כל המושגים שצריך לדעת על מזגנים

מה עדיף, מזגן אינוורטר עם יעילות אנרגטית B או מזגן עילי רגיל עם BTU גבוה? אם המושגים והפרמטרים במפרטי מזגנים מעוררים בכם בהלה ועושה לכם כאב ראש, הגעתם למקום הנכון

עוד במדריך
תפוקת המזגן צריכת חשמל אינוורטר מקדם יעילות (COP) תפוקת רעש אחריות

קניית מזגן חדש עלולה להיות מבלבלת מאוד בגלל ריבוי המונחים והטכנולוגיות, אבל עם קצת עזרה כל העניין יהפוך להרבה פחות מאיים עבורכם.

לפני רכישת המזגן חשוב להבין איך המפרט והתכונות יסייעו לכם לבחור את המכשיר המתאים ביותר והאם יש אחריות על התקנת מזגן?

תפוקת המזגן

עוצמת הקירור או החימום שהמזגן מסוגל לספק נמדדת ביחידות של  BTU/hr. הנתון הזה - ולא נתוני הספק, כוח-סוס וכו` - הוא הנתון האמין והמקובל ביותר היום.

רק כדי לסבר את האוזן: 1 כ"ס שווה בערך ל-9,000  British Thermal Unit או BTU. כמה BTU אתם צריכים? לחדר קטן-בינוני יתאים מזגן עם תפוקת קירור של 10000-5000BTU.

לדירה קטנה-בינונית בשטח של 40-60 מ"ר יש צורך ב-20-35KBTU, ועד פי שניים מזה בדירות גדולות.

יש הרבה גורמים שמשפיעים על תפוקת המזגן המתאימה לכם - לא רק מ"ר או נפח החללים בבית אלא האזור בארץ: מספר האנשים המתגוררים בדירה, נוכחות של מכשירים פולטי חום, מיקום הדירה ביחס לכיווני השמיים ובתוך הבניין ומכאן גם כמות אור וחום השמש המגיעה לדירה, סוג הבנייה ואיכות האיטום, מספר, גודל ומיקום החלונות.

צריכת חשמל

מזגנים הם צרכני חשמל כבדים, ולכן נושא היעילות האנרגטית משפיע מאוד על כדאיות הרכישה.

לאורך זמן, עלויות החשמל מצדיקות השקעה במזגן חסכוני, גם אם הוא יקר יותר.

החוק מחייב לציין על המזגן את היעילות החשמלית שלו, באמצעות סקאלה שנעה מ-A (הכי חסכוני) עד G (הכי פחות חסכוני). דירוג אנרגטי מתחת מ-C מאוד לא מומלץ.

אינוורטר

מזגנים שמתבססים על טכנולוגיית אינוורטר עולים עשרות אחוזים יותר בהשוואה למזגנים רגילים.

אבל אם אתם מתכננים שימוש אינטנסיבי אז ההשקעה תחזיר את עצמה, בגלל צריכת החשמל הנמוכה בכשליש לערך.

יתרונות נוספים של הטכנולוגיה: פעולה מהירה יותר, שמירה על טמפרטורת חדר אחידה, יעילות ללא תלות במזג-האוויר.

למזגני אינוורטר תוחלת חיים ארוכה יותר ממזגנים רגילים, עם זאת התיקונים גם יקרים יותר משמעותית. 

מקדם יעילות (COP)

מקדם יעילות זה היחס בין האנרגיה שאותה צורך המזגן לבין כמה באמת הוא מקרר או מחמם, הספק המזגן לעומת תפוקתו.

ככל שההספק גבוה יותר המזגן עובד בצורה יעילה יותר. מקדם היעילות המינימלי למזגן מפוצל בדירוג אנרגטי ההנמוך ביותר ׁ(Gׁ) הוא 3.5.

ככל שהדירוג טוב יותר היחיס יעלה. במזגן חלון ההספק המינימלי זהה ובמזגן מיני מרכזי ההספק המינימלי הוא 3.2. 

תפוקת רעש

עוצמת הרעש שמייצר מזגן משפיעה מאוד על איכות החיים של בעליו.

יצרני מזגנים איכותיים נוהגים לציין במפרט של המוצר מהי תפוקת הרעש הפנימית והחיצונית (כלומר, בתוך הדירה ומחוצה לה, על-ידי היחידה החיצונית).

תפוקת רעש פנימית "סבירה" היא 35 דציבל לכל היותר, ורצוי 30 דציבל או פחות. תפוקת רעש חיצונית של יותר מ-45 דציבל רק תסייע לכם לריב עם השכנים.

אחריות

מקובל לספק על מזגן אחריות מלאה למשך שנה אחת לפחות ואחריות על רכיבים למשך שנה או שנתיים נוספות.

הדגמים האיכותיים יותר מגיעים עם אחריות ל-3 שנים ויותר. על כל המזגנים יש, או אמורה להיות, אחריות של חמש שנים על ההתקנה.

חשוב לשים לב גם מי נותן את האחריות, כאשר יש עדיפות ליבואן או ליצרן של המזגן ולא למתקין שעלול לפשוט רגל עד הפעם הבאה שתצטרכו תיקון מזגן.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

המזגן מקצר: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים לתקן מזגן שמקצר? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים עד לפתרון הבעיה. מה צריך לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים, איך מתנהלים מולו וכמה תיקון מזגן שמקצר עולה? כל התשובות בפנים.

המזגן לא מקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

אם המזגן שלכם מקרטע ולא מקרר כמו שצריך, הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר לכם מה כדאי לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מומלץ להתנהל מולו אם כבר מזמינים.

מזגן מרעיש: כל השלבים בדרך לפתרון

המזגן שלכם מרעיש? לא יכולים לשבת בסלון? המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך לפתרון. למה המזגן מרעיש ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מה זה אינוורטר?
אינוורטר היא טכנולוגיית מיזוג משוכללת ויעילה, חסכונית וגם יקרה יותר לעומת מזגנים רגילים. באינוורטר המדחס פועל ברציפות ברמות משתנות, בניגוד למדחס במזגן רגיל שנדלק ונכבה, ובהתאם לטמפרטורת החדר. טכנולוגיה זו מסייעת לשמור על טמפרטורה נעימה וקבועה בבית וחוסכת חשמל על התנעה של המדחס.