המדריך הגדול לשיפוץ קטן

מתכננים שיפוץ קוסמטי בדירה? במדריך הבא תגלו על אילו בדיקות לא כדאי לכם לוותר כדי להבטיח שיפוץ עמיד לאורך זמן, מה כוללת עבודת שיפוץ קטנה, איך היא תתבצע ואיך תוכלו לייעל את התוצאה הסופית.

עוד במדריך
מה מומלץ לבדוק לפני שיפוץ? איך תחסכו בהוצאת השיפוץ? איך תוכלו לחלק מחדש את החלל בדירה? תוספת שקעי חשמל לדירה איך תבוצע הצביעה בבית?

בכל דירה אליה תיכנסו, תוכלו למצוא איזורים שדורשים טיפולי קוסמטיקה ושיפוצים קטנים. מה היא עבודת שיפוץ קטנה ואיך תעשו אותה יעילה?

שיפוץ קטן על פי רפורמת משרד הבינוי והשיכון, הוא שיפוץ בסכום של עד 45 אלף ש"ח. לפני שאתם מקדישים את מלוא תשומת הלב לצד הקוסמטי של הדירה, אספנו לכם את כל הדברים שחשוב לבדוק לפני שמתחילים לשפץ. 

מה מומלץ לבדוק לפני שיפוץ?

לפני שאתם ניגשים לתכנן את השקעים החדשים, מזנון וקירות הגבס, הצבע וכל המהלכים הקוסמטיים שאתם רוצים לעשות בביתכם, עצרו ובדקו את מצב התשתיות של הבית. כל עבודה קוסמטית שתבוצע על גבי תשתית לא תקינה תייתר את השיפוץ, מאחר ויהיה צורך בטיפול מלא ומעמיק של הבעיות שיצוצו בהמשך.

מערכת החשמל של הדירה, היא אחת המערכות הקריטיות ביותר בבית והיא טומנת בתוכה סכנות רבות. לכן, חשוב להזמין חשמלאים לבדיקה מקיפה ווידאו תקינות שלה. החשמלאי יבדוק את לוח החשמל, את מערכות מניעת ההתחשמלות שהן מערכות ההארקה והבידוד, ואת כל יתר אזורי החשמל של הדירה. בנוסף, הוא יבדוק את תקינות השקעים ואת החיבור שלהם לאותן מערכות הגנה. לאחר מכן, תוכלו  לתכנן נקודות חשמל חדשות וביטול נקודות חשמל ישנות. חשמלאי מקצועי יבדוק את תקינות המערכת מבחינת הספק, ויוודא מולכם שהמערכת מתאימה שצרכיכם ולאורך החיים שלכם.

מערכת האינסטלציה: לעיתים מראה עיניים עשוי להטעות, וגם בית ללא סימני רטיבות, עם קירות ישרים וצבועים, עשוי להיות במצב רעוע מבחינת אינסטלציה. לא תמיד בעלי הבית מודעים לבעיה, ובדיקה של מערכת האינסטלציה יכולה למנוע נזק, עוגמת נפש, והוצאה גדולה בעתיד. הבדיקות שכדאי לבצע לפני השיפוץ הן בדיקות של נקודות יציאת המים, פתחי הביוב והברזים, לחץ המים, איכות המים וניטור שאריות חלוצה בצנרת. תוכלו להזמין אינסטלטור מקצועי שיבצע בדיקה לצנרת שכוללת את תקינות קוטרה, תקינות חיבוריה, ואיתור נזילות. בדיקה נוספת שיש לבצע היא של מערכת הניקוז שיוצאת מהדירה.

מערכת האיטום: לא כל רטיבות בקיר או בתקרה מעידה על בעיית אינסטלציה, ובמקרים מסוימים היא יכולה להעיד דווקא על בעיית איטום. אם הדירה ממוקמת בקומה האחרונה של הבניין, או שמדובר בבית פרטי, כדאי לבדוק את מצב האיטום של הגג והקירות החיצוניים על ידי קבלן איטום מקצועי. בעיות איטום באות לידי ביטוי בהצטברות רטיבות, קילופים בקירות ובתקרה, עובש ואפילו פטרייה. קבלן איטום מקצועי יוכל לבצע בדיקה הצפה מבוקרת בגג והמטרת מים על הקירות החיצוניים, וכך לבדוק את מצב האיטום ולמצוא כשלים במידה ויש ויוכל לאתר בעיות איטום גם בחלונות ובדלתות.

איך תחסכו בהוצאת השיפוץ?

שיפוץ בית בתקציב נמוך מצריך קביעת סדר עדיפויות וחידוש אלמנטים שאולי בתקציב אחר, הייתם מחליפים בחדשים. ישנם מקרים בהם ארונות המטבח ניתנים לחידוש, כמו גם האמבטיה והריצוף, ויש מקרים בהם לא תהיה לכם ברירה אלא לרכוש מוצר חדש.  

שיפוץ הארונות: מעבר לעובדה שתפקיד ארונות הבית וארונות המטבח בפרט הוא אחסון, הארונות מהווים מרכיב עיצובי משמעותי בבית. במידה ונשארו בדירה ארונות קודמים, יש הרבה דברים שניתן לעשות כדי לתקן את הארונות הישנים. בעזרת נגר מקצועי תוכלו לחדש את הארונות ע"י שיוף ארון השינה, החלפת הידיות, צביעה ואפילו החלפת חלק מסוים מארונות המטבח במקום את  המטבח כולו.

כלים סניטריים:  אם קיבלתם ניאגרה סטנדרטית וברזים רגילים וחסרי צבע, תוכלו להחליף אותם. לדוגמה, שדרוג של הניאגה מגלויה לסמויה והחלפת הברזים לחדשים ומבריקים. ואם מדובר על חידוש האמבטיה, תוכלו להלביש אמבטיה אקרילית על האמבטיה הקיימת וכך, תוכלו להינות ממשטח חדש ונקי.

החלפת הריצוף: כדי לשפר את מראה הרצפה, לא חייבים לבצע שבירת מרצפות וקיבוע אריחים חדשים במקומם. פתרון קל וזול יחסית, במידה ומצב הרצפה מאפשר זאת, הוא הדבקת אריחים על הרצפה הקיימת. הדבר מתאפשר כשהרצפה ישרה, שהאריחים לא שבורים, עקומים וכשאין אריחים חסרים בריצוף. בנוסף, במידה ומתחת לריצוף הקיים יש מערכת אינסטלציה ישנה, לא מומלץ לבצע את הדבקת הריצוף, שכן במוקדם או במאוחר תצטרכו להתמודד עם התקלות ועם הבלאי שבצנרת.

החלפת דלתות: בדומה לארונות, גם דלתות פנים יכולות להתקלף עם השנים, להישרט, לצבור בלאי, לחרוק, וגם לא להיסגר ולהיפתח בצורה תקינה. גם אותם ניתן לחדש באמצעות שיוף וצביעה, בעיקר כשמדובר בדלתות עץ, או עץ משולב. חידוש דלתות פנים אפשרי גם באמצעות הדבקת טאפט. אם מצב הדלתות הוא בר תיקון, כדאי שתקחו את האופציה הזאת בחשבון מטעמי תקציב, שכן היא זולה משמעותית מקניית דלתות פנים חדשות.

איך תוכלו לחלק מחדש את החלל בדירה?

ראשית, ניתן לשבור קירות על מנת להרחיב את החללים הקיימים בבית אך, חשוב תחילה להתייעץ עם מהנדס או קבלן שיפוצים שינחה אתכם איזה קיר אפשר לשבור ואיך. חשוב לשים לב לקירות תומכים בבית שמוגדרים על פי מיקומם, על פי עובי הקיר וסוג החומר ממנו הוא עשוי.

אם תרצו לחבר שני חדרים לחדר אחד גדול, תוכלו לעשות זאת ע"י ניסור הבטון. באמצעות הניסור ניתן גם לייצר פתח לדלת חדשה או חלון ולשנות את הסגנון העיצובי של המרפסת. בנוסף, ניתן לצמצם קירות תומכים לעמודים ובכך להרוויח עוד שטח מואר לצד אלמנט עיצובי מרשים בדמות עמוד שניתן לעצב כרצונכם (ניסור קיר בטון נעשה באישור מהנדס בלבד).

אם תרצו לבנות קירות נוספים או קירות חוצצים, תוכלו להשתמש בגבס. הוא חומר גמיש, קל לעבודה ומהיר לבנייה. ניתן לבנות קיר או חוצץ מגבס בגדלים ובצורות שונים ומגוונים, מה שלא מוריד מחוזקו ויציבותו של הקיר. מעבר לבניית קיר גבס, ניתן לרכוש פלטות מוכנות ישירות מהמפעל. בניגוד לתיקון קיר בטון, קיר גבס ניתן לתיקון במהירות, ובמקרה של נזק חמור ניתן להחליף את הקיר בקלות. הגבס מבודד טמפרטורה וקול בצורה טובה, הוא חומר מתכלה, כך שהוא ידידותי לסביבה, וכמובן זול יחסית לאטרנטיבות.

תוספת שקעי חשמל לדירה

כשאתם מתכננים את מיקום השקעים בבית, הדגש המרכזי צריך להיות על הסלון והמטבח, בעוד שבחדרי השינה תנודת מכשירי החשמל ממקום למקום במרוצת השנים היא לא גדולה. במסדרון שאורכו יותר משלושה מטרים, מומלץ להתקין מפסק מחלף, כלומר שמתג אחד יהיה בתחילת המסדרון ומפסק אחד בסופו, מה שיקנה גישה נוחה יותר להדלקה ולכיבוי האור.

