גזור – הדבק: כך תעתיקו עץ ממקום למקום מבלי להרוג אותו

מתכננים להעביר עץ בוגר ממקום למקום? בשונה מהובלה של מכונת כביסה, הרי שהעתקת עץ היא משימה מורכבת יותר, בייחוד בתנאי האקלים הקשים של ישראל בקיץ. מה חשוב לדעת? לפניכם הכללים שישמרו על העץ שלכם ויאפשרו לו להיקלט בביתו החדש (כלומר, בחצר החדשה)

עוד במדריך
הכל עניין של תזמון הכירו את העץ שאתם רוצים להעביר גיזום שורשים חפירת בור עמוק או צר מדי תפגע במערכת השורשים של העץ שתלו את העץ כמה שיותר מהר מרגע העקירה ושמור עליו לח דאגו לקבלת פנים טובה והשקו את העץ אחרי העתקתו תנו לעץ תשומת לב מיוחדת בשלב הראשוני לקליטתו

עץ שמועתק בצורה נכונה, יכול לספק שנים של צל, יופי וערך לנוף. לעומת זאת, אם ההעתקה נעשית בצורה לא מקצועית, שורשי העץ יכולים להיפגע והוא יכול שלא להיקלט בצורה טובה במיקומו החדש, עד כדי כך שהוא יכול לדעוך ולמות. 

אלו הדברים שצריך לקחת בחשבון לצורך העתקת עץ מוצלחת ובטוחה. 

הכל עניין של תזמון

ההיבט המכריע והעיקרי לתהליך מוצלח של העתקת העץ הוא התזמון. כדאי לדחות את המשימה לעונה שבה העץ בתרדמת כאשר בישראל מדובר בסוף הסתיו או בתחילת החורף.

במהלך תקופה זו, העץ אינו גדל באופן פעיל, מה שמאפשר לו למקד את האנרגיה שלו בפיתוח שורשים והתאוששות מהלם המעבר. שתילת עץ בקיץ או באביב, עלולה לפגוע ביכולת ההישרדות שלו. זאת, משום שבעונה החמה הוא מכוון את מרבית האנרגיה שלו להצמחת ענפים ועלים. העתקתו בעונה זו, מפצלת את משאביו ומקשה עליו מאוד להתאושש ולהמשיך לגדול לאחר המעבר.

הכירו את העץ שאתם רוצים להעביר

לא כל סוגי העצים מגיבים באופן דומה להעתקה ולשתילה מחדש. בחירה בזן הלא נכון, או ניסיון להזיז עץ בוגר שלא יודע להסתגל, עלולים לגרום לשתילה לא מוצלחת.

הבנת המאפיינים של סוגי העצים אותם אתם מתכננים להעביר היא המפתח להצלחה. עצים כמו ערבה וצפצפה, עמידים יותר ויכולים להתמודד עם אתגר ההעתקה שלהם, גם כשהם בוגרים. לעומת זאת, עצים כמו אלון ואשור רגישים יותר ורצוי להעביר אותם כשהם עדיין צעירים וקטנים יחסית. 

גיזום שורשים

גיזום השורשים הוא שלב הכנה שנעשה חודשים או אפילו שנה לפני ההעתקה בפועל. הגיזום כרוך בחיתוך חלק משורשי העץ בכדי לעורר את צמיחתם של שורשי ההזנה חדשים קרוב יותר לגזע. השורשים החדשים, יהוו חלק מקציצת השורשים שיוזז עם העץ, ויסייעו לו להתבסס מהר יותר במיקום החדש. הזנחת גיזום השורשים או ביצוע סמוך מדי למועד השתילה חדשה עלולה להוביל לאחוז גדול יותר של אובדן שורשים במהלך המעבר, ובכך לפגוע ביכולתו של העץ להתאושש לאחר השתילה.

חפירת בור עמוק או צר מדי תפגע במערכת השורשים של העץ

בעת חפירת האדמה שבתוכה מתכננים לשתול את העץ מחדש, חשוב לשמור על מערכת השורשים שלמה ככל הניתן. על הבור שבאדמה להיות רחב פי 2-3 מכדור מערכת השורשים של העץ, אך לא עמוק יותר מהגובה שלו. זאת, משום שהוא אמור להיות שתול באותו הגובה בו היה שתול קודם כדי להמשיך ולצמוח בצורה טובה. זה יבטיח שהוא לא יישתל עמוק מדי, ושלשורשים שלו יהיה מספיק מקום להתפשט בסביבתו החדשה.

שתלו את העץ כמה שיותר מהר מרגע העקירה ושמור עליו לח

לאורך כל התהליך, חשוב לשמור על כדור השורשים לח והגן עליו מפני התייבשות בעת ההובלה וזאת על מנת להפחית מתח ולמנוע נזק  רב לשורשים.

אחת הטעויות הנפוצות היא להשאיר את העץ זמן רב מדי בשמש, ולא לכסות אותו במהלך המעבר. כמו כן, הובלת העץ בשעות החמות תגרום לשורשים שלו להתייבש במהלך ההובלה, וזה בהחלט יגרום לפגיעה בשורשיו העדינים וביכולת של העץ לספוג מים וחומרי הזנה מהאדמה בסביבת השתילה החדשה.

שתילה מיידית של העץ תשפר את סיכויי הקליטה שלו במקומו החדש. לכן, חשוב לשתול את העץ כמה שיותר קרוב למועד העקירה שלו מהמקום הקודם ולצמצם ככל הניתן את זמן חשיפת השורשים של העץ לאוויר הפתוח. אם אין ברירה, וחל עיכוב או שהמרחק בין היעדים גדול והנסיעה ממושכת, חשוב לשמר את כדור השורשים בסביבה לחה וסגורה ככל שניתן. 

דאגו לקבלת פנים טובה והשקו את העץ אחרי העתקתו

השקיה זהירה היא פעולה חיונית אחרי שתילת עץ במקום חדש. זאת, משום שבשלב זה, העץ נמצא במצב רגיש במיוחד. חיפוי האדמה שסביב בסיס העץ יסייע בשמירה על לחות הקרקע ובמניעה של עשבים שוטים שיגדלו בקרבתו. אלו, יכולים "לשתות" את המים שלו, ולפגוע ביכולת שלו להתאושש ולהתאקלם אחרי המעבר. השקיית יתר או תת-השקיה לאחר שתילת העץ יהיו טעויות נפוצות שכדאי מאוד להימנע מהן. אם לא תשקיעו ותקפידו על השקיה מדויקת, תזיקו לעץ ותפגעו ביכולת שלו להתפתח בצורה טובה באדמה החדשה.

תנו לעץ תשומת לב מיוחדת בשלב הראשוני לקליטתו

הקפידו לבדוק את מצב העץ לאחר השתילה שלו. ככל שתגלו מוקדם יותר סימני מצוקה, כך תוכלו להציל את אותו. אחרת, הוא עלול למות. זהו שלב קריטי ורגיש, ולכן חשוב לעקוב אחריו ולוודא שהוא אכן מצמיח עלים חדשים שיראו סימן חיובי בתהליך הקליטה שלו.

לעומת זאת, נפילת עלים, נבילה או עלווה מעוותת יהיו הסימנים לכך שיש בעיה בקליטת העץ על באדמה החדשה. בשלב הראשוני, עוד תוכלו לנסות ולהציל אותו אולם, התעלמות מהמצב, יכולה להיות סכנה ממשית שתמנע מהעץ להתפתח ואף תוביל אותו לסיכוי הישרדות קלושים.

מחירון גינון

המחירים כוללים מע”מ

תחזוקה שוטפת לגינה: כל מה שצריך לדעת

צריכים תחזוקה שוטפת לגינה? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. מה כוללת תחזוקה שוטפת לגינה, איך מתנהלים מול הגנן וכמה תעלה תחזוקה שוטפת לגינה? התשובות לפניכם.

התקנת דשא סינטטי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין דשא סינטטי? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. איך בוחרים דשא סינטטי, איך מתנהלים מול הגנן וכמה יעלה לכם להתקין דשא סינטטי? כל התשובות בפנים.

הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן: שלב אחר שלב

רוצים להקים גינה בבית פרטי או דירת גן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים גנן, איך מתנהלים מולו ומה המחיר של הקמת גינה בבית פרטי או דירת גן? כל התשובות לפניכם.

שתילת דשא מוכן: כל מה שחשוב לדעת

צריכים שתילת דשא מוכן? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. איך בוחרים דשא מוכן, איך מתנהלים מול הגנן וכמה עולה שתילת דשא מוכן? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow