כל מה שצריך לדעת על רישיון טכנאי גז

תשתית הגז הביתית היא אחת התשתיות השימושיות, אך גם הקריטיות והמסוכנות ביותר בבית. במדריך הבא נסביר באילו תנאים צריך לעמוד טכנאי גז מקצועי על מנת לקבל רישיון.

ארז פולק
עודכן לאחרונה: 19.08.2019
גז שירות ותיקונים

אדם אשר מעוניין להתקין ולבצע תיקוני גז בבתים פרטיים חייב לעבור הכשרה, בחינות, לקבל רישיון ולעמוד בתנאי הפיקוח של משרד האנרגיה.

במדריך הבא נפרט מה הם סוגי הרישיונות הרלוונטיים לעבודה עם מערכות גז ביתיות, איזו הכשרה עובר מי שמעוניין להיות טכנאי גז ומי מפקח על טכנאי הגז לאחר שהם מקבלים את הרישיון.

מי רשאי לטפל בגז ביתי?

ישנם חמישה סוגי רישיונות שמכשירים טכנאי גז לעסוק בתיקון ובתכנון מערכות גז ברמות שונות.

בעוד ששני הסוגים הראשונים רלוונטיים לטכנאי גז מקצועיים שעוסקים במערכות ביתיות, שלושת סוגי הרישיון האחרים מעידים על הרשאתו של אדם לתכנן מערכות גז מורכבות יותר (דוגמת מפעלים), ולכן לא נעסוק בהם.

מתקין גפ"מ רמה 1 – רשאי לטפל בכל בעיה שקשור לגז הביתי, מהברז של בלון הגז שמחוץ לבית ועד לתשתית הגז של הבית, כולל כל הנקודות והצרכנים. הוא לא יכול לטפל במערכות גז חיצוניות של כל השכונה, צוברי גז או מכלים.

מתקין גפ"מ רמה 2 – רשאי לטפל במערכות גז בלחץ גבוה של עד 10 טון גפ"מ (גז פחמימני מעובה). בדרך כלל מערכות גז של מסעדות, בתי עסק או שכונות שלמות ממש.

לא כל טכנאי גז יכול לטפל בכל מערכת

איזו הכשרה עוברים טכנאי הגז?

בנוגע להכשרת טכנאי הגז יש היררכיה ברורה שמאפשרת רק למי שהוכשר כטכנאי רמה 1 וצבר ניסיון כטכנאי גז, להתקדם ולעבור הכשרה כטכנאי גז רמה 2.

מוסדות הלימודים שמאושרות מטעם משרד הכלכלה להכשיר טכנאי גז, בכפוף למבחן חיצוני מטעם המשרד, כוללות מוסדות הכשרה מטעם חברות הגז הגדולות במשק ומכללות להכשרה מקצועית.

הלימודים כוללים בין היתר למידת יחידות פיסיקליות ומדידה, תורת החום, גזים ונוזלים, ידע מקצועי בנוגע לכלי עבודה, למערכות גז, אביזרים ותקנים ישראליים, בטיחות והכשרה מעשית.

תנאי קבלה ללימודים – כדי לקבל רישיון טכנאי גז רמה 1, משרד הכלכלה קבע תנאי סף מינימאליים, בהם המכללות השונות אשר מכשירות טכנאי גז מחויבת לעמוד.

הדרישה המינימאלית של משרד הכלכלה לקבלת מועמד ללימודי טכנאי גז רמה 1 היא עשר שנות לימוד. יש מכללות שלא מספקות בדרישה הזו ודרושות מהמועמדים שלהן בגרות מלאה.

טכנאי גז רמה 1 שירצה להמשיך את לימודיו ולקבל הכשרה לנרחבת יותר, יוכל לעשות זאת רק אחרי עיסוק של שנתיים לפחות בתחום.

משך תקופת הלימודים – בין אם מדובר בהכשרה ראשונית של טכנאי, כלומר הכשרה לטכנאי גז רמה 1, ובין אם מדובר בהכשרה מתקדמת יותר לרמה 2, משך הלימודים הוא בין שלושה חודשים לחצי שנה וכולל כמאה שעות לימוד. 

לימודי תורת פיזיקה ותורת החום כדי שתיהנו מכיריים

מי מפקח על טכנאי הגז?

מי שאמון על כל נושא הפיקוח על טכנאי גז הוא מנהל הדלק והגז של משרד האנרגיה. הפיקוח נעשה על ידי קורס ריענון מטעם מנהל הדלק והגז, קורס בן שמונה שעות לפחות, בו טכנאי הגז חייב לקחת חלק אחת לשנתיים.

מה חשוב לדעת כשמזמינים טכנאי גז?

במקרים רבים, תקלות גז מתגלות בשטח. אתם מנסים להדליק את הגז בכיריים, לא מצליחים, משערים שנגמר הגז, מזמינים בלון גז חדש מחברת הגז שמספקת לכם שירות, והטכנאי שמגיע מטעמה מצביע על בעיה אחרת שלא קשורה לבלון.

במקרה כזה, הטכנאי מטעם חברת הגז יציע לתקן בעצמו את התקלה (החלפת צנרת למשל) וייתן לכם הצעת מחיר. קחו בחשבון שהצעת המחיר הזאת עשויה להיות יקרה בהרבה מעלות המומלצת לעבודה.

למרות אי הנוחות, ולמרות שתיקון מיידי של התקלה הוא בהחלט מפתה, אנו ממליצים לכם במידת האפשר לקבל לפחות עוד הצעת מחיר אחת מטכנאי גז מקצועי ולהשוות אותה מול הצעת המחיר שכבר קיבלתם.

כשאתם מזמינים טכנאי גז לביצוע עבודת התקנת תשתית או תיקון מערכת הגז, הדבר הראשון שאתם תרצו לעשות הוא לבדוק את סוג הרישיון (רמה 1 או 2) ולוודא שהרישיון של בעל המקצוע בתוקף.

99%

הגעה בזמן

100%

מקצועיות

99%

מחיר הוגן

97%

הגעה בזמן

98%

מקצועיות

95%

מחיר הוגן

אפליקציית המקצוענים
הפיקוח של המקצוענים

המטרה שלנו, היא ליצור את רשימת בעלי המקצוע הכי טובים בארץ ולאפשר לכולנו להזמין בעלי מקצוע בראש שקט ובקלות

סינון בעלי מקצוע
  • מוקד בקרת השירות מחייג לעשרות אלפי לקוחותינו מידי חודש ואוסף חוות דעת ודירוגים על בעלי המקצוע.
  • ועדת השירות מתאספת אחת לחודש ובוחנת אם כל בעלי המקצוע עומדים בתנאי השירות עליהם הם חתומים.
  • במקרים בהם נמצא כי בעל מקצוע אינו עומד בתנאי השירות שלנו, אנו מסירים אותו מהאתר לצמיתות.
שירותי גישור בחינם
  • במידה ויש לך מחלוקת מול בעל מקצוע, אנו נפעל מולו בשמך כדי להגיע לפתרון הרצוי.
  • במידת הצורך, אנו שולחים נציג שלנו לבחון את העבודה בדירה בנוכחות הצדדים ולהחליט על הפתרון.
  • בעלי המקצוע מחויבים להחלטות נציג מוקד הגישור שלנו וחתומים על כך כתנאי להופעתם באתר המקצוענים .
חוות דעת ודירוגים
  • כדי לעזור לכם לבחור את בעל המקצוע, אנו מפרסמים באתר את חוות הדעת והדירוגים שלהם.
  • חוות הדעת והדירוגים נאספים ומאומתים אך ורק על ידי מוקד בקרת השירות שלנו ולכן לא ניתנים לזיוף.
  • באמצעות מאות אלפי חוות הדעת של לקוחותינו, יצרנו את רשימת בעלי המקצוע עליהם אנו ממליצים.
מוקד השירות
א׳ - ה׳: 17:00 - 08:30
נחלת יצחק 10, תל-אביב
arrow-icon