ללכת על בטוח: כל מה שכדאי לדעת על הטרנד של ריצוף דמוי בטון

ללכת עם ולהרגיש בלי? מי לא רוצה את זה. כשהטכנולוגיה כל-כך מתקדמת ומאפשרת חיקוי שדומה מאוד למקור, אין סיבה להתפשר על החסרונות של הבטון האמיתי. קבלו את פתרון הריצוף שמתאים לבית, למרפסת ולחצר.

עוד במדריך
חזק ועמיד ולא דורש תחזוקה: יתרונותיו של הריצוף דמוי הבטון לא הכל נוצץ: החסרונות של ריצוף דמוי בטון שכדאי להכיר להחליף או להדביק? כך תבחרו את שיטת הריצוף הגודל והעובי: הגורמים שישפיעו על איכות הריצוף ועל איכות העבודה

ריצוף דמוי בטון הוא אחד מהפתרונות המוכרים ביותר לריצוף חוץ. הסיבה לכך, טמונה בפרקטיות ובתחזוקה הקלה לצד החוזק והעמידות. הוא אמנם הוא אידיאלי לריצוף חוץ, אך כיום הוא כבר נכנס הביתה, ובהחלט משמש כפתרון לריצוף פנים, ממש כפי שהבטון המוחלק נכנס בענק לעיצוב פנים הבית

הבטון מתאים לחיפוי הרצפה, אבל לא רק. ניתן להשתמש בו גם לחיפוי קירות של חדרי שירותים וחדרי רחצה. לאריחים דמויי דמוי הבטון גוונים וסגנונות ייחודים, שהופכים את הבית להרבה יותר מרשים. מהם היתרונות והחסרונות של ריצוף זה, אילו שיטות התקנה קיימות ומדוע חשוב להקפיד על גודל הריצוף ועל עובי האריחים? כל התשובות במדריך זה.

חזק ועמיד ולא דורש תחזוקה: יתרונותיו של הריצוף דמוי הבטון

ניתן לשלוט במידת החספוס שלו: כמו תמיד, בטיחות לפני הכל. בחלל ציבורי בתוך הבית (מטבח וסלון) שבהם תנועת הרגליים גבוהה, חשוב מאוד שהמשטח יהיה בטיחותי. ילדים, קשישים, חיות מחמד – כל אלו יכולים להחליק בייחוד אם המשטח מעט רטוב. לכן, חשוב גם בתוך הבית לבחור באריח עם רמת חספוס בטיחותית שתמנע החלקה (דרגת 'אנטי סליפ' גבוהה יחסית). קל וחומר, אם האריחים מיועדים לחללים החשופים למים בתדירות גבוהה יותר: מטבח, חדרי שירותים, חדרי רחצה, מרפסות, גגות וריצוף בחצר. התקנים קובעים את רמת ההחלקה הנדרשת, אך בהחלט כדאי ללכת על משטח מחוספס יותר מהקבוע בתקן. בטיחות לפני עיצוב, כבר אמרנו? אל תקלו ראש בכך, שכן פציעות רבות מתרחשות דווקא בחלל הביתי שמרגיש פסיכולוגית כמוגן יותר מאשר מדרכה או כביש.

זול, חזק ועמיד: היתרון הבולט של הריצוף הוא החוזק והעמידות שלו. בשונה מריצוף העשוי בטון מוחלק או אבנים טבעיות, הוא איננו שביר ויכול לעמוד בפני לחצים כבדים לאורך זמן. מלבד זאת, הריצוף קל מאוד לתחזוקה ולא דורש שימוש בחומרים מיוחדים מלבד מטלית לחה וחומר לניקוי רצפות. בנוסף, אי אפשר להתעלם מעניין המחיר. לא רק שלא תצטרכו להשקיע כסף מדי כמה שנים בחידוש המשטח (דבר שיש לקחת בחשבון כלכלי מראש כשמתכננים יציקות בטון), הרי שגם העמידות שלו גבוהה יותר לאורך זמן.

קל לתיקון: בשל העובדה שמדובר בריצוף חוץ, שנחשב להרבה יותר חשוף לפגמים בשל תנאי מזג האוויר והחשיפה לשמש ישירה, כדאי בהחלט לרכוש כמות גדולה יותר של אריחים רזרביים. אלו, ישמשו אתכם במקרה של תיקון תקלות נקודתיות, החלפת אריחים מתנדנדים או אריחים שנסדקו או נשברו. זאת, מבלי לכתת את רגליכם בחנויות השונות בחיפוש אחר אריח תואם בגוון המקורי. ועדיין, הוא הרבה יותר עמיד מבטון מוחלק, שנוטה לסדקים ולבלאי מואץ בחשיפה לשמש. התיקון יהיה מהיר וקל יותר מאשר יציקת בטון נוספת ומילוי הסדקים במשך השנים. הדבר חשוב במיוחד בתוך הבית, כשיש צורך בתיקון אינסטלציה המחייב פירוק אריחים.

מגוון גדול של סגנונות וגדלים: ריצוף דמוי בטון משתלב בקלות בסגנונות העיצוב השונים ומתאים לבתים ולמבנים ציבוריים כאחד. ניתן לשלב אותו בסגנונות עיצוב מודרניים לצד סגנונות עיצוב תעשייתיים ומשטחי ברזל.

לא הכל נוצץ: החסרונות של ריצוף דמוי בטון שכדאי להכיר

החיקוי מורגש: נתחיל משיקול עיצובי, אך משמעותי. כמו כל חומר שנחשב ל"חיקוי" של המקור, אם אתם חובבי העיצוב האותנטי המתבסס על חומרים במצבם הרגיל, הרי שעדיין מדובר בריצוף סינתטי. הדבר מורגש לעין, בשל החיתוכים המדוייקים, הפוגות והעובדה שמדובר בריצוף ולא ביציקת בטון. ממש כפי שריצוף דמוי עץ מרגיש ונראה כמו ריצוף, כך גם לגבי ריצוף דמוי בטון. המראה דומה מאוד, ונחשב לטרנדי במיוחד, אך הוא בהחלט מורגש שזהו ריצוף מלאכותי.

תוכלו לקרצף, אבל לא לחדש את האריחים: אמנם אין דרישות תחזוקה גבוהות, למעט קרצוף מדי פעם, אך חשוב להימנע ממריחת סילר כלשהו. סילרים שאינם מיועדים לסוג זה של אריחים, יגרמו להרבה יותר נזק מתועלת. הלכלוך שיצטבר עליהם יהפוך לעיסה דביקה שרק תבליט כתמי לכלוך על האריחים.

נקודת התורפה היא הרובה שנוטה להתלכלך ולהתפורר עם השנים: אם למשטח בטון מוחלק יש נטייה להיסדק, ולחייב אתכם להשלים עם המראה ולאטום את הסדקים בסילר, הרי שריצוף דמוי בטון מראש מגיע עם "סדקים". כלומר, החיבור שבין האריחים מחייב מילוי ברובה, וחידוש שלה כשהיא מתפוררת. אחרת, מים יחדרו אל מתחת לריצוף ויגרמו בעיות רטיבות ונזק לשכנים שמתחת (אם אתם מתגוררים בבניין) או רטיבות קפילרית (עליית המים מעל לפאנלים וקילוף צבע הקיר).

כמו כן, לאורך השנים, הרובה מתלכלכת ומשנה את הגוון שלה. לכן, אם בחרתם ברובה בהירה, היא מהר מאוד תשחיר, ומוטב מראש לבחור ברובה ש"מזדקנת" יפה. כלומר, רובה בגוון דומה לאריח (אפור בינוני או כהה).

להחליף או להדביק? כך תבחרו את שיטת הריצוף

אחרי שבחרתם את סגנון העיצוב וגודל המרצפות, הגיע הזמן לשלב הריצוף בשטח. בדומה לשאר סוגי הריצוף הניתנים להחלפה כוללת או להדבקה, כך גם בריצוף דמוי בטון.

פירוק וריצוף מחדש: במקרה שבו הריצוף שלכם ישן מאוד או בעל סדקים וכתמים ישנים, החלפת הריצוף כולו היא העבודה שתתאים לכם. במסגרת ההחלפה, קבלן השיפוצים יפרק את הריצוף הקיים, יפרק את השאריות ויתקין במקומו את הריצוף החדש.

הדבקת ריצוף: שיטה נוספת, היא הדבקה על הריצוף הקיים שאפשרית במקרה שהריצוף במצב טוב וללא שקעים או בליטות שיקשו את היצמדות החומר והריצוף. בשונה מהחלפת הריצוף שאורכת כשלושה ימים, הדבקת הריצוף תסתיים אחרי יום עבודה אחד. כמו כן, הוא משמש כשכבת בידוד נוספת, כך שהרבה יותר נעים לדרוך על האריח בימות החורף הקרים.

הגודל והעובי: הגורמים שישפיעו על איכות הריצוף ועל איכות העבודה

האריחים מגיעים במגוון של גדלים. חלקם יתאימו יותר לריצוף פנים, חלקם לריצוף חוץ וחלקם לחיפוי קירות. בייחוד בסביבת מקלחונים ולצורך חיפוי קירות בחדרי שירותים ורחצה, ישנו יתרון עצום לאריחי הענק (60/120 ס"מ לכל אריח). אלו, מוצמדים אל הקיר, מונעים את הצורך ברובה ובכך נחשבים לאטומים יותר, ואין סכנה גדולה שישברו, שכן לא "דורכים" עליהם.

לעומתם, אריחים בגודל בינוני (80/80 ס"מ לאריח), נחשבים לאידיאליים לריצוף, בייחוד של חללי פנים.

לריצוף חוץ, מוטב לבחור באריחים קטנים עד בינוניים (60/60 ס"מ לאריח או 80/80 ס"מ לאריח). זאת, משום שלא תמיד משטח החוץ מפולס היטב, מה שיכול לאורך הזמן לגרום לאריחים להתנתק מהמשטח, להתנדנד ולהישבר. ככל שהאריח גדול יותר, כך הוא יותר רגיש לסדקים ולשברים.

ככל שהאריח גדול יותר, הוא גם יעלה יותר בשלב ההתקנה. מדוע? מפני שאריחי ענק מחייבים שני בעלי מקצוע, כי לא ניתן לשנע את האריחים ממקום למקום לבד. כמו כן, יש צורך בחיתוכים יותר מורכבים של האריחים, ובאופן כללי מדובר בריצוף מורכב יותר לביצוע.

גורם נוסף שישפיע אף הוא על המחיר, הוא עובי הריצוף. העובי המומלץ הוא עובי של 12 מ"מ לאריח, והוא קריטי כשמדובר באריחים לריצוף. אריחים דקים במיוחד (5-6 מ"מ) יספיקו לחיפוי קירות. אמנם המחיר של אריחים דקים יותר להיות נמוך יותר, אך הדבר לא מחייב, ותלוי בדגם וביצרן. העובי הוא לא הפרמטר היחיד לתמחור, אלא גודל האריח, מידת החספוס, סגנון העיצוב ואיכות הייצור שלו.

וכמו בכל דבר, ככל שתרכשו כמות גדולה יותר של אריחים, כך המחיר שתוכלו לקבל לכל מ"ר יהיה זול משמעותית.

למחירון המלא שיעזור לכם להעריך את עלות השיפוץ לחצו כאן

למדריכים נוספים בתחום ריצוף ושיפוצים מוזמנים להיכנס לכאן ולחסוך זמן, כסף וכאב ראש.

מחירון שיפוצים

המחירים כוללים מע”מ

שיפוץ כולל של הבית: כל השלבים והמידע 

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ כללי של הבית? כל מה שחשוב לדעת.

שיפוץ חלקי בבית: כל השלבים והמידע בדרך לשיפוץ

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ חלקי בבית? כל מה שחשוב לדעת.

הדבקת ריצוף: כל מה שחשוב לדעת

זקוקים להדבקת ריצוף? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול השיפוצניק לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה הדבקת ריצוף? כל התשובות בפנים.

צביעת דירה: כל מה שצריך לדעת

צריכים לצבוע את הדירה ואין לכם מושג מאיפה להתחיל? אל תדאגו, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. איך מתנהלים מול הצבעי לפני העבודה ובמהלכה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow