המדריך לתליית מזנון צף: על קיר גבס, קיר בלוקים או קיר בטון

לפני שאתם ממהרים לקנות מזנון צף בדקו האם תוכלו לתלות אותו בעצמכם או שתצטרכו להזמין הנדימן. אם יש לכם קיר גבס, העבודה תהיה יקרה במיוחד ומסורבלת. מה כדאי לדעת לפני שלב הרכישה והזמנת בעל המקצוע? לפניכם המדריך שיעשה לכם סדר בראש ובכיס

עוד במדריך
סוג המזנון וסוג הקיר ישפיעו על אופן התלייה כדאי לתלות עצמאית או להיעזר בבעל מקצוע? מה לבדוק לפני שרוכשים את המזנון? כמה אמורה לעלות תלייה של מזנון צף?

מדובר בפתרון טרנדי ומעוצב במיוחד, אך עם לא מעט אתגרים בצידו. ראשית, הפינות שלו חדות ואם הוא ממוקם בפינת המעבר, הוא ישאיר לכם לא מעט סימנים כחולים על הרגליים.

שנית, אם יש לכם ילדים קטנים בבית, חשוב שתבחרו מזנון שהפינות שלו מעוגלות, כדי למנוע פציעות קשות בעיניים בזמן השתוללות.

שלישית, בשונה ממדף, זהו רהיט כבד יותר שחייב להיות מעוגן לקיר בצורה בטיחותית ולמנוע מצב שבו ילדים יכולים להיתלות או להישען עליו, ולגרום לקריסתו.

אז רגע לפני שאתם קודחים חור בקיר בעצמכם ומגלים שגרמתם לפיצוץ בצנרת המים או לקצר חשמלי כי פגעתם בקו חשמל, קראו את המדריך הזה.

מוטב לדעת את העובדות מראש, וכך לבחור בצורה חכמה את הרהיט ואת אופן ההתקנה שלו. מאשר להתחרט כשכבר מאוחר מדי.

סוג המזנון וסוג הקיר ישפיעו על אופן התלייה

סוג המזנון: לרוב, המזנונים הצפים עשויים מחומרים זולים וקלים יחסית כמו MDF, סיבית או סנדוויץ'. מעטים הם המזנונים הצפים שעשויים מעץ מלא, שנחשב לאיכותי ולעמיד יחסית לאורך זמן, אך משקלו גבוה יותר. הוא אינו מיועד לתלייה על קיר, שכן בשונה ממדף, מדובר ברהיט שאמור להכיל כמות גדולה יחסית של חפצים, ורצוי שמשקלו ההתחלתי יהיה נמוך. כמו כן, לאחרונה גם מזנונים צפים העשויים ממתכת הולכים ונהיים פופולאריים יותר ויותר.

סוג הקיר עליו נתלה את המזנון: יש הבדל בין תליית מזנון צף על קיר גבס, קיר בלוקים, קיר בטון או קיר המחופה בעץ. ראשית, לא כל קיר יוכל להחזיק את משקל המזנון לאורך זמן בצורה בטוחה, ללא עיגונים והוספת קונסטרוקציה (קיר עץ וקיר גבס למשל).

שנית, חשוב להתאים את שיטת הקדיחה ואת הדיבלים לסוג הקיר. קיר גבס יצריך דיבל גבס ייעודי (רוזטה) וקיר בטון יצריך קידוח בטון מורכב יותר (עם פטישון) ושימוש בדיבל ייעודי (דיבל 8).

עם איזו הכנה לתלייה מגיע המזנון: יש הבדל בין מזנון צף שיוצר בייצור המוני לבין מזנון צף שנבנה על-ידי נגר או מסגר. המזנונים הסטנדרטיים והגנריים, לרוב יגיעו עם הכנות להברגה בחלקו האחורי של המזנון. אלו, ממוקמים בצדדים האחוריים שלו, וכל שצריך לעשות הוא להבריג אותם ישירות לקיר במיקומים שנקבעו.

