כשהמפתח לא מסתובב במנעול: מתי כדאי להזדרז ולהחליף צילינדר?

אל תמתינו למצב שבו המפתח יישבר בתוך הצילינדר, כשאתם נעולים מחוץ לבית. מהם הסימנים המקדימים לתקלה בצילינדר? מתי שימון יספיק? וכיצד ניתן למנוע תקלות מראש? כל התשובות במדריך שלפניכם.

עוד במדריך
באילו מקרים תצטרכו להחליף צילינדר? לנסות להחליף לבד או להזמין מנעולן? מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מנעולן ואיך תבחרו אותו נכון? מה עלול להשפיע על מחיר העבודה?

צילינדר הוא אותו הפתח אליו נכנס המפתח ומסתובב בתוכו לצורך הפעלת גלגל השיניים שתפקידו לסובב את הבריחים שבמנגנון הדלת. כלומר, המנגנון הוא רכיב גדול שכולל בתוכו את הצילינדר. לא בכל מקרה שבו יש תקלה בצילינדר, נצטרך להחליף את כל המנגנון. 

ההתאמה שבין הפינים של המפתח לחריצים שבתוך הצילינדר הם שמאפשרים את הפתיחה שלו. 

באילו מקרים תצטרכו להחליף צילינדר?

בשונה מתקלות אחרות בבית, אותן ניתן לתקן, הרי שכשמדובר בתקלה בצילינדר, אין טעם להשקיע בתיקון. זאת, לא רק משום שתיקון כזה אינו משתלם כלכלית ויש סיכוי גבוה שהתקלה תחזור על עצמה, אלא שהוא גם הופך את הצילינדר ללא בטיחותי, שכן הוא קל יותר לפריצה לאחר שמפרקים אותו. 

סיבוב המפתח אינו חלקאמנם לעתים שימון הצילינדר יכול להועיל, ולאפשר לכם לסובב את המפתח בקלות למשך עוד תקופה קצרה, אך לא תמיד הוא פותר את הבעיה. הצטברות של אבק ולכלוך על המפתח, גורמת במשך הזמן לסתימות בחריצי הצילינדר. ואז, אין ברירה אלא להחליף את הצילינדר. במקרה זה, כאמור, אין צורך להחליף את כל המנגנון, אלא רק את הצילינדר. 

במעבר דירה או לאחר התקנת דלת חדשהאם עברתם לדירה חדשה או שהחלפתם את דלת הכניסה שלכם, אל תתלבטו והחליפו את הצילינדר. זאת, גם אם מדובר בדירה חדשה שקיבלתם מהקבלן. זכרו שמספר רב של בעלי מקצוע ופועלים הסתובבו בדירה, ועד שהיא הגיעה אליכם המפתח עבר לא מעט ידיים. כך גם במצב של מעבר דירה, שבו הדיירים הקודמים מוסרים לכם את המפתחות. לעולם לא תוכלו לדעת בוודאות שלא נשאר מפתח משוכפל אצל מי מהם. 

כשאחד המפתחות הלך לאיבודאם איבדתם מפתח, ובייחוד אם זהו מפתח שקל לזיהוי או אם הוא היה בתוך הארנק עם אמצעי הזיהוי שלכם, מהרו להחליף את המפתח. אתם לא רוצים להסתכן בפריצה מיותרת, שלא רק תגרום לגזילת הרכוש שלכם, אלא גם לגזילת תחושת הביטחון והפרטיות שלכם. השקט הנפשי, בהחלט שווה את הסכום שתשקיעו בהחלפת הצילינדר. 

המפתח נשבר בתוך הצילינדרזה קורה לכולם לפחות פעם אחת בחיים. לרוב, ברגע הכי פחות מתאים כשאתם ממהרים לפגישה חשובה ולא יכולים לנעול את הבית אחריכם, או כשחזרתם מבילוי ואתם מוצאים את עצמכם נעולים מחוץ לבית. לרוב, יש סימנים מקדימים לכך שהמפתח יישבר בתוך הצילינדר, והם כשהוא מתחיל להתעקם או כשהפתיחה של המנעול אינה חלקה וקלה, ומצריכה הפעלת כוח מצדכם. לעתים, גם תזוזה במבנה, התנפחות של הדלת עקב שינויי טמפרטורה או סגירה לא הרמטית של הדלת שוחקים את הצילינדר, וגורמים לבלאי מואץ שלו. לכן, הימנעו מהפעלת כוח בעת הנעילה והפתיחה שלו ביומיום, והתייחסו לתקלה כבר בשלביה המוקדמים. אם המפתח התעקם, אל תנסו ליישר אותו כשהוא בתוך הצילינדר, אלא פנו לשכפול מפתח. הנזק שייגרם למפתח או לצילינדר לא שווים את ההוצאה הכספית המיותרת ואת הטירחה הכרוכה בכך. 

לנסות להחליף לבד או להזמין מנעולן?

תלוי בכם. אם יש לכם ידיים טובות ואתם מנוסים בכך, בהחלט תוכלו לבצע את התיקון בעצמכם. ואולם, כשמדובר בבטיחות שלכם ושל יקיריכם, לא בטוח ששווה לקחת סיכון. מעבר לכך, תולך כדי החלפת צילינדר, אתם יכולים לגרום לנזק למנגנון הדלת, ואז התיקון יהיה יקר משמעותית מאשר יכול היה להיות מלכתחילה.

מה חשוב לבדוק לפני שמזמינים מנעולן ואיך תבחרו אותו נכון?

בשיחה הטלפונית: אל תמהרו להזמין מנעולן לביתכם לפני שבדקתם מה כוללת ההתקנה. אחרת, אתם אמורים לגלות שהמחיר שנקב לא כולל את הצילינדר או את העבודה עצמה. אם יש ברשותכם צילינדר, ציינו זאת מראש, ובדקו מה המחיר כולל מע"מ. דעו כי הזמנת מנעולן מחוץ לשעות העבודה המקובלות (כלומר, בשעות הערב והלילה וכן בערבי שבת וחג) בהחלט יכולה לעלות לכם ביוקר. לכן, אם לא מדובר בתיקון דחוף במיוחד, ואם אתם יכולים 'להעביר את הלילה' רק באמצעות סגירת הדלת עם סגר ביטחון, מוטב להמתין לבוקר. 

אם אין ברשותכם צילינדר, צלמו את המנגנון הקיים ושלחו למנעולן צילום שלו. ודאו איתו שיש לו מגוון של צילינדרים בטווח מחירים רחב יחסית. אל תתחילו בפירוק הצילינדר לפני שבחרתם צילינדר חדש במחיר הוגן. אחרת, לא יהיה לכם שום כוח מיקוח מולו. 

בזמן הגעתו אליכםדעו כי צילינדר אמור להגיע עם סט של חמישה מפתחות תואמים. לכן, דאגו לקבל את כולם. לא רק מטעמים כלכליים, אלא גם כדי לוודא שלא נשאר אצלו מפתח נוסף. אל תתפשרו על צילינדר פתוח, ודרשו לראות אותו מפרק את הצילינדר מאריזה חדשה וסגורה. כך, תהיו בטוחים שלא התקינו לכם צילינדר שכבר היה בשימוש בבית אחר. זאת, גם אם הוא תקין. אתם לא רוצים צילינדר שכבר התבלה או שיכול להיות שיש למישהו מפתח משוכפל שלו. דעו כי צילינדר איכותי אמור להגיע עם אחריות של שנה, ולכן חשוב שתוודאו שהמנעולן מציין על גבי החשבונית את סוג הצילינדר ואת משך האחריות שהוא מעניק על הצילינדר ועל איכות ההתקנה שלו. 

מה עלול להשפיע על מחיר העבודה?

טווח המחירים של החלפת צילינדר הוא רחב ומושפע בעיקר מסוג הצילינדר. ישנם צילינדרים שמחירם רק כמה עשרות שקלים וכאלה שעולים גם מעל אלף שקל, אם יש להם כרטיס חכם שמונע אפשרות של שכפול המפתחות. אך לא רק סוג הצילינדר והדגם שתבחרו ישפיע על המחיר, ולכן כדאי לבדוק כמה גובה המנעולן עבור העבודה עצמה. יכולים להיות בתחום זה פערי מחיר די גדולים, שיגרמו לכם לשלם פי 2-3 אם לא תשוו מחירים, ולא תבדקו שאתם משלמים מחיר שהוא בטווח המחירון המומלץ בתחום זה. 

שימו לב, שסוג הדלת לא אמור להשפיע על מחיר החלפת הצילינדר. לכן, בין אם יש לכם דלת עץ או דלת פלדלת, מדובר באותה העבודה בדיוק שמסתכמת בלא יותר מ-20 דקות עד חצי שעה. לבדיקת המחירים של תיקונים והתקנות בתחום המנעולים, הציצו במחירון בפיקוח שלנו.

נצלו את הגעתו לצורך תיקון תקלות אחרות שיכולות להיות: חיזוק ברגי ידיות בבית, החלפת מנעולי אפס או פבלוק, כיוון צירים בדלתות הפנים והכניסה לבית ושימון חלק מהצילינדרים שכבר מקרטעים. מוטב למנוע תקלה גדולה יותר בעזרת תחזוקה מונעת, מאשר להיתקע ברגע הכי פחות מתאים באחד מחדרי הבית או מחוץ לו.

פריצת דלת פלדלת: כל השלבים בדרך לפתרון

צריכים פריצת דלת פלדלת? אין בעיה, אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים. באלו מקרים צריך פריצת דלת פלדלת, איך מתנהלים מול המנעולן במהלך העבודה וכמה תעלה פריצת דלת פלדלת? התשובות לפניכם.

פריצת דלת טרוקה: כל מה שצריך לדעת

ננעלתם בחוץ וצריכים פריצת דלת טרוקה? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם. מה עושים כשננעלים מחוץ לדלת, איך מתנהלים מול המנעולן וכמה תעלה פריצת דלת טרוקה? כל התשובות לפניכם.

פריצת דלת פנים מעץ: כל מה שחשוב לדעת

צריכים עזרה עם פריצת הדלת? אנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה חשוב לעשות לפני שמזמינים מנעולן, איך תתנהלו נכון מולו וכמה עולה לפרוץ את הדלת? ריכזנו עבורכם את כל השלבים והמידע.

המפתח לא פותח את הדלת: כל השלבים עד לפתרון

המפתח לא פותח את הדלת? אנחנו נלווה אתכם בכל השלבים. מה עושים כשהמפתח לא פותח את הדלת, איך מתנהלים מול המנעולן וכמה תעלה העבודה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow