איך מתקינים נכון צינור ניקוז למזגן? לפניכם המדריך

צינור הניקוז של המזגן הוא בהחלט לא דבר זניח. אם לא תוודאו שהותקן בצורה נכונה, תסבלו מנזילות מים מהיחידה הפנימית שלו, תגרמו נזק לשכנים ולרכוש המשותף ותהרסו את המזגן שלכם מהר. יש הבדל בין ניקוז מי המזגנים בבניין לבין ניקוז בבית פרטי. כל מה שצריך לדעת, רגע לפני שמתקינים מזגן.

עוד במדריך
מה ההבדל בין ניקוז מי המזגנים בדירות ישנות לבין דירות חדשות? כיצד מנקזים את מי המזגנים בדירות ישנות? מהו ניקוז מזגנים תקין בדירות חדשות וכיצד לדרוש אותו מהקבלן? כיצד נכון לנקז את מי המזגנים בבית פרטי?

בעת הפעלת המזגן על מצב קירור, כמות גדולה של מים יוצאת מהמזגנים. זאת, בשל תהליך העיבוי של הלחות שיש באוויר. בקיץ הישראלי, הלחות גבוהה, ומכאן הצורך בהקפדה על התקנה נכונה של צינור הניקוז ובדיקת התקינות שלו.

מעבר לעניין האסתטי וחוסר הנעימות שטפטופי המים יכולים לגרום לעוברים ושבים, ולכתמים המכוערים על הקירות החיצוניים, הרי שמדובר בכשל שיכול לגרום לבעיות רטיבות, להתנפחויות צבע ולהתפתחות עובש גם בקירות הפנימיים של הדירה או הבית.

מה ההבדל בין ניקוז מי המזגנים בדירות ישנות לבין דירות חדשות?

בדירות ישנות, הניקוז הוא באמצעות צינור ניקוז חיצוני שמוביל את המים ישירות לחצר או לרחוב. הבעיה עם פתרון זה הוא שלצינור יש בלאי גבוה עקב החשיפה לשמש, מה שגורם לבעיות רטיבות ולחדירות מים, לדירות של השכנים ולפגיעה בקירות החיצוניים.

אם הוא ממוקם מעל מזגן של דירה אחרת, הוא גורם לטפטוף קולני ומטריד, אם הוא ממוקם מעל מרפסת של אחד השכנים, הוא גורם לסכסוכים מיותרים וכן הלאה.

מעבר לכך, כשמדובר בצינורות הממוקמים מעל מדרכות, זה גורם לחוסר נעימות להולכי הרגל, מכער את פני הרחוב ובאופן כללי מאוד מיושן.

לכן, בדירות החדשות, ישנה חובה לדאוג להכנה לניקוז של מים המזגנים. הניקוז הוא אל קווי הביוב, ולרוב ממוקם ליד חדר הרחצה, ומוביל אל קופסת הביקורת.

כיצד מנקזים את מי המזגנים בדירות ישנות?

אחד הדברים החשובים ביותר שגורמים לבעיות ניקוז, ואף לנזילות מים בתוך הבית, דרך היחידה הפנימית של המזגן, הם שיפוע לא נכון של צינור הניקוז.

אם השיפוע לא מותקן בזווית נכונה, המים יחזרו פנימה. כמו כן, לעתים שכנים, בעלי עסקים שממוקמים בקומת הרחוב או ילדים, סותמים את פתח הניקוז של המזגן, כי הטפטוף מפריע להם. הדבר גורם לתקלות שהתיקון שלהן יכול להיות יקר, לבעיות רטיבות ולנזקים לתשתית הבית.

מהו ניקוז מזגנים תקין בדירות חדשות וכיצד לדרוש אותו מהקבלן?

כאמור, הניקוז הוא אל קופסת ביקורת הסמוכה אל חדר הרחצה, ואשר מתחברת אל קווי הביוב. חשוב מאוד שבקופסה זו יהיה מחסום ריח פעיל, שימנע מעבר אדי ביוב וימנע ריח לא נעים.

ריחות אלו, יכולים להיות מטרד ריח משמעותי, שכן הם חודרים דרך צנרת הביוב בחזרה אל כל חלל הבית, דרך צינורות מערכת המיזוג. 

מחסום ריח זה הוא מחסום מים, בדיוק כמו זה הממוקם בכל סיפון שמתחת לכיור ובכל אסלה בבית. תפקידו לשמש חציצה בין מי הביוב לחלל החדר, ולמנוע מעבר אדים הנמצאים בביוב. 

אמנם בדירות קבלן הנבנות בסטנדרט גבוה, הקבלן המבצע ידאג להתקנה מקצועית כחלק מהעבודה, אך בכל מקרה חשוב לוודא זאת כבר בשלב התוכניות, ואם מעוניינים לעשות הכנה לנקודות ניקוז נוספות למזגן, כדאי לציין אותם מראש בשלב החתימה על חוזה המכר.

כדאי להתעקש על מפרט איכותי שכולל צינורות ניקוז קשיחים. זאת, משום שצינורות שרשור גמישים הרבה פחות עמידים, יכולים לגרום לחדירות מים לתשתית החשמל, לגרום לנזק לריהוט ולמכשירי חשמל ואף לקירות גבס או בלוקים.

גם למיקום המזגנים יש חשיבות. במקרה של נזילות מים מהיחידה הפנימית יכול להיגרם נזק לפרקטים, לשטיחים ולרהיטים, או למסכי טלוויזיה ומחשבים הממוקמים מתחת. לכן, כדאי לנסות להתקין את המזגן במיקום שבו יגרום להכי פחות נזק במקרה של תקלה בו.

כמה יעלו תיקונים או התקנות בתחום המזגנים? למחירון המלא לחצו כאן. 

כיצד נכון לנקז את מי המזגנים בבית פרטי?

גם אם אינכם מתכננים להתקין מערכת מיזוג מיני-מרכזי, או דוחים את שלב התקנת המזגנים לסוף, לפחות דאגו לתשתית מראש. זה יחסוך מכם שיפוצים בהמשך, הנמכות גבס, פשרות מיותרות וצינורות שרשוריים שיכערו את פנים או חוץ הבית.

בבנייה פרטית, נהוג לנקז את מי המזגנים אל עבר החצר, וליהנות מהשקית הצמחים באותה ההזדמנות. ואולם, בכדי שלא יהיו בעיות רטיבות שיגרמו לחדירת מים אל הקירות החיצוניים של הבית, חשוב לדאוג להרחיק את ניקוז המזגנים ממעטפת הבית.

חשוב שהשיפועים שסביב הבית יהיו נכונים, שכן הכמות המצטברת של מי הניקוז מהמזגן היא הרבה יותר גדולה מאשר נדמה לנו. בימות הקיץ הלחים, מדי שעה מתמלא דלי של מים, כך שביום שלם מדובר בכמות לא מבוטלת של מים, שבהחלט יכולה לגרום לחדירת מים אל תשתית הבית.

דבר נוסף שכדאי לעשות הוא לעטוף את קצהו של צינור הניקוז בבד גיאוטכני. כך, המים יתנקזו החוצה, מבלי שמזיקים וחרקים יוכלו לחדור לתוכם, ולהיכנס אל תוך הבית שלכם דרך פתחי המיזוג של היחידה הפנימית.

צריכים טכנאי מזגנים? לחצו כאן

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

המזגן מקצר: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים לתקן מזגן שמקצר? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים עד לפתרון הבעיה. מה צריך לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים, איך מתנהלים מולו וכמה תיקון מזגן שמקצר עולה? כל התשובות בפנים.

המזגן לא מקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

אם המזגן שלכם מקרטע ולא מקרר כמו שצריך, הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר לכם מה כדאי לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מומלץ להתנהל מולו אם כבר מזמינים.

מזגן מרעיש: כל השלבים בדרך לפתרון

המזגן שלכם מרעיש? לא יכולים לשבת בסלון? המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך לפתרון. למה המזגן מרעיש ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow