למוגבלת לשימוש (מבחינת זמן הטעינה) וזאת על פי החוק בישראל. חיבור כזה, יכול להתאים לטווחי הטענה קצרים ובלתי צפויים (לדוגמה, כאשר הסוללה ריקה לחלוטין) ולא לשימוש קבוע. 

כלל עמדות הטעינה הביתיות לרכבים חשמליים מאושרות על פי תקני אירופה המחמירים וזה מה שהופך אותן לבטוחות לשימוש גם בימים קרים וגשומים. חווית המשתמש ידידותית כך שניתן לקבל בטיחות ויעילות כאחד.

מה עלול להשפיע על מחיר ההתקנה?

התקנת עמדת הטעינה, היא עבודה בפני עצמה. כך, שכאשר אתם פונים לחשמלאי להתקנה, יעמדו בפניכם שתי אופציות: האחת, התקנה בלבד ואז, רכישת העמדה עצמה תהיה עצמאית. והשנייה, היא התקנה ורכישה מאותה החברה. המחיר יושפע בהתאם לבחירת האופציה הנוחה לכם. 

גורם נוסף שישפיע על מחיר העבודה, הוא סוג העמדה שנבחרה להתקנה. ישנן עמדות טעינה בסיסיות שלא דורשות תפעול מיוחד. ויש עמדות מתקדמות יותר, בעלות יכולות ניטור, ניהול של צריכת החשמל, התחברות ושליטה מאפליקצייה ייעודית ועוד.. עמדות אלה, יהיו יקרות יותר ולכן, ייקרו את העלות הסופית של העבודה. 

גישה נוחה לעבודה היא פרמטר נוסף שיש לו השפעה על מחיר העבודה. התקנה פשוטה וזולה יותר, תהיה במקרים בהם יש גישה נוחה מהחנייה אל תשתית החשמל של הבית כשהמרחק נע בין 3-4 מטרים. במידה ומדובר על מרחק גדול יותר, יהיה צורך בהעברת כבל חשמלי ארוך יותר, התאמה של שטח ההתקנה ולעיתים גם בחציבה חדשה. 

אילו תוספות ניתן להתקין לעמדת הטעינה הביתית?

מעבר לעמדת הטעינה שמותקנת בחנייה, ישנן תוספות לבחירה שיכולות לעזור לעמדה להיות יותר מתקדמת ויותר יעילה. לדוגמה, ניתן להתקין מונה חשמל נפרד ולפקח על צריכת החשמל של טעינת הרכב בלבד וכך בעצם להבדיל אותה משאר מכשירי החשמל שצורכים חשמל בבית. בהתקנה בבניין מגורים יש צורך בתוספת של מעבר בין קומות על מנת להבטיח את טעינת הרכב בצורה יעילה וטובה. 

התקנה של ארון סגור לשקע הטעינה (שישמור על מפני מים ורוח) יבטיח שימוש בטוח יותר. התקנה של ארון סגור לכלל העמדה, תהפוך אותה לעמדה מוסתרת יותר כלפי חוץ. יש הבוחרים להתקין גם עמוד טעינה מברזל, או ממסר פחת מסוג B שמגן על זרם החשמל הישיר לרכב. 

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow