מזגן נייד: כל הדברים שחשוב לדעת

כאשר אנו נמצאים בדילמה לגבי סוג המזגן אותו אנו מעוניינים לרכוש, עולה השאלה האם משתלם לרכוש מזגן נייד במקום מזגן נייח? האם יתרונות מזגן זה עולים על חסרונותיו ומעניקים פתרון יעיל ביחס לתפוקת הקירור?

עוד במדריך
מה זה מזגן נייד? האם המזגן הנייד מתאים לצרכים שלכם? האם משתלם להפעיל מזגן נייד? האם המזגן הנייד באמת נייד?

מזגן נייד, בהשוואה למזגנים נייחים, נותן לנו יתרון משמעותי באופן בו אנו יכולים לנייד אותו לכל מקום. האמנם? יתרון הניידות מאפשר חופשיות רבה יותר בהשוואה למזגנים נייחים. אולם, שימוש במזגן נייד מחייב חלון בחלל החדר על מנת להוציא מתוכו צינור לפליטת אוויר חם.  

נתמקד כאן במזגנים ניידים לשימוש פרטי בלבד, ולא לצורך קירור/חימום חללים גדולים, כגון אולמות אירועים וכנסים. נציג את הדגש על מאפייני המזגן בהשוואה למזגנים נייחים.

מה זה מזגן נייד?

מזגן נייד הוא סוג של יחידת מיזוג שניתן להעביר בקלות מחדר אחד לשני. בניגוד למערכות מיזוג אוויר מסורתיות, מזגנים ניידים אינם דורשים התקנה קבועה או מערכת תעלות. הם מתוכננים להיות עצמאיים, כאשר כל הרכיבים הדרושים כגון המדחס, המאייד והמעבה נמצאים ביחידה אחת.

מזגנים ניידים משמשים בדרך כלל לקירור חדרים קטנים עד בינוניים והם בחירה פופולרית עבור דירות, מעונות וחללים אחרים שבהם התקנות קבועות אינן אפשריות או פרקטיות.

האם המזגן הנייד מתאים לצרכים שלכם?

יחידת המידה הנקראת BTU, מייצגת את עוצמת הקירור שהמזגן מסוגל לספק. רק כדי לסבר את האוזן: 1 כ"ס שווה ערך ל-9000 BTU .

במזגנים ניידים רבים, עוצמת הקירור נעה בטווח של 8734 עד 10.000 BTU והיא שוות ערך לעצמת קירור של מזגן נייח עם נתוני הספק של 1 כ"ס.

מזגנים ניידים בעלי הספק שכזה, מוגבלים בקירור לחדרים קטנים וחשוב שתדעו את זה לפני הרכישה, כי אם אתם מתכננים להציב אותו בסלון גדול ולחשוב שהוא יהיה אפקטיבי, אז ממש לא.

האם משתלם להפעיל מזגן נייד?

מקדם יעילות המזגן נקרא CPO (Coefficient Of Performance).

יעילותו מתבטאת ביחס בין האנרגיה שאותה צורך המזגן לבין כמה באמת הוא מקרר או מחמם- הספק המזגן לעומת תפוקתו.

ככל שההספק גבוה יותר המזגן עובד בצורה יעילה יותר. במזגנים ניידים רבים נמצא מקדם יעילות המצוי בטווח שבין 3.6 עד 3.8  CPOלערך. 

באשר לחימום: מזגן נייד עובד על גוף חימום ולא דרך מדחס המזגן עצמו, כמו במזגנים נייחים. זהו חיסרון מהותי בהיבט צריכת החשמל, למרות שרוב שימוש המזגן הוא לקירור בקיץ.

האם המזגן הנייד באמת נייד?

היתרון במזגן נייד הוא שאין צורך בהתקנה לעומת מזגן נייח. כל שיש לעשות הוא להציב בסמוך לחלון צינור לפליטת אוויר חם. בקצה האחד הצינור יוצא מהמזגן עצמו ובקצה השני הוא מחובר לחלון ומוציא את האוויר החם.

למרות שיתרונו העיקרי של מזגן נייד הוא היכולת לנייד אותו מחדר אחד לשני, יש לקחת בחשבון את התלות בקרבה לחלון.

לכן, לפני שאתם רוכשים מזגן נייד חשוב שתבינו שגם הניידות שלו היא מוגבלת, סביר להניח שלא תעבירו אותו בחדר אחד לשני בכל יום מחדש, אך הוא בהחלט יחסוך לכם את העלות והבלגן של ההתקנה של מזגן רגיל.

התקנת מזגן עילי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן עילי? כל התשובות בפנים.

התקנת מזגן מיני-מרכזי: כל מה שצריך לדעת

צריכים להתקין מזגן מיני-מרכזי? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד בכל תהליכי ההתקנה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה התקנת מזגן מיני-מרכזי? כל התשובות בפנים.

העברת מזגן עילי: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים להעביר מזגן עילי? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים בתהליך ההעברה. איך מתנהלים מול טכנאי המזגנים לפני העבודה ובמהלכה וכמה עולה להעביר מזגן עילי? כל התשובות.

נזילת מים מהמזגן: כך תפעלו

יש המון גורמים לנזילת מים מהמזגן, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך לפתרון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי מזגנים ואיך מתנהלים מולו? כל התשובות במקום אחד.

לכל התקלות ועבודות

arrow