לעומת זאת, מזנון שהזמנתם מנגר בהתאמה אישית, לרוב יגיע עם תושבת. קרש אחר יוברג במאוזן לקיר, וקרש נוסף יחובר לגב המזנון ויתלבש על הקרש שחובר לקיר. בסיום, המזנון וקרש התושבת יחוברו זה לזה עם ברגים.

כדאי לתלות עצמאית או להיעזר בבעל מקצוע?

בשונה מעבודות קלות יחסית של תחזוקת הבית – ניקוי פילטרים של המזגן, תליית מדפים, צביעת קירות ובניית רהיטים – הרי שכאן מדובר בעבודה מורכבת יותר. מדוע? ראשית, על המזנון להיות יציב ולהיות מסוגל לשאת משקל רב לאורך זמן ולא לקרוס ולגרום לנזק לבני הבית, לחיות מחמד ולרכוש.

שנית, לא כל קיר מאפשר הברגה קלה ונוחה אליו. קיר בטון מצריך מקדחה עוצמתית יותר, ואילו קיר גבס מצריך הכנת קונסטרוקציה ופירוק של חלק מקיר הגבס. כדי שלא תגרמו ליותר נזק מתועלת, ותצאו בסופו של דבר נפסדים כלכלית, מוטב להיפרד מכמה מאות שקלים ולבצע את ההתקנה בעזרת הנדימן. הדבר נכון גם לגבי תליית מסכי טלוויזיה גדולים ועיגונם בצורה בטוחה עם תושבות מתאימות.

שלישית, קידוח בקיר טלוויזיה, אשר לרוב מוטמעת בתוכו צנרת חשמל ותקשורת ולעתים גם צנרת מים, מחייב הבנה במיקומי הצנרת. אם תקדחו בצינור חשמל, הרי שתוכלו לגרום לקצר חשמלי ולנזקים גדולים למערכת החשמל שלכם. אם תקדחו בצנרת מים בטעות, הרי שפיצוץ צנרת בתוך הקיר יגרום לנזק רב שעלות התיקון שלו יכולה להגיע גם לכמה אלפי שקלים.

מה לבדוק לפני שרוכשים את המזנון?

בשונה מרהיטים אחרים בבית, תפקיד המזנון הצף הוא לרוב לאפשר אחסון נוח של פריטים שנרצה לשמור בסמוך למסך הטלוויזיה. ביניהם: ממיר, רמקולים, שלטים שונים ומטענים. לכן, כדאי שיהיה מיקום לכבלים של הממיר מאחור, ושהם יוכלו להתחבר לשקע החשמל בקלות וללא צורך בקידוחים מיוחדים של חורים במזנון עצמו.

ככל שתבחרו במזנון במידות המתאימות ועם הפתחים המתאימים לצרכים שלכם, כך תיהנו ממראה נקי יותר תחת מסך הטלוויזיה, ללא כבלים שמתרוצצים ומכערים את מראה הסלון. אל תשכחו לבדוק אם הכבלים ארוכים מספיק ומגיעים לשקעי החשמל הקרובים כשהממיר מונח על המזנון (או בתוכו, במדף ייעודי ופתוח שמאפשר לחיישנים לקרוא את הפקודות של שלט הטלוויזיה).

כמו כן, אם בבית מתגוררים ילדים קטנים, כדאי לבחור במזנון בעל פינות מעוגלות. זאת, בייחוד אם המזנון עשוי מחומרים סינתטיים בעלי פינות חדות שאינן ניתנות לשיוף. ציפוי פורמייקה, בשונה מעץ, לא מאפשר שיוף בפינות. למרבה המזל, אחד הטרנדים הלוהטים בשנתיים האחרונות הוא ריהוט מקומר, שכולל מזנונים מעוגלים שעשויים גם מחומרים סינתטיים. כך, לא תצטרכו לדאוג לפציעות של ילדים קטנים שמשתוללים, ולא לכסות את הפינות החדות עם מגני פינות שלא תמיד נשארים במקומם, כשהדבק שלהם נחלש.

מהו הגובה המומלץ לתלייה?

כשמו כן הוא, המזנון הצף מרחף מעל הרצפה. כדי שהוא יהיה באמת אפקטיבי ויאפשר להעביר סמרטוט ומגב מתחתיו בנוחות ובצורה בטוחה מבלי לפגוע במזנון או בברכיים ובגב שלכם, כדאי שהוא יהיה בגובה של לפחות  30-40 ס"מ מגובה הרצפה.

מהן ההכנות שידרשו לתלייה בטוחה של מזנון צף על קיר גבס?

אמנם אם המזנון קטן במיוחד וקל, תוכלו לנסות לתלות אותו רק בעזרת דיבלים, אך גם אז, מדובר בשיטה שנחשבת ללא בטיחותית בכלל.

שיטה בטוחה יותר, אך עדיין לא מתאימה למזנונים צפים גדולים וכבדים יחסית, היא לחבר את המזנון ישירות אל ניצבי המתכת שמאחורי קיר הגבס. אין צורך לפרק את הקיר, וניתן לזהות בקלות את מיקום הניצבים בעזרת הצמדת מגנט לקיר הגבס. לא תמיד הדבר יתאפשר, בגלל שהניצבים לא בהכרח יהיו במיקום שבו תרצו לתלות את המזנון הצף.

השיטה האידיאלית לתליית מזנון צף על קיר גבס היא לחזק את תשתית הקיר לפני כן. כיצד? באמצעות פתיחת קיר הגבס והכנת קונסטרוקציה שתחזק את הניצבים הקיימים. אגב, זו שיטה טובה במיוחד שעושים בה שימוש גם לתליית ארונות מטבח כבדים על קירות גבס. למעשה, התשתית עצמה מאוד מאסיבית, אך היא נסתרת מאחורי חיפוי הגבס. אם אתם בשלבי בנייה או שיפוץ, כדאי לדאוג לתשתית מראש, ובכך למנוע עבודת גבס מיותרת.

כמה אמורה לעלות תלייה של מזנון צף?

כאמור, ישנן שיטות שונות לתלייה, בהתאם למשקל המזנון ולסוג הקיר. תליית מזנון צף סטנדרטי על קיר בטון, תעלה בין 300 ל-400 שקל. אם יש צורך גם להרכיב את המזנון, לרוב תהיה תוספת מחיר של כ-200 שקל עבור ההרכבה.

אם יש לכם קיר גבס, קחו בחשבון שעלות הכנת התשתית והתלייה שלו תהיה גבוהה משמעותית ותעלה בין 1,000 ל-1,200 שקל, ובמקרים חריגים יכולה לעלות אף יותר אם יש צורך בהכנת קונסטרוקציה משמעותית יותר. זהו שיקול חשוב, שאמור לגרום לכם לקבל החלטה האם כדאי מלכתחילה לקנות מזנון צף או להסתפק במזנון בעל רגליים דקיקות שיאפשר לכם ליהנות גם ממראה סטרילי יחסית וניקוי נוח של הרצפה שמתחת אך ללא צורך בהכנת תשתיות ותשלום נוסף עבור תלייתו. זה גם יאפשר לכם להחליף אותו כשיימאס, מבלי להשאיר חורים על הקיר.

מחירון הנדימן

המחירים כוללים מע”מ

תליית תמונה: כל המידע והשלבים להתקנה

צריכים עזרה עם תליית תמונה? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול ההנדימן, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה תליית תמונה? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

תליית מדף: כל המידע והשלבים להתקנה

צריכים עזרה עם תליית מדף? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול ההנדימן, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה תליית מדף? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

תליית וילון: כל השלבים והמידע

צריכים עזרה עם תליית וילון? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. איך תתנהלו נכון מול ההנדימן, מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים אותו וכמה עולה תליית וילון? ריכזנו עבורכם את כל המידע.

תליית טלוויזיה: כל מה שצריך לדעת כשמזמינים הנדימן

אתם צריכים לתלות טלוויזיה? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים עד שתשבו מרווחים בסלון ותצפו במסך. מה צריך לעשות לפני שמזמינים הנדימן, איך מתנהלים מולו וכמה תליית טלוויזיה עולה? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow