הדור הבא: המדריך המלא למערכות מיזוג VRF

מערכת מיזוג VRF היא הרולס רויס של מערכות המיזוג, מערכת מודולרית, ורסטילית ושקטה שמעניקה חוויית שימוש יוצאת דופן למשתמש. מה זה מזגן VRF, מה היתרונות והחסרונות שלו וכמה הוא עולה? על כל ועוד במדריך שלפניכם.

עוד במדריך
מה זה מזגן VRF? מהם היתרונות של מזגן VRF? מהם החסרונות של מזגן VRF? איך מומלץ לתחזק מזגן מסוג VRF? התקנת מזגן VRF: כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר? דורש הסמכה מתאימה: מי יכול להתקין מזגן VRF? מה חשוב לבדוק לפני ההתקנה?

אין ספק שמדובר בדור הבא של מערכות המיזוג, מערכת מיזוג VRF מציגה כל כך הרבה יתרונות שמאפילים על החסרונות באופן ברור. יחד עם זאת, חשוב לציין שמדובר במערכת יקרה מאוד שלא מתאימה לכל הלקוחות.

במדריך הבא נסביר מה זה מזגן VRF, מה היתרונות והחסרונות שלו, כמה עולה מערכת VRF, מה עלות ההתקנה ולמה כל כך חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה של המערכת.

מה זה מזגן VRF?

מערכת VRF (ראשי תיבות של Variable Refrigerant Flow) היא מערכת מיזוג אוויר מתקדמת המאפשרת שליטה מדויקת ויעילה בטמפרטורה בכל חדר בבית.

בניגוד למזגנים רגילים, למערכת VRF יש יחידה חיצונית אחת שיכולה להתחבר למספר יחידות פנימיות (מאיידים) המותקנות בחדרים שונים. לכל מאייד יש שלט רחוק נפרד, המאפשר לכם לבחור את הטמפרטורה הרצויה בדיוק בחדר שבו אתם נמצאים.

מהם היתרונות של מזגן VRF?

יעילות וחיסכון משמעותי בחשמל: טכנולוגיית אינוורטר מתקדמת מאפשרת התאמת תפוקת הקירור באופן מדויק לצרכים, תוך צריכת חשמל נמוכה משמעותית בהשוואה למזגנים רגילים. מחקרים מראים שמערכת VRF יכולה לחסוך עד 40% בעלויות החשמל בהשוואה למזגנים מפוצלים.

שקט מופתי: פעולת המערכת שקטה מאוד, הן בזכות טכנולוגיית אינוורטר והן בזכות התקנת היחידה החיצונית מחוץ לבית. רמת הרעש של יחידה פנימית נמוכה מ-20 דציבלים, שקט יותר מלחישה!

נוחות מירבית: שליטה קלה ופשוטה בכל יחידה פנימית באמצעות שלט רחוק או אפליקציה ייעודית. אפשרות להגדיר תוכניות עבודה שונות, טיימרים ועוד.

גמישות ועיצוב:מתאים להתקנה במגוון רחב של מבנים, הן חדשים והן קיימים. מגוון רחב של יחידות פנימיות בעיצובים שונים, המאפשר בחירה בהתאם לצרכים ולטעם האישי. ניתן להתקין יחידות עיליות, נסתרות, תלויות על הקיר ועוד.

ידידותי לסביבה: שימוש בגז קירור ידידותי לסביבה (R32) בעל פוטנציאל התחממות גלובלית נמוך.

יתרונות נוספים: אורך חיים ארוך יותר בהשוואה למזגנים רגילים, שזה כמובן יתרון משמעותי ביחס למערכות מיזוג רגילות. בנוסף, תחזוקת המזגן היא פשוטה יחסית, נדבר על כך בהמשך.

מהם החסרונות של מזגן VRF?

התקנה יקרה ומורכבת: התקנת מערכת VRF יקרה משמעותית יותר בהשוואה להתקנת מזגנים רגילים, כמו מפוצלים או מיני מרכזי. מחיר ההתקנה מושפע מגורמים כמו גודל המערכת, מספר היחידות הפנימיות, אורך הצנרת ועוד. בנוסף, התקנת המזגן ותחזוקת מערכת ה- VRF דורשות ידע וניסיון מקצועיים ספציפיים ולכן, חשוב לוודא שהמערכת מותקנת על ידי צוות מוסמך ומנוסה.

תלות במעבה אחד: מערכת VRF משתמשת במעבה אחד לכל היחידות הפנימיות. תקלה במעבה תגרום להפסקת פעולת כל המערכת.

גמישות נמוכה בחלוקת חללים: מערכת VRF פחות גמישה בהשוואה למזגנים מפוצלים מבחינת חלוקת חללים. לדוגמא, קשה יותר לשנות את מיקום היחידות הפנימיות לאחר ההתקנה.

רעש מהצנרת: במקרים מסוימים, ייתכן רעש קל מהצנרת המובילה את גז הקירור.

נפוץ פחות בשוק: פחות ופחות חברות מציעות מערכות VRF בהשוואה למזגנים רגילים. ייתכן שיהיה קשה יותר למצוא טכנאי מוסמך לתיקון ותחזוקה. יחד עם זאת חשוב לציין שהיתרונות של מערכת VRF, כמו יעילות וחיסכון בחשמל, נוחות ופעולה שקטה, עשויים להאפיל על החסרונות עבור רבים.

איך מומלץ לתחזק מזגן מסוג VRF?

אחרי שכבר השקעתם עשרות אלפי שקלים בהתקנת מערכת מיזוג מתקדמת, הדבר האחרון שאתם צריכים על הראש - זה להוציא כסף על תקלות מיותרות. לכן, מומלץ מאוד לתחזק את המערכת על מנת להימנע מתקלות כאלה.

תחזוקה נכונה של המערכת תאפשר לכם להאריך את תוחלת החיים של המערכת, לשמור על יעילות אנרגטית גבוהה לאורך זמן, לצמצם סיכוי לתקלות ותיקונים יקרים ולהבטיח פעולה תקינה של המערכת ואיכות אוויר מיטבית.

אז מה תוכלו לעשות?

לנקות את המסננים: יש לבצע ניקוי של מסנני האוויר ביחידות הפנימיות בתדירות של אחת לחודשיים. אחרת, אבק ולכלוך יחדרו למערכת ויפגעו ביעילות הקירור והחימום של המזגן.

לערוך בדיקת תקופתית לצנרת:  יש לבצע בדיקה תקופתית של תקינות צנרת גז הקירור, תוך שימת דגש על איתור סימני נזילה. את זה יכול לבצע עבורכם טכנאי מזגנים מקצועי, במיוחד אם אתם שמים לב שהמזגן לא מקרר או לא מחמם כמו שצריך.

לנקות את היחידה החיצונית: אחת לשנה יש לבצע ניקוי אבק ולכלוך מהיחידה החיצונית. שימו לב, ברוב המקרים היחידה החיצונית מותקנת במקום ללא גישה נוחה, לכן מומלת להזמין טכנאי מזגנים מזקצועי שיבצע עבורכם את העבודה הזו.

בדיקה מקצועית שוטפת: מומלץ להזמין טכנאי מוסמך לצורך ביצוע בדיקה מקצועית של המערכת אחת לשנה.

התקנת מזגן VRF: כמה זה עולה ומה משפיע על המחיר?

לאור העובדה שמדובר במערכת מודולרית שגם משתנה מאוד מלקוח ללקוח, קשה מאוד לתמחר את ההתקנה שלה מראש. מה שכן, בהחלט נוכל לציין את העלות הנפוצה של התקנת מערכת כזו.

על מנת לעשות זאת נכון נעשה הפרדה בין התקנות קטנות וגדולות. אז אם מדובר בהתקנה יחסית קטנה לדירה ממוצעת, אנחנו מדברים על עלות ממוצעת של 13,000 ש"ח. לעומת זאת, אם מדובר בהתקנה גדולה בבית פרטי של 250 מ"ר למשל, אנחנו מדברים על עלות ממוצעת של 17,000 ש"ח.

המחיר הזה אינו כולל את הנמכת הגבס לטובת התקנת מזגן VRF, כאן אנחנו מדברים עלות עלות של בין 250-350 ש"ח למטר רבוע. חשוב לציין, ככל ששטח ההנמכה גדול יותר, כך אנחנו מצפים שהעלות פר מטר תהיה נמוכה יותר.

דורש הסמכה מתאימה: מי יכול להתקין מזגן VRF?

התקנת מזגן VRF היא התקנה מורכבת מאוד ולכן לא כל טכנאי מזגנים רשאי לבצע אותה. המערכת הזו כוללת רכיבים אלקטרוניים רגישים מאוד וכן כמות גדולה מאוד של גז מזגנים. לכן, רק מתקין מזגנים מורשה שעבר הסמכה דרג 3 להתקנת מערכות VRF רשאי לבצע את העבודה.

כמו כן, לאור העובדה שמדובר בהתקנה מורכבת המטרה שלכם היא להזמין טכנאי שיש לו המון ניסיון וידע בתחום. אחרי הכל, אתם צריכים טכנאי שמכיר את כל הרכיבים על בוריים ויוכל לספק לכם מענה הולם לכל מקרה של תקלה בעתיד.

מה חשוב לבדוק לפני ההתקנה?

כפי שכבר ציינו, בדקו שאתם סוגרים עם טכנאי מזגנים מקצועי ומוסמך שיש לו את ההרשאה לעבוד עם מערכות מורכבות כמו מערכת VRF.

בנוסף, זכרו שטכנאי המזגנים יצטרך לבצע תכנון מוקפד לפני התקנת המערכת. במהלך התכנון הוא יבדוק את הבית שלכם ויחליט מראש איזה מעבה אתם צריכים, כמה יחידות פנימיות יתאימו לכם ובאיזו תפוקה.

קחו בחשבון שתהליך התכנון יכול לקחת כמה ימים, מדובר בעבודה מורכבת שחייבת להתבצע בצמוד לתכנית הדירה של הבית, אחרת המערכת פשוט לא תהיה יעילה.

לפני שאתם סוגרים עם טכנאי המזגנים ודאו שאתם מקבלים הצעת מחיר שכוללת את כל המרכיבים השונים. אם טכנאי המזגנים מספק לכם את המערכת, ודאו שהוא נותן לכם אחריות בכתב מטעם היצרן. רוב החברות מעניקות אחריות של 5 שנים, אך האמת שלנו יותר חשוב שתבדקו את האותיות הקטנות של כתב האחריות והאם אתם צריכים לשאת בהשתתפות עצמית של התיקונים.

בנוסף, מהטכנאי אתם צריכים לקבל אחריות על ההתקנה עצמה. רוב טכנאי המזגנים יעניקו לכם אחריות של שנה על ההתקנה, אל תשכחו לדרוש אותה בכתב כדי שיהיה לכפם למי לפמות בשעת הצורך.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

המזגן מקצר: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים לתקן מזגן שמקצר? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים עד לפתרון הבעיה. מה צריך לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים, איך מתנהלים מולו וכמה תיקון מזגן שמקצר עולה? כל התשובות בפנים.

המזגן לא מקרר: כל השלבים בדרך לפתרון

אם המזגן שלכם מקרטע ולא מקרר כמו שצריך, הגעתם למקום הנכון. אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון, נסביר לכם מה כדאי לעשות לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מומלץ להתנהל מולו אם כבר מזמינים.

מזגן מרעיש: כל השלבים בדרך לפתרון

המזגן שלכם מרעיש? לא יכולים לשבת בסלון? המקצוענים מלווים אתכם כל הדרך לפתרון. למה המזגן מרעיש ומה עושים לפני שמזמינים טכנאי? כל התשובות בפנים.

לכל התקלות ועבודות

arrow