המטבח הוא בדרך כלל החלל עם כמות צרכני האנרגיה הכבדים הגדולה בבית ולכן, מומלץ להתקין כעשרה שקעי כוח במטבח, כך שתוכלו להפעיל מספר מוצרי חשמל מבלי לחשוש מעומס בכל הפעלה. על מנת למנוע שימוש במפצלים, מומלץ להתקין שקעים כפולים על הקיר. את רוב השקעים מומלץ למקום באזור השיש, ולא לשכוח לדרוש שהם ימוגנו מפני מים. תוספת של שני שקעים נוספים מתחת לכיור, ייתנו לכם אופציה לחיבור של מדיח ושל טוחן אשפה בעתיד.

הדבר החשוב ביותר הוא תכנון מיקום מכשירי החשמל לפני התקנת השקעים החדשים. אתם לא רוצים לגלות אחרי השיפוץ שחסרים לכם שקעים או שהשקעים לא מתאימים, מה שיהפוך את עבודת השפכטל והצבע שתיעשה בהמשך לזמנית.

התקנת שקעים בסלון – D18 היא קופסה שאמורה לכלול שקעי תקשורת ושקעי חשמל. המטרה שלה היא למנוע את חוסר האסטטיות שבחוטים שרצים לאורך ולרוחב הטלוויזיה או מערכת הקולנוע הביתית. העמדה צריכה להיות ממוקמת במקום נמוך יחסית בקיר, ועליה להיות שקועה מתחת לטיח. אל תוותרו על העמדה הזו, גם אם אתם משתמשים ברשת אל – חוטית, מאחר ובמידה ותרצו לשדרג את הטלוויזיה שלכם לחכמה, תצטרכו חיבור ישיר לקו.

מבחינת התקנת שקעי כוח בסלון, ההמלצה היא להתקין שקע כזה למזגן עילי, ושקע נוסף למכשיר חשמל שצורך הרבה אנרגיה, כמו תנור חימום חשמלי למשל, במיקום נמוך.

איך תבוצע הצביעה בבית?

לפני צביעת הבית אותה יבצע צבעי מקצועי יש ליישם שפכטל על קירות הבית. ישנם סוגים שונים של שפכטל, אך המומלץ והיעיל ביותר הוא שפכטל אמריקאי שאינו דורש הכנה מוקדמת או ערבוב וניתן ליישם אותו בקלות על הקיר. הוא בעל כושר היצמדות מעולה ויכול לשמש ככיסוי סדקים קטנים. לאחר יישום החומר על הסדקים, ייבושו ושיופו בעזרת נייר זכוכית אפס, צבעי מקצועי ימרח את הקיר כולו בחומר וישייף אותו לאחר שהוא יבש.

במידה והתקרה נכללת ברשימת הצביעה, שם העבודה תתחיל. במידה והתקרה גבוהה משלושה מטרים, הצבאי יצבע את התקרה בעזרת סולם. אזורים בעייתיים נוספים יכולים להיות חלונות הבית, הפאנלים והדלתות. על הצבעי לצבוע את מסגרות הקירות במצורה מאונכת עם מברשת או רולר ואת החיבור שבין הקיר לתקרה.

מחירון שיפוצים

המחירים כוללים מע”מ

שיפוץ כולל של הבית: כל השלבים והמידע 

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ כללי של הבית? כל מה שחשוב לדעת.

שיפוץ חלקי בבית: כל השלבים והמידע בדרך לשיפוץ

צריכים עזרה עם שיפוץ בבית? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים שיפוצניק, מה חשוב לבדוק מולו וכמה עולה שיפוץ חלקי בבית? כל מה שחשוב לדעת.

הדבקת ריצוף: כל מה שחשוב לדעת

זקוקים להדבקת ריצוף? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול השיפוצניק לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה הדבקת ריצוף? כל התשובות בפנים.

צביעת דירה: כל מה שצריך לדעת

צריכים לצבוע את הדירה ואין לכם מושג מאיפה להתחיל? אל תדאגו, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד. איך מתנהלים מול הצבעי לפני העבודה ובמהלכה וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים שיפוץ קוסמטי בבית?  
שיפוץ קוסמי הוא שיפוץ שמטרתו לחדש את נראות הבית ולכן, חשוב לבדוק גם את המצב של תשתיות הבית (החבויות מאחור) לפני שניגשים לטפל במראה הבית. אם תגשו לעבודת שיפוץ ללא בדיקה מקיפה של התשתיות, אתם עלולים להיקלע מאוחר יותר למצב בו צריך לטפל בבעיות בצורה יסודית ולהרוס את השיפוץ לשם כך.     
האם במסגרת עבודת הצביעה, נצבעת גם התקרה?
כאשר אתם משפצים את הבית ורוצים לעשות גם לצבוע אותו מחדש, חשוב שתקחו בחשבון גם את התקרה. שימו לב, שעליה להיות רשומה במכלול עבודות הצביעה המתוכננות בבית בעת השיפוץ. יתרה מכך, עבודה הצביעה תתחיל בתקרה, תעבור אל החלקים הבעייתים כמו חלונות הבית והפאנלים ומשם תמשיך הצביעה לכל חלל הבית.