כל מה שצריך לדעת על לכידת עכברים

מדובר בבעיה לא נעימה בחודשי הקיץ, אך גם כזו שניתן לפתור לבד די בקלות. עם זאת, במקרה של מכת עכברים מומלץ להזמין מדביר מקצועי שימגר את התופעה. קבלו מדריך מלא ומפורט שיעזור לכם להיפטר מהמכרסם

עוד במדריך
איך יודעים שיש עכבר בבית? האם אפשר להדביר עכברים לבד? אלו סוגי מלכודות קיימים? איך לוכד עכברים מקצועי לוכד עכברים? מה משפיע על מחיר לכידת העכברים והאם יש אחריות? איך נימנע מכניסת עכברים הביתה?

עכברים שמתרוצצים בבית, בעיקר בחודשי הקיץ, מציבים לנו בעיה שחייבים לפתור כמה שיותר מהר. אבל לפני שמזמינים מדביר, אפשר גם לעשות זאת לבד ואפילו בדרך קלה והומנית. לעומת זאת, מכת עכברים זה סיפור אחר לגמרי ועדיף להזמין מדביר מקצועי שימגר את התופעה.

במדריך הבא נבדוק איך בכלל יודעים שיש עכבר בבית, איך ניתן ללכוד עכברים לבד, איך לוכד עכברים מקצועי לוכד עכברים, האם יש אחריות על לכידת עכברים ואיך נימנע מעכברים בבית?

איך יודעים שיש עכבר בבית?

לפני שמזמינים מדביר, חשוב קודם כל להבין עם מה אנחנו מתמודדים – עכבר או חולדה, שכן האחרון קשה יותר להדברה ולכידה ועושה יותר נזק:

גודל – עכבר הוא קטן בהרבה מחולדה וגודלו מגיע לארבעה סנטימטר בממוצע, לעומת גודלו של החולדה שמגיע לעשרה סנטימטר או יותר.

זנב – לשניהם יש זנב ארוך ביחס לגופם, אך הזנב של העכבר דק יותר מזה של החולדה.

אוזניים וראש – לעכבר יש אוזניים עגולות וראש קטן ומשולש, בעוד לחולדה יש אוזניים שפיציות וראש מחודד.

סימנים שהוא משאיר בבית – דרכים נוספות שיעזרו לנו להבחין בין עכבר לחולדה הן בצורת הגללים ובהתנהגות שלהם. לעכבר יש גללים שחורים קטנים (סביב חצי סנטימטר) והם מזכירים אורז. גללי חולדה דומים בצורתם אך הרבה יותר גדולים.

מבחינת התנהגות, שימו לב לכרסומים גדולים שיש לכם בפירות, במזון יבש, בקורנפלקס – זוהי החולדה. הכרסומים של עכבר יהיו מזעריים ופחות מורגשים.

האם אפשר להדביר עכברים לבד?

להדביר עכברים לבד זה בהחלט אפשרי, אך עדיף לעשות זאת רק במקרה שמדובר בבעיה מקומית ועד שניים-שלושה עכברים בבית. זה פחות מתאים במקרה שיש מכת עכברים או בבית פרטי עם חצר, מה שמחייב הזמנה של מדביר מקצועי.

אלו סוגי מלכודות קיימים?

יש שלושה סוגי מלכודות עיקריים, כל אחד שונה ברמת היעילות וגם ברמת ההומניות כלפי העכבר:

כלוב – מלכודת זו היא ההומנית ביותר עבור העכבר, המאפשרת את תפיסתו ושחרורו בחזרה לחיק הטבע.

קפיץ – מלכודת זו הורגת את העכבר במקום ולכן הכי פחות הומנית באופן טבעי.

דבק – גם המלכודת הזו אינה הומנית במיוחד וברוב המקרים גורמת לעכבר למות בייסורים.

איפה מניחים את המלכודות?

קודם כל, חשוב לרכוש מלכודות איכותיות שיעשו את העבודה כמו שצריך ומומלץ אפילו להתייעץ עם מדביר מקצועי. את המלכודות כדאי להניח בצמוד לקירות ולפתות את העכבר עם הנחת במבה או חתיכת נקניק במרכז.

במקרה שמשתמשים בכלוב, שלוכד את העכבר בתוכו, כדאי לשחרר אותו במקום מרוחק מהבית כדי שהוא לא ישוב, רצוי בשדה פתוח. טיפ חשוב: לעכברים יש זיכרון מצוין ויש להם נטייה לחזור, אז עדיף לא לשחרר אותם בחצר ליד הבית. 

איך לוכד עכברים מקצועי לוכד עכברים?

לפני שמזמינים מדביר, חשוב לבדוק שהוא בעל רישיון מדביר בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה, זאת בשל השימוש בחומרים רעילים.

הדברת עכברים באמצעות תיבת האכלה – הדברה עם תיבות האכלה, או תיבות הרעלה, מבוצעת רק על-ידי מדביר מקצועי. שיטה זו מתייחסת למקרים בהם יש חשד למכת עכברים גדולה, ומלכודות פשוטות לא יספיקו. מומלץ להשתמש בתיבות האכלה בבתים פרטיים או בבתים שקרובים לשדה חקלאי - בהם הסיכון להופעת עכברים גבוהה יותר - מכיוון ששיטה זו מקיפה ויעילה יותר.

תיבות האכלה הן קופסאות סגורות שמכילות רעל ויש להן פתח מיוחד לעכברים אשר חושבים שיש מזון בפנים, ולכן נכנסים. קופסאות אלה בטוחות לשימוש ואי אפשר לפתוח אותן.

שלבי ההדברה באמצעות תיבות האכלה – הדברה זו מורכבת מכמה שלבים ועשויה לקחת אפילו מספר חודשים.

שלב ראשון: המדביר יפזר את תיבות ההאכלה במקומות נסתרים בסביבת הבית, ללא גישה נוחה לדיירים. עם זאת, חשוב שהוא יראה לדיירים היכן הניח את התיבות כדי שיידעו להתרחק מהן.

שלב שני: המדביר ישוב לביקורת תוך 10 עד 14 ימים, ויבדוק אם הרעל שהוא הניח בתיבות נאכל או לא ולפי זה הוא יודע אם כמות העכברים ירדה או נעלמה לגמרי.

במקרה שכל הרעל נאכל, המדביר יוסיף עוד מנה ויחזור לביקורת תוך 10 עד 14 ימים. אם בפעם הבאה שהמדביר יבוא כמות הרעל תישאר אותו דבר, זה אומר שהבעיה נפתרה.

מה התפקיד שלנו במהלך ההדברה? חשוב לשים לב לסימנים, כמו גללי עכברים וכרסומים.

שלב אחרון: בסיום ההדברה, המדביר אחראי לאסוף את כל תיבות ההאכלה ולוודא סופית שאין זכר לעכברים.

מה משפיע על מחיר לכידת העכברים והאם יש אחריות?

מחיר הדברת עכברים – הפרמטר המשמעותי שמשפיע על מחיר ההדברה הוא האופי של השטח שבו מבצעים את העבודה. כלומר, יש הבדל בין הדברה בדירה או בבית צמוד קרקע שמצריך יותר תיבות האכלה ורעל.

אחריות להדברת עכברים – רוב המדבירים ייתנו אחריות של עד שישה חודשים, חשוב רק לוודא מראש ולבקש את האחריות בכתב. עם זאת, ישנם מצבים בהם המדביר כנראה לא ייתן אחריות כלל וזאת בשל הסבירות שהעכברים ישובו, כמו בית פרטי ליד שדה פתוח או בבניין שיש מתחתיו חנות מזון שמושכת עכברים.

גם במידה שהמדביר לא נותן אחריות, אנחנו מצפים ממדביר מקצועי לחזור במקרה שהעכברים שבים תוך מספר ימים או שבוע ולא יגבה תוספת תשלום. 

איך נימנע מכניסת עכברים הביתה?

בין אם סבלתם בעבר מבעיית עכברים או לא, יש כמה שיטות להימנע מכניסתם אל הבית או החצר:

אל תשאירו מזון פתוח – עכברים נהנים ממזון של בני אדם וחוש הריח המפותח שלהם עוזר להם למצוא מזון. לכן, הקפידו לסגור חבילות או קופסאות מזון בתוך הבית או מחוצה לו.

אטמו את הפתחים בבית – לעכבר יש יכולת להיכנס דרך פתחים קטנים וחריצים, לכן חשוב לאטום פתחי מיזוג או ביוב, חשמל וצנרת. הדבר חשוב במיוחד לאחר שיפוץ, פשוט תדאגו שהקבלן שלכם יאטום את הפתחים או הסדקים.

טפלו במקורות מים – עכברים נמשכים למקורות מים זמינים, לכן הקפידו לסגור צינורות דולפים, אל תשאירו דליים עם מים ותוודאו שאין נזילה מהדוד או שלוליות בגג.

תחזוקת הגינה – הקפידו לא להשאיר שאריות מזון ופסולת בסביבת הגינה, בעצם כל מה שעכברים יכולים להימשך אליהם.

לכידת עכברים: כל מה שחשוב לדעת

יש לכם עכבר בבית? אל דאגה, אנחנו נלווה אתכם שלב אחר שלב עד ללכידה שלו. מה עושים רגע לפני שמזמינים לוכד עכברים וכמה זה יעלה לכם? כל התשובות.

לכידת חולדות: כל השלבים בדרך לפתרון

יש לכם חולדה בבית או בחצר? אין ספק שמדובר בתופעה מטרידה, אנחנו נלווה אתכם כל הדרך עד ללכידה שלה. מה חשוב לשאול את המדביר לפני שמזמינים אותו וכמה עולה לכידת חולדה? כל התשובות לפניכם.

הדברת יתושים: כל השלבים בדרך לפתרון

הקיץ הגיע ואיתו היתושים המציקים, מה אפשר לעשות? אנחנו נלווה אתכם צעד צעד עד לפתרון הבעיה. מה עושים לפני שמזמינים מדביר, איך מכינים את החצר להדברה וכמה זה יעלה לכם? התשובות לפניכם.

הדברת ג'וקים: כל מה שחשוב לדעת

אם הג'וקים הגיעו לביקור אצלכם, אנחנו נלווה אתכם צעד צעד כל הדרך אל הפתרון. אנחנו רוצים שהקיץ שלכם יהי נקי מג'וקים, מה חשוב לדעת לפני שמזמינים מדביר וכמה זה עולה? התשובות לפניכם.

לכל התקלות ועבודות

arrow