כל מה שחשוב לדעת על מתקני הגז השונים בבית

מהם כללי הבטיחות עליהם יש להקפיד כאשר מדובר במערכת ומכשירים הפועלים על גז, אילו סימני אזהרה אמורים לעורר חשד ומה עושים כאשר מגלים תקלה? כל התשובות במדריך הבא.

עוד במדריך
למה לבחור בגז? בדיקות ותחזוקה שוטפת הזמינו טכנאי גז מורשה בלבד

כמעט בכל משקי הבית בישראל פועלת מערכת גז המשמשת לבישול על כיריים, ובחלק מהבתים נהוג להשתמש בתנור חימום המחובר למערכת.

 בנוסף, קיימות גם מערכות לחימום מים על ידי גז ולאחרונה מוצעים בשוק גם מייבשי כביסה המשתמשים בגז. כל אחד מהמכשירים מחובר באופן נפרד אל מערכת הגז הביתית.

למה לבחור בגז?

מעבר למנגל הגז המפורסם או חימום המים בבית, הגז הטבעי יכול לחסוך לכם לא מעט בהוצאות החודשיות וניתן לראות אותו במכשירי חשמל רבים כיום כמו מייבש הכביסה, שפועל על גז טבעי ומייבש את הכביסה בחצי מהזמן של מייבש הכביסה הפועל על החשמל אלא גם שומר על איכות הבגדים ועל הסביבה. בנוסף, תוכלו להתקין פטריית חימום שלא תלויה בבלון גז וליהנות מחימום המרפסת או הגינה בכל זמן שתרצו.

סיבה נוספת וחשובה בהחלט היא השמירה על הסביבה ועל הסובבים. למרבית האנשים יש סטיגמה שגויה על הגז הטבעי והם חוששים מהשימוש בו כאשר הגז הטבעי בטוח וידידותי לסביבה, בניגוד לחשמל או סוגי אנרגיה אחרים. השימוש בגז, יחסוך לכם עד 50% מעלויות הגז בבית ואילו תוכלו לחבר מוצרים שונים שיעזרו לכם לבסוף לחסוך בכלל הוצאות הבית השוטפות. 

בדיקות ותחזוקה שוטפת

כאשר מתקינים נקודת גז בבית חשוב שההתקנה תבוצע באופן תקין ובאופן חוקי. הזמנה של טכנאי גז מוסמך והתקנה נכונה תבטיח לכם סיכוי נמוך לדליפות בהמשך. על פי תקנות הבטיחות בגז, יש לבצע בדיקה של המערכת כל חמש שנים. את מועד הבדיקה הבאה אצלכם בדירה או בבניין תוכלו לקבל מחברת הגז שלכם. בדקו מהו מועד הבדיקה הבאה והכינו לעצמכם תזכורת בולטת לתיאום בדיקה של טכנאי מוסמך מטעם חברת הגז, על מנת להפחית את הסיכוי לתקלות ולאסונות.

טיפ נוסף לשימוש נכון ובטוח בגז, הוא השארת חלון פתוח בעת הפעלת מכשיר המחובר למערכת הגז. הקפידו לשמור על פתח של 2 ס"מ לפחות לא משנה מה מזג האוויר בחוץ כיוון וכאשר מופעל בבית מכשיר הפועל על גז, חשובה מאוד תחלופה של אוויר וכניסת חמצן אל החדר.

הזמינו טכנאי גז מורשה בלבד

כאשר אנחנו מתעסקים עם גז בתוך הבית, חשוב שהטכנאי שמגיע לחיבור הנקודה או לתיקון יהיה מוסמך מטעם משרד התמ"ת. טכנאי כשיר הוא מי שעבר בחינות עיוניות ומעשיות בהצלחה וקיבל הדרכות אחת למספר חודשים. 

כדי לבדוק את הטכנאי שמגיע אליכם הביתה, תוכלו לבקש ממנו את הצגת הרישיון שלו (רישיון של טכנאי גז מוסמך דומה לרישיון נהיגה). חשוב לקחת בחשבון כי לטכנאים המתעסקים בתחום הגז יש שתי רמות: רמה 1 - שבו מוסמכים לביצוע עבודות ביתיות שונות ורמה 2 - שבו מוסמכים הטכנאים גם לעבודות במערכות גז תעשייתיות כמו במסעדות לדוגמה. 

 

התקנת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

צריכים התקנת נקודת גז? המקצוענים כאן כדי ללוות אתכם שלב אחר שלב. מתי צריך להתקין נקודה חדשה, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה עולה התקנת נקודת גז? כל התשובות בפנים.

הזזת נקודת גז: כל מה שצריך לדעת

עושים שיפוץ וצריכים הזזת נקודת גז? הגעתם למקום הנכון, אנחנו נלווה אתכם לכל אורך הדרך. מתי צריך הזזת נקודת גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה יעלה לכם הזזת נקודת גז? כל התשובות לפניכם.

החלפת ברז גז: כל השלבים עד לפתרון

צריכים החלפת ברז גז? אנחנו נלווה אתכם בכל הצעדים. נסביר מתי צריך להחליף ברז גז, איך מתנהלים מול טכנאי הגז וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הכיריים לא נדלקות: כל השלבים בדרך לפתרון

הכיריים לא נדלקות? אנחנו כאן כדי ללוות אתכם עד לתיקון התקלה. מה עושים לפני שמזמינים טכנאי גז, איך מתנהלים מולו וכמה יעלה לכם לתקן כיריים שלא נדלקות? כל התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow

שאלות נפוצות

מיהו טכנאי גז מוסמך?
טכנאי גז מוסמך יהיה טכנאי שעבר בהצלחה בחינות עיוניות, מעשיות והדרכות אחת לכמה חודשים דרך משרד התמ"ת. חשוב לשים לב כי לרישיון שתי רמות: רמה 1 המותאמת לעבודות ביתיות וקטנות יותר. ורמה 2 המותאמת לעבודות גדולות יותר במערכות תעשיתיות כמו מסעדות. 
אילו בדיקות חשוב לערוך בבית?
אחת ל-5 שנים, חשוב להזמין טכנאי גז מוסמך לצורך בדיקת תקינות מערכת הגז בבית. בנוסף, חשוב להקפיד על שימוש נכון ועל אורור של הבית בעת השימוש (חלון פתוח ברווח של 2 ס"מ לפחות) באופן תמידי. בנוסף, חשוב לשים לב לריח חריג שיצביע לרוב על תקלה אותה יש לתקן במיידי לפני שתהפוך לסכנת חיים.