בדיקה תרמוגרפית במערכת החשמל: איך עושים את זה?

אם אתם בעלים או מנהלים של מבנה גדול, מבנה משרדים, מפעל או חנות גדולה, ייתכן מאוד שתידרשו על ידי גורמים שונים לבצע בדיקה תרמוגרפית של לוחות החשמל של המבנה אחת לתקופה. בדיקה תרמוגרפית היא לרוב בדיקה מונעת, כלומר כזו שנועדה לוודא שהמערכת עובדת כמו שצריך, ולאתר תקלות מבעוד מועד. איך עושים את זה?

עוד במדריך
למה צריך לבצע בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל? שומרים על השגרה: חשיבותה של הבדיקה התקופתית בלוח החשמל הלכה למעשה: איך מתבצעת הבדיקה? עבודה לחשמלאי מוסמך בלבד: מי רשאי לערוך בדיקה תרמוגרפית? גודל המבנה ותדירות הבדיקה: מה ישפיע על מחיר הבדיקה?

מניעה של תקלות חשמל מראש משמעה הצלת חיי אדם. בדיקה תרמוגרפית היא בדיקה שנעשית על ידי חשמלאי מוסמך וייעודי, ומשתמשת במצלמות מתקדמות המבוססות על אינפרא אדום לזיהוי הפרשי טמפרטורות במערכות חשמל גדולות.

הפרשי טמפרטורות בין חלקים שונים בלוח החשמל עלולים להעיד על כשל מקומי או מערכתי, כזה שמצריך טיפול. הטיפול יכול להיות ברמות שונות, החל מהחלפת פיוז וכלה בתיקון נרחב של מערכות החשמל של המבנה.  אז מי רשאי לעשות בדיקה תרמוגרפית, ומה העלות של בדיקה כזו? על כל זאת ועוד, במאמר הבא.

למה צריך לבצע בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל?

דרישת הרשויות: בחלק מהמבנים הציבוריים, חלה חובה על בעלי המקום לערוך בדיקה תרמוגרפית כחלק מביטוח המבנה ועל מנת לאפשר את רישוי העסק. בנוסף, במבנים גדולים מאוד שבהם יש תנועה רבה של אנשים (כמו בית חולים או בנייני עסקים גדולים) הבדיקה שומרת על ביטחונם ולכן, הופכת לחשובה מאוד עבור בעל המקום. 

בהנחה שיש ברשותכם עסק גדול, מפעל, אולם או כל מבנה שמכיל בתוכו לוח חשמל שההספק שלו עולה על 63 אמפר, תצטרכו ככל הנראה לערוך בדיקה תרמוגרפית אחת לתקופה. הבדיקה תאפשר לכם לקבל אישור מחברת הביטוח, ממכבי האש או גורמים נוספים שיוודאו שהמבנה תקין ועומד בתקנים המחייבים. 

מניעת סכנות: הסיבה העיקרית והחשובה לביצוע הבדיקה, היא האפשרות למנוע מצבים מסכני חיים. בדיקה מקדימה של לוח החשמל תוכל לאתר עבורנו תקלות שעלולות להידרדר, לשרוף את לוח החשמל ולהוות סכנה ממשית. מלבד הסכנה, הבדיקה תוכל לחסוך לכם תיקון יקר ונזק במבנה.

מסייעת באיתור מקור התקלה: הבדיקה התרמוגרפית היא לא רק בדיקה מונעת. למעשה, הבדיקה הכרחית גם במצבים שבהם אותרו קצר או התחממות בלוח החשמל כדי לזהות את הגורם לתקלה ולתקן אותו. את הבדיקה, רצוי לערוך גם בבתים פרטיים שכוללים לוח חשמל גדול. בנוסף, הבדיקה תהיה חלק מדרישות הביטוח. 

שומרים על השגרה: חשיבותה של הבדיקה התקופתית בלוח החשמל

הבדיקה התרמוגרפית היא בדיקה שנעשית על פי דרישה. עם זאת, הדרישה יכולה להשתנות ובהתאם לכך, גם התדירות. לעיתים, הבדיקה תידרש מהרשויות ולעיתים, מחברות הביטוח השונות או גורמי ביטחון כמו כיבוי אש.

מועד ביצוע הבדיקה יכול להיות אחת לשנה או פעם בחצי שנה. שכן, חשוב להקפיד על הבדיקה גם אחרי שכבר חוויתם תקלה כלשהי כיוון שהיא עלולה להוות כשל עתידי ללוח החשמל. הבדיקה התקופתית תתבצע לרוב במבנים ציבוריים גדולים שבהם יש רמת סיכון גבוהה. 

הלכה למעשה: איך מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה התרמוגרפית משלבת בתוכה שימוש במצלמת אינפרא אדום שיודעת למפות את הפרשי הטמפרטורה בחלקים השונים שמריכיבים את לוח החשמל. בעזרת מצלמות מתקדמות, ניתן יהיה לסמן במדויק את הטמפרטורה המדויקת בכל רכיב ורכיב. 

בדיקה תרמוגרפית ללוחות חשמל מתבצעת באמצעות מצלמה טרמית ייחודית, המזהה איזורים חמים בלוח החשמל. הסיבה לכך, טמונה בהתחממות יתר שעלולה להוביל לתקלות רבות עד שריפת לוח החשמל. 

במסגרת הבדיקה, החשמלאי יסרוק את כלל חיבורי החשמל בלוח בעזרת המצלמה ויאתר את האיזורים החמים יותר. בכל אזור שבו הוא יאתר טמפרטורה גבוהה מידי, הוא יבדוק אם מדובר על עומס חשמלי שעלול לפגוע בבידוד של חוטי החשמל השונים בלוח.

תהליך הסריקה קצר יחסית ואורך מספר דקות. שכן, המשך התהליך והפקת דו"ח הממצאים ייקח מעט יותר זמן ויכלל בזמן הבדיקה הכללי. בתוך הדו"ח, יציין החשמלאי את הפירוט המלא של החלקים השונים שנבדקו וההמלצות לתיקונים או חיזוקים שיש לבצע כדי למנוע מצבים של קצרים חשמליים, התלקחויות ותקלות נוספות.

עבודה לחשמלאי מוסמך בלבד: מי רשאי לערוך בדיקה תרמוגרפית?

בגדול, כל חשמלאי מוסמך שעבר הכשרת חשמל מתאימה וייעודית - יוכל לבצע את הבדיקה התרמוגרפית בלוח החשמל שלכם. עם זאת, יהיו מקרים שבהם דרישת הבדיקה תכלול בתוכה רשימה מסודרת ומפורטת של סוגי החשמלאים שמאושרים לבצע את הבדיקה מטעמם. 

מקרים נוספים יכלול בתוכם בקשה לבדיקה באמצעות חשמלאי עם הכשרות מתקדמות יותר כיוון שהבדיקה מחולקת לרמות הסמכה שונות (הסכמה מתקדמת והסמכה פחות מתקדמת). בנוסף, יהיו מקרים שבהם יהיה צורך להשתמש בכלים מתקדמים יותר שדורשים הבנה והכשרה מתאימה. 

גודל המבנה ותדירות הבדיקה: מה ישפיע על מחיר הבדיקה?

בדומה לתקופה המשתנה, כך גם עלות הבדיקה תשתנה ותותאם לכמות לוחות החשמל שקיימים במבנה ובגודל שלהם. טווח המחירים המינימלי עבור בדיקה תרמורפית נע בין 350 ל-400 שקלים. העלות תשתנה (ותתייקר) כאמור בהתאם לגודל הלוח, כמות הרכיבים ומורכבות הבדיקה. 

כך למשל, בדיקה שלוח חשמל שנמצא בבית חולים עלול להגיע גם לאלפי שקלים. שכן, תוכלו להוזיל את עלות הבדיקה במקרים שבהם כבר הזמנתם חשמלאי לתיקון תקלה בלוח החשמל. במצב כזה, הבדיקה תהיה חלק מהביקור ותעלה פחות. 

.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow