לוח בטוח: כך תקפידו על בטיחות בקרבת לוח החשמל שלכם

לוח החשמל טומן בחובו לא מעט סכנות בטיחותיות משמעותיות. זרם חשמלי חזק זורם בלוח, ואי תשומת לב או תחזוקה לקויה עלולים לגרום לתאונות קשות, ואף למוות. אז איך תבטיחו שהלוח יהיה בטוח? כל המידע החשוב לפניכם.

עוד במדריך
לוח נקי: חשיבות ניקיון לוח חשמל תחזוקה שוטפת: בצעו בדיקה תקופתית ללוח החשמל מתי מומלץ להחליף את לוח החשמל בבית? מתנהלים נכון: טיפים חשובים להתנהלות נכונה עם לוח החשמל

לוח החשמל הוא מרכיב מרכזי בביתנו, והוא אחראי על אספקת החשמל לכלל המכשירים והמערכות. עם זאת, לוח חשמל עלול להוות סכנה בטיחותית משמעותית אם לא מתוחזק בצורה נכונה.

במדריך הבא נסביר מה הפעולות שיש לבצע על מנת להקפיד על בטיחות לוח החשמל, נציג טיפים להתנהלות נכונה על הלוח ונסביר באילו מקרים מומלץ להחליף אותו.

לוח נקי: חשיבות ניקיון לוח חשמל

שריפה: הצטברות של לכלוך, אבק ופסולת עלולה להוביל להתחממות יתר של לוח החשמל, מה שעלול לגרום לקצר חשמלי ולשריפה.

הפרעות בתפקוד: לכלוך עלול לפגוע במגע בין החיבורים בלוח החשמל, ולגרום לתקלות בתפקוד המכשירים החשמליים בבית.

פגיעה בבריאות: אבק וחומרים מזהמים אחרים עלולים להצטבר בלוח החשמל ולפגוע באיכות האוויר בבית, ובמיוחד אצל אנשים הסובלים מאלרגיות או ממחלות ריאה.

אנחנו ממליצים לכם לבדוק כל הזמן שלוח החשמל והארון שלו נקיים ושאין שום חומר שעלול לגרום לאחת מהתופעות שציינו.

תחזוקה שוטפת: בצעו בדיקה תקופתית ללוח החשמל

חשוב לבצע בדיקה תקופתית של לוח החשמל על ידי חשמלאי מוסמך. הבדיקה צריכה להתבצע אחת לשנה, או בתדירות גבוהה יותר אם ישנם גורמי סיכון מיוחדים, כגון נזקי מים או עבודות חשמל בבית.

במהלך הבדיקה החשובה הזו החשמלאי יוכל לבדוק אלמנטים שונים נוספים בבית, כמו למשל את תקינות מערכת ההארקה, תקינות השקעים בבית, מכשירי החשמל השונים ועוד.

מתי מומלץ להחליף את לוח החשמל בבית?

יש מקרים שבהם התחזוקה השוטפת לא תספיק, מקרים בהם תגיעו למסקנה שלוח החשמל פשוט עשה כבר את שלו.

גילו של לוח החשמל: 20-15 שנים: באופן כללי, מומלץ להחליף את לוח החשמל אחת ל-15-20 שנים, גם אם הוא נראה תקין. הסיבה לכך היא שחלקי הלוח, כמו הפיוזים והחוטים, נוטים להתבלות עם הזמן, מה שעלול להוביל לתקלות.

לוח חשמל ישן: אם לוח החשמל בביתכם הותקן לפני 20-15 שנים, ייתכן שהוא אינו עומד בתקנים החדשים של חברת החשמל. במקרה זה, מומלץ להחליפו בלוח חדש העומד בתקנים.

תקלות חוזרות: אם אתם חווים תקלות חוזרות בלוח החשמל, כמו קפיצות של פקקים או התחממות יתר, ייתכן שהגיע הזמן להחליפו.

שינויים בצריכת החשמל: הוספת מכשירי חשמל: אם הוספתם מכשירי חשמל חדשים לבית, ייתכן שהלוח הקיים אינו מסוגל להתמודד עם העומס החדש. במקרה זה, ייתכן שתצטרכו להחליף את לוח החשמל בלוח בעל הספק גבוה יותר.

מעבר מחד פאזי לתלת פאזי: אם אתם מתכננים לעבור מחיבור חד פאזי לתלת פאזי, תצטרכו להחליף את לוח החשמל.

שיפוץ בבית: אם אתם מבצעים שיפוץ מקיף בבית, ייתכן שזו הזדמנות טובה להחליף גם את לוח החשמל.

מתנהלים נכון: טיפים חשובים להתנהלות נכונה עם לוח החשמל

תחילה, ודאו שעל הפקקים שבלוח מופיע תו התקן הישראלי, זה יוכל לפחות להרגיע אתכם שהלוח שלכם עומד בתקן. בנוסף, בדקו את ממסר הפחת שתפקידו להציל אותנו מהתחשמלות, פשוטו כמשמעו.

איך תמצאו ממסר הפחת? לרוב, הוא הפקק השני מצד ימין בלוח החשמל ועליו יש כפתור עם הסימון T. כשאתם מורידים את הפקק הזה, כל החשמל בבית אמור לקפוץ. במידה וזה לא קורה, הזמינו מיד חשמלאי מוסמך שיבדוק את ממסר הפחת.

טיפ נוסף שיעזור לכם לזכור מה תפקידו של כל פקק, הוא באמצעות סימון של כל הפקקים שנמצאים בלוח. אם אתם צריכים היעזרו בחשמלאי מוסמך. כך אתם תדעו על איזה אזור בבית אחראי כל פקק וזה יעזור לכם מאוד במקרים של קצרים בבית.

יחד עם זאת, בצידו העליון השמאלי של הלוח אמור להיות סימון המבטיח את כך שלוח שהלוח עשוי מחומר חסין אש, חשוב מאוד לבצע את הבדיקה הזו.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow