אין עשן בלי אש: כל מה שחשוב לדעת על התקנת גלאי עשן

התקנת גלאי עשן בבית תשמור עליכם מפני שריפה. המכשיר הקטן, הוא פריט חובה בבית ובמשרד. הגלאי, יודע להתריע על תחילתה של שריפה או דליקה וכך, יכול להציל חיי אדם. הוא קל להתקנה ושניים ממנו בכל בית יעשו את ההבדל.

עוד במדריך
במטבח ובחדרי השינה: המקומות שבהם חשוב להתקין גלאי עשן כמות מספקת: כמה גלאי עשן צריך להתקין בבית? גלאי חום, גלאי גז וגלאי קרן: גלאים המיועדים למצבים נוספים בחיבור ישיר לחשמל או למערכת האזעקה: דרכי ההתקנה של גלאי העשן יחסוך בעלויות, אך ידרוש תחזוקה: כך תתקינו בעצמכם גלאי עשן כמה עולה התקנת גלאי עשן ומה ישפיע על המחיר?

גלאי העשן מותקנים כמעט בכל בית ועסק. המכשיר הקטן, יודע לזהות דליקה או שריפה כבר בתחילתן ומתריע על כך באמצעות אזעקה. 

גלאי העשן ניתן להתקנה בנקודות מרכזיות בבית על ידי בעל מקצוע או באופן עצמי. כמה גלאים צריך להתקין בבית או במשרד, מהו תהליך ההתקנה ומה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מתקין? כל התשובות במדריך שלפניכם.

במטבח ובחדרי השינה: המקומות שבהם חשוב להתקין גלאי עשן

ברוב הבתים, גלאי העשן הותקן באזור המטבח מחשש של שריפה שתגיע מהשימוש בגז ובמכשירי החשמל השונים. אולם, את הגלאי חשוב להתקין בנקודות מרכזיות נוספות בבית כמו הסלון, המסדרון וחדרי השינה. 

כיום, בעידן הטכנולוגי שבו אנחנו חיים, סכנת הדליקה קיימת במכשירים שונים שלא בהכרח ממוקמים במטבח. לדוגמה, קורקינט חשמלי שאותו מטעינים בחלל אחר בבית, מחשבים נייחים וניידים ומטענים של מכשירי הסלולר שנמצאים איתנו בחדר השינה. 

התקנת גלאי העשן היא פעולה חשובה שתעזור לכם לשמור על הבית ועל הנמצאים בו בכל זמן נתון. כך, שגם אם מדובר על בניית בית חדש או במעבר לדירה בשכירות, חשוב שתוודאו שמותקן גלאי עשן אחד לפחות.

כמות מספקת: כמה גלאי עשן צריך להתקין בבית?

אין לכם גלאי עשן בבית? לפני שאתם מזמינים מתקין, חשוב שתדעו את כמות הגלאים שתצטרכו להתקין. הכמות משתנה ומותאמת לסוג הבנייה וגודל הבית. 

כך למשל, בדירות הסטנדרטיות תידרשו להתקין בין גלאי עשן אחד לשניים בכל סביבת הבית. ההתקנה תהיה במטבח ובסלון או בחלל מרכזי אחר שתבחרו.

הכמות תשתנה כאשר ההתקנה תהיה בבי עץ או בנייה קלה. בבתים אלה, הסיכוי לדליקה והתפשטות האש במהירות גדול יותר ולכן, ההמלצה היא שלא להסתפק בגלאי אחד או שניים ולהתקין עד ארבעה גלאים שיתריעו על דליקה או שריפה בזמן אמת ויצליחו למנוע אסון כבד.

בעסקים, במשרדים או במבנים ציבוריים הדרישה על פי התקן (1,220 חלק 3) היא להתקנת גלאי עשן מתקדמים יותר מגלאי העשן שמותקנים בבתים הפרטיים. דוגמה אחת, היא ספרינקלרים אשר מכילים בתוכם מים שמסייעים בכיבוי הראשוני של האש או במניעת התפשטותה עד הגעת הכבאים.

גלאי חום, גלאי גז וגלאי קרן: גלאים המיועדים למצבים נוספים

ברוב המקרים, ההתקנה של גלאי העשן בבית תכלול את הגלאי עשן הסטנדרטי. יחד עם זאת, קיימים סוגים נוספים של גלאים שמיועדים למצבים נוספים מלבד שריפות או דליקות:

גלאי חום: הגלאי מבחין בשינוי פתאומי של הטמפרטורה בחלל בו הוא מותקן. השינוי, יוביל לרוב לסכנת דלקה או נוכחות של אש ולכן, הוא מתאים למקומות שהם רווים בעשן כמו מוסכים, חניונים ומועדונים. בשונה מהגלאי הרגיל (שעלול גם לצפצף לשווא) גלאי החום יתריע רק במצבים של שינוי הטמפרטורה.  

גלאי גז:  כמו כן הוא, מתריע על נוכחות של גז בחלל שנובע מדליפה של גז או חלילה פיצוץ של בלון ופיזור הגז בחלל. הגלאי אידיאלי להתקנה במטבחים ומסעדות שבהן עלולה להתרחש דליפת גז.

גלאי יינון (עם מנגנון פוטואלקטרי): לגלאי זה, יש חיישן ייחודי ורגיש מאוד שיודע לזהות עשן שמגיע ממקורות בעירה שונים. הגלאי מתאים לשימוש בכל סוגי החללים, אך לא נמצא בשימוש רב בגלל שיש בו חומרים רדיואקטיביים.

גלאי קרן (עם מנגנון לייזר): בגלאי זה, מותקן מנגנון לייזר שתפקידו לסרוק את השטח ולהגיב לעשן בחלל (בדומה לגלאי שמחובר למערכות האזעקה). הגלאי מתאים למבנים שבהם יש תקרה גבוהה ולכן, הוא יעיל יותר מהגלאי הסטנדרטי.

בחיבור ישיר לחשמל או למערכת האזעקה: דרכי ההתקנה של גלאי העשן

גלאי העשן הפועלים על סוללות דורשים תחזוקה שוטפת ובדיקות תקינות שיבטיחו את הפעילות התקינה של הגלאי בזמן אמת וכדי למנוע סכנה. אולם, דרך נוספת שתהיה קלה יותר לתחזוקה, היא חיבור הגלאי לחשמל או למערכת האזעקה בבית.

במקרה שתבחרו להתקין את הגלאי עם חיבור ישיר לחשמל, יצטרך בעל המקצוע לחבר את הגלאי לתקרה (במיקום הנבחר) ולמשוך ממנו את חיווט החשמל אל נקודת החשמל הקרובה ביותר. 

את ההתקנה, ניתן לבצע מעל הטיח או מתחת לטיח כאשר מעל הטיח הגלאי יהיה גלוי לעין ובמקרה של התקנה מתחת לטיח, יוסתרו יחד איתו כל הכבלים בתוך התקרה והקירות. ההתקנה תהיה אסטית יותר, אך גם יקרה יותר. 

מלבד התקנת הגלאי למערכת החשמל, יצטרך המתקין לחבר גם סוללת גיבוי שתבטיח את פעילותו התקינה של הגלאי גם במצבים של קצר חשמלי או הפסקות חשמל. 

אפשרות נוספת, היא חיבור גלאי העשן אל מערכת האעזקה הביתית. במידה שיש לכם אחת כזאת, ניתן יהיה לבצע חיבור של הגלאי ישירות אליה וכך, הוא יוכל להתריע על עשן או דליקה מתוך מערכת האזעקה ולא באמצעות צפצוף מטריד. 

התקנה זו, היא בעצם תוספת על מערכת האעזקה הקיימת והיא תהיה עבודה מעט יותר מורכבת ויקרה יותר משאר הגלאים האחרים שהזכרנו. 

יחסוך בעלויות, אך ידרוש תחזוקה: כך תתקינו בעצמכם גלאי עשן

מלבד הזמנת מתקין עבור גלאי העשן, תוכלו לנסות ולהתקין אותו לגמריי בעצמכם. את הגלאי, תוכלו לקנות בכל חנות לכלי בית, טמבוריה או באתרי האינטרנט השונים (חשוב שתשימו לב לתו התקן של מכון התקנים הישראלי). 

תהליך ההתקנה ידרוש מכם לקדוח שני ברגים בתקרה שאליכם תחברו את הגלאי. עם זאת, ישנם גלאים שתוכלו להדביק לתקרה עם דבק דו צדדי חזק, במקום לקדוח חורים.

אפשרות נוספת שעומדת לרשותכם, היא התקנה של גלאי עשן הפועל על סוללות. את בדיקת התקינות של גלאי זה, תצטרכו לעשות באמצעות כפתור ייעודי שקיים בו ועל ידי החלפת הסוללות באופן תדיר.

כמה עולה התקנת גלאי עשן ומה ישפיע על המחיר?

בהנחה שהחלטתם להתקין גלאי עשן ישירות לחשמל או אל מערכת האזעקה הביתית, תצטרכו להזמין בעל מקצוע שיגבה על ההתקנה בין 350 - 450 ש"ח (כולל הגלאי). סוג הגלאי והמרחק שיהיה בין נקודת החשמל או האעזקה לבין הגלאי ישפיעו על המחיר הסופי והם עלולים לייקר אותו. פרמטר נוסף שישפיע על המחיר יהיה סוג ההתקנה שתבחרו - מעל הטיח או מתחת לטיח. 

מקרים נוספים שעלולים לייקר את המחיר יהיו כאשר יהיה צורך בחיבור של נקודת חשמל ייעודית עבור הגלאי, מורכבות העבודה ואף חיבור הגלאי למערכת אזעקה חכמה ייקרו את העבודה בכמה מאות שקלים. שכן, תוכלו להוזיל את עלות ההתקנה אם תבקשו להתקין יותר מגלאי אחד (ואז, המחיר עבור כל גלאי יירד).

התקנת מערכת אזעקה: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת מערכת אזעקה? אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך. מה חשוב לדעת על התקנת מערכת אזעקה, איך מתנהלים מול הטכנאי ומה המחיר של התקנת מערכת אזעקה? כל התשובות.

מערכת האזעקה לא עובדת: כל השלבים עד לפתרון

מערכת האזעקה לא עובדת? אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מערכות אזעקה ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות לפניכם.

אזעקות שווא במערכת אזעקה: כל השלבים עד לפתרון

יש לכם אזעקות שווא במערכת אזעקה? אל דאגה, אתם נמצאים במקום הנכון. מה עושים כשיש אזעקת שווא, איך מתנהלים מול טכנאי מערכות האזעקה וכמה עולה התיקון? כל התשובות לפניכם.

לוח המקשים במערכת האזעקה לא מגיב: כל המידע והשלבים לפתרון

לוח המקשים במערכת האזעקה לא מגיב? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מה חשוב לדעת על לוח המקשים שבמערכת האזעקה, איך מתנהלים מול טכנאי מערכות אזעקה וכמה זה יעלה? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow