בטיחות לצד צריכת חשמל גבוהה: כל מה שצריך לדעת על חיבור מפסק פקט

מפסק פקט הוא אביזר בטיחות חשוב מאוד, שתפקידו להפסיק את זרימת החשמל בבת-אחת, במקרה של תקלה במכשיר חשמלי המחובר אליו. מה יכול לגרום לתקלות בו? מתי תצטרכו להחליפו? כל מה שחשוב לדעת במדריך זה.

עוד במדריך
מספק הגנה וחסין לנזקי מזג האוויר: יתרונותיו של מפסק הפקט על פי התקן: מתי חייב להתקין מפסק פקט? נקודת חשמל תקינה וחיבור תלת פאזי: ההכנות הדרושות להתקנה חיבור מפסק פקט: כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר? מה גורם לתקלות במפסק הפקט ומתי תצטרכו להחליף אותו?

תפקידו של מפסק הפקט הוא להפסיק את זרימת החשמל בזמן תקלה. על החיבור והתיקון שלו להיעשות על-ידי חשמלאי מוסמך בלבד. למפסק חיבור נפרד מלוח החשמל, והוא אמון על בטיחות מכשירי החשמל השונים תוך מניעת התחשמלות.

מפסק הפקט מיועד למוצרי חשמל בעלי הספק גבוה ולכן, מכונה גם נקודת כוח. בשונה ממפסקים אחרים, הוא מספק הגנה מיוחדת בזמן הפעלת המכשירים ובזמן תיקונם. את המפסק יש להתקין בצמוד למזגן ולעמדות טעינה חשמליות, בכדי לספק בקרה על החשמל. איך מתקינים את מפסק הפקט, מהו המקום המתאים ביותר עבורו ומה ישפיע על המחיר? כל התשובות במדריך זה.

מספק הגנה וחסין לנזקי מזג האוויר: יתרונותיו של מפסק הפקט

מפסק הפקט, המכונה גם מפסק הגנה, מגן על החשמלאי בעת תיקון מכשיר החשמל המחובר אליו. היתרון הבולט של המפסק, הוא היכולת לעצור את זרימת החשמל למנוע של המכשיר החשמלי וכך למנוע התחשמלות.

בנוסף, המפסק עמיד בפני נזקי מזג האוויר השונים וחסין בפני מים. לכן, ניתן להתקין אותו גם בחצר או במקומות חשופים יותר ולהשתמש בו בבטחה. במקרה של תקלה במזגן, יוכל הטכנאי לנתק את זרימת החשמל בצורה נקודתית ולטפל בתקלה במהרה.

על פי התקן: מתי חייב להתקין מפסק פקט?

מפסק הפקט שונה ממפסקים אחרים, בעיקר במידת ההגנה שהוא מספק. לכן, חלה החובה להתקין אותו עבור מכשירים "הזוללים" חשמל בבית כדוגמת המזגן. במקרים מסוימים, אי התקנת המפסק תוביל אף לאובדן האחריות על המכשיר ועלולה להעמיד בסיכון את הטכנאי בזמן תיקון התקלה.

התקנת המפסק תהיה לרוב בחוץ, ובצמוד למכשיר החשמלי עליו הוא שולט מכיוון שמדובר על מפסק גדול ומגושם. לרוב, בעת התקנה של מזגן, המפסק יותקן בסמוך למנוע וכך גם במקרים של דודים (אם התקן מחייב) או עמדות טעינה עבור רכבים חשמליים.

כאמור, מפסק הפקט, מאפשר שליטה יעילה ובטוחה על מגוון מכשירים. בניגוד למפסקים רגילים בעלי שני מצבים (פתוח/סגור), מפסק פקט מציע מספר מצבים קבועים, המאפשרים בחירה מדויקת של רמת ההפעלה במכשיר. כאמור, המפסק חשוב מאוד להגנה מפני התחשמלות ובעיקר בזמן תיקון תקלות שונות והתקנתו חייבת להיות על-ידי חשמלאי מוסמך בלבד.

נקודת חשמל תקינה וחיבור תלת פאזי: ההכנות הדרושות להתקנה

כדי להבטיח התקנה בטוחה ומקצועית של מפסק הפקט, החשמלאי יצטרך לבדוק את נקודת החשמל הקיימת. על הנקודה להיות תקינה ולאפשר חיבור שימתח מלוח החשמל ועד מיקומו הייעודי של מכשיר החשמל.

מלבד בדיקת תקינות הנקודה, יהיה צורך גם בבדיקת סוג החיבור הקיים היות וחיבור חד-פאזי עלול להפוך את ההתקנה למעט מורכבת יותר. בנוסף, סוג החיבור, עלול שלא להתאים למפסק מה שיחייב מתיחת קו חדש מלוח החשמל.

חיבור מפסק פקט: כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר?

תחילה, חשוב להבדיל בין מצב של חיבור חדש לבין מצב של החלפת מפסק פקט קיים. בשני המקרים, מה שישפיע מאוד על עלות ההתקנה תהיה הגישה לנקודת החשמל. כך לדוגמה, תיקון של מפסק שנמצא בגג או בנקודה גבוהה, יעלה יותר.

במקרים שבהם יהיה צורך גם בהכנה כמו: מתיחת קו חדש או התקנת נקודת חשמל רחוקה, מחיר העבודה יתייקר בהתאם. ככל שהנקודה החדשה ממוקמת רחוק יותר – כך ההתקנה תהיה יקרה יותר.

שימו לב, שמחיר חיבור מפסק פקט לרוב יכלול גם את החיווט החשמלי הנפרד ואת המפסק עצמו. ואולם, אל תצאו מנקודת הנחה שאכן ההתקנה כוללת את כל אלו, ודאגו לשאול את החשמלאי מראש בשיחה הטלפונית מה בדיוק כוללת ההתקנה. בדקו במחירון תחילה מהו המחיר הנהוג בתחום החשמל, והגיעו מוכנים.

מה גורם לתקלות במפסק הפקט ומתי תצטרכו להחליף אותו?

מעבר לבלאי טבעי, יש עוד שתי סיבות עיקריות לתקלות במפסק הפאקט. האחת, חדירת מים שנובעת מהתקנה רשלנית שלו המפסק. השנייה, חימום יתר שממיס את כיסוי הפלסטיק של המפסק.

בכל אחד ממקרים אלו, יש להחליף את המפסק. אחרת, הוא יכול לא רק לגרום לקצרים במערכת החשמל, אלא גם לתקלות במכשיר החשמלי המחובר אליו. לעתים, לא תדעו אם התקלה היא במפסק או במכשיר החשמלי, עד שהחשמלאי לא יגיע לבדוק את העניין. תקלה במפסק, מסכנת בהחלט את טכנאי מכשירי החשמל שמגיע לבצע את התיקון אצלכם. לכן, במקרה של חשד לתקלה במפסק, הקדימו להזמין חשמלאי מוסמך לביתכם.

מחירון חשמלאים

המחירים כוללים מע”מ

תיקון קצר חשמלי: כל השלבים עד לפתרון

החשמל בבית קפץ? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי מורשה, איך מתנהלים מולו וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

התקנת נקודות חשמל: כל מה שצריך לדעת

זקוקים להתקנת נקודות חשמל? אנחנו כאן בשבילכם. איך מתנהלים מול החשמלאי לפני העבודה ובמהלכה וכמה תעלה לכם התקנת נקודת חשמל? קבלו את כל הטיפים של המקצוענים.

תיקון שקע חשמלי: כל השלבים בדרך לפתרון

השקע שרוף או מקצר וצריך תיקון? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים חשמלאי, איך מתנהלים מולו וכמה תעלה לכם החלפת שקע? כל התשובות לפניכם.

תיקון מפסק של דוד שמש: כל השלבים בדרך לפתרון

מפסק הדוד הפסיק לעבוד? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים כשמפסק הדוד לא עובד, איך מתנהלים מול החשמלאי וכמה עולה החלפת מפסק לדוד? